Postul nu e post destul

Debut la DC

Monica Ionescu

Era o marţi dimineaţa. Pentru că era marţi, mi-am făcut o cană de ciocolată caldă, la plic, şi am început să răsfoiesc numărul de luni al “Anunţului de la A la Z”. Primele anunţuri pe care le citesc sunt cele cu “locuri de muncă” şi abia apoi “vânzări case”, acestea fiind, de altfel, singurele mele priorităţi clar conturate.

Încep să citesc în diagonală, sar peste anunţurile care conţineau cuvântul “hostess” (nu am experienţă) şi, nu ştiu cum, dau cu ochii de asta: “Site de umor angajam debutanta, intelectuală, per. nedet., carte munca, salariu fix plus bonusuri, minim lic. şi menaj uşor”. Dau să sun, intra o căsuţă vocală blondă care îmi indică să-mi las numărul de telefon, numele şi vârsta şi o să mă contacteze cineva mai târziu.

Nici n-am apucat să-mi savurez a doua înghiţitură de ciocolată, că a şi sunat telefonul. Un domn serios şi condescendent mă invita la sediu, la dumnealor, să dau un interviu pentru angajare. “Mâine dimineaţă, la ora 7 punct, şi să nu întârziaţi, că şefu’ e un om matinal!”, mă mai sfătuieşte amabil. Îi mulţumesc şi ne luăm la revedere.

Mă îmbrac frumos a doua zi, regulamentar, şi mă prezint la adresa comunicatã.

Încă de la început m-a impresionat clădirea, o bijuterie arhitecturală, monument istoric, restauratã la milimetru, cu niste capiteluri impozante, ornate cu frunze de acant, cu geamuri largi, vitrate şi uşi mari, din lemn masiv, sculptat, culoarea wenge (ce culoare, mă?? – n. Julius, Ozzy, Camionagiu, Călă, Cms, George Damian, Şendroiu; M3bis cică ştie). În faţa clădirii zăcea leneş un automobil de epocă, strălucind verzui în soarele cu dinţi.

Am intrat sfioasă în clădirea impunătoare şi am fost întâmpinată de un majordom rupt parcă din alte timpuri care m-a condus la biroul celui pe care l-a numit în şoaptă şi cu o uşoară aplecare de umeri “şefu’”.

Interviul a fost scurt. Eu, de fapt, nici n-am vorbit. M-a întrebat şefu’ ce mă recomandă pentru acest job şi am început să îngaim şi să mă bâlbâi: “aaa… păi, ştiu să fac ciorbiţe, tocăniţe…”. Mi-a tăiat-o, hârrrşti, cu mâna fluturând în aer, adică, vezi doamne, gata, s-a lămurit el prea bine şi a început să mitralieze: deci, trei lucruri pe care trebuia să le reţin: articolele se predau zilnic, la ora 6.30 AM, la şedinţa de sumar, ele trebuie să conţină între 4 şi 8 glume bune la fiecare 4 rânduri şi fiecare articol trebuie să aducă minimum 2897 de like-uri pe fb (tot ce este peste, se acordă comision!). Nemunca nu este tolerată, întârzierile sunt penalizate, nu se dau avertismente, concedii se dau doar o sâmbătă pe an, cu condiţia să-l petrec pe fb, făcând glumiţe scurte, de maxim 120 caractere, care să poată fi preluate şi de alte agenţii de umor (fără citarea autorului).

I-am mărturisit şefului că nu prea am experienţă, dar sper că o să mă descurc. M-a întrerupt blând şi mi-a spus că nu e cazul să-mi fac griji, o să dau o probă şi mai vorbim după aceea, însă e convins că o să fie totul ok. Şi, ca să nu fac două drumuri, mi-a pus la dispoziţie biroul uriaş şi fotoliul său din piele de struţ, un pix fără pastă şi nişte hârtie cam mototolită, cu nişte resturi de cremă lipite, cum sunt alea de la pachetele de prăjituri, ca să dau testul pe loc.

După ce a parcurs ce tocmai produsesem, s-a uitat vărgat la mine şi mi-a spus zimţat: “Dumneata, ca debutant, o să ai o normă de doar 7 texte pe zi, spre deosebire de ceilalţi autori, care scriu câte 15, ne-am înţeles?! Şi fără glumiţe pe fb, că nu te pricepi! Mai ai de învăţat! Te limitezi la poze cu pisici, dacă ai! Şi-acum, marş după ţigări!”

