Postul nu e post destul

Injectorul de texte

Cms

– Domnu’ Mogul, a venit un domn să vă vadă, spuse iţindu-se de după uşă capul lui tanti Nuţi, femeia de serviciu din vila Daily Cotcodac.

– Pe mine?, se miră Julius, în timp ce închidea rapid pagina plină de poze cu pisici în diverse ipostaze dubioase a site-ului „Pufopisi-punct-ro”. Pofteşte-l înăuntru, o îndemnă el pe tanti Nuţi.

Bărbatul care intră avea în jur de 50 de ani, vârstă ghicită mai mult după ridurile feţei decât după părul negru, neatacat de calviţie, care încărunţise doar în jurul tâmplelor. Personajul, îmbrăcat într-un frumos costum din tweed de cea mai bună calitate, îşi dete jos pălăria neagră, model Fedora, şi-l salută politicos pe şeful cotcodacilor. Cu un gest imperial, Julius îl pofti să ia loc.

– Stimate domnule Constantinescu, sunt un cititor al Daily Cotcodac, începu străinul prezentarea. Citesc blogul dumneavoastră încă de la înfiinţare, acum mai bine de 4 ani. Nu, nu comentez, ghici el întrebarea nepusă. Sunt foarte rezervat şi, de altfel, n-aş putea să mă compar cu talentaţii comentatori pe care deja îi aveţi.

– Şi totuşi… îl întrerupse Julius. Aş putea să ştiu ce te-a făcut să renunţi la rezerva pe care susţii că o ai? Se pare că e un lucru destul de important.

– Este, domnule Constantinescu. Am să trec direct la problemă: ca cititor cu state vechi, ca să spun aşa, este destul de limpede pentru mine că de-a lungul timpului, şi mai ales în ultima jumătate de an, calitatea textelor scrise de stimaţii dumneavoastră autori a suferit, cum să vă zic, o oarecare scădere a calităţii. Întâmplările descrise sunt din ce în ce mai banale, intriga tot mai slabă, acţiunea se poticneşte, până şi poantele sunt rare şi mai degrabă seci.

Julius se încruntă:

– Poantele sunt puse de mine. Oricum, cunosc foarte bine problema, sper că n-ai venit până aici doar ca să te plângi de asta.

– Desigur că nu, replică politicos bărbatul. Vedeţi, sunt om de ştiinţă. Conduc un laborator de cercetări în Anglia, acolo unde am ajuns în urmă cu 20 de ani. Împreună cu echipa mea, am descoperit un lucru foarte interesant: există o legătură directă între administrarea unui medicament şi creşterea creativităţii artistice. Efectul este temporar, fireşte, dar durează suficient de mult încât persoana căreia îi este administrată substanţa să poată, de pildă, să scrie un text, sau chiar două. Am testat acest lucru pe unul dintre asistenţii mei. Omul a scris două articole satirice magnifice pentru ziarul The Times, şi asta în condiţiile în care are probleme chiar şi cu redactarea celor mai simple rapoarte. După şase ore de la administrare, a revenit la starea literară normală.

Pe faţa până atunci sceptică a lui Julius apăru timid un zâmbet plin de speranţă.

– Şi funcţionează de fiecare dată?, întrebă el cu o urmă de neîncredere în voce.

– De fiecare dată, cu fiecare persoană testată. Pur şi simplu, e accentuat talentul literar înnăscut al subiectului, chiar şi atunci când a fost reprimat pe tot parcursul vieţii.

– Atunci ce mai stăm, izbi Julius bucuros cu pumnul în masă. Dacă e cum spui dumneata, suntem salvaţi. Adun chiar acum autorii într-o şedinţă fulger. Toţi vor lua substanţa de care vorbeşti.

– Apropo, se opri el cu mâna pe telefon. Nu mi-ai spus despre ce substanţă e vorba. Şi cum trebuie luată.

– Aici e singura problemă pe care am întâmpinat-o în studiul nostru, începu bărbatul să se scuze. E vorba de penicilină.

***
– Nu permit nimănui să mă înţepe în fund!, izbucni plină de nervi Monica Ionescu. Am un fund sensibil şi sigur o să fac o vânătaie urâtă. Nici nu mă gândesc!

