Evenimentul zilei de ieri

Cum se dădea şpaga interbelică: şpaga lui Birlic

George Damian

Grigore Vasiliu-Birlic, ca orice actor care se respecta în anii ’30, era sărac şi, ca orice artist sărac, trăia din pomeni de la oameni bogaţi. În unele cazuri nu erau chiar pomeni, pentru că actorul juca o mică pantomimă în schimbul banilor.

De pildă, atunci când Birlic a fost, într-o bună zi, să ia bani de la Malaxa, amândoi ştiau scopul întâlnirii. Aşa că industriaşul a trecut direct la afaceri şi deschis casa de bani, iar actorul a căscat larg ochii: nu mai văzuse în viaţa lui atât de multe teancuri de bancnote.

Malaxa a desfăcut degetul mare şi arătătorul şi a întins mâna spre comoară pentru a pescui donaţia. Birlic a imitat însă gestul lui Malaxa, doar că deschizătura dintre degetele flămânde era mult mai mare decât cea dintre degetele sătule. Malaxa a priceput mesajul şi s-a conformat, extrăgând un teanc de bancnote mai consistent. Birlic a părăsit biroul făcând plecăciuni adânci, iar tranzacţia s-a încheiat în linişte, fără ca vreunul dintre cei doi parteneri să scoată o vorbă.

Când oamenii se iubesc, se înţeleg din priviri.

Foto: cinemagia.ro

Share:

23 comments

  1. camionagiu 2 April, 2013 at 05:44

    Doamne, aş vrea să văd vizita unui autor DC la domnul Patriciu.

    Noi nu ne-am coborî la a face mici pantomime geniale, ci ne-am strădui să arătăm că merităm banii, ba chiar că e posibil ca magnatul să ne rămână şi dator.

    I-am înnegri, i-am cianoza ficatul pus proaspăt de zeci de învăţaţi, ficăţelul aburind de sănătate l-ar durea de câte texte i-am vărsa în cap, glume peste glume, am arăta, întinzându-ne pe jos, pe mobile, pe dulap, ce mimează pisicile, i-am citi tot ce am mai scris pe FB, i-am promite că-l terfelogim pe orice duşman al lui, dar atât de amuzant încât şi duşmanii vor da like, şi, la sfârşit, n-am face nicio plecăciune.

    Asta e demnitate!

  2. Ana 2 April, 2013 at 06:23

    @Camionagiu, ia uite: un like! Fruntea sus!

  3. sow 2 April, 2013 at 06:45

    Sa fi fost ceva neam cu Apostu, Birlic asta?!

  4. sebra 2 April, 2013 at 07:14

    Trebuie să povestim și noi cum am dat sau am luat șpagă?? Nu de alta, da` poate primim like-uri de la DNA…

  5. Xanax 2 April, 2013 at 07:44

    @sebra:
    eu as putea sa povestesc despre cum nu platesc taxe :))

  6. sebra 2 April, 2013 at 07:57

    Numa` să nu vă luați după ora de pe site și să plecați acasă cu o oră mai devreme. Sau de acasă. Sau de unde vreți voi.

  7. Belle d”Imagination 2 April, 2013 at 08:09

    Aia nu era şpagă, era bacşiş.
    Şpagă dăm noi când deşi serviciul ni se cuvine, în unele cazuri ar trebui să fie chiar gratuit dar trebuie să cumpărăm bunăvoinţa unor funcţionari oarecare

  8. M3bis 2 April, 2013 at 09:42

    @sebra: Ştiam eu că am uitat să schimb ceva!

  9. Xanax 2 April, 2013 at 10:04

    @M3bis:
    stai linistit, in afara Sebrei nu se uita nimeni la ora.
    probabil e si singura care citeste textele :))

  10. bogho 2 April, 2013 at 10:28

    @camionagiu: Din ce am auzit, va duceti degeaba la Patriciu. E cam gol sertarul

  11. Mariana 2 April, 2013 at 10:34

    @Xanax: Ce calomnie marsava! [-( Bine ca n-ai spus ca scrie si on topic!

