Postul nu e post destul

Se caută instinctoare

Alina C.

De vreo două zile încheiate bunul meu coleg de birou este în alertă maximă. A avut un mic control, în urma căruia a început să caute febril pe Internet și apoi să dea telefoane. Conștiincios, a strâns mai multe numere de telefon, după care, o jumătate de oră încheiată, a tot dat telefoane:

– Bună ziua! Sunt și eu de la o firmă și am o problemă cu instinctoarele! Nu, nu sunt expirate, dar am nevoie de o firmă care se ocupă cu revizia lor anuală, că asta n-am făcut-o.

Prima oară am crezut că n-am auzit bine, a doua oară m-au amuzat instinctoarele, omul chiar credea că așa le cheamă , „instinctoare”, nu extinctoare – sau stingătoare, mai pe românește. Dar după patru-cinci telefoane, cu introducerea „instinctoarelor” în fiecare frază comunicată, a început să mă zgârie pe creier, încet și cu urme adânci. Într-o pauză de „instinctoare”, când colegul s-a luat cu alte treburi, iar eu am început să mă concentrez și să pot gândi rațional din nou, mi-am dat seama ce nu era în ordine. Cum găsise el atâtea numere de telefon și firme care se ocupau de instinctoare?

Cu o sumbră presimțire, intru pe google și caut: „instinctoare”. Se umple pagina de link-uri. Ce mama nai… chiar există firme care se ocupă de instinctoare, fie ele auto sau nu! Când începusem să mă îndoiesc chiar și de faptul că exist, văd un link către dex:

„instinctor, instinctoare s. n. (er., glum.) penis. Sursa: Argou (2007).”

Mi-am zis că e mai bine să nu mă bag dacă omul are probleme cu instinctorul, se spune că o pățesc chiar și cei mai buni dintre noi.

Share:

52 comments

  1. dc 4 September, 2013 at 06:41

    Na, ca acum si DC se ocupa de instinctoare, conf. Google 😀

  2. dc 4 September, 2013 at 06:50

    Acum sunt curios cum va explica Julica prezenta DC printre rezultate cautarilor de mai sus 😀 >:)

  3. dc 4 September, 2013 at 06:52

    Chiar am ocupar podiumul? Iar ati plecat la mare toti?

  4. Cristina Ș. 4 September, 2013 at 08:29

    @dc: nu, draga. nu mai indrazneste nimeni, din cauza la askimet :-B

  5. dc 4 September, 2013 at 08:32

    @Cristina Ș.: #:-S ma speriasem ca am ramas iar singur acasa 😀

  6. Dan1 4 September, 2013 at 08:48

    Alina, ai sa râzi dar, înainte de ’89, când si eu consideram – ca un om cu oarece cultura – ca se zice “extinctor”, am vazut o factura în care scris “instinctor”. Acu’, daca ai cumparat “instinctor” nu puteai sa treci în procesele verbale sau în inventar “extinctor”, ca te lua CFI-ul urgent ca nu corespunde situatia din scripte cu aia din teren… :))

  7. ioana 4 September, 2013 at 08:48

    nu vreau sa aflu cum ar putea arata un instinctor expirat

  8. Dan1 4 September, 2013 at 08:51

    :-O Miracoool! Am comentat fara sa intru la moderare!
    M3bis, ce-avu bre?

  9. NNA 4 September, 2013 at 08:57

    Situatia nu este forate grava, omul a zis ca “instinctorul” functioneaza dar problema este ca nu i-a facut nimeni revizia in ultimul timp, iar asta-i cam trist. =))

  10. M3bis 4 September, 2013 at 08:59

    @Dan1: Nu-ţi spun.

  11. marcian 4 September, 2013 at 09:02

    @Dan1: Ai vazut “Evadare din Alcatraz”? A vrut to4der sa scape si a sapat niste tuneluri prin firewall 🙂

  12. geo 4 September, 2013 at 09:13

    chiar merge ?

