Postul nu e post destul

Lista de cumpărături pentru Paşti

Monica Ionescu

Lista EI.
– ouă, lapte, telemea de la sibieni, mizilicuri, unt, făină, arome, lămâi, salată, roşii, castraveţi, ridichi, ceapă verde, usturoi (ŞI verde!), ficãţei (proaspeţi), carne de vită pt sal. boeuf, pulpã miel, cartofi, morcovi, albitură, apă, spanac, mărar, pătrunjel, brânză de vaci grasã, drojdie, măsline, pâine, zahãr, vopsea ouã, gel duş, sãpun lichid, soluţie geamuri, dress negru 15 den, candele, serveţele, lavete, coş pt. împãrţit, faţã masã unicã fol., pahare plastic, ardei iute verde, 2 suport ghivece, baterii telecomandã mici, pilã, cimbru (am de la mama), oregano, busuioc (mai am de la Boboteazã), 1 caserolã pleurotus, piperuri (ŞI IENIBAHAR!), oţet, ulei mãsline.

Lista LUI:

În magazin.
– Iubita, faci şi Pascã şi friptură?
– Da!
– Şi cozonac?
– Da, iubirea mea!
– Aha. Păi să luăm nişte vinuţ, nu?
– Da, iubitule, e bun pentru marinatã!

Nu-l mai vezi din spatele cutiei cu 6 sticle. Le aşază peste ouă.

– Iubita, da’ tu nu vrei o bere? Să ai cât bucătăreşti, cum îţi place ţie!
– Aaa, da, iubitule, mulţumesc frumos!

Fuge! Apare încântat cu o lădiţă.

– Da’ ce-ai luat atâta bere?
– Lasã, iubita, să fie, cine ştie cine pică la masă! Să avem, nu toată lumea bea vin!

Lădiţa se cuibãreşte uşor peste salată şi verzituri.

– Auzi, iubitule?
– Ã?
– Ce zic ai noştri, vin?
– N-am vorbit cu ei, da’, ştii, mare dreptate ai! Frati-miu bea doar tărie!

În coş îşi fac loc vodca, un bourbon şi o tequila, că n-am mai băut de mult!

– Iubita, da’ lămâi ai luat?
– Da, că-mi trebuie la salată de boe…
– Nu, nu, pentru tequila!
– Las’, că ajung, am luat douã kile!
– Bine, iubito, cum ştii tu!

Ajungem, în sfârşit. Pregătesc, frământ, coc, fierb, vopsesc ouă, aşez totul, decorez masa, mă duc la Biserică, iau LUMINĂ, împart creştineşte, ajung acasă. Intru. Iubitul meu, frânt:

– ‘ubi’aaa?
– “Hristos a-nviat!”
– Mm! Auzi, mai ai vreo bere ascunsă pe un’eva? Aşa arde vo’ca…

Share:

75 comments

  1. Cms 3 May, 2013 at 03:29

    Sper că nu faci mâncare cu “gel duş, sãpun lichid, soluţie geamuri, dress negru 15 den, candele, serveţele, lavete, coş pt. împãrţit, faţã masã unicã fol., pahare plastic”. Deşi “coş pt. împărţit” sună foarte apetisant…
    Ei, pe cine păcălesc? Dress negru 15 den sună cel mai apetisant! 😛

  2. Alex 3 May, 2013 at 04:09

    – Bunico, cum te tratezi matale cand esti bolnava?
    – Pai, la raceala cu un paharel de tuica, daca imi creste tensiunea cu un paharel de coniac, cand imi scade tensiunea cu un pahar de vin rosu, lipsa poftei de mancare cu un un pahar de vin alb, iar pentru o digestie mai buna un pahar de bere.
    – Bine, bunico, dar pentru ce boala bei apa?
    – Dragul meu, de o boala asa grava ca asta inca n-am suferit…

  3. big john 3 May, 2013 at 06:41

    unde dreacu am mai vazut eu lista asta ?!….:)

  4. nina 3 May, 2013 at 07:08

    Si cu asta am inteles, in sfarsit, ca toti barbatii sunt la fel. La audio-video si IT nu s-a oprit deloc? N-a vrut el o tastatura din aia mica sau macar un card de memorie?

