Postul nu e post destul

Coşmarul unei nopţi de vară

Julius

Azi-noapte am avut un coşmar, m-am trezit în creierii nopţii cu gâtul uscat şi cu inima grea ca un bolovan.

Am visat că eram în liceu şi luasem un 9 la matematică. Începuse scandalul:

– Ne-am chinuit degeaba cu tine, spunea mama. Nu ştiu de ce ne-am închipuit că ai putea intra la facultate.

– Cheltuim banii degeaba pe meditaţii, îi ţinea tata isonul. Îl dăm la profesională şi gata!

Iar eu, V3ntore, mă simţeam ca un căcat.

Ca să-mi justific titlul şi în faţa cititorilor mai tineri: coae, am visat că mi se spărsese ecranul la iPhone!

Share:

58 comments

  1. dracsor 18 July, 2013 at 12:39

    Prima!

  2. MNX 18 July, 2013 at 12:43

    La matematica se pune si 9 ???

  3. Dan1 18 July, 2013 at 12:45

    “Bne k ejti tu jmeker qae”! =))

  4. NNA 18 July, 2013 at 12:52

    Bre, la mate cel putin ai trecut clasa, cred ca cel mai tare i-ai dezamagit pe ai tai cu corigenta la insuratoare. :))

  5. Radu 18 July, 2013 at 13:00

    Sa inteleg ca din cauza unui nenorocit de 9 la mate te-ai apucat de limba romana si implicit de scris? 😀

  6. Cristi 18 July, 2013 at 13:06

    Nu stiai cum sa te lauzi ca in liceu ai avut numa’ 10 la mate? 😛
    P.S. “am visat decat că mi se spărsese ecranul la iPhone”

  7. dan ionut 18 July, 2013 at 13:07

    @Dan1:

    Tu? TU? TUUU?

    Se scrie “u” !!!! Du-te ba la Twice! 🙂

  8. RoseN 18 July, 2013 at 13:10

    Traditionalul bine că eşti tu dăştept :)) cu cheful vostru cu tot, na!

  9. delia 18 July, 2013 at 13:14

    trebuiau să te facă fotbalist. ai fi făcut trei facultăţi: educaţie, fizică şi sport.

  10. Alex 18 July, 2013 at 13:14

    Taci mah, ca știi bine ca 9 la Ban era cât 3 de 10 la alții ! Cel putin !
    PS:@Cristi: n-a avut numai 10, garantez io .
    PS:Julius. Gat uscat, cosmaruri? Inainte de chef? Sau….. 😛

  11. Dan1 18 July, 2013 at 13:31

    @dan ionut: Mersi de corectura! Omu’ cât traieste învata! :))

  12. Dan1 18 July, 2013 at 13:33

    @delia: Pe lânga c-ar fi înotat în bani! Si cluburi! Si masini! Si piti! =))

  13. ametist 18 July, 2013 at 14:34

    Si io mai visez din cand in cand lucrari la mate. Dar cumva imi dau seama ca e vis si ma ridic si plec. Si cred ca ii si spun niste vorbe dulci profului 😛

  14. delia 18 July, 2013 at 14:38

    @Dan1: să nu uităm grămezi de tenişi şi munţi de tricouri.

  15. Dan1 18 July, 2013 at 14:40

    Domnu’ camio, puteti sa ne lamuriti de ce viseaza Julius si ametist lucruri atât de îngrozitoare? Ce frustrari ascund? Cum sa scape de ele? Pentru niste prieteni întreb. =))

  16. boemul 18 July, 2013 at 14:49

    zi mersi că pe tine nu te pune la zid partidul comunist chinez că nu termini la timp hidrocentralele :))

  17. NNA 18 July, 2013 at 15:29

    @RoseN: Rozico, nu ajungi tu la chef?!!!! 😀

  18. Mariana 18 July, 2013 at 15:41

    @NNA: De ce, ma, i-arati cum se fac copiii, curs practic? :))

  19. RoseN 18 July, 2013 at 15:58

    @Mariana: 😐 io zic să faceti voi coloşea un tutorial explicativ, şi apoi mă uit eu acasă in linişte =)) il studiez negresit, promit, că-mi place să invăt!