  13. geo 4 September, 2013 at 09:14

    @Dan1: cică merge

  14. Marian S 4 September, 2013 at 09:15

    Bine că nu a căutat omul “instigatoare“. Îl ajutam eu cu nişte cunoştinţe. Fete bune, ăştia le zic “animatoare“ dar habar nu au ce zace în fundu` lor.

  15. Marian S 4 September, 2013 at 09:16

    Ptiu, iar sunt IN LOVE cu Aksimetu`.

  16. Marian S 4 September, 2013 at 09:18

    M trei bis, mai trebuie doar să revii la zilele alea minunate în care puteam să îmi dau singur L I K E la comentarii şi deja pot spune că te iubesc. 😛

  17. dio 4 September, 2013 at 09:29

    Acum inteleg…un coleg a zis ca usa sta deschisa, fiindca a blocat-o el cu instinctorul :))

  18. deaddy 4 September, 2013 at 09:35

    http://www.bizoo.ro/firma/albert/vanzare/cat-32821/instinctoare-auto/start-0/10/
    Daca meseriasu zice ca asa se cheama, cine suntem noi sa-l contrazicem?

  19. RoseN 4 September, 2013 at 09:36

    Mai frate, cica unu vinde “5 instinctoare mici si 2 mari, achizitionate de un an dar nu au fost folosite” ahahahaha
    Mna, cre’ca unu mic il poti lua aseaaa sa ai de rezerva, nush ce sa zic totusi astea nefolosite nu-s prea de incredere =))

  20. Dan1 4 September, 2013 at 09:43

    @RoseN: De ce bre, ca sunt statute! =))

  21. RoseN 4 September, 2013 at 09:44

    @Dan1: ete na, tocmai d’aia :)) iecsista el un motiv pentru care n-au fost folosite, eu n-am incredere in marfa veche =))

  22. NNA 4 September, 2013 at 10:05

    @RoseN: …sunt bune si astea statute dar trebuie agitat bine inainte de a fi folosit. =))

  23. belle.dimagination 4 September, 2013 at 10:13

    Oare îndrăgitul Babatunde o avea nevoie de revizie la extinctoare?

  24. Marian S 4 September, 2013 at 10:18

    Lasă nene că unul a lipit afişe pe toţi pomii din Parcul IOR: vând cavou cu patru SCRIPTE. …)

  25. Dan1 4 September, 2013 at 10:30

    @NNA: Neaaa, nu cred! Cred ca cum a pus mâna pe ele, a si tâsnit… spuma! Ca sunt statute! =))

  26. Dan1 4 September, 2013 at 10:30

    @NNA: Mai nasol daca sunt de-alea cu pulbere! =))

  27. ela 4 September, 2013 at 10:39

    Temerari ce sinteti voi, chiar nu va e frica deloc de M3Bis?

    Eu d’abia am curaj sa citesc textul, ca la comentarii mi-e frica ………..:D

  28. esplicatorul 4 September, 2013 at 10:41

    Pulberea, din ce-am auzit eu, ar fi un fenomen extrem al deshidratarii …

  29. Marian S 4 September, 2013 at 11:55

    Prea puţine L I K E.
    La mine şi per total.
    Deci prea puţini cititori.
    Deci prea puţini pinguini salvaţi.

    Ce să mai zic de butonul ăla de PayPal, nu se mai deblochează nici măcar cu instinctorul.

  30. geo 4 September, 2013 at 12:05

    @esplicatorul: de la un prieten ai auzit ? asa e ? =))

  31. sow 4 September, 2013 at 13:24

    Cred ca dexul are azi parte azi de accesari record. Sau e reclama mascata?

  32. Dan1 4 September, 2013 at 14:01

    :-O Acu’ vazui bannerul cu RMCG! :))
    Dar poti adauga: dar poate fi “cremsnitat”! =))

  33. Alt Marian 4 September, 2013 at 14:04

    @NNA: Dar bateriile i le-a schimbat?

  34. RoseN 4 September, 2013 at 14:04

    Text cu secsulet in el si asa putine like-uri are? rusiiiineee =)) numai kultura va place mai nou, ha?