  5. Belle d”Imagination 3 May, 2013 at 07:42

    E numai vina doamnelor că permit să fie lăsate singure la greu.

  6. Dan1 3 May, 2013 at 08:13

    @nina: Nu barbatii sunt la fel, hypermarketurile sunt la fel! :))

  7. boemul 3 May, 2013 at 08:19

    deci io nu mă identific deloc în postarea asta!
    m-aş fi oprit la bere şi vin :))

  8. Ciprian 3 May, 2013 at 09:49

    Berea aia merge cu pizza. Cozonac oricum primesti de la rude.

  9. bogho 3 May, 2013 at 09:58

    Dres negru 15 den? nici prea gros sa dea impresia de baba si/sau friguroasa, nici prea subtire sa dea impresia de tinerica, de femeie usoara. O alegere excelenta pentru o doamna stilata

  10. monica 3 May, 2013 at 10:13

    @Cms: Ptiu! Nici in Vinerea Mare nu te poti abtine! 😀
    @boemul: si ramaneai in magazin, nu? 😉

  11. monica 3 May, 2013 at 10:15

    @Belle d”Imagination: Belle, da! Da’ si cand ai de scos ochii… ce bine e! 😉 :))

  12. Cristina Ş. 3 May, 2013 at 11:00

    @Dan1: exaaaact!! =)) =))

    din cauza la hypermarketurile astea identice, care ofera toate 6packuri, vo’ca, bourbon si lamii pt tequila avem impresia falsa, superficiala, ca barbatii ar fi la fel

    @Ciprian: asta e o strategie excelenta!
    si, oricum te imbuiba toti, care pe unde te duci, cu salata boeuf, cu drob, cu pasca ..

    eu cred ca Ioneasca s-a dus la cumparaturi numai ca sa aiba ce sa ne povesteasca.

    de fapt, nici nu s-a dus la cumparaturi, s-a gindit cu voce tare cum ar fi daca s-ar duce ;))

  13. Dan1 3 May, 2013 at 11:02

    @Cristina Ş.: Am fost rapid azi! :))

  14. Cristina Ş. 3 May, 2013 at 11:11

    @Dan1: da, ai fost mai iute de tastatura, fac cinste cu o bere 😉

  15. monica 3 May, 2013 at 11:15

    @Cristina Ş.: De fapt, nici nu exist, doar s-a stabilit! :)))))))))))))

  16. Cms 3 May, 2013 at 11:22

    @monica: Să nu facem o confuzie, Mariana e cea care nu există.

  17. monica 3 May, 2013 at 11:34

    @Cms: =)) Da, mai, chiar! Sa nu o observi tu? :))

  18. RoseN 3 May, 2013 at 12:33

    Paşteti fericiti dragi copilasi:
    http://groparu.ro/pasti-fericiti/

  19. Mariana 3 May, 2013 at 13:03

    @Cms: hahaha, stiam eu ca imi duceti dorul! :)))

  20. Dan1 3 May, 2013 at 13:15

    @Mariana: Existi! :))
    (asta însemnând totodata ca si cugeti si dubiti, sau cum s-o zice) :))

  21. Cms 3 May, 2013 at 13:23

    @Dan1: Nu, măi, e dubită, deci e cojită, iar dacă e cojită înseamnă că face ergo-sum, probabil vreun soi de artă marţială.

  22. Savantu' 3 May, 2013 at 13:38

    De vina sunt numai si numai supermarketurile. Toate au imediat dupa intrare sectorul de fructe/legume/verdeturi.

    Daaaaar, cumparatorii experimentati intra cu caruciorul si se reped pusca intai la sectorul de beutura. Asa ca in carut se aseaza intai lada de Stella (sau una de Stella si una de cidru de pere Magners, daca au oferta de doua lazi la 18£), apoi sticla/sticlele de tarie, cele 6 sticle de vin, apoi ne intoarcem frumos la legume, fructe, carne etc…

    Iar despre iubi, chiar nu cred ca ar pune lada de vin peste oua, sunt figuri de stil care fac farmecul literaturii bune.

