Postul nu e post destul

Şi iartă nouă greşelile noastre, mai ales când zburăm cu avionul

ErRon

Săptămâna trecută am plecat câteva zile din țară. Am avut de schimbat patru avioane şi cu două nopți înainte de a pleca am visat urât. Hait, mi-am zis, ce frumos o să fie să-mi amintesc asta la 10.000 de metri!

Între timp, schimbând şi verificând e-mailuri cu hotelul şi centrul pe care urma să-l vizităm, fosta noastră directoare, o drăguță, ne-a trimis tuturor, ex-subalterni ai ei, un e-mail drăguț, de felicitare de început de martie. Era ceva cu “fie ca primăvara să vă umple sufletele” şi nu mai ştiu cum, că atâta am avut răbdare să citesc înainte de a-i da delete.

Am fost extrem de tentată să-i răspund, am şi scris mesajul: “În sufletul meu e primăvară din momentul în care v-ați pensionat!” Adăugasem şi fața cu rânjet. Urma doar să-l trimit, când m-a lovit brusc ideea: dacă unul dintre avioane nu ajunge la destinație, acesta va fi mesajul cu care mi-aş încheia socotelile pe această lume. Plus că n-ar da bine înaintea lui Dumnezeu, vă daţi seama.

Am şters totul şi mi-am văzut de călătorie, nu vreau să-mi amintesc cum a fost cu decolările şi aterizările alea…

Acum, că m-am întors cu bine, ce voiam să vă-ntreb: e târziu dacă îi răspund azi, sau să aştept următorul e-mail?

Share:

101 comments

  1. portal 14 March, 2013 at 06:42

    asteapta urmatoarea calatorie.

  2. Rada 14 March, 2013 at 06:50

    Ee, hai ca nu mai e asa mult pana la Pasti. Inlocuiesti primavara cu lumina si s-a rezolvat.

  3. zaqk 14 March, 2013 at 08:24

    Nu e tarziu, insa trebuie dat cu “Reply All”!

  4. N.A. 14 March, 2013 at 08:54

    As dori sa dau o erata la comentariul meu de la articolul lui Cami despre Cluj: deci, mie de la Cluj imi plac doar Rozica SI ErRon.

  5. N.A. 14 March, 2013 at 08:56

    Eu zic sa nu te grabesti inca sa-i raspunzi, am auzit ca sunt mult mai multe victime, anual, din accidentele de masina, decat din cele aviatice.

  6. Petronius. 14 March, 2013 at 09:06

    Recent am cazut de la o oarece inaltime si era sa mor; pe bune 🙁 Ceea ce nu imi da pace este ca in timp ce cadeam eu injuram si inca destul de urat.

    Asadar, eu tin posturile, ma spovedesc, ma impartasesc (ma rog, cand ma ingaduie duhovnicul) si ma tin de credincios. Cand e insa sa dau coltul, imi dau arama pe fata si sunt gata sa ma prezint la Marele Interviu blestemand …

    Se pare ca e ceva mai complicat decat credeam eu 🙁

  7. Xanax 14 March, 2013 at 09:18

    @Petronius.:
    eu stiam ca in cadere te uiti la filmul vietii tale. daca injurai in timpul filmului… ai dreptate, e complicat 😛

  8. Cristina Ș. 14 March, 2013 at 09:20

    @Petronius.: da’ un mail, un mail nu te simti tentat sa trimiti? 😀

    asa, printre injuraturi, ceva gen: “f***-i ca n-am apucat sa dau reply la mizeria aia si sa-i zic ce cred”

    p.s. bine c-ai scapat cu viata din cazatura aia!

  9. Xanax 14 March, 2013 at 09:21

    @N.A.:
    da’ pe cine mai stii din Cluj in afara de ele doua? :))

  10. Dan1 14 March, 2013 at 10:06

    @Petronius.: Pai era si un banc pe tema asta, cu un taximetrist si un popa la judecata de apoi. Si Sfântul Petru hotaraste ca taximetristul sa mearga în rai iar popa în iad, cu motivarea ca la slujbele popii toata lumea dormea, pe când în taxiul taximetristului toata lumea se ruga.