– Cu dragă inimă le-aş fi lăsat pe Raluca, RoseN şi Rushenne să-mi facă injecţia, spuse Camionagiul, cu tristeţe. Dar sunt alergic la penicilină, încă din copilărie am descoperit asta.

– Eu nu vreau injecţie, urlă Ozzy, ascunzându-se după ErRon, care se ascundea la rândul ei după Călăraşu.

Călăraşu, fiind mai scund, nu consideră necesar să se ascundă – era suficient să tacă pentru a-şi camufla poziţia.

– Urăsc acele!, ţipă Beni Goace. Mai bine renunţ la salariul de mii de euro şi mă întorc la Kamikaze, decât să se apropie cineva cu acul de mine.

– Gata, fetelor, oftă Julius. Am să fac eu injecţia. Puteţi pleca. Şase ore de acum încolo nu vreau să fiu deranjat de nimeni.

În tăcerea generală care se lăsă, se retrase la el în birou împreună cu doctorul Sorin P., care transporta cutiuţa cu seringa şi fiola de penicilină.

A doua zi la 8 dimineaţa, autorii intrară în biroul mogulului şi îl găsiră dormind cu capul pe birou, alături de mormane de ciorne pline de încercări. Sub mâna dreaptă se afla o foaie pe care trecuse în curat rezultatul nopţii de creaţie: un splendid poem endecasilabic de trei strofe, cu rimă încrucişată, închinat unei iubiri din trecut. Sub el, cu litere mari şi apăsate, care ocupau tot spaţiul rămas în josul paginii, erau scrise următoarele cuvinte: „Iv cel Naiv, mori, mă!”

Share:

53 comments

  1. dc 7 October, 2013 at 07:10

    Doctore, atunci cand i-ai facut injectia mogulului sigur nu te-ai intepat si tu putin? 😀

  2. Janedoe 7 October, 2013 at 07:45

    Aha! Abia acum înțeleg io absența prelungă a lu’ Cemesică de pe FeBe! S-a retras să scrie această capodoperă de text!
    “Iv cel naiv, mori mă!” De două ori!

  3. sebra 7 October, 2013 at 07:48

    și poemul unde-i? să nu spui că l-a mâncat pisica!

  4. Dan1 7 October, 2013 at 08:26

    … închinat unei iubiri din trecut… :-/
    A, stiu! E vorba de o iubire alb-albastra! :))

  5. Cristi 7 October, 2013 at 08:30

    Din pacate comentariul meu mi-ar asigura un loc alaturi de Toader asa ca-l las pe Dan1 sa riste. Sunt 100% sigur ca o sa comenteze exact la ce ma gandesc eu :D.

  6. sow 7 October, 2013 at 08:32

    @Dan1: Sau de 7 plus…

  7. boemul 7 October, 2013 at 08:54

    ţuicomicină nu aveţi, pentru comentatori?

  8. deaddy 7 October, 2013 at 09:27

    :-w

    iar s-a dus in neant mandreata de comentariu 😐
    nici nu stiti ce-ati pierdut!

  9. RoseN 7 October, 2013 at 09:51

    Oare ceilalti autori s-or fi trezit? Cemesica mama mai traiesti? =))=))=)) auzi acolo calitatea textelor scrise de stimaţii dumneavoastră autori a suferit, cum să vă zic, o oarecare scădere a calităţii.
    ai grija cum treci strada luna asta, sa nu dea vreun camion peste tine, hihihi…
    Si apropo, de ce i-ai mintit cu nerusinare ca e penicilina, nici vorba, relax… e moldamin =))

  10. ela 7 October, 2013 at 10:10

    D-ul cercetator stiintific, din Anglia nu se vine cu idei pt creatie literara, se vine cu lire sterline!
    😀

  11. Belle d”Imagination 7 October, 2013 at 10:31

    Amu dom doftor Cemesică, câtă vreme nu e vit K, atunci prefer să îmi fac singură injecţia aia.
    Şi să-i zici comentatorului premium din UK să mă treacă pe lista de aşteptări în calitate de cobai.

  12. Mariana 7 October, 2013 at 10:38

    In apararea lui cemesica, pot sa spun ca momentan e racit, deci acest text e scris sub efectul febrei, nu reprezinta opinia lui reala. Julicaaaa, sunt bune ma poantele, zau!!!