  23. Alt Marian 3 May, 2013 at 13:41

    @big john: În Caragiale

  24. arsulici 3 May, 2013 at 13:54

    Nu cred că lista aia de cumpărături e a Monicăi… Păi când are ea timp de o lista de cumpărături așa lungă, și când are vreme și de gătit, când, sărăcuța, nu mai prididește cu scrisul textelor pentru DC, să avem noi, nerecunoscătorii, unde să comentăm… 😀

  25. emilescul emilescu 3 May, 2013 at 14:40

    E clar, Monica tanjeste dupa un mascul (ca Bote sau Solcanu, de ce nu?) dispus sa-si exerseze la orice ora talentul culinar si care sa faca gaura in canapea urmarind Suleyman Magnificul si Paprika TV! :))

  26. Belle d”Imagination 3 May, 2013 at 14:55

    @Doamnele, Io cred că-s defectă. Prefer să nu fie cazul să scot ochii. În toate modurile cu putinţă.

  27. Serban 3 May, 2013 at 23:13

    Nu stau să analizez toată lista aia enormă (eu cred că mi-ar trebui un an să cumpăr atâtea) dar te sfătui să înlocuiești oregano cu măghiran. E mai cool.

  28. Serban 3 May, 2013 at 23:20

    Îmi cer scuze, eu am o diplomă de ana­list. Sunteți var­ză și nu aveți pic de educa­ție. Și gra­și.

  29. cruela de vila 4 May, 2013 at 00:18

    1. greseala maxima sa-l iei cu tine la cumparaturi in loc sa-l lasi la batut covoare!
    si be. si ma rog sticla de gin si pet-ul de apa tonica unde sunt( ca folie pt cuburi de gheata ma gandesc ca mai aveai de la craciun) 😀

  30. cruela de vila 4 May, 2013 at 00:37

    si apropos de lista, uite ce marturisiri face o prietena de-a mea pe facebook:
    😀
    Ieri am cumparat 3 articole de îmbrăcat, azi 3 de încălţat. 3 zile de acum încolo nu ies din casă, că raman fără nici un ban. Mai rău e că de mâncare n-am luat nimic :))))))) Noapte bună, dragilor, să visaţi frumos! După 2 zile de shopping eu nu mai pot decât dormi!

  31. emilescul emilescu 4 May, 2013 at 15:48

    Din text razbate obida unui intreg neam de amazoane, a carui existenta se justifica doar prin dorinta neconditionata de a-I satisface pe EI, capcaunii! Bineinteles ca ele nu-si doresc nimic, ca lista aceea corespundea doar poftelor LUI barbare si costisitoare; doamna “ciuguleste” doar ce-i permite bestia purtatoare de pantaloni si nici nu este invitata in incaperea in care spirtiera cu chip de om isi face plinul… Timp in care, nu-i asa? nu putem sa ne imaginam ca martira ar face altceva decat sa coase la gherghef sau sa-i carpeasca brutei toalele, ca o Penelopa moderna ce este!

    P.S.: Inutil sa mai spun ca masculul ar fi fost vinovat si daca ar fi consumat bere Ambrosius fara alcool, mai ieftina si decat apa plata a doamnei!

  32. Cms 4 May, 2013 at 16:05

    @cruela de vila: Îmi sună foarte cunoscută mărturia prietenei tale…

    @emilescul emilescu: bla, bla, bla!

  33. emilescul emilescu 4 May, 2013 at 16:39

    @Cms : N-o lua in tragic, chiar daca si tu esti o victima! Exista cel putin o solutie de a iesi din orice situatie, indiferent cat de grava ar fi…

  34. Cms 4 May, 2013 at 16:41

    @emilescul emilescu: Din punctul meu de vedere, tu eşti o victimă. 🙂

  35. emilescul emilescu 4 May, 2013 at 16:49

    @Cms : Cu toate bla, bla, bla!-urile, “m-ai citit”…
    Esti o amazoana clarvazatoare! Sa-ti dea Dumnezeu lista de cumparaturi scurta! 😉

  36. RoseN 4 May, 2013 at 17:09

    Mai extraterestrilor nu va luati de CeMeSe-u nostru ca va bat :)) si eu chiar sunt mica si rea!