  11. Ina_adevarata 14 March, 2013 at 10:37

    Nu-i răspunde încă. Așteaptă să ți se întîmple ceva cît-de-cît nasol, ca să poți da vina pe ea. Iese mult mai fain textul, îți dai seama!

  12. Adrian 14 March, 2013 at 10:51

    @Petronius.: Chestia aia complicată se cheamă ipocrizie creștină. E o boală comună, nimic deosebit. Dar e cronică.

  13. sow 14 March, 2013 at 10:55

    Nu-ti lasa sefa sa stea mocca in capul tau. Macar daca-r plati chirie.

  14. Xanax 14 March, 2013 at 10:59

    @Adrian:
    aoleu… te mananca Andryusa 😀

  15. Andreea M. 14 March, 2013 at 11:01

    Raspunde acum! Desi poate ca chi-ul este deja negativ, ca te-ai gandit urat la ea si universul te-a contorizat deja 😀

  16. camionagiu 14 March, 2013 at 11:15

    @Andreea M.: auziti doamna Andreea, ca vad ca geme blogul asta de initiati, daca ma simpatizati ia curatati-mi si mie putin destinul de mazga, vreau iubire, sanatate, bani si fericire si nici o viluta in Cotroceni nu mi-ar puthe.

    Oricum, numa vibratii joase avem de la domnul patron (mai rau ca Vantu si Basescu la un loc), doamna Monica ce mai inalta redactia asta

    astept!

  17. Xanax 14 March, 2013 at 11:34

    @camionagiu:
    nici 3.700 de like-uri nu te mai multumesc, doamne fereste… :))

  18. N.A. 14 March, 2013 at 11:40

    @Adrian: :-bd
    @Xanax: Pe nimeni. Da’ ce importanta are? :))

  19. Savantu' 14 March, 2013 at 12:00

    Apropo de vise urate si avion.
    In Decembrie am fost invitat in Brazilia, la Recife, sa fiu unul din lectori la o scoala de vara. Si cum organizatorul mi-a platit si transportul, a ales cea mai ieftina (si nu cea mai scurta) ruta.
    In avionul (companie locala) dintre Sao Paulo si Recife (segmentul 3 al calatoriei), nu scria “Life vest under your seat” ca peste tot, ci ceva de genul “in caz de urgenta, partea din scaun pe care sedeti se detaseaza si se foloseste ca pluta”.

  20. Dan1 14 March, 2013 at 12:04

    @Savantu’: De crema contra rechinilor (ca-n bancul ala) nu zicea nimic? =))

  21. Savantu' 14 March, 2013 at 12:16

    @Dan1: Zi bancu’ ca nu-l stiu.

  22. Cici 14 March, 2013 at 12:18

    @Savantu’: avea si vreo cheie lipita cu scotch pe sub scaun, sa poti demonta mai rapid pluta? :))
    @Dan1: unul din bancurile geniale =))

  23. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 12:22

    @Savantu’:
    La un zbor transoceanic se face instructajul pasagerilor:
    – “In cazul in care ne prabusim in ocean va rugam sa va ungeti cu aceast crema contra rechinilor.”
    – “Si nu ne mai manaca rechinii?” intreaba un pasager
    – “Ba da, dar cu scarba” 😀

  24. Dan1 14 March, 2013 at 12:31

    @Savantu’: L-a zis Cristi! Oricum, daca tot te-am prins, te rugasem ieri ceva. Poate-ti faci timp! :))
    (desi o concluzie am tras deja :)))

  25. monica 14 March, 2013 at 13:00

    @camionagiu: oi avea eu fengshuiu’mai odihnit… 😀

  26. Savantu' 14 March, 2013 at 13:07

    @Dan1: Dan1, nefiind pescar, n-am trollat prea mult la postarea D-nel Monica, abia acum mi-am dat seama ce am pierdut, recuperez dupa amiaza (ca intru la cursuri intr-o jumate de ora). Totusi, la rugamintea ta:
    -Ce inseamna termenul Jensen-Minnhagen in ecuatia energetica a sistemului de vortexuri in supraconductorii cu anizotropie mare?

