Postul nu e post destul

Caracterizarea personajului infractor

Monica Ionescu

Mă roagă un prieten bun să îl ajut. Se întâlnise cu un vecin de la ţară care, ştiindu-l om de la oraş, deci cultivat, îl rugase să îi compună o caracterizare pentru fiu-său, că făcuse o “prostie în tinereţe” (= infracţiune care nu prezintă un pericol social major) şi trebuia să se reabiliteze pe cale judecătorească.

Mă sună prietenul meu, disperat, ca să îi dau câteva linii directoare, că nu mai făcuse “caracterizări”. Adică, mă rog, se mai întâlnise cu noţiunea, doar avea copilul la şcoală, dar la d-astea, cu judecăţile, nu se pricepea.

Îi răspund, prin e-mail, cu un model conceput pe loc şi îi atrag atenţia că aşa ar trebui să sune, într-un limbaj “de lemn”, cu aspectele pozitive bolduite, că e mai uşor de digerat şi că, oricum, nu prea se uită nimeni cu atenţie peste ele, ci peste literele îngroşate.

Şi îi scriu, în rânduri mari, cam aşa ceva:

“Pe X îl pot caracteriza drept o persoană corectă, serioasă, onestă şi respectuoasă (…) X dovedeşte un comportament ireproşabil, atât în relaţiile de vecinătate, cât şi în cele de prietenie apropiată. Este un om deschis, sincer, serviabil, politicos şi liniştit….”, etc.

Îi zic prietenului: mă, mai adaugi şi tu ce mai ştii despre el, dezvoltă! Mă trezesc în ţipete de sms, bâzâiri de email, apeluri ratate de la el. Îl sun şi îmi spune: “te rog mult, e urgent, uită-te pe mail şi răspunde!!!! e urgent!!!!!!”. Intru în mail, mesajul conţinea o întrebare scrisă cu majuscule şi cu mii de semne de întrebare: “URGENT, CITEŞTE, E BINE??? O DAU AŞA?????”. Descarc documentul şi citesc. Regăsesc indicaţiile mele preţioase cu privire la caracterizare şi, în continuare, următorul text:

“Am văzut cum ajută oameni în vârsta să tranzverseze strada, cum îi ajută să obție un preț corect la cerceii şi lanțurile care ele cădea de la om la faimoasa firmă Tezaur Gold Amanet. Am văzut, să-mi saie ochii, cum a salvat de la moarte o balenă cu cocoașă care avea gaze că iera unflată (e pe cale de dispariție balena). Iea aplicat metoda Heimlich la ombilicul posterior (opercul) și a ieșit un pui pe la ombilicul anterior. Deci a salvat doă vieți : a lu balenă și a lu puiu.

În relaţia cu mine dovedeşte respect şi amabilitate, integritate (este o caracteristică a familiei) şi condescendenţă, motiv pentru care mă simt onorat de prietenia sa.

F.G.”

Cu asemenea vecini, mai bine te laşi de infracţiuni.

Share:

23 comments

  1. Dan1 10 May, 2013 at 14:09

    Un singur banc îmi vine-n minte (legat de caracterizari): “Uite cum eram eu si ce-a facut Partidul din mine!” :))

  2. boemul 10 May, 2013 at 15:07

    deci n-am cuvinte suficiente. nici emoticoane. da’ să ştii că era să-mi scrântesc falca, iar colegii cred c-am luat-o razna :))

  3. NusuntN.A. 10 May, 2013 at 15:21

    Da, e perfect. Se mai putea mentiona, de asemenea, ca a salvat si multi pinguini dand laicuri pă un sait dă pă internet.

  4. marcian 10 May, 2013 at 15:46

    @NusuntN.A.: si ca a castigat si concursul de mima cu pisici pe acelas sait da cultura si ‘telectuali, mancale-as ochii lor da frumosi care este ei

  5. Mariana 10 May, 2013 at 15:49

    Eu nu pricep urgenta, vroia sa-l bage pe amarat la zdup si se grabea?