  37. emilescul emilescu 4 May, 2013 at 17:16

    @RoseN : Dar de ce: cade in depresie?
    Pana la coada, CeMeSe-ul m-a acuzat (grav) ca as fi dintre cei care vorbesc degeaba! Total lipsita de eleganta remarca, bashca in totala contradictie cu spiritul si dogma crestina care ar trebui sa ne domine in aceste zile… 🙂

  38. Ina_adevarata 4 May, 2013 at 17:48

    @emilescul emilescu:
    E nasol să n-ai prietenă în general, dar de sărbători parcă e și mai nasol, așa-i?
    Fetele nu văd ce comoară de bărbat ești, astea din ziua de azi sînt numai pe interes. Niște amazoane care nedreptățesc bărbații buni, așa ca tine, nu?

  39. Xanax 4 May, 2013 at 17:54

    @Ina_adevarata:
    vai, ce i-ai dat! daca se mai ridica de unde l-ai trimis, e minune pascala =)))))

  40. Xanax 4 May, 2013 at 17:58

    @Cms:
    faci ce faci si iar esti profetic :))

  41. ErRon 4 May, 2013 at 18:38

    @Ina_adevarata:
    @Cms: @RoseN: O zi lipsesc de pe aici si va distrati singuri cu soricelul!:D
    @emilescul emilescu: Esti cam picat din stele pe aici, nu realizezi??:D

  42. emilescul emilescu 4 May, 2013 at 20:11

    @ ErRon, Xanax, Ina-adevarata:
    Numai cunoscatori, ce pot sa mai zic?
    Intr-adevar nu m-am mai ridicat, scriu din pozitia “culcat”… Sunt doborat si la propriu, si la figurat, mai ales de faptul ca bobii Inei n-au mintit-o: nu am prietena, asa este, in schimb anul asta aniversez 22 de ani de casatorie!
    Nu va spun ca sunteti patetici, probabil ca sunteti in stare sa realizati asta si singuri! Habar n-am de ce va temeti, ca “soricelul picat din stele” n-are intentia sa va penetreze ginta cu preaplin pentru IQ! Happy Ister (vorba lui Adi Mutu)!

  43. Cms 4 May, 2013 at 20:54

    @emilescul emilescu: Lasă, monşer, că ai cam uitat şi matale de spiritul şi dogma creştină în răspunsuri. Dar cred că 22 de ani de căsnicie sunt o pedeapsă suficientă…

  44. Xanax 4 May, 2013 at 22:04

    @emilescul emilescu:
    daca nu poti “incasa una” pe DC, intr-adevar nu esti pregatit sa emiti judecati pe aici la randu-ti 🙂

    probabil de la cei 22 de ani esti asa de defensivo-agresiv :))

    p.s.
    referirile la IQ nu-s originale. mi s-a vorbit si mai urat 😀

  45. ROMI 4 May, 2013 at 23:11

    Nevasta-mea a devenit brusc suspicioasa…Ai stat trei zile in plus la Bucuresti in delegatie ca aveati avarie…tu ai mai vorbit si cu altcineva in afara de neamuri,ca prea te citeaza doamna…..Si inclesteaza Doamne,gura railor 🙂

  46. emilescul emilescu 5 May, 2013 at 11:40

    @Cms si Xanax
    Sunteti multi, n-am cum sa nu tin cont de inteligenta colectiva! Puteti continua cu supozitiile… Am retinut ca a devenit putin probabil ca agresivitatea defensiva sa mi se traga de la lipsa unei prietene, a singuratatii, in schimb e posibil sa fiu marcat de cei 22 de ani de casnicie! Nu stiu cum sa fac sa capat si eu echilibrul vostru, viata de invidiat care va permite sa judecati doar corect oameni si fapte chiar si in pripa, fara sa tineti cont ca omul (ala care nu stie sa incaseze una pe DC!) a glumit… Ma asteptam sa atacati ideea, nu omul, asa cum cere o regula nescrisa a comunitatilor virtuale de acest gen, dar se pare ca traditiile pastorale ale acestui popor va ghideaza reactiile si va aduna in turma chiar si cand e vorba de smardoiala intelectuala! Pana la urma, ce am zis gresit? Voua nu vi se pare ciudat ca in listoaca gospodinei fara de cusur nu se regaseste macar un flecustet care sa tina de pohta ce-a pohtit-o pipota ei? O ciucalata, o inghetata, o …ceva pe care sa fi dorit-o doar ea si care sa nu prezinte interes pentru bruta care functioneaza pe baza de alcool? :))