  27. Dan1 14 March, 2013 at 13:09

    @Savantu’: Gracias! :))

  28. monica 14 March, 2013 at 13:16

    @Savantu’: o secunda, o secunda … eu l-am fost zarit in unda… 😀 (inca nu e gata colegu’ care e la rand) :))

  29. Dan1 14 March, 2013 at 13:21

    @monica: Aha, te-am v-am demascat! :))

  30. RoseN 14 March, 2013 at 13:23

    @Savantu’: mai, cre’ ca m-am impiedicat eu de dimineata de domnu Minnhagen ala al tau, ca ploua tare si cre’ ca l-am lovit cu umbrela =)) si-o zis ca noise-ul il impiedica sa-si exprime opiniile =))

  31. Savantu' 14 March, 2013 at 13:24

    Tot cu avioane.
    Pe la jumatea lui februarie am fost in Ro pentru vreo 20 de zile. Din motive de Valentine’s day, biletele la KLM/Airfrance la Lufthansa cu care zbor de obicei (de la mine, cu o escala) erau foarte scumpe, asa ca am ales sa zbor din Luton cu Blueair.
    Mai aveam vreo ora pana la Otopeni, cand vine o stewardesa (politically correct: insotitoare de bord) si intreba daca printre pasageri e vre-un doctor. Am vrut sa intreb daca doctor in fizica e OK, dar mi-am inghitit limba, gandind corect ca nu e momentul de glume proaste. Aproape de unde eram eu era o doamna, cu sotul si cu doua fetite, care s-a ridicat si s-a dus la stewardesa, cu care a inceput sa stea de vorba.
    Se duc in fata, trag perdeaua, dar tot se zareste cum se dischide usa de la cabina de pilotaj.
    M–am inverzit, si ma gandeam ca apare in curand stewardesa intreband daca e printre pasageri cineva capabil sa aterizeze un Boeing.
    S-a dovedit ulterior ca panica mea era nejustificata, i se facuse rau unei pasagere de pe randul 1, iar usa la pilot s-a deschis sa-i zica aluia sa anunte Otopeniul sa trimita ambulanta la avion imediat dupa aterizare.

  32. monica 14 March, 2013 at 13:45

    @Dan1: pfuuu … ;( :))

  33. Cristina Ș. 14 March, 2013 at 13:47

    Adrian: ;;)

  34. Cms 14 March, 2013 at 13:54

    @monica: Aha, era la rând de răspuns absolventul de la Litere, fan Nichita! 😛

  35. Adrian 14 March, 2013 at 14:46

    @Xanax: Da, da’ cu scârbă…

  36. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 14:55

    @Savantu’: “daca e printre pasageri cineva capabil sa aterizeze un Boeing” =))
    P.S. Oare printre comentatorii DC e cineva capabil sa aterizeze un Boeing?

  37. Dan1 14 March, 2013 at 15:09

    @Tovarasu’ Cristi: Monica! =))

  38. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 15:19

    @Dan1: Sincere felicitari, la ea ma gandeam si eu. =))

  39. monica 14 March, 2013 at 15:31

    @Dan1: @Tovarasu’ Cristi: =)) =)) are jiglere? :))

  40. Xanax 14 March, 2013 at 15:34

    @monica:
    ma, nu mai chinui saracii baieti =))

  41. monica 14 March, 2013 at 15:39

    @Xanax: da,ma, da si lor le plaaace, nu vezi? una-doua, Monicaaa :))

  42. Cms 14 March, 2013 at 15:39

    @monica: N-ai nevoie, îl aduci la sol numai cu puterea gândului.