Share:

82 comments

  1. dolby 6 April, 2013 at 06:50

    Wenge ???
    Mai intelegeam daca ziceai culoarea gamboge sau fallow, dar wenge este prea pretentios.
    Zic io.

  2. Mariana 6 April, 2013 at 07:32

    Io pun pariu ca autorii insurati ştiu care e wenge, dar le-a fost ruşine sa recunoască. :))

  3. m3bis 6 April, 2013 at 07:53

    Wenge-le merge foarte bine cu fildeşul.

  4. coradob 6 April, 2013 at 08:04

    Si eu am wenge in sufragerie, dar nu fac angajari. Deocamdata.

  5. Xanax 6 April, 2013 at 08:19

    apel catre dragii nostri clujeni:

    deci, ma! intelegem ca v-o placut articolul camionagiului despre urbea voastra, da’ mai opriti-va din dat like-uri ca rupeti armonia, zau.
    patrumiidouasute?! ‘ai de capu’ meu!

  6. Xanax 6 April, 2013 at 08:37

    Monica,
    credeam ca ai dat macar o proba de schimbat cauciuc viteza, sau de survolarea Londrei pe simulator de Messerschmitt. ori astea sunt probe de reevaluare semestriala? 🙂

  7. lulu 6 April, 2013 at 08:41

    @Xanax: Eu zic sa sezi bland, sa nu dea camio cu camio peste tine. Tu stii de cand viseaza el likeuri.. likeuri … sa se scalde in likeuri colorate, pufoase, parfumate, blonde, roscate, decoltate??? Stii???

  8. Xanax 6 April, 2013 at 08:51

    @lulu:
    ma, io pentru binele lui am zis. cat crezi ca mai trece pana il linseaza ceilalti autori? :))

  9. Cici 6 April, 2013 at 09:49

    Wenge este culoarea pe care o descoperi numai daca incepi sa cauti mobila noua. Nu stii ce culoare e aia, nu meriti mobila noua in casa! :))

  10. Dan1 6 April, 2013 at 09:53

    Ma scuzati, dar cred ca s-a produs o eroare de sincronizare (bad timing, cum zic în filme)! Acest text mergea acum 5 zile. 😐

  11. monica 6 April, 2013 at 09:59

    @Xanax: nu, ma, ca asta e in fisa postului, la “…si alte sarcini trasate de conducatorul unitatii…”. Deci, duminica am simulator si coarba pregatita! 😀

  12. ErRon 6 April, 2013 at 10:07

    “Salariul fix zero!”:D
    Bonusuri in audienta de intelectuali abstrusi!

  13. CID 6 April, 2013 at 10:45

    Totusi cum e aia “wenge” ? Si nici “fuchsia” nu stiu ce e,dar nu sariti pe mine,am fost copil amarat(nu aveam role,nu aveam net !!!),am trait in epoca de aur etc.Sunt profund recunoscator cititoarelor miloase care vor sa ma lumineze !
    Eu nu cunosc decat ROGVAIV.

  14. monica 6 April, 2013 at 10:49

    @m3bis: 😀 Cine stie…. Pai da, merge. Cu fildesul de la porttigaretu’ lu’ sefu! 😉

  15. monica 6 April, 2013 at 10:50

    @CID: putin mai inchis decat fata avatarului tau 😀

  16. NusuntN.A. 6 April, 2013 at 10:57

    Sa nu mai minta domnii ca nu cunosc culoarea wenge, e singura pe care o accepta la mobila.

  17. Xanax 6 April, 2013 at 11:08

    @NusuntN.A.:
    aaaaa, maro inchis? :))

  18. RoseN 6 April, 2013 at 11:35

    Bai ce m-ati enervat cu wenge a vostru, ca a fost musai sa citesc textul!!! pai se poate?! asa tratati voi bietii cititori, chiar ii puneti la munca? :((

  19. Cristina Ș. 6 April, 2013 at 11:43

    @Xanax: patrumiidouasute like-uri clujene e minareala, draga. mai nashpa decit aia cu pisicile.
    asa de nashpa incit imi vine sa servesc si eu un simulator de Messerschmitt

    Ioneasca ce mai ridica nivelul pe-acilea, heutzutage ..