  47. Xanax 5 May, 2013 at 11:47

    @emilescul emilescu:
    lasa vraja. tu ai inceput primul! =))

  48. emilescul emilescu 5 May, 2013 at 12:22

    @Xanax
    Asteptam si eu dezbateri (ca vorbeam din postura unui om care traieste in cuplu de zeci de ani si stie ce inseamna sa faca un compromis!), nu …ciobanescul “bla, bla, bla!” 😀
    Cristos A Inviat! 😉

  49. Cms 5 May, 2013 at 12:52

    @emilescul emilescu:
    Două lucruri:
    1. Ţi-am răspuns “bla, bla, bla” la comentariul tău pe text pentru că l-am perceput mult prea serios pentru un text-pamflet. Putea fi o glumă, dar mi-ai confirmat că nu era când mi-ai dat replica şi ai spus că sunt şi eu o victimă.
    2. Pui un comentariu răutăcios şi apoi, după ce obţii reacţii acide, te plângi că nu suntem toleranţi; te plângi de atacul la persoană, deşi foloseşti cu destulă îndemânare respectiva tehnică, în fiecare dintre comentarii; pretinzi că ai glumit, deci citeşte încă o dată punctul 1.
    Probabil că nu-ţi spun nimic lucrurile astea. Lui Constantin nu i-au folosit, dar eu încerc, cine ştie…

  50. M3bis 5 May, 2013 at 13:00

    @emilescul emilescu: Eu te susţin, să ştii!

  51. ela 5 May, 2013 at 13:04

    @emilescul emilescu:
    Acilea nu dezbatem ca ne-a Luminat Mogulul cu adevarata Credinta:
    iei o palma, intinzi si obrazul celalalt 😀

    Tu cum crezi ca ies super-textele si savuroasele comentarii ?:D

  52. ela 5 May, 2013 at 13:06

    @M3bis:

    I_ai pregatit “crucea” ? 😀

  53. Serban 5 May, 2013 at 13:09

    Hristos a înviat!

    Ce faceți? Ați găsit un iepuraș?

  54. ErRon 5 May, 2013 at 13:14

    @Serban: Iepuras cu oua, ca asa-i traditia! Iepurasii aduc oua de Pasti!:D

  55. ela 5 May, 2013 at 13:30

    @Serban:

    A venit la fiica-mea si a pus-o in dilema: de ce acum 3 sapt a venit cu oua de ciocolata si acum vine cu oua rosii?

    😀
    Lasa ca o pun sa citeasca textul Monicai …… 😀

  56. CID 5 May, 2013 at 18:04

    DC este o organizatie militarist-teocratica.Dumnezeu este Julius,sf Petre -M3 bis si apoi vin sfintii:CMS,dr.Sendroiu,fratele Andryusha etc.
    Sa te iei de unul din ei,sau sa-l critici e o grava lipsa de politete,e o crima de les-majeste!
    Prea sfinte M3bis trimite-l rogu-te pe paganul care raspunde la infamul nume de emilesculemilescu in negura ghenei alaturi de Toader si Constantin !!!

  57. Dan1 5 May, 2013 at 18:05

    @ErRon: Sunt chiar ouate de ei, cred! :))
    @emilescul emilescu: eMilescule! eSpatarule! Diferenta dintre un comentariu “hateristic” si unul inspirat e foarte subtila! Noi o stim, o simtim! Tu… mai caut-o!
    @Cms: =)) =)) =)) Unde mai pui ca anii de casnicie – ca si anii de razboi – se pun dublu! =))

  58. CID 5 May, 2013 at 18:06

    P.S. Sunt doar la a XII-a sticla de Staropramen,v-am mai spus ca cehii au cel mai mare consum de bere pe cap de locuitor din lume ? Oare de ce ?