  12. ovidiana 2 April, 2013 at 10:51

    si, totusi, de ce spaga? nu prea sr potriveste cu informatiile oferite

  13. Xanax 2 April, 2013 at 11:00

    @Mariana:
    eu n-am vrut sa zic, da’ cum crezi ca face de are intotdeauna dreptate? 😉

  14. Cristina Ş, 2 April, 2013 at 11:11

    @Xanax: da, asta ar explica si de ce comenteaza asa de putin .. nu ca noi ;))

  15. sebra 2 April, 2013 at 11:32

    @Xanax:
    Nu,măi! Doar mă miram cum de am reușit să comentez fără să fiu online. :))

  16. RoseN 2 April, 2013 at 12:25

    =)) ati vazut fratilor ca se mai gasesc care sa citeasca titlul si chiaaaar si textul, si sa si comenteze ontopic =))
    (ovidiana) not cool, not cool at all!

  17. sow 2 April, 2013 at 12:46

    Hmmm, s-or fi inteles din priviri ca erau ascultati.

  18. sebra 2 April, 2013 at 13:59

    De ce am impresia că mă vorbiți pe la spate offtopic?…

  19. Catpig 2 April, 2013 at 18:42

    @Belle d”Imagination:
    Nu era bacsis, era mecenat.
    Bacsisul e chestia aia pe care o lasam chelnerilor ca sa ne vada data viitoare, taximetristilor ca sa ne duca pe drumul cel scurt in viitor si lui tanti de la non-stop ca sa ne dea restul intreg de-acum inainte.

  20. Alt Marian 3 April, 2013 at 18:41

    De ce la Patriciu? Nu e în faliment baiatu’ asta?

  21. sendroiu 4 April, 2013 at 19:11

    @Alt Marian: in plus, Patriciu trebuie sa-i dea lui Basescu 50 de bani dupa ce a pierdut procesul cu copilul lovit cu pixelu’. Intai sa-i scoata pe aia, sa demonstreze ca merita deranjul 😉

  22. oltenasu 5 April, 2013 at 14:20

    Sefe, mai cu haz este originalul

    Scriitorul Dumitru Corbea relata în memoriile sale că, într-o zi, actorii Grigore Vasiliu-Birlic şi Puiu Iancovescu s-au prezentat la Max Auschnitt, cerându-i o sumă de bani. A avut loc următorul dalog:

    „— Cât, domnilor?

    — Cât puteţi mai mult, domnule Auschnitt,a îndrăznit Iancovescu.

    Bancherul a apăsat pe un buton şi a deschis un seif cât peretele, ticsit cu teancuri de bancnote, de sus până jos. Birlic s-a speriat şi s-a dat doi paşi înapoi. Nu mai văzuse în viaţa lui perete căptuşit cu teancuri de bilete de bancă de câte cinci sute şi o mie de lei.

    — Atâta vă ajunge?, a întrebat Auschnitt, prinzând cu două degete un teanc de bani.

    — Deschideţi mai tare degetele, domnule Auschnitt,a propus Puiu Iancovescu. Bancherul a zâmbit şi a deschis mai tare degetele şi a tras teancul de hârtii

  23. Dan 27 August, 2013 at 20:52

    S-a intamplat la Sibiu,prin anii 1960. Birlic era in trecere cu masina,prin fata hotelului Bulevard (azi Continental Forum)si a facut o greseala de conducere. Un militian l-a fluierat pentru oprire. Birlic,a oprit,a luat un buchet de flori din masina si cu mersul lui specific (Cracanel-din Telegraame) l-a inmanat militianului,afisand un zambet mieros pe fata. Aceste nu s-a putut stapani,izbucnind in ras si l-a iertat de amenda.totul desfasurandu-se fara vreo convorbire intre ei.
    MORALA pentru atunci si azi: cand faci o gafa,incearca s-o repari fara a rosti cuvinte; poti fi interceptat !