Postul nu e post destul

Mogulul, autoarea şi telefonul

Monica Ionescu

În timp ce îmi savuram, liniştită, cina pentru supleţe, compusă din brânzeturi şi paharul de vin roşu-motorină, sună, alergic, telefonul. Mă uit: Mogulul! Mogulul ?? La ora asta ?? Hait !, îmi spun. Răspund aşa, ca şi cum…, şi-aud tunând în telefon :

– Monica !

Înlemnesc, vinul se varsă pe halat, halatul se şterge de farfuria cu brânzeturi, iau poziţie de drepţi şi bălmăjesc un răspuns.

– Fii atentă, că tre’ să vorbim, răcneşte autoritar. Stai, stai aşa, aşteaptă puţin să îmi iau ceva de mâncare de la fast food.

Aştept cuminte, mai ales că nu aflasem scopul nervilor ţuguiaţi ai mogulului, care mi se revărsaseră în receptor ca o hoardă de tătari. În timpul aşteptării aud vag următorul dialog dintre Mogul şi un băiat care, pesemne, era vânzător la fast-food:

– Bună seara (Mogulul autoritar, în continuare)

– Ooo, bună seara, şefu’ ! (deci, mănâncă des de-acolo; probabil de fiecare dată când găteşte)

– Mmhhmmmhâh….

– Ce să fie, şefu ? Un meniu, o şaorma, ce vrea şefu’, avem…

– Mmm, aş vrea, mm, aş …daţi-mi un meniu… mppff… cu piept de pui, spuse Mogulul grav şi plictisit.

– Vineeee, şefu ! Ce să fie ca garnitură: cartofi sau pilaf?

– Mnnnuuu, gemu Mogulul, că-mi fac răăuuu cartofiiii!

– Sălăţică ?

– Nnnuuu, nu vreau. Adică… ce salată aveţi ? Aveţi … mmm… Daţi-mi de varză !

– Sălăţiiicăă de varză, şefu’, sigur nu vă face rău! Desert?

– NU ! Adică, DA !!

– Plăcintuţăă cu brânzicăă sau clătituţăă ?

– Clătită !

– Uitaţi aici meniul şi sosul !

– Nu, bătu Julius din picior, nu înţelegi că îmi face rău ?!? Lasă, ţine tu sosul, îl dai la alt meniu, adăugă darnic.

În fine. Îl aud din nou:

– Monica, te-am sunat să îţi spun că… Stai, stai puţin, că mă calcă unu’ cu maşina pe trotuar.

– Ăă?

– Beemvist de mâna a doua. Cocalar cu şapcă albă. A tras la gemuleţ, a crezut că e McDrive!

– Gata?

– Stai aşa, să mă mai uit… (înjurături greu de înţeles; se disting doar cuvintele “cocalar”, “manelist”, “distrus” ) are pantaloni de treling albi, arată superb… fii atentă, a dat maneaua tare, el comandă şaormă la gemuleţ şi prinţesa dansează în maşină!

Mogulul se urcă, într-un final, în maşină şi restabileşte legătura:

– Deci, Monicuţa! Stai aşa, stai aşa puţin! Am nişte tâmpiţi în spatele meu.

– Mută-te şi tu pe cealaltă bandă, zic.

– M-am mutat şi tot se ţin după mine. Şi claxonează încontinuu. Uite, mă mut de pe o bandă, pe alta şi maşina face slalom, exact ca şi mine. Stai, că le văd în oglindă, sunt nişte fete într-o Dacie, aoleu, n-am unde să mă mai duc, nici să opresc pe dreapta, claxonează încontinuu…

Atât am mai apucat să aud :

– Te sunasem să îţi spun să mai scrii şi tu ceva, că, dacă nu…

Şi s-a întrerupt.

Am presupus că era un grup de fane, dar Şefu’ nu a dezvăluit niciodată ce s-a întâmplat mai departe, discret şi nobil, ca un domn (= specie pe cale de dispariţie). Şi nici restul ameninţării nu am reuşit să îl aflu.

Am adormit, în cele din urmă, mulţumind bateriilor Li-Ion că nu ţin mai mult de o oră – conversaţie.

Share:

31 comments

  1. coradob 29 May, 2013 at 18:59

    Deci in loc sa te apuci imediat de scris textul pentru maritul Mogul, ai adormit? Ntz ntz ntz

  2. CID 29 May, 2013 at 18:59

    mănâncă des de-acolo; probabil de fiecare dată când găteşte -)-)-)

  3. dyers_eve 29 May, 2013 at 19:00

    Te sunase sa iti spuna ca esti noul partener de la punctul 1, noul autor de la punctul 3 si noul foiletonist de la punctul 4. A, si noul chelner – zetar de la punctul 2.

  4. Rada 29 May, 2013 at 19:01

    Deci i-ai inchis finut telefonul in nas, ca sa fim certi! Ma rog, in saorma. 😀

  5. Temistocle T, temistocle 29 May, 2013 at 19:20

    hmmmm pantaloni de treling albi, slapi adidas, pantaloni 3/4 adidas – albi, tricou de plastic alb adidas, sapca alba adidas, “climaproof”, creier Adidas – plat ca cele trei dungi ale brandului mentionat mai sus la fiecare articol vestimentar. ADIDAS ….