  43. monica 14 March, 2013 at 15:42

    @Cms: =)) asta daca am o … karma buna … 😉

  44. Dan1 14 March, 2013 at 15:43

    @Cms: În traducere – manşă! :))

  45. Dan1 14 March, 2013 at 15:45

    @monica: Pa’ karma parc-ai lasat-o la aia de-ti fùrára cauciucurile! Sau ai primit alta la benzinarie? =))

  46. monica 14 March, 2013 at 15:45

    @Dan1: =)) ptiu! bata-te sa te bata! :)) daca nu se rupe vreun eleron si trenul de aterizare e ok, atunci portanta….. ;;)

  47. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 15:46

    @monica: Injectoare.
    @monica: Aaaa e randul pilotului sa raspunda. =))

  48. monica 14 March, 2013 at 15:47

    @Tovarasu’ Cristi: ai stricat-o. :))

  49. monica 14 March, 2013 at 15:49

    @Dan1: i-a obligat judecatorul sa mi-o inapoieze in stare de functionare, ca d-aia nu m-am constituit, cum ii spune, parte civila :))

  50. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 15:49

    @M3bis: De ce de fiecare data cand editez comentariul ajung la moderare?

  51. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 15:51

    @monica: Am vrut sa spun ca avionu’ are injectoare nu jiglere .

  52. Dan1 14 March, 2013 at 15:51

    @Tovarasu’ Cristi: Ai adaugat tu ceva bànáł, ca altfel nu intrai la moderare! :))

  53. monica 14 March, 2013 at 15:53

    @Tovarasu’ Cristi: vezi ca ti-a raspuns dl. dan1 :)) si consimt la sentimentul ‘mnealui: ai zis ceva b a n a l.

  54. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 15:55

    @Dan1: Ia incearca sa editezi si tu un comentariu de-al tau. Vorbesc serios.

  55. Dan1 14 March, 2013 at 15:55

    @M3bis, da’ ce-a zis bre To’arsu’ Cristi? Ca nu ma prind! 😐

  56. M3bis 14 March, 2013 at 16:09

    2 link-uri!

  57. Dan1 14 March, 2013 at 16:14

    @M3bis: Pa’ paica erau admise 3 (inclusiv). S-a schimbat modificarea?
    Uite comentariul (meu) #24 câte linkuri are. Si n-a fost moderat.

  58. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 16:15

    @M3bis: Ia sa testez.
    L.E. test.

  59. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 16:16

    @M3bis: Nope. Tot la moderare ajung. 🙁

  60. RoseN 14 March, 2013 at 16:17

    @Tovarasu’ Cristi: vezi daca nu-ti sta bine basca :)) asta de tovaras adica :))

  61. M3bis 14 March, 2013 at 16:19

    @Cristi, habar n-am. Intră din prima la moderare sau numai după ce-l editezi?

  62. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 16:22

    @M3bis: Dupa ce-l editez. Daca renunt la editare nu intru la moderare.

  63. Tovarasu' Cristi 14 March, 2013 at 16:24

    Oare pentru ca am postat si sub numele Cristi si Tovarasul Cristi?

  64. M3bis 14 March, 2013 at 16:25

    Nope! Încearcă cu alt browser.

  65. N.A. 14 March, 2013 at 16:26

    Test!

    Later edit: ba merge

  66. Cristina Ș. 14 March, 2013 at 17:23

    @Monica, ia zi, de ce intra Cristi la moderare?

