Postul nu e post destul

Gluma de furat pentru Buzdugan şi Morar

Testele Mensa vor deveni relevante din momentul în care vor conține întrebări de genul: “Marocanul este pentru parizian la fel cum moldoveanul este pentru _____”.

Share:

38 comments

  1. mistretanu 26 March, 2013 at 20:44

    …la fel cum este secuiul pentru ungur.

  2. dyers_eve 26 March, 2013 at 20:45

    Marocanul este pentru parizian la fel cum este Moldoveanu pentru Omu =))

  3. sebra 26 March, 2013 at 20:45

    brașovean?

  4. RoseN 26 March, 2013 at 20:47

    /:) ntz – sa comenteze numa aia de le-or trecut :))

    auziti bre, da’ asta-i prea subtila naspa pentru stimatul auditoriul de la radio, stati ca va dau eu una peste bot =)) mai potrivita 😀

    Filosofie despre viata:
    1. Daca mersul pe jos ar fi bun pentru sanatate, atunci postasul ar fi nemuritor.
    2. O balena inoata toata ziua, mananca plancton, bea apa si e grasa.
    3. Un iepure fuge mereu, topaie si traieste doar 15 ani.
    4. O broasca testoasa nu fuge, abia se tareste si nu face mai nimic altceva, cu toate astea traieste 150 de ani.
    Si tu, vrei ca eu sa tin dieta si exercitii fizice?! Hai sa fim seriosi!

  5. horace530 26 March, 2013 at 20:59

    Daca insuratul n-ar fi nociv, atunci multi ar mosteni. sau n-ar mosteni nimic.

  6. horace530 26 March, 2013 at 21:00

    la fel si maritisul. Da’ bre’, mie-mi plac moldovenii. mai ales partea “femeeasca”.

  7. Dan1 26 March, 2013 at 21:44

    “Marocanul este pentru parizian la fel cum ziarul este pentru parizer!” Nu m-am putut abtine! :))

  8. RoseN 26 March, 2013 at 21:45

    @Dan1: ioi de cand astept sa zici asta, ca eu citisem intai parizer, in loc de… =))

  9. Dan1 26 March, 2013 at 21:47

    @RoseN: Mersi ca nu mi-ai suflat-o! Poanta zic! :))

  10. ela 26 March, 2013 at 22:21

    marocanul este pt parizian prea prezent, prea vizibil, prea numeros, prea permanent….:D

  11. Dan1 26 March, 2013 at 22:27

    Stephanie, arata-te! Ca tu esti cea mai în masura sa stii cum e cu frantujii astia! :))

  12. Cristina Ș. 27 March, 2013 at 08:33

    @Dan1: :))

  13. boemul 27 March, 2013 at 08:52

    având în vedere că bucătăria marocană este mult peste cea franţuzească, iar despre cea moldovenească nu ştiu mare lucru, chiar nu ştiu ce să completez…

  14. Dan1 27 March, 2013 at 09:17

    @boemul: Ei, cum să nu ştii mare lucru? Doar dacă te gândeşti la sarmaluţi, tochiturî, borş, plaşinti poali-n brâu, alivenşi cu şuperşi, pepeni murat… :))

  15. Dan1 27 March, 2013 at 09:39

    Julius, Cala, eu as propune schimbarea titlului numelui rubricii asteia în “Gluma de fùrát pentru iosiflupu” ca e mai de actualitate; iat-o aici chiar pe cea de fata: http://www.mioritice.com/banc/55262/

  16. Dan1 27 March, 2013 at 09:45

    Si pe cea de ieri: http://www.mioritice.com/banc/55241/

  17. Dan1 27 March, 2013 at 09:59

    Scuze, de vineri. :”>

  18. Xanax 27 March, 2013 at 10:02

    @Dan1:
    ai de capu’ meu. asta nu schimba nici macar o virgula :-O

  19. Dan1 27 March, 2013 at 10:09

    @Xanax: Da’ vezi ca aia de ieri, cu Harghita, nu-i placu! O fi ungur, pacatele, si l-o fi chemând, de fapt Jozsef Farkas! :))

  20. Xanax 27 March, 2013 at 10:22

    @Dan1:
    chema-l-ar buha, indiferent cine i-s inaintasii.

    aia de ieri avea cuvintele cheie “Buz.dugan” si “Mo.rar”, si e stiut ca hotii nu se fura intre ei =))

    L.E. ma rog, in comentariul lui Ferdinand (nus’ sa-l linkuiesc)

  21. Cristina Ş, 27 March, 2013 at 12:38

    Dan1, Xanax: cum se simt, bre, astia cind vad ca sint dati de gol public, devoalati ca hoti?!

    bai, cred ca la astia nici nesimtiti sa le spui si nu ajunge .. pfff .. X(

  22. Dan1 27 March, 2013 at 12:55

    @Cristina Ş,: Pai au obrazul gros, nu se formalizeaza. E a treia oara când acest iosiflupu e dat în fapt, de doua ori de mine si o data de altcineva, nu mai tin minte cine. 😐

  23. Xanax 27 March, 2013 at 13:08

    @Cristina Ş,: @Dan1:

    sa spui hotilor sa nu mai fie hoti e ca si cum ai spune bolovanilor sa nu mai fie.