  20. NNA 18 July, 2013 at 16:25

    @RoseN: …poti sa studiezi teorie cat vrei, daca nu faci putina practica… sau mai multa, depinde cat de repede inveti. :))

  21. NNA 18 July, 2013 at 16:26

    @Mariana: Daca este nevoie…, ma sacrific. 😀

  22. bogho 18 July, 2013 at 17:13

    Lasati ma fata in pace ca are treaba multa la munca, nu are timp de chef-urile voastre.

  23. Belle d”Imagination 18 July, 2013 at 17:16

    Matematica e floare la ureche. Geografia cu Nicolae Ilinca era de coşmar…

  24. bogho 18 July, 2013 at 17:19

    Matematica ar trebui sa fie o disciplina usoara, fiindca e exacta. 1+1=2, 1*0=0, etc…

  25. Dan1 18 July, 2013 at 17:47

    @bogho: Ma scuzati, aia e ar’metica! Matematica e cu siruri, cu limite, cu derivate si integrame! :))

  26. bogho 18 July, 2013 at 17:57

    @Dan1: Da stiu, dar nu avem semnele respective in BB-ul pentru wordpress. Daca erau, bagam niste exemple de integrale. Dar tot disciplina exacta e.

    Uite, chiar sunt simple : http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabel_de_integrale

  27. RoseN 18 July, 2013 at 19:50

    Mna…distractie placuta tuturor <:-P
    (dfgd%6fghrrrppfff..uck&#$ddfdfgxf :-L)

  28. Alt Marian 18 July, 2013 at 20:41

    Niciun (se scrie legat, asa am invatat din filmul Politist, Adjectiv) alt post de cand sunt eu pe DC nu a strans din prima mai mult de 5 comentarii consecutive bestiale … ca mai multe nu am citit 🙂

  29. Dan1 18 July, 2013 at 22:17

    @RoseN: Rozico! Esti usor invidioasa? =))

  30. Dan1 18 July, 2013 at 22:20

    @Alt Marian: Adica bre, noi ne chinuim aicisa sa producem texte proaste, comentarii de doi bani, si nu citesti? Ca comentariile bestiale, unul singur face cât 5 (si ala e al meu, da?) =))

  31. RoseN 18 July, 2013 at 22:46

    @Dan1: Usor? hihihi… ce, n-am fost destul de clara, arza-l-ar focul de chef =)) gf$&dfugdckgpff@qwer#!!!
    naaaaaa bine na bine ca v-ati distrat, hai treaca de la mine!

  32. Dan1 18 July, 2013 at 23:08

    @RoseN: Io n-am fost ca n-am mai gasit parizer! Si zic ca decât sa ma duc cu mâna goala… =))

  33. bogho 18 July, 2013 at 23:20

    Rosen, iar ai probleme la tastatura?

  34. RoseN 19 July, 2013 at 09:30

    BUEEEY, HELLLOOOOUUUU…e vineeeeri, anybody? 😀
    pffff…cu cheful vostru cu tot :-L

  35. Cristi 19 July, 2013 at 09:34

    @RoseN: Dorm cu totii. 😐

  36. boemul 19 July, 2013 at 09:46

    @RoseN:
    s-a plecat după ora două de la chef.
    io nici nu m-am mai obosit să mă duc acasă, am venit la muncă.
    trotilat :))

  37. RoseN 19 July, 2013 at 09:48

    @Cristi: da’ chiar tooooti? huoooo, trezirea, pe baricade, puturosilor =))
    macar unu sa ne pove cum a fost :))

    @boemul: 😀 no pai hai varsa tot tot… detalii 😀

  38. M3bis 19 July, 2013 at 10:01

    @RoseN: A fost mişto!

  39. Mariana 19 July, 2013 at 10:08

    @RoseN: Frumos fata, frumos! :))

    @M3bis: Sefu’, azi nu pupam text?

