Postul nu e post destul

Ghidul grădinarului de balcon

Ina_adevărata

Cât de greu poate fi în ziua de azi să îți transformi balconul într-o mică oază înflorită, când se găsesc în comerț atâtea produse pentru grădinărit? Ghidul de mai jos vă arată cum să realizați o grădină pe balcon cu efort minim, fără a avea nevoie de pricepere în domeniu.

Pentru început, măsurați balconul ca să știți de câte jardiniere aveți nevoie și mergeți la supermarket să cumpărați jardinierele. La supermarket veți constata că ați uitat acasă foaia pe care ați notat măsurătorile, deci veți lua o decizie la fața locului:

dacă sunteți o doamnă, veți cumpăra alte articole de grădinărit: câteva tipuri de mănuși (din poliester, din bumbac, cu baretă, cu manșetă tricotată), câteva unelte cu înfățișare mai interesantă (“foarfecă multifuncțională”, “plantator”, “minicultivator”, “săpăligă de mână”, “greblă de mână” ), să fie, şi două șorțuri de grădinărit cu buzunare pentru unelte. Ajunsă acasă cu cumpărăturile, veți avea grijă încă de la intrare să îi reproșați partenerului că nu v-a amintit să luați și măsurătorile când ați plecat, deci e vina lui că nu ați cumpărat jardinierele.

dacă sunteți un domn, veți cumpăra câteva jardiniere care vi se par mai potrivite. În următoarele trei zile, vă veți strădui să vă convingeți partenera că exact asta v-a fost intenția, să vă rămână o jardinieră mare nefolosită sau două lățimi de parapet neocupate. În nici un caz nu veți recunoaște că ați uitat măsurătorile acasă.

Cumpărați cât mai multe cărți cu sfaturi practice pentru grădinărit, cu detalii despre speciile de plante, cu descrierea modului de îngrijire a plantelor și de combatere a dăunătorilor. Le abandonați după ce le răsfoiți- toate se referă la plantele de grădină, nu la plantele de balcon.

Aduceți și pregătiți pământul. Ei, aici e nevoie de atenție sporită: nu orice fel de pământ e bun pentru flori! În magazin găsiți: Pământ Universal, Pământ pentru Mușcate și Flori Balcon. Nu știți care e mai bun, așadar cumpărați câte un sac din fiecare și îl amestecați cu pământ adus de la țară – la urma urmei, și la țară cresc flori, nu?

Ați ajuns la alegerea semințelor de flori. În această etapă vă veți ghida, bineînțeles, după poza de pe plic: veți cumpăra plicurile care arată flori mai colorate. Abia acasă veți citi instrucțiunile de semănare de pe spatele plicurilor, selectând astfel un singur tip din cele zece cumpărate; celelalte trebuiau semănate deja de o lună.

Ați semănat, ați udat ritmic, ați examinat zilnic jardinierele cu ochi de expert urmărind cum apar plăntuțele, le-ați văzut crescând suficient ca să fie rărite. Deja se pot deosebi speciile diferite. E adevărat că par a fi mai multe specii decât cele înșirate pe pachețelul cu semințe (păcat că l-ați aruncat!) – probabil e doar o impresie, din cauza lipsei de experiență. Răriți-le, păstrând doar acele plante mai viguroase; e evident că acestea sunt făcute să învingă.

Jardinierele dvs. sunt deja cucerite de verde. În mod special, vă bucurați de o plantă superbă, cu frunze late, care crește rapid; fără îndoială că va înflori minunat, va fi vedeta balconului. Cu mândrie, îi expuneți mica grădină mamei venite în vizită, explicându-i pe un ton expert că se apropie momentul înfloririi. Mama vă privește ciudat, ca și cum ar vrea să ghicească dacă glumiți, apoi zice:

– Uite, asta e pătlagină, iar astea-s urzici – ai urzici cât de-o ciorbă. Spui că ai adus pământ de la țară?… Aici e pălămidă, ăștia-s brusturi, ăsta e un fir de părul-porcului. Aici e un puiet de arțar.

– …și splendoarea asta cu frunze mari?…

– Varză, dragă. Aia e o varză.

Share:

35 comments

  1. Cms 23 May, 2013 at 03:40

    Cred că buruieni din astea am şi eu, la cât de des uit să ud ghivecele, sigur au supravieţuit doar echivalentele mafiote ale florei de apartament.

  2. Belle d”Imagination 23 May, 2013 at 06:42

    Sau se iau direct florile de la piaţă/ supermarketurile de brico sau magazinele online de flori.

    PS: nu-mi vine să cred că sunt singura care nu pleacă la şopingăreală fără să verifice dacă şi-a luat lista. Listă de care se şi ”ţine”.

  3. Sorin 23 May, 2013 at 07:35

    As creste si eu plante pe balcon dar cred ca pentru mine asta ar fi o rampa de lansare spre puscarie.

  4. Mariana 23 May, 2013 at 07:48

    Lasa, fata, sunt verzi si frumoase, ce conteaza ca nu infloresc? Si apoi cine o sa aiba ciorba de urzici si salata din varza proaspata, ei, aud? =))

  5. Mariana 23 May, 2013 at 08:07

    Ce-am zis, bre, asa nasol? Sa fi fost urzicile sau var.za? 😛

  6. M3bis 23 May, 2013 at 08:09

    @Mariana: Da.

  7. Cristi 23 May, 2013 at 08:15

    @Ina_adevărata: urzica oarba nu a crescut? 😀

  8. sebra 23 May, 2013 at 08:18

    Cum s-ar spune o să ai arțar din ăla bun, de casă. O să poți să faci niște sirop de clătite. Natural.

  9. Cici 23 May, 2013 at 08:23

    La mine supravietuiesc doar cele din plastic. Si in plus, n-am balcon. S-a rezolvat, nu se poate!