  59. Dan1 5 May, 2013 at 18:07

    @Cms: Scuze, ziceai ca adevar graiesti… si ca fratele A. o sa comenteze din nou revina? Ca azi ar fi un moment bun! :))

  60. Dan1 5 May, 2013 at 18:08

    @CID: De betzivi, da? Pa’erea mea! :))

  61. RoseN 5 May, 2013 at 18:26

    oooh doamne, si azi sunteti la datorie vad ca =))
    Toti bine, sanatosi, cu cozonacu-n gura? 😀

  62. Dan1 5 May, 2013 at 18:28

    @RoseN: Asa ne cunosti tu? Cu berea-n nas, poate! =))

  63. CID 5 May, 2013 at 18:33

    Se poate domnule Dan1 sa faci un popor asa de nobil si creator al atator valori perene (Pilsener Urquell,Budweiser,Velvet,Kelt etc.)ca cehii un popor de … ntzzz,ntzzz.
    Adica mie daca-mi plac toate femeile intre 16 si 46 de ani se cheama ca sunt un afemeiat ? Nu dle.Dan1 se cheama ca sunt un cautator al eternului feminin !!!
    Si mai mult, imi plac si cele sub 16 pentru ceea ce vor fi si le respect pe cele peste 46 pentru ceea ce au fost,ba sunt destule peste 46 care inca sunt super.
    Ce-ar fi sa facem aici un mic club al bautorilor de ambrozie (bere) in care sa dezbatem pentru inceput care sunt cele mai bune beri din 1. lume,2. Romania-adica se gasesc de vanzare in supermarket.
    Pentru 1 propun Pilsener Urquell-nu mai aveau la mall de aia beau Staropramen napastuitul de mine-nu ca ar fi rea dar…
    Pentru 2-ca la 1 sunt berile cehesti,propun Gosser,chiar daca nu mai stiu de ce nu mai gasesc berea asta decat in benzinarii,ajuta la condus presupun…

  64. RoseN 5 May, 2013 at 18:33

    @Dan1: 😀 eiiiiiii, am zis si eu o vorba, nu vezi ca tot apar straini p’acisilea, ce vrei sa creada despre noi? =))

    @CID: ahahaha, afemeiat inca-i bine, altu-i cuvantul =))

  65. CID 5 May, 2013 at 18:55

    Vedeti ce inseamna sa n-ai Pilsener ? Eram ferm convins ca sunt si comentez la Oltenischer Lidl si cand colo… sunt cu 3 zile si 2 postari in urma.

  66. Dan1 5 May, 2013 at 18:58

    @CID: Nu insistati domnule cu ereziile, eu si Cms suntem adeptii gustului puternic si amarui! :))
    @RoseN: qrvar? :))

  67. CID 5 May, 2013 at 19:13

    @Dan1 Adevar graiesti si berea aia mi-a placut si imi place !

  68. Cms 6 May, 2013 at 00:58

    @RoseN: Parcă te plângeai că nu ştiu cine nu prea mai comentează pe DC…

  69. RoseN 6 May, 2013 at 01:04

    @Cms: :D:D:D eiiii, acum ma minunam asa in general ce oameni activi chiar si-n zi de sarbatoare :D!

  70. emilescul emilescu 6 May, 2013 at 21:39

    Multumesc M3bis, te iubesc! 😀

  71. cristian 7 May, 2013 at 16:26

    Sa cumpere numai Monica, doar ea stie.

    P.S. Cu bani potriviti.

  72. Alt Marian 7 May, 2013 at 19:33

    @CID: “Adica mie daca-mi plac toate femeile intre 16 si 46 de ani se cheama ca sunt un afemeiat”, Absolut deloc, daca ai mentionat limita superioara la 46 as folosi mai curând looser în loc de afemeiat, asta numai daca nu cumva “juna” e sotia vreuini domn din vreun minister ceva 🙂

  73. RoseN 7 May, 2013 at 19:53

    @Alt Marian: Ai nu ma’nnebuni, ce vrei sa zici cu asta, ca femeile de 40+ nu mai sunt frumoase sau ce? Fugi mai repede d’acisilea, pana nu te mananca doamnele de viu… si din fuga aseeea, ia arunca un ochi la domnite gen Halle Berry, Elizabeth Hurley, Cindy Crawford, Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow etc. si apoi du-te si uita-te nitel in oglinda… mdeah!

  74. Mariana 7 May, 2013 at 20:01

    @RoseN: Nu fata, e pe dos, peste 46 de ani e femeia mai atragatoare, doar a zis ca daca limita superioara e 46 = looser, adica nu stie ce e bun. Nu, Alt Marian? :-w