  40. RoseN 19 July, 2013 at 10:11

    bineeeee bine… am inteles, a fost mistooo… mdeaaah 😀
    @Mariana: nah, te-a mai ingramadit CeMeSica pe scari? 😀

  41. Mariana 19 July, 2013 at 10:15

    @RoseN: Dupa glumele obisnuite, gen “cine e Mariana?!”, a stat langa mine. 😛

  42. NNA 19 July, 2013 at 10:20

    @RoseN: e greu tare a doua zi. 😀 dar cheful fu tare :))

  43. janedoe 19 July, 2013 at 10:46

    Bah, io am decat doo dileme in urma chefului: 1. cine e Jul Vern si 2. cine e Amperica Monescu?

  44. Marian S 19 July, 2013 at 10:47

    Nu-i aşa că au fost mai mulţi bărbaţi liberi decât femei?
    Hai, spuneţi DA, ca să nu-mi pară rău că n-am îndrăznit să vin.

    PS: noroc că nu ştiu unde am pus tesla.

  45. Mariana 19 July, 2013 at 10:53

    @janedoe: Esti sigura ca ai decat doo dileme? :))

    @Marian S: Daaa!

  46. bogho 19 July, 2013 at 10:59

    @RoseN: Lasa, ca-s sigur ca va fi un chef si la Cluj.

    @Marian S: La chef-urile DC, pana acum, au fost mai multe femei decat barbati. Nu cred ca cel de ieri a facut exceptie

  47. Alt Marian 19 July, 2013 at 11:08

    @bogho: Tinand cont de ce avatar avea, era cam greu sa bata la masina cu ambele maini, cred ca a folosit soft de recunoastere vocala 🙂

  48. bogho 19 July, 2013 at 11:23

    @Alt Marian: Am auzit ca poza e veche de vreo 2-3 ani

  49. Alt Marian 19 July, 2013 at 11:33

    @bogho: Vezi ce memorie am? 🙂

  50. bogho 19 July, 2013 at 12:22

    @Alt Marian: iti dai seamna ce memorie aveai daca ziceam ca poza e veche de vreo 10 ani?

  51. Radu Vasile 19 July, 2013 at 13:01

    @bogo: Intr-un inel unde singura regula de convetuire este ca x^12=x oricare ar fi x un element din inel, 1+1=0 (usor de demonstrat draga Watson), drept urmare chestia cu 1+1=2 nu prea tine. Ea este valabila doar intr-un numar mic de cazuri. Deci?

  52. bogho 19 July, 2013 at 13:06

    @Radu Vasile: de fapt demonstratia ca 1+1=0 pleaca de la o alta unde 1=0, datorata faptului ca se face o rotunjire a unui logaritm.

  53. Dan1 19 July, 2013 at 13:31

    (:| Juliuse, ne mai tii mult ma?

  54. Alt Marian 19 July, 2013 at 13:53

    @bogho: Esentialul nu se uita (daca ai invatat cu sarguinta) 😉

  55. Ana 19 July, 2013 at 16:49

    @Dan1: Esti in sevraj, ha?! =))

  56. Ana 19 July, 2013 at 16:50

    @janedoe: amore, nu era Vul Jern?

  57. Radu Vasile 20 July, 2013 at 15:53

    @bogo: Demonstratiile cu erori de calcul din liceu le stiu si eu, dar aia de ti-am spus-o eu, nu e greseala, in inelul ala relatia 1+1=0 este adevarata. De altfel sunt o multime de alte lumi in care 1+1=0. Relatia 1+1=2 fiind adevarata doar in cazul multimii numerelor naturale si a extensiilor acestora, datorita functiei succesor pe care se bazeaza constructia multimii numerelor naturale. Relatia 1+1=2 se mai pastreaza poate in cateva module, spatii si algebre in care s-a dorit aceasta chestie, dar nu e universal valabila.
    Ha?

  58. war on error 24 July, 2013 at 10:02

    @dan ionut: tuais, mon cher