  24. RoseN 27 March, 2013 at 13:08

    @Dan1: a treia oare??? glumesti??? eu de ani de zile gasesc acolo articole intregi de pe DC, probabil puse de nenea asta, sau de altii, nu m-am uitat, amu na… macar de-ar specifica provenienta!

  25. Xanax 27 March, 2013 at 13:21

    @RoseN:
    in viziunea lor ingusta, a specifica provenienta este echivalent cu a recunoaste ca-s neinspirat de prosti.
    isi asuma riscul sa fie prinsi, si profitand de faptul ca nu exista repercusiuni punitive palpabile, se considera “shmekeri”. un titlu mai mult decat acceptabil in societatea mioritica contemporana.

    repet, asta o cred ei.

  26. iosiflupu 27 March, 2013 at 14:07

    Când am mai pus glume de aici, am specificat și sursa, iar apoi unii s-au luat de mine, că nu ar trebui specificată și nu știu ce mi-au și șters-o din postare (nici nu am pretins a fi inventate de mine). Și glumele sunt foarte bune!
    P.S.: Nu-s ungur! 😛

  27. iosiflupu 27 March, 2013 at 14:07

    @iosiflupu:
    și mi-au*

  28. Dan1 27 March, 2013 at 14:36

    @iosiflupu: OK, vina marturisita e pe jumatate iertata! Acu’, pentru jumatatea ramasa, spune-ne o gluma buna pe care sa n-o stim! :))

  29. iosiflupu 27 March, 2013 at 14:39

    Cum se traduce zgomotul produs de cutia de viteze, atunci când mergi înainte şi vrei să bagi în marşarier? „Dobitoaco!”.
    (glumă spusă de un profesor de la facultate)

    L.E.: Am pus-o și pe mio acu’ 15 zile…

  30. Ina_adevarata 27 March, 2013 at 14:39

    …iar matale, deși știi că nu ai voie să preiei textul de la altul fără să specifici sursa, ai zis: “ei, asta e situația, ce să facem!” și ai continuat să pui glume furate fără precizarea sursei. De-aia, că s-au luat “unii” de matale. E drept că ăia “unii” nu auziseră de Legea 8/96- și probabil nici mătăluță nu ai auzit. Ia dă repejor un search și vezi dacă e prevăzută în lege situația în care niște “unii” sînt împotriva precizării sursei.

  31. Dan1 27 March, 2013 at 14:40

    @iosiflupu: Ce m-ai speriat! Am crezut ca e Fratele Andryusha! =))

  32. iosiflupu 27 March, 2013 at 14:51

    sau:
    -Ce fac iPhone-iștii când vor să sune pe cineva?
    -Își lasă iPhone-ul din mână și se împrumută de un Nokia ca să vorbească.

    (chiar eram c-un iPhone în mână când am făcut gluma asta :)))

  33. RoseN 27 March, 2013 at 14:56

    @iosiflupu: 😀
    eh, mna, poti sa mai vorbesti cu noi ca nu te mananca nimeni (inca)
    era clar ca citesti DC-ul des, ca doar altfel nu puneai glumele acolo :)) dar na, totusi fara sursa NU e ok… altfel un pic de pop.ul.arizare n-ar fi rea cred, desi publicul de acolo e nitel diferit de cel de aici 😀

  34. iosiflupu 27 March, 2013 at 16:21

    @RoseN:
    bine 😀

  35. Cristina Ş, 27 March, 2013 at 16:47

    @iosiflupu: si mai bine ar fi sa pui sursa macar de acum inainte ..

  36. Ferdinand 27 March, 2013 at 17:41

    “România a fost pentru Radio Erevan la fel ce este Radio 21 pentru _____”

  37. Ciprian 27 March, 2013 at 21:30

    @Ferdinand: Petreanu

  38. Eutihie 30 March, 2013 at 11:40

    India este pentru Asia precum este _______ pentru Europa!