  13. Cms 7 October, 2013 at 10:39

    @dc: Întreabă-l pe colegul Sorin P. 😀

    @RoseN: Ia mai bine înţeapă-l pe Camionagiu! Merge şi cu vitamina B12. 😛

  14. geo 7 October, 2013 at 11:29

    @Mariana: răcit ? … aaaaa, eu credeam că are un moment de rătăcire =))

  15. deaddy 7 October, 2013 at 12:24

    Nimic nu sî comparî cu vitaminili E şî Be!

  16. Marian S 7 October, 2013 at 12:35

    Penicilină pe dracu`.
    Să vedeţi ce texte le bag eu după ce iau V i a g r a. :^o

  17. Marian S 7 October, 2013 at 12:38

    …pălăria neagră, model Fedora…
    Prefer modelul Ubuntu. :-bd

  18. adina 7 October, 2013 at 12:43

    saracu’…cat de frica ii poate fi de injectii..incat a trebuit sa traga atat de timp..sedinte..texte .incercari de geniu ; ca pana la urma sa ajunga la inevitabil. eu inteleg foarte bine barbatii in faza de boala..sunt total cuprinsi de frica de moarte,debusolati,iubesc pe oricine si fug de injectii.dupa ce le trece…hmmm,sa nu-i lasi acolo sa zaca??

  19. Julius 7 October, 2013 at 12:56

    Aş putea spune că nu doar calitatea textelor a scuzut, ci şi aceea a comentariilor.

    Doctore, poate o injectie din asta şi pentru onorabilii comentatori?

  20. Cms 7 October, 2013 at 13:01

    @Julius: Ca un făcut, Julius, cele cărora le-aş administra cu dragă inimă medicamentul comentează destul de bine şi fără el. :))

  21. Jademan 7 October, 2013 at 13:14

    Nici o şansă. 😀

  22. Mariana 7 October, 2013 at 13:17

    @Cms: 😡

  23. chocolate 7 October, 2013 at 13:21

    Să scrie Călăraşu, că pe Fb e foarte activ. Sau faceţi un colaj cu postările lui de pe Fb

  24. Rushenne 7 October, 2013 at 13:24

    Doamne fereste, da’ cu ce ți-o fi greșit bietul Camionagiu, bre?!? Șterge-ma de acolo! Vrei sa moara de inima? :))
    PS – N-am eu cursuri in domeniu, dar am experiența cu injecțiile. Care se baga? :))

  25. Marian S 7 October, 2013 at 13:34

    Ca să nu mai aşteptăm după Tzică, zic:

    Vers endecasilabic
    De la Wikipedia, enciclopedia liberă
    Versul endecasilabic (hendecasilabul) (din latină hendecasyllabus) are 11 silabe. El se prezintă de obicei sub două variante:
    A. Endecasilabul coliamb este format din 11 silabe, cinci iambi și un troheu.
    B. Endecasilabul felecian este format din un troheu, un dactil si încă trei trohei.
    Tipuri de versuri endecasilabice:

    Vers alcaic = vers endecasilabic greco-latin, de un ritm foarte armonios, creat de poetul Alceu;
    Vers safic = vers endecasilabic cu cinci picioare (troheu, spondeu, dactil, doi trohei), cu cezură după al doilea picior de vers, atribuit poetei Safo și folosit în vechea lirică greacă și latină.

    Vă pup, mă duc după penicilină. Cu administrare orală, să fie clar.

  26. Cms 7 October, 2013 at 14:29

    @Mariana: 😉

    @Rushenne: Seringa… pardon, mingea e în terenul Camionagiului. ;))

  27. bogho 7 October, 2013 at 14:30

    niste drogati.

  28. Cms 7 October, 2013 at 14:45

    @boemul: Sper că nu o vrei administrată intramuscular? 😀

  29. janedoe 7 October, 2013 at 15:03

    @Cms: Doctore, vreau si io un moldamin. Saru’mana!

  30. Sorin P 7 October, 2013 at 15:37

    Sa stii Cms ca nu era penicilina! Eu nu stiu sa fac injectii d’astea!:) La noi la Obregia (de altfel spitalul preferat al Mogulului) lucram cu altfel de substante!:D

  31. dush 7 October, 2013 at 15:48

    Hopa…dar dr. S a fost scutit de sedinta? A venit cu scutire medicala stampilata si parafata? cu batista si cu unghiile in regula?!