  20. RoseN 6 April, 2013 at 11:47

    @Cristina Ș.: Buuuey, noi suntem fro 400.000 p’acisilea prin Cluuuuj, deci mai incape inca :))

  21. Cms 6 April, 2013 at 11:49

    Ce norocoase sunt unele şi cum tot se mai plâng… eu am fost trimis să comentez pe DC o jumătate de an, angajat de probă şi fără salariu, până s-a convins mogulul că e ceva de capul meu şi m-a făcut autor plin. 🙁

  22. RoseN 6 April, 2013 at 11:52

    @Cms: no ni, si tu te plangi, eu prin cate sedinte foto am trecut si probe de ingrijit si pregatit mâţele pentru mima si nţ, nimic, zero contract =))

  23. Xanax 6 April, 2013 at 11:54

    @Cristina Ș.:
    da chiar! ti-au trimis felicitarile de la concursul precedent?

    Justice for @Cristina Ș.: !

    😀

  24. RoseN 6 April, 2013 at 11:57

    Imi taie azi unu’ calea la semafor, imi franeaza in fata si apoi imi ocupa si locul de parcare la supermarket.
    Colac peste pupaza, imediat dupa aia, masina lui mi-a murdarit cheia de vopsea.

  25. Savantu' 6 April, 2013 at 12:08

    @RoseN: No lasa, ca sedinta foto de pe barca o fo’ chiar faina.

  26. Cms 6 April, 2013 at 12:11

    @RoseN: Ei, zero contract! Dar ăla de training pentru autori, de la Cluj? Când urcam şi coboram zeci de mii de trepte, pe principiul “Mens sana in corpore sano”, adică mai pe româneşte “Autorul sănătos scrie texte mai frumos”?

  27. Xanax 6 April, 2013 at 12:22

    @Cms:
    aia era pregatire pentru sedinta foto 😉

  28. ErRon 6 April, 2013 at 12:45

    @Cms: Sa zici mersi ca era iarna si nu era deschis la turnul din biserica Sfantul Mihail! Sa vezi ce fain se vede Clujul de acolo!:D

  29. Adrian 6 April, 2013 at 12:55

    Wenge? D-na Wiki zice că e un căcăniu african.

  30. Cms 6 April, 2013 at 12:58

    @ErRon: Lasă că era deschisă salina din Turda. 😛

  31. Mariana 6 April, 2013 at 15:44

    @RoseN: Fata, esti o delicata, ma mir ca, din greseala, nu ti s-a infipt tocul cui in roata nepoliticosului ala!

  32. Andreea M. 6 April, 2013 at 16:16

    Fortza Monica!!!!

  33. Ciprian 6 April, 2013 at 17:24

    Mumos.

  34. Gabitzmic 6 April, 2013 at 17:31

    Salariu fix, in sincere felicitari, este ? 😀

  35. monica 6 April, 2013 at 17:42

    @Cristina Ș.: asta e razbunarea ta pentru mima de pe 29? 😀 Vorba lu’ Xanax: Justice for Cristina.S!! =))

  36. Hapi 6 April, 2013 at 21:14

    Eu nu stiu ce e wenge. N-as fi trecut niciodata de interviu 🙂

  37. Mary Jane 6 April, 2013 at 21:30

    Fetelor, voi ce faceti cand simtiti ca va ard ochii dupa ce va demachiati? Apropos, culoarea rimelului meu e neagra, nu wenge

  38. RoseN 6 April, 2013 at 21:45

    @Mary Jane: ma mai demachiez o data, cu demanchiant special pentru ochi 😀 si ma spal pe ochi cu multa apa 😀

  39. Janedoe 6 April, 2013 at 21:47

    La ce voce suavă are Șefu’…io aș fi scăpat pixu’ din mânuță când a dat verdictu’ final: marș după țigări! 🙂

  40. Hapi 6 April, 2013 at 21:52

    @Mary Jane: lacrimi artificiale, Optive. Curata bine, revigoreaza

  41. Mary Jane 6 April, 2013 at 21:55

    @RoseN: Eu am din ala 3 in 1 de la firma aia frantuza, stii tu 😀 e cel mai bun ca e si pt ochi, dar de la o vreme tot asa patesc 🙁 De care recomanzi pentru ochi?

  42. Mary Jane 6 April, 2013 at 21:56

    @Hapi: Oh, multumesc mult :* Apreciez!

  43. RoseN 6 April, 2013 at 22:18

    @Mary Jane: nu-i cred ca-i voie sa fac reclama :)) acum folosesc de la Artistry, doar pt ochi, e lichid.
    Dar eu m-am descurcat bine si cu demachiantul de ochi de la Nivea (http://www.nivea.ro/Produse/Ingrijirea-tenului/Aqua-Effect-toate-tipurile-de-ten/Demachiant-de-ochi-Double-Effect) dar cred ca depinde de fiecare.

