Postul nu e post destul

Mici infestaţi, scandal şi pacient abandonat de ambulanţă la Târgul de Carte!

Camionagiu

Nu pot să ratez niciun târg de carte. Bookfest-ul este pentru mine un eveniment excepţional, cel mai aşteptat din tot anul. Acolo vine multă lume bună – intelectuali rasaţi, filozofi, scriitori, eticieni, poete, adică exact genul de oameni care habar n-au să conducă. Practic, tot ce trebuie să faci e să te aşezi într-un colţ al parcării şi să aştepţi – o să râzi cu lacrimi în scurt timp.

Un alt motiv sunt terasele. Micii de la Bookfest sunt printre cei mai buni din lume – sau, în orice caz, mult mai buni decât ăia de la festivalurile rock. Dar de data asta, însă, am păţit-o: micii erau infestaţi şi mi s-a făcut rău imediat.

Am simţit ameţeala şi greaţa la numai câteva minute de la înghiţirea primului mic, am strigat cu ultimele puteri “Nu mai mâncaţi mici, sunt infestaţi!” şi m-am prăbuşit, încovrigat de dureri abdominale. S-a creat o busculadă, nişte bodyguarzi au încercat să mă scoată pe braţe din târg, să nu fac antireclamă, lumea m-a apărat şi i-a luat de guler pe vânzători.

Băiatul cu micii urla disperat că micii sunt buni, că a mâncat şi el, că poate am eu vreo alergie. Un domn amabil i-a îndesat câţiva pumni în coaste şi l-a trântit pe jos, o doamnă critic literar l-a luat la şpiţuri. A venit ambulanţa, mi-au administrat un calmant şi, când să plece cu mine, am reuşit să mă eliberez de otravă prin vomă şi m-am liniştit. Poliţia apărută şi ea la faţa locului a profitat că puteam comunica şi mi-a cerut o declaraţie ca să-i înfunde pe nenorociţi.

Sigur că da, criminalii trebuie înfundaţi, eu îmi ştiu drepturile de consumator european. Aşa că m-am grăbit să-l reclam pe şnapan: „Declar pe propria răspundere că mi s-a făcut rău de la mici imediat ce l-am înghiţit pe cel de-al optsprezecelea…”

Share:

15 comments

  1. Petronius. 4 June, 2013 at 06:22

    M-am trezit, am comentat si m-am culcat la loc. Mai tarziu vad eu despre ce a fost vorba in articol … poate.

  2. BRRC 4 June, 2013 at 06:47

    În lipsă de calitate, cantitatea era singura compensare.

  3. stalker 4 June, 2013 at 07:05

    cred cã un dezodorizant de maşinã, cu aromã de mici, ar avea un succes nebun

  4. Dan1 4 June, 2013 at 08:21

    Uf, m-am linistit! Credeam ca e marti!

  5. lichu 4 June, 2013 at 08:22

    eu cred ca de la paine ti se trage…

  6. Dan1 4 June, 2013 at 08:57

    @BRRC: Cineva care se semneaza BRRC ma asteptam sa spuna ca i s-a aplecat pentru ca n-a ras si vreo 5-6 beri! Reci! =))

  7. RoseN 4 June, 2013 at 09:38

    Ai scapat ieftin, sa vezi ce ti se intampla daca infulecai 2-3 carti, gen Catalin Botezatu sau de ce nu, Jenna Jameson :))

    @Dan1: adica ceeeeee, vrei sa spui ca e tot luni? 😐

  8. Dan1 4 June, 2013 at 09:53

    @RoseN: Nu bre, cre’ ca e vineri! Adica sper! :))

  9. Belle d”Imagination 4 June, 2013 at 09:56

    Sau cumva deja miercuri?

  10. sebra 4 June, 2013 at 10:13

    Dacă te-ai dus flămând de cultură…

  11. Petronius. 4 June, 2013 at 10:13

    @stalker: Sa vezi ce succes ar avea micii cu aroma de BMW … desigur doar la manelistii cu gust rafinat :-))

  12. Jumulici 4 June, 2013 at 10:24

    Au macinat niste pagini din cartea lu’ Nastase in ei si d-aia

  13. Ana 4 June, 2013 at 11:29

    Micii nu e mici destul,/ de nu i-ai halit, atunci,/ cu muştărel de Tecuci/ şi ber’cică cu clăbuci (lăsaţi!) !
    (Din seria “românu’ s-a născut poet, nu şofer.)

  14. Alex 4 June, 2013 at 12:20

    Se întoarce fata de la întâlnire. Conversație cu mama:
    – Cum a fost, e frumos?
    – Ahhh… Doamne, e suuuper.
    – Îmbrăcat bine?
    – Un gentleman, foarte elegant,iar parfumul lui m’a terminat.
    – Cina a fost gustoasa?
    – Foarte gustoasa. Restaurant select, numai fineturi.
    – Dar… asta…. A fost?
    – A fost… e pur si simplu excepțional,romantic…
    Vine băiatul de la întâlnire. Conversație cu tata:
    – Da?
    – Da.
    – Bravo!

    Un englez, un American și un arab stau de vorba despre familiile lor într-un bar. Englezul zice:
    “Am 10 copii acasă și dacă as mai face unul as avea o echipa de fotbal!”
    “Eeii”, spune americanul, “eu am 15 copii acasă și dacă ma mai forțez o data îmi fac o echipa de fotbal american!”
    In sfârșit, arabul zice: “Eu am 17 neveste acasă”. Face o pauza în timp ce soarbe tacticos din pahar. “Daca îmi mai iau una, îmi fac teren de golf!”

  15. BRRC 4 June, 2013 at 18:05

    @Dan1- Berile reci e pe partea de resuscitare.