  10. Dan1 23 May, 2013 at 08:30

    Parul-porcului? Eu, în afara de caciula-calului si brazda-tigancii nu mai stiam decât de coada-soricelului. A si rochita-rândunicii! :))

  11. janedoe 23 May, 2013 at 08:55

    @ Sebra: =)) =)) =)) sa vezi ce clatite o sa ne pregateasca Ina!!

  12. Alex 23 May, 2013 at 08:58

    la anu’ sa pui matraguna si spanz.

  13. boemul 23 May, 2013 at 08:59

    mie mi-au murit săptămâna asta şi roşiile şi ardeiul iute. usturoiul n-arăta nici el prea bine, aşa că l-am scos şi l-am mâncat 🙁

  14. Catalin 23 May, 2013 at 09:12

    Interesant…Ar trebui un astfel de ghid si pt cei care n-au balcon 😀

  15. NusuntN.A. 23 May, 2013 at 09:32

    Lasa, draga, e un fel de art nouveau sau postmodernism al gradinaritului de balcon. De un’sa inteleaga cei neavizati?

  16. Cristi 23 May, 2013 at 10:25

    @Dan1: “Brazda tigancii”=urzica oarba. :D.

  17. Xanax 23 May, 2013 at 10:43

    daca nu pui si cateva fire de patrunjel in jardiniera, degeaba. doar cateva fire si ai patrunjel proaspat tot anul.
    as recomanda si porumb. are rata de crestere destul de mare, se poate urmari progresul zilnic. o incantare 😉

  18. CID 23 May, 2013 at 10:43

    Aici eu observ o mica rautate la dresa domnilor,adevarul e ca intotdeauna iti vor trebui o jardiniera mare sau doua latimi de parapet,nu se stie niciodata cand ai nevoie de ele !
    V-am spus ca militez pentru egalitatea in drepturi a barbatilor cu femeile ? Si mai e atat de mult pana la acest luminos deziderat…..

  19. Andreea M. 23 May, 2013 at 10:57

    Inseamna ca eu is tare, am busuioc, cimbru si ardei iuti. Am practic tot ce am nevoie …

  20. Ina_adevarata 23 May, 2013 at 11:08

    Deci, văd că mă aflu între pasionați de grădinărit: fetele, am pătrunjel, leuștean, cimbru, mărar și ardei iuți- da’ p-alea le-am pus intenționat, nu au ieșit de capul lor! Spre deosebire de nesim.țita aia de v.arză și de nesim.țitele alea de buruieni. În loc să am un balcon înflorit, o să am vreo două ciorbe!

  21. Dan1 23 May, 2013 at 11:23

    @Andreea M. & @Ina_adevarata: Foametea planetara poate fi combatuta deci! =))

  22. RoseN 23 May, 2013 at 11:39

    =)) ce faaain, uite acu imi pare rau ca n-am si eu soț, sa-mi faca o ciorba buuuuna buna din minunatiile de pe balcon =))

  23. Ina_adevarata 23 May, 2013 at 11:41

    @RoseN:
    Nu așa. Zi-i și tu frumos “îmi pare rău că n-am soț, să-i fac io o ciorbiță buuuună de tot din minunățiile de pe balcon!”. Ai uitat că te afli pe un site mi.sogin?

  24. RoseN 23 May, 2013 at 11:51

    @Ina_adevarata: 😀 pfaaai, n-am uitat, dar eu mi-s fata cinstita, chiar asa grosolan nu pot minți 😀
    da’ oricum foooarte misto v.a.r.z.a =))

  25. alexmihai 23 May, 2013 at 12:39

    ha…ha…eu stau la curte deci am sa masor curtea!:))

  26. JULIUS 23 May, 2013 at 12:57

    @Sorin: :))))

  27. florentin 23 May, 2013 at 12:58

    Bai frate, scoate chestia asta cu “clik edit” ca timpul e limitat:)

  28. bogho 23 May, 2013 at 13:01

    cei care nu au balcon pot planta pe scara blocului

  29. Ana 23 May, 2013 at 13:41

    Nişte cânepă n-ar pune unu’! Măcar d-aia sălbatică, să-i croşetăm lu’ Xanaxu’ jlapi!

  30. Savantu' 23 May, 2013 at 14:41

    @Sorin: Da, asa este. Am vazut acu 2 ani la Amsterdam seminte si pentru ghivece de balcon, chiar mai multe soiuri. Iar daca ai si o boxa (beci) mai umed si intunecat, aveau si ciuperci.

  31. ErRon 23 May, 2013 at 16:47

    Eee, dar cine o sa faca, de Sfanta Marie, sarmale cu frunze de varza trufandale,luate direct de pe balcon?:D

  32. ady 23 May, 2013 at 19:18

    @Belle d”Imagination: nu esti singura, parol. ba chiar verific lista, in magazin/piata si tai cu pixu’ ce am pus in cos/cumparat deja.
    cred totusi, ca suntem niste creaturi pe cale de disparitie.

    ps. bine ca mi-am amintit. ar trebui sa fac o vizita pe balcon si sa raresc mazarea. busuiocul si oregano-ul au vreo juma de centimetru inaltime, desi le-am pus de aproape 2 luni, dar mazarea imi da unele sperante. (doresc sa obtin doar cateva pastai foarte fragede, fara boabe formate, pentru a fi folosite in salate. pentru boabe merg la piata).

  33. Sorin 23 May, 2013 at 19:27

    @Savantu’: Stau la 80 de km de granita cu Olanda. 🙂

  34. Alt Marian 24 May, 2013 at 11:01

    @Sorin: De care parte a litoralului?

  35. cristian 29 July, 2013 at 14:19

    @Sorin:

    :))