  35. ela 4 September, 2013 at 14:41

    @RoseN:

    E miercuri, zi de post!
    😀

  36. dc 4 September, 2013 at 16:01

    @Dan1: Sa vezi cum e cand o sa intri la moderare fara sa comentezi! 😀

  37. Alt Marian 4 September, 2013 at 17:33

    @ela: Daca e zi de post, atunci postati, fratilor, suntem doar la numarul 37….

  38. Marian S 4 September, 2013 at 17:36

    Offtopic: Bannerul acela e greşit. Aia se dă sus, nu jos. Dacă zici: aia de sus, să v-o dau jos! e deja altă schemă. Brrrr…

  39. Marian S 4 September, 2013 at 17:39

    Ontopic: ciuciu rezultate la căutarea pe Google cu instinctor.
    M trei bis, ai reuşit să-l bagi şi pe Google în moderare! 😛

  40. sebra 4 September, 2013 at 17:49

    sa comenteze domnii, ca ei stiu.

  41. M3bis 4 September, 2013 at 18:17

    @Marian S: Caută instinctoare!

  42. Marian S 4 September, 2013 at 18:32

    Pix, ai dreptate, mi se pare că am scris la singular.
    Acum puneţi şi un text cu RMGC sub bannerul ăla, se ştie că goagle e sensibil la texte, nu la poze.
    Sau iar n-am văzut bine? :mrgreen:

  43. deaddy 4 September, 2013 at 20:18

    Si totusi, desi m-am bucurat cand am vazut ca google imi propune “imagini cu instinctoare”, de fapt arata acolo niste banale stingatoare;

    Ceea ce-mi aminteste un banc.. pauza de goagal… deceptie ca nu e chiar cum il stiam eu, da’ hai, copy/paste pe el:
    Intra o baba intr-un SEcsSHOP si se adreseaza vanzatorului:
    – Dragu mamii, as avea si eu nevoie de un vibrator.
    – Sigur mamaie, uite acolo sus pe raft avem toate tipurile.
    – Pai l-as vrea pe primul din stanga .
    – Mamaie, de la ala incolo, ca primul e stingatorul.

  44. deaddy 4 September, 2013 at 20:19

    ‘tz ban.alele stingatoare!!… X(
    Comentariul dumneanoastră aşteaptă moderarea!

  45. Alina C. 4 September, 2013 at 21:14

    Ce ma fac daca mai cauta iar instinctoare si gaseste textul DC? =))

  46. Mifty 5 September, 2013 at 04:20

    @Cristina Ș.: … nu-mi ajungea damblaua semidocților din massmedia cu ”predecesor”, acum văd și că bietul Akismet a ajuns ”askimet”…

    ce lume, ce lume, ce lume!!! 🙁

  47. Cristina Ș. 5 September, 2013 at 08:11

    @Mifty: dah, bietul de el … cum il mai abuzam noi, nu? vorbim kult, ne place var.za, ii pocim numele … ce lume, intr-adevar

  48. Cristina Ș. 5 September, 2013 at 08:13

    @Alina C.: nu te faci nimic, te bucuri, ei n-o sa inteleaga nimic dar textul tau mai numara un “hit” 🙂

  49. Marian S 5 September, 2013 at 13:32

    @Mifty: Of, of, păi “botezul“ e ca să i-o tragem exact lui, dragă. Bine că ne-am devoalat, acu` o să citească goagle pe aici şi o să-i şoptească adevărul.

  50. Marian S 5 September, 2013 at 13:35

    @Alina C.: Dar ce, pe tine chiar te cheamă Alina? Şi semeni cu cea din poză? Şi colegul tău… citeşte site-uri de cultură??? 😯

  51. Marian S 5 September, 2013 at 13:37

    Aoleu, bannerul…

  52. Dragos G. 28 March, 2016 at 19:22

    In ultima vreme am avut eu grija sa ii corectez la telefon inainte de a da alte informatii. Le spuneam verdein fata ca daca cauta instinctoare nu au nimerit site-ul potrivit, fiindca noi vindem doar extinctoare! 🙂