  44. Cms 6 April, 2013 at 22:43

    Fetelor, noi, misoginii înrăiţi de pe Daily Cotcodac, aşteptăm cu interes discuţiile despre cum v-aţi aranja pentru o întâlnire romantică, inclusiv detalii despre tipul lenjeriei, parfumul, asortarea nuanţei de ruj şi a lacului de unghii cu îmbrăcămintea şi, cel mai important, care este autorul vostru preferat de pe Daily Cotcodac pentru care aţi face toate lucrurile astea. 😛

  45. RoseN 6 April, 2013 at 22:46

    @Cms: eu zic sa incepem cu epilarea =)) sa va treaca ideile asteaaaaa!!!

  46. Cms 6 April, 2013 at 22:55

    @RoseN: Desigur, s-ar putea să ne vină altele. Depinde şi de felul epilării, fireşte.

  47. RoseN 6 April, 2013 at 23:00

    @Cms: =)) d’asta =))

  48. Cms 6 April, 2013 at 23:09

    @RoseN: =))

  49. Bogdan Barbu 7 April, 2013 at 08:35

    Acum ca am citit articolul, pot sa intreb: ‘sigur e vorba de DC. Anuntul ala nu pare marca Julius

  50. Bogdan Barbu 7 April, 2013 at 08:40

    Ps. Site-ul are o problema la editarea comentariilor de pe mobil. E aproape imposibil de salvat dupa editare.

  51. Bogdan Barbu 7 April, 2013 at 08:42

    Acum ca am citit articolul, pot sa intreb: ‘sigur e vorba de DC? Anuntul ala nu pare marca Julius’

  52. Xanax 7 April, 2013 at 09:54

    @Bogdan Barbu:
    asa-i. iata draftul initial (capatat pe surse, binenteles)

    “Academie de umor inrolam debutanta, intelectuală. oferim consacrare “per aspera…”.
    cartea, munca, salariu… sunt concepte fixiste, bonusuri ideatice pentru minti abstruse. maxima potentia minima licentia!
    Va dorim menaj uşor!”

    cei de la ziar au zis “bine ca-i el destept!” si au adaptat in forma vazuta de Monica.

  53. Ana 7 April, 2013 at 11:24

    Şi majordomu’ se numea Doru, hă?

  54. Xanax 7 April, 2013 at 11:33

    @Ana:
    Philip D’Oru. Julius a vrut majordom francez, cu clasa 😉

  55. Ana 7 April, 2013 at 11:35

    Şi pun pariu că pe tot parcursul probei scrise, Babatunde, cu o frunză de palmier la purtător, nemişcat şi împunător, ca o statuie din cel mai abanos-abanos, stătea în drapta ta, făcând mişcări uşoare, cu braţu-i musculos oferindu-ţi confortul termic necesar operaţiunii pe care-o desfăşurai. In timp ce cele trei graţii de îngeri ale şefului, serveau minicremşnituri din tăvi de argint,
    (Opa, na că mişca, totuşi, Babatunde, ăsta!)

  56. Janedoe 7 April, 2013 at 12:28

    @ cms: adică crezi că nu ne-am prins, sau ce?
    Păi pe autorii de pe DC nu-i poți impresiona cu găteli muierești, buei! Mai degrabă ar trebui să le spui ce cărți ai citit în ultima săptămână, să le arăti că știi ce e ăla un motor în patru timpi și să le mai dai din când în când câte o replică dă metafizică pură! Așea cred io că ai reuși, ca femee kultă, să-i și anume impresionezi! Nu-i așa Amore că am dreptate! (Amore e Ana, ca să n-avem discuții p’ormă!)

  57. Janedoe 7 April, 2013 at 12:30

    Na! C-am intrat la moderare! Da’ ce-am zis dom’ne?

  58. RoseN 7 April, 2013 at 12:47

    @Janedoe: nţ – vezi daca vorbesti urat, cu m.u.i.e 😀 alea alea 😀
    @Ana: =))=))=)) geeeenial
    @Bogdan Barbu: mai, cred ca la un moment dat nici prietenu-to Julica nu o sa te mai salveze la cate pretentii ai, auzi acolo, editare de pe mobil, dom’leeeee, da’ cine te pune sa comentezi de pe mobil, ha? aud? :))

  59. Ana 7 April, 2013 at 12:47

    @Janedoe: Cum spui tu, amore! Ca doar femeile au intotdeauna dreptate! Mai ales cele care stiu cu metafizici d-alea motorizate-n patru timpi!