  6. janedoe 10 May, 2013 at 15:56

    eh, acu inteleg de ce Monica o dadu pe manele azi. Pe feisbuc!
    =))

  7. Alt Marian 10 May, 2013 at 16:00

    Contrariile se atrag, vorba asta din batrâni nu si-a pierdut înca valabilitatea – la cât de bine stie Monica sa scrie, prietenul ei, saracul, ….

  8. Andor74 10 May, 2013 at 16:26

    “In relaţia cu mine dovedeşte […] şi condescendenţă”
    Nici nu-i de mirare! La ce scrisoare a compus pentru bietul om 🙂

  9. geo 10 May, 2013 at 16:27

    @ Știm deja că nu ești N.A.: și ce este și mai important … persoana ajutată să tranzverseze strada nu era altcineva decât Domnu’ Julică =))

  10. NNA 10 May, 2013 at 16:35

    …voua chiar va arde de glume. :))

  11. portal 10 May, 2013 at 17:06

    daca ajută oameni în vârsta să tranzverseze strada, merita pedeapsa capitala

  12. Cms 10 May, 2013 at 17:22

    Prietenul tău ăsta bun are imaginaţie, nu glumă. Nu e interesat de un post de autor pe DC?
    P.S. Interesant că numele manevrei îl scrie bine… 😛

  13. Arsulici 10 May, 2013 at 17:22

    =)) Mai bine-l ajuta pe Heimlich să tranzverseze balena de la ombilicul anterior la ombilicul posterior =))
    P.S. Mi se pare mie, sau e o reclamă ascunsă la o firmă de amanet? =))

  14. Xanax 10 May, 2013 at 20:51

    a tradus indicatia cu “limbaj de lemn” prin “limbaj de cioata” 🙂

  15. NusuntN.A. 10 May, 2013 at 21:02

    @geo: …iegzact prin fata unui tir… :))

    P.S. nu, nu cred ca stiti asta suficient. Trebuie sa v-o mai reamintesc nitel. =))

  16. NusuntN.A. 10 May, 2013 at 21:04

    @Cms: ie culturalizat bine, stie mai multe ca mine, eu habar n-aveam ca balena are opercul. sau doua ombilicuri.

  17. Ina_adevarata 10 May, 2013 at 21:16

    Important e că omul a scris corect “condescendență”. Și că io mă uit la Feisbuc ca la televizor, că nu mă lasă Mark nici măcar la un like sau un share mic.

  18. Gabitzmic 10 May, 2013 at 21:17

    La aia cu “să obție un preț corect”, m-am înduioșat, parol…

  19. Gabitzmic 10 May, 2013 at 21:18

    @Xanax: am citit prima oara ” limbaj de cioară”…

  20. monica 10 May, 2013 at 21:31

    @Ina_adevarata: Lasa, Inuto, uneori televizorul e somnifer! :))))

  21. raluiuliana 11 May, 2013 at 02:40

    Gramatica schimonosita in halul asta , in combinatie cu manevra Heimlich ? unde-a auzit badea Gheorghe de ea? A stat numai pe Discovery , de stie imparti si balenele in specii?
    Stie ca balenele nu e pesti , balenele e mamifere , dovada ca are si buric, scuzati ombilic :))
    Mai credibila ar fi fost varianta unei gramatici mai acatarii , combinata cu niscai cuvinte elevate pronuntate gresit , sau folosite ca nuca-n perete – cunosc cazuri , n-as mai cunoaste..
    Eu sunt convinsa ca Monica prinde mereu muuulti pesti , si toti uite asaaa de maaari, dar povestea asta n-o cred, si pace. :-p

  22. raluiuliana 11 May, 2013 at 02:54

    wow, plus semne de punctuatie folosite corect. Clar… povestea asta nu-i inspirata din realitatile patriei :-p
    pe Cotcodac profitati de naivitatea unor cititori nevinovati si creduli huuoooo ( si cu ocazia asta imi vars oful si pentru ca n-am primit premiu nici macar mentiune , nici macar felicitari , fie ele si nesincere , la vreun concurs cu pisici .

  23. Mariana 11 May, 2013 at 09:06

    @Ina_adevarata: D’asta erai asa absenta? Schimba browserul, poate merge.