  6. Dan1 29 May, 2013 at 19:48

    Pai bine Monico, ca nu pot sa-ti spun altfel, sa nu-ti dai tu seama ca era un impostor (probabil camionagiul sau Ozzy sau chiar Calarasu)? Citez:
    – Plăcintuţăă cu brânzicăă sau clătituţăă ?
    – Clătită!
    Ei bine, “Cremsnit!” era raspunsul corect, daaa?

  7. Serban 29 May, 2013 at 19:51

    Of, pisi!

  8. RoseN 29 May, 2013 at 19:52

    =))=))=)) ce taaaare!
    vai fetele, da’ nu va maritati careva cu Julica, sa-l invatati ca exista si catering, nu doar fastfud? =))

  9. Serban 29 May, 2013 at 20:04

    @RoseN: Care fete?

  10. Dan1 29 May, 2013 at 20:14

    … si alea nu erau fane, erau PR-iste, daaa? =))

  11. Dan1 29 May, 2013 at 20:27

    Asa, si pâna la urma, mai scrii si tu ceva? =))

  12. Cristi 29 May, 2013 at 20:52

    Grup de fete intr-o Dacie? Puteai sa spui si tu ca intr-un X5, Q7, etc.

  13. Dan1 29 May, 2013 at 20:54

    @Cristi: Monica nu minte, nu uita si nu iarta! =))

  14. Mariana 29 May, 2013 at 20:55

    Aoleu, fata, si mi-aduc aminte cand ai facut platouasul ala, si vinul alaturi… n-am stiut ce soarta trista au avut. :((

  15. sebra 29 May, 2013 at 21:04

    Păi și cu textul ăsta ai venit tu de frica lui ”dacă nu…”?? :-O

  16. Dan1 29 May, 2013 at 21:18

    @sebra: Pai ce credeai? “că, dacă nu…” trebuie iar sa public un text de-al camionagiului, sau de-al lui Ozzy sau chiar de-al lui Calarasu! Ca CMS s-a lasat pe tânjeala! =))

  17. Serban 29 May, 2013 at 21:29

    @Serban: Două like-uri până acum.
    Mă-ntreb cine l-a dat pe al doilea.

  18. Andreea M. 29 May, 2013 at 21:30

    Stiu din surse sigure ca CMS are 5 subiecte in lucru, plus al 6-lea pe care il a-m sugerat eu…

  19. Cms 29 May, 2013 at 21:42

    @Andreea M.: Două ture de stadion!

  20. ela 29 May, 2013 at 21:51

    In atentia fanelor de Mogul:
    nu dupa Peugeot trebuie sa alergati, ci dupa oalele, ceaunele si tigaile din bucatarie!!!
    cu eficacitate si in pas alergator ! 😀

  21. Mariana 29 May, 2013 at 21:55

    @Serban: Si primul cine? 😛

  22. Serban 29 May, 2013 at 22:07

    @Mariana: Da’ știu că ai curaj!

  23. Mariana 29 May, 2013 at 22:15

    @Serban: Daca tot am dat like-ul, macar sa mi-l asum si vad eu mai departe. :))

  24. Serban 29 May, 2013 at 22:19

    @Mariana: Acum mi-e clar, ești cu al doilea like.

  25. Mariana 29 May, 2013 at 22:20

    @Serban: Gresit, primul.

  26. Serban 29 May, 2013 at 22:22

    @Mariana: Nici măcar nu se pune la mânărie, nu ești.

  27. Mariana 29 May, 2013 at 22:41

    @Serban: zau ca asa tin minte… dar na, posibil sa ma si insel. :))

  28. Andreea M. 29 May, 2013 at 23:16

    @Cms: Pfff, tot numai 2 ture… sa scriu si aici fraza mea de mare atasament, aia cu pedeapsa :D?

  29. Cms 29 May, 2013 at 23:36

    @Andreea M.: De ce nu? Să nu subestimăm imaginaţia cititorilor Daily Cotcodac… 😛

  30. RoLo 30 May, 2013 at 11:33

    Citind articolul, am ajuns la concluzia ca Mogulului ii face rau mancarea de la fast-food sau, mai probabil, exercitiile de gatit premergatoare deplasarii la locatia amintita anterior. Si pentru ca toate il iubim pe Mogul, propun sa incepem prin a publica cateva retete simple, numai bune de publicat intr-o carte de tipul “Gatitul… for Dummies”.
    Nu, nu ma refer la retete de tipul… se ia cutia de iaurt din figider, se dezlipeste cu grija capacul de staniol de deasupra, se cauta o lingurita relativ curata in maldarul de vase nespalate care impanzeste suprafetele plane din bucatarie (si nu numai) si se cauta un colt de paine, nu prea mucegait si, daca este posibil, de saptamana asta. Ma gandesc la ceva mai evoluat – oua ochiuri, piure (am retinut ca-i fac rau cartofii prajiti), salatica de varza, omlete, intr-o etapa viitoare …

    Ce parere aveti, ne bagam?

  31. bogho 30 May, 2013 at 17:43

    E la moda, vad, sa scrieti articole despre cum va streseaza mogulul cu articole. Deci pana la urma tot mogulul va da subiectele, tot el e cel care aduce trafic.
    Practic, mogulul e un fel de Gigi Becali, doar ca nu pentru televiziuni ci pentru site-ul asta.