Postul nu e post destul

Gluma de furat pentru Buzdugan şi Morar

Urc scările. La etajul 1, miros de grătar, la 2 – miros de chiftele. E Postul Mare, băi, păcătoşilor! Arde-i, Doamne! Ajung acasă: ficăţei la cuptor cu mămăligă. Am glumit, Doamne, iartă-i!

Share:

15 comments

  1. RoseN 23 April, 2013 at 20:45

    Un evreu se muta intr-un orasel de catolici. In fiecare vineri, in timp ce crestinii tineau post si mancau numai peste, evreul facea fripturi dupa fripturi, innebunindu-i cu mirosul. Disperati, catolicii se decid sa il converteasca si, dupa amenintari, rugaminti, promisiuni, reusesc sa il convinga. Il duc cu mare alai la Biserica, unde preotul il stropeste de 3 ori cu apa sfintita, intonand “nascut evreu, crescut evreu, acum crestin”.
    Vinerea urmatoare, in timp ce toti catolicii tineau post si mancau numai peste, din casa evreului convertit se ridica miros imbietor de friptura. Innebuniti, s-au prezentat la casa pacatosului, sa vada cum e posibil si l-au gasit in fata unui gratar mare, plin cu carne, pe care o stropea de zor cu apa, intonand: “nascuta vaca, crescuta vaca, acum peste”.

  2. Dan1 23 April, 2013 at 21:03

    Asta-i alt dezavantaj sa stai în Drumul Taberei: sunt blocuri de 4 etaje fara lift! :))

  3. Dan1 23 April, 2013 at 21:04

    @RoseN: Zmeura e “de dulce”? :))

  4. RoseN 23 April, 2013 at 21:06

    @Dan1: ihiii, clar… da’ oricum eu nu ma pricep, nu tin post, sunt doar ierbivor permanent 😀

  5. alinux 23 April, 2013 at 23:45

    Un popa intra intr-un restaurant intr-o zi cu dezlegare la peste (?!). Vine chelneru’. Saru’ mana, ce doriti parinte ?. Casalot aveti ? Nu parinte. Balena albastra aveti ?. Nu parinte. Atunci fiule ada-mi o ceafa la gratar si Dumnezeu mi-e martor ca peste am vrut sa mananc!

  6. alinux 23 April, 2013 at 23:55

    O “Carte a mirosurilor” ? Sa te ajute sa intelegi personalitatea unui bloc ?

  7. Cms 24 April, 2013 at 00:13

    @alinux: De fapt, ăia nu prea erau peşti dar presupun că părintele nu credea în evoluţionism.

  8. marcian 24 April, 2013 at 09:26

    Si eu incerc sa tin post. Mi-a facut nevasta o iahnie de fasole, de te lingi pe degete. Si nu are decat putin, dar foarte putin… ciolan afumat.

  9. Cristina Ş. 24 April, 2013 at 10:49

    @Cms: ;))

  10. arsulici 24 April, 2013 at 11:25

    Mămăligă de post oare nu există? de exemplu mămăligă de soia 😀

  11. Dan1 24 April, 2013 at 13:53

    @arsulici: Cre’ că doar ficăţei de post! :))

  12. Cristina Ș. 24 April, 2013 at 20:05

    @Dan1: o portie si pt mine, va rog!

  13. Brinzovenescu Cla 26 April, 2013 at 15:03

    @Dan1: Da` ,si numai daca e asezonat cu o Feteasca Neagra,sau un Cabrnet…

  14. Brinzovenescu Cla 26 April, 2013 at 15:06

    @arsulici: De post,sau pt post ?

  15. Arsulici 26 April, 2013 at 15:35

    @Brinzovenescu Cla: indiferent… Fetească Neagră de soia? 😀