Postul nu e post destul

Anturajul m-a stricat şi pe mine

Camionagiu

Nu ştiu dacă s-a prescris fapta, au trecut 20 de ani de atunci şi nu a fost vorba, totuşi, de omor, însă risc şi povestesc. Idolul meu de la 20 de ani era JR din Dallas, dar, cum n-aveam prea mult petrol la dispoziţie ca să mă lupt cu taică-meu oedipian şi pe bani, am încercat să dau şi eu o ţeapă. Singura din viaţa mea pe care-am dat-o, pe restul le-am luat.

Da, mă stricase anturajul (unii gen Babiuc şi Cioflină), în sensul că, înconjurat de 3-4 inşi din familii mai dezorganizate decât a mea, simţeam nevoia să le fiu lider şi să vin cu idei de făcut bani. Ideea a fost extrem de simplă, aproape ca un schimb de terenuri: mergem şi închiriem fiecare câte 4-5 casete video, câte ne dă, lăsăm un singur buletin şi după aia îl dăm pierdut.

Şi liderul a lăsat buletinul. Am dat ţeapa, am vândut casetele pe mai nimic la un ţigan care avea centru de închirieri la el în debara, am luat banii şi ne-am matolit de ei, mulţumiţi că am intrat în rândul şmecherilor care dau ţepe.

A doua zi, am uitat complet de chestiune. Peste vreo lună şi ceva s-a trezit mama cu doi puştani la uşă, care tremurau ca varga, spunând că am închiriat eu casete de la ei. Am ieşit la uşă şi, cum uitasem de eveniment, le-am arătat că eu nici măcar nu am video şi, în plus, sunt băiat studios – apăruse Psihanaliza lui Freud şi eram foarte pătruns de studiu, când n-avem ce bea cu anturajul care mă stricase.

În timp ce le explicam că habar n-am despre ce vorbesc, am început să-mi amintesc cum vorbeam cu glas dogit şi şapca trasă pe ochi, într-o seara, la un chioşc din oraş. Şi, cu cât îmi era mai clar că eu sunt hoţul, cu atât eram mai convingător:

– Cine, mă, eu? Uită-te mai bine, bă, băiatule, nu fac eu de-astea. Tata e inginer!

Share:

22 comments

  1. Dan1 21 May, 2013 at 15:40

    Bravo Camio! Idolul meu era Falconetti! :))

  2. RoseN 21 May, 2013 at 15:45

    Nah ce bine ca scrise si Camio, ma si gandeam ca s-a pierdut pe drumul de la brutarie inspre conacul DC =)) ca atata paine a tot cumparat la el pe blog, ca ne poate hrani pe toti vreo cateva luni! Da’ niste parizer maestre? :))

  3. Dan1 21 May, 2013 at 15:51

    @RoseN: El nu ia pâine cu sacosa, el ia cu TIR-ul, da? =))

  4. dyers_eve 21 May, 2013 at 15:56

    Ma asteptam sa zici ca ai inchiriat casetele alea din Cluj, ca sa-ti mai iei iar vreo trei mii de tone de likeuri 🙂

  5. RoseN 21 May, 2013 at 16:04

    @dyers_eve: ti-e ciuda mey, ti-e ciuda ? :)) ce sa-i faci daca avu inspiratie buna la articol, mneah =))

  6. sebra 21 May, 2013 at 16:07

    Idolul meu era Cenușăreasa. Cum le prostea ea pe urâtele alea că face singură toată treaba când de fapt treaba era făcută de altcineva…

  7. Dan1 21 May, 2013 at 16:08

    @sebra: De… Mr. Proper? =))

  8. dyers_eve 21 May, 2013 at 16:13

    @RoseN: Sa vezi coincidenta, ca tot in ziua aia avura si clujenii inspiratia sa citeasca DC 🙂

  9. sebra 21 May, 2013 at 16:22

    @Dan1:
    Mai rău. Exploata animalele și nici un ONG nu s-a sesizat.

  10. Andreea M. 21 May, 2013 at 16:48

    Nu am nimic de comentat. Camio rulz si gata!

  11. dyers_eve 21 May, 2013 at 16:59

    Camio, am inteles cine te-o stricat. Amu’ asteptam sa ne zici si cin’ te-o reparat 🙂

  12. Alt Marian 21 May, 2013 at 18:04

    Asta e bestiala: “Tata e inginer” :):)

  13. camionagiu 21 May, 2013 at 18:19

    @Andreea M.: da, da, la 32 de like-uri in 4 ceasuri asa zic si eu!…
    Si tu unul singur pt aceasta remarca.

    Aţi dus blogul ăsta de râpă, mai bine aţi mai pune mâna pe cărţi,domnilor autori, măcar să le scrieţi, dacă de citit nu v-a plăcut!

  14. RoseN 21 May, 2013 at 19:10

    @camionagiu: chiar maestre, merge treaba, merge? 😀

  15. camionagiu 21 May, 2013 at 19:22

    Nu merje, soră! Poate dacă scriu unul despre oraşul muncitoresc Iaşi, zis şi capitala culturală a României, ca să dea mii de like-uri tot clujenii mei.

  16. Dan1 21 May, 2013 at 19:36

    @camionagiu: Da’ poti încerca cu Brasovul maestre, si-ti vor da like-uri toti moldovenii! :))

  17. Savantu' 22 May, 2013 at 00:46

    as avea un comment referitor la morala si la economia de piata, dar e cam lung. poate imi ofera mogulul sansa unui guest post (si nici macar nu cer sincere felicitari). Vreau doar o adresa de e-mail sa-mi trimit productia.

  18. Andor74 22 May, 2013 at 09:03

    Am pus-o de mamaliga!!!!
    Is inginer si am 2 baieti… Nu-mi dai adresa lu’ tac’tu sa mai povestesc cu el, poate aflu de ce (mai) trebuie sa ma feresc?!

  19. M3bis 22 May, 2013 at 09:10

    @Savantu’: o găseşti la Contact.

  20. Alex 22 May, 2013 at 09:17

    Bărbatul citește o carte, femeia citește un ziar.
    – Uite dragă ce scrie la ziar: un bărbat s-a cunoscut cu o femeie, în aceasi seară s-a însurat cu ea, iar a doua zi de dimineață deja a sugrumat-o!
    – De, noaptea e un sfetnic bun… – mormăie bărbatul, fără să-şi ridice ochii de pe carte.

  21. emilescul emilescu 22 May, 2013 at 23:09

    Asta e ca poanta cu tiganul care se lauda cu ta’su, ca e la Politie!
    Era, sigur ca da, dar retinut… :))

  22. Alt Marian 24 May, 2013 at 12:34

    @Alex: Aha, de aia se zice prost ca noaptea ….