  60. Ana 7 April, 2013 at 12:50

    @RoseN: Ce va mai place cremsnitu’! 😛

  61. Janedoe 7 April, 2013 at 12:58

    Neah, cred că din cauza la oximoron m-a băgat la moderare.
    :)))

  62. Ana 7 April, 2013 at 13:02

    @Janedoe: Ba nu, din cauza lu’ “Ana”! =))

  63. Janedoe 7 April, 2013 at 13:05

    Ahahahhahah!! Da’ chiar!! 😀

  64. RoseN 7 April, 2013 at 13:39

    Dacă tot nu avem altceva azi, ia cetiţi boieri ‘mneavoastră neeeşte cultuuură 😀 (parcă ăsta e specificul acestui site de pe internet, nu?)
    http://camionagiu.ro/?p=11413

  65. Janedoe 7 April, 2013 at 13:41

    Am cetit ieri. Era cât pe ce să-mi împletesc venele tăiate! 😀 frumos dă tot! 🙂

  66. Hapi 7 April, 2013 at 16:57

    @Cms: sau autoarea, nu? 😀

  67. Cms 7 April, 2013 at 18:36

    @Hapi: Adică dacă vreo cititoare se aranjează pentru o întâlnire romantică cu una dintre doamnele autoare? Desigur, dragostea e complicată, nu ştii niciodată de unde sare iepurele. ;;)

  68. Cristina Ș. 7 April, 2013 at 22:44

    @Xanax: nu,draga, nu mi le-au trimis .. dar stiu eu niste recuperatori >:)

    @monica: nuuu .. nu la minarela de pe 29, ci la aia unde a lasat-o pe minora sa-mi sufle felicitarile, ca io-s din aia care tine supararea mult si bine .. 😀

    @Cms: ce curios ca pe siteul asta misogin cel mai bine scriu fetele, vezi ErRon, Ioneasca, AlinaCe si doi doctori mishto care nici nu-s misogini 🙂

  69. Camelia 7 April, 2013 at 23:07

    @Cms: daca e timp, e cu dantelute 😛 daca nu merge si fara :))))

  70. Camelia 7 April, 2013 at 23:07

    poftim si ce numar am la comentariu :))

  71. cruela de vila 7 April, 2013 at 23:43

    la demachiat, pt rimel, folositi ulei de ricin de la farmacie, fetele!;) eftin shi bun!:)

  72. cruela de vila 7 April, 2013 at 23:45

    Monica: nu scria draga, sa fie si maritata? sa nu-i strice zen-ul mogulului?

  73. cruela de vila 7 April, 2013 at 23:46

    si be) mi-a placut expresia “geamuri vitrate”!:D

  74. monica 8 April, 2013 at 00:07

    @cruela de vila: =)) nu, ca stii cum e, obligatiile, sarcinile, chestiile nasoale cand ai un job undeva, in general, ti se devoaleaza abia dupa ce ai inceput recoltatul bumbacului 😀 si b)=)) pai, da! =))

  75. cruela de vila 8 April, 2013 at 01:13

    75: Monica: sa inteleg ca exista la un astfel de job, chestii NA-SOA-LEEE? se aude-n fund la mogul?

  76. cruela de vila 8 April, 2013 at 01:14

    sau mogulu doarme la ora asta? 😛

  77. big john 8 April, 2013 at 05:38

    @RoseN: ahaaaaaaa….deci tu mi-ai zgariat masina…..:)

  78. NusuntN.A. 8 April, 2013 at 09:35

    @cruela de vila: Numai mogulu’ stie cum se aude la dumnealui in fund. =))
    @Xanax: Aia!

  79. Xanax 8 April, 2013 at 09:40

    @NusuntN.A.:
    si-i greu sa spuneti si voi “maro inchis”? pffff!
    😛

  80. gobblin 8 April, 2013 at 10:25

    Asta e site de umor sau de impresii de calatorie ?

  81. Xanax 8 April, 2013 at 10:31

    @gobblin:
    de convingeri de calatorie. d-aia e amuzant 😉

  82. oltenasu 8 April, 2013 at 12:03

    E clar! la ce glume ai facut in textul asta, cred ca ai fost deja concediata!
    Sa iti spun eu o gluma cu seful si cu noua angajata? O sa pregatesc articolul si o sa ma prezint si eu la interviu ca am vazut ca cerintele pentru umor sunt minime.