  67. monica 14 March, 2013 at 17:33

    @Cristina Ș.: :)) =)) aaa, tocmai la tine nu ma asteptam… Tot am stat sa vad ce o sa mai zica baietii… si, na!, te-ai sesizat tu… :)) :))
    si 2): nu stiu, na! tocmai ce faceam chiftelute de pui+piure+ salata de varza, sa nu-mi pierd forma! 😉

  68. M3bis 14 March, 2013 at 17:35

    @monica, şi nu vrei să ne spui de ce intră Cristi la moderare, nu?
    şi 2, “varza” e cuvânt tabu, să ştii!

  69. monica 14 March, 2013 at 17:36

    @Cristina Ș.: si 2). nici nu prea am fost atenta, ca faceam niste chiftelute de pui cu piure si salata de varza 😉

  70. monica 14 March, 2013 at 17:38

    @M3bis: =)) =)) nu se poateee! lasa, ca vine al doilea, da-mi cu suspendare, pls! 😀 nu stiam :))

  71. M3bis 14 March, 2013 at 17:38

    Nu te laşi!

  72. monica 14 March, 2013 at 17:38

    @M3bis: ‘tumesc, sefu! pofta buna!

  73. monica 14 March, 2013 at 17:39

    @M3bis: pai… n-ai auzit ca nu poti negocia cu teroristii?? aaa.. femeile? ;;)

  74. monica 14 March, 2013 at 17:43

    @M3bis: si, inca ceva, scuze ca deranjez… toate cuvintele din fondul lingvistic autohton se considera tabu? :))

  75. M3bis 14 March, 2013 at 17:46

    O să le afli pe toate la timpul lor. Sau poate sar comentatorii să te lumineze!

  76. monica 14 March, 2013 at 17:48

    @M3bis: 🙂 sau, mai rau! poate ma intreaba pe mine, ca eu stiu cel mai bine! :))

  77. Petronius. 14 March, 2013 at 17:50

    @Adrian
    Daca altcineva păţea chestia asta si eu il stiam de crestin declarat, ziceam la fel “uite la el, zice ca e crestin si cand nu-l aude nimeni injura”. Cand insa mi se intampla mie, care stiu sigur ca sunt crestin pentru ca asa vreau eu si nu pentru ca sa “trebuie” lucrurile se complica. Ceea ce m-a impresionat este faptul ca daca muream, conform convingerii mele profunde (nu de fatada) ajungeram in fata Judecatorului injurand … nasol moment ! e ca si cum ai intra din greseala dezbracat in vestiarul femeilor.

    Mai rau decat fatarnicia (de care esti constient) automultumirea de care nu iti dai seama este mult mai grava; iar cand esti pus fata in fata cu propria nemernicie, dezbracata de haina de autoapreciere inconstienta e greu. Complicat 🙁 scuze …

  78. RoseN 14 March, 2013 at 17:52

    @monica: stai stai staaai, numa sa nu incalci domeniul Sebrei, ea e cea care are INTOTDEAUNA dreptate =))
    no, da’ in rest esti libera sa zburzi pe campii 😀

    da’ sa nu zici m.i.r.c.e.a b.a.d.e.a sau educ.at.iv sau ceva cu a.na.l-ist doaaamne fereste si nici macar m.u.r.a.t.u.r.i sau v.a.r.z.a 😀

  79. monica 14 March, 2013 at 17:54

    @RoseN: :)) what?? deci, practic, nu pot spune nimic!!! =)) =))

  80. M3bis 14 March, 2013 at 17:55

    şi vişinata, sa nu uitam vişinata!

  81. monica 14 March, 2013 at 17:59

    @M3bis: =)) =)) =)) stai, stai usor, ca-mi sta barz… a… var… intelegi tu, in gat! =)) =))

  82. Cms 14 March, 2013 at 18:11

    Să o ia cineva în braţe pe monica, să o treacă prin tărâmul cu vorbe interzise. Un Cititor Premium pe cal alb? Se oferă cineva?

  83. monica 14 March, 2013 at 18:15

    @Cms: cateva lectii am primit deja … 😀

  84. Cms 14 March, 2013 at 18:17

    @monica: Fără cal alb, n-au farmec!