  32. Cms 7 October, 2013 at 16:00

    @janedoe: Primum non nocere! Lasă că te descurci bine şi fără el. 😛

  33. CID 7 October, 2013 at 16:07

    Eu propun ca domn’doctor CMS,sa scrie un poem endecasilabic de trei strofe, cu rimă încrucişată,inchinat maretiei lui Julius !

  34. Cms 7 October, 2013 at 16:20

    Unu’ n-ar sesiza organele competente că Julius doreşte moartea lui Iv cel Naiv. Ce oameni, ce cetăţeni, ce comentatori… 😛

  35. Dan1 7 October, 2013 at 16:35

    @Cms: Da’ chiar, cine e bre Yves asta?…

  36. Xanax 7 October, 2013 at 16:48

    @CMS

    pfoaaai, iar dai din casa?!! :)))))

  37. Cms 7 October, 2013 at 16:49

    @Sorin P: Alea se administrează subcutanat. 😉

  38. sorinpaul 7 October, 2013 at 18:08

    @Cms: Ei,na! Le pot face cum vreau! Si mai ales pentru Mogul gasim o cale de administrare convenabila! Ca-l stim ca e sensibil!:D

  39. Cms 7 October, 2013 at 18:14

    @sorinpaul: 😀

  40. ela 7 October, 2013 at 18:23

    Numai un text pe toata ziua???

    Cms: baga doza pt elefanti sa se invete minte domnii autori…..
    daca nici de injectie subcutanata, intramusculara si intravenoasa nu le e frica…..:D

    PS: pe Jules baga-l direct la electosocuri, sa se invete minte!

  41. Marian S 7 October, 2013 at 19:27

    Doi microbi stau de vorbă:
    – Ce ai păţit? Arăţi cam rău.
    – Da, sunt bolnav.
    – Dar ce ai?
    – Penicilină. 😛

  42. Marian S 7 October, 2013 at 19:30

    @janedoe: Vrei Moldamin? Bate în lemn.

  43. mistretanu 7 October, 2013 at 20:00

    O pisica nu ne-arunci? Doar asa de dor si drag…

  44. ela 7 October, 2013 at 20:24

    @mistretanu:

    raminem cu doru’ si dragu’ ca ne lasa Julius cu ochii’n soare ….

    Cica, nu meritam nici virf de coada de pisica… n-avem competentele necesare si de altfel nici profilul:D

    Offff!

  45. mistretanu 7 October, 2013 at 20:29

    @ela: Just Mmmiiiaaauuuu it!

  46. Marian S 7 October, 2013 at 20:53

    Miau zis “mi-au“ nişte mieunătoare.

    Sau era invers? 8-}

  47. Dan1 7 October, 2013 at 21:53

    @sorinpaul: Supozitoare, dom’ doctor? =))

  48. Cristina Ș. 8 October, 2013 at 08:14

    @Cms: … ” cele cărora le-aş administra cu dragă inimă medicamentul”

    cele ?!?! hahahaha :)) :))

  49. sorinpaul 8 October, 2013 at 11:25

    @Dan1: Sunt multe metode de a adminstra o substanta; depinde si de preferintele pacientului: unii poate prefera intrarectal altii poate prefera sa le prizeze:D

  50. Andreea M. 8 October, 2013 at 12:47

    Am un singur lucru de zis: sus la titlu, autorul este trecut Julius, ceea ce este gresit si eronat in acelasi timp. Autorul este CMS. Sa se corecteze! Multumesc.

  51. Dan1 8 October, 2013 at 12:52

    @Andreea M.: …si gresit si eronat? =))
    Nu, eu cred ca în loc de autor, acolo sus sa scrie “puitor de glume” sau ceva. :))

  52. Marian S 8 October, 2013 at 13:16

    @Andreea M.: Andreea, e ca diferenţa dintre “cine fabrică penicilina“ şi “cine îţi bagă în fund penicilina“.

  53. Cms 9 October, 2013 at 16:28

    @Cristina Ș.: Da, “cele”. 😉

    @Andreea M.: Peste tot e autor unul “Julius” sau unul “Admin”, dacă stai să te uiţi. 😛