  85. Serban 14 March, 2013 at 18:26

    @Cms: Io zic să fie mai bine cu o vacă albă. Calul e un subiect sensibil acum.

  86. Tzica 14 March, 2013 at 18:36

    ErRon> d.p.d.v. al eurisiticii diponibilitatii, primul impuls are o indubitabila indreptatire.

  87. Tzica 14 March, 2013 at 18:51

    Erata: “diponibilitatii” = disponibilitatii.
    Addendum:
    Desi teoria creationista, induce sentimentul echitatii, dihotomia Utopie / Distopie este nedemonstrabila d.p.d.v. gnoseologic….parerea mea ..

  88. RoseN 14 March, 2013 at 18:54

    =))=))=)) vaaaai de cand nu m-am mai uitat la ecran ca vitelul la poarta noua =))=))=))

  89. Savantu' 14 March, 2013 at 19:04

    @monica: Da sos, ce fel de sos le faci? Ca asa par cam prea uscate.

  90. Savantu' 14 March, 2013 at 19:06

    @Petronius.: intratul din eroare, dezbracat, este, in general, moment nasol. Da’ daca esti (ca) Babatunde, atunci nu mai e!!!

  91. monica 14 March, 2013 at 19:06

    @Savantu’: azi, fara. dar nu le-am pus faina multa (o fi voie cu faina?) si combinandu-le de data asta cu ousoare de prepelita, sa stii ca au alunecat foarte bine. desi, maine, in adevar, un sos iute cu rosii pasate n-ar strica… si cu niste busuioc, sa ne fie cu noroc, hai, hai :))

  92. Savantu' 14 March, 2013 at 19:08

    @Serban:
    – Hey, waiter, are you sure this is 100% British beef??
    – Well, sir, of horse.

  93. Alt Marian 14 March, 2013 at 19:40

    Pentru ca în nemernicia mea n-am învatat nici sa-mi schimb morcovul si nici sa linchez poze, am sa scriu de mâna
    http://img.gawkerassets.com/img/17v65g7h5agz3jpg/original.jpg

  94. ErRon 14 March, 2013 at 20:17

    @Tzica: Sinceeer, cam asa ma gandeam si eu!:D Am avut, insa, nevoie de o confirmare!

  95. Dan1 14 March, 2013 at 21:09

    Si, zici ca faceai chiftelute de pui cu piure si salata de vȧrzặ? :))

  96. Dan1 14 March, 2013 at 21:14

    @monica: Ce-au uitat sa-ti spuna e ca, daca folosesti niste diacritice, nuuu mai intri la moderare! In plus, în loc de vịṣịnàtă poti spune ghişinatî (palatalizat)! :))

  97. monica 14 March, 2013 at 21:27

    @Dan1: pfiii… i-auzi, domnule! :)) si, da, asta faceam! 😀

  98. Tzica 14 March, 2013 at 21:47

    @ErRon: eiii…lasati..lasati…la o lectura mai atenta a naratiunii, reiese foarte clar.In fond nu exista decat o singura confirmare a apoteozei prin kenoza (asta fireste daca acceptam apocrifele din anii ’80 drept dovezi imuabile)

  99. Cristi 14 March, 2013 at 22:36

    @monica: Ai grija ca nici p.l.m. nu este voie. 🙂
    Da-i voie la sex. =))
    @M3bis: acasa merge sa editez. Folosesc Mozzila in ambele locatii deci nu-i de la browser.

  100. monica 14 March, 2013 at 22:41

    @Cristi: tovarase, am sa-l las pe colegu’ expert in acronime si jargoane sa comenteze, ca stie mai bine! :))

  101. 01st1 16 March, 2013 at 21:26

    @Tovarasu’ Cristi:
    Eu sunt capabil. E drept, o singura data; dar ma bag daca ma solicitati.