Postul nu e post destul

De ce merg fetele bogate cu tramvaiul?

Simona Catrina

In metrouri și autobuze, există femei îmbrăcate suspect de bine. Câteodată, le bănuiesc a fi prințese sub acoperire, fiindcă nu-mi explic cum o ființă care se târăște prin transportul în comun e îmbrăcată în haine care costă cât însuși Metrorex.

Bun, să zicem că e vorba de femei care și-ar permite mașini (sigur și-ar permite, am văzut la gâtul uneia, într-o zi, o eșarfă care costa cât un SUV 4×4), dar nu le place să conducă. Însă, pentru această categorie vitregită, s-au inventat șoferii angajați, taxiurile sau soții săritori – specie care chiar există, fie și doar la Muzeul Antipa, dar există.
(Continuarea pe Fashion avec Passion… )

Share:

41 comments

  1. Cristi 1 March, 2013 at 12:33

    Or fi ecologiste. Doar e la moda sa fii “green” . :))

  2. geo 1 March, 2013 at 12:38

    să răspundă cercetătoru’ britanic … el știe sa dovedească științific 😀

    … și totuși, să îmi dau cu părerea … au pățit ceva la ambreiaj

  3. RoseN 1 March, 2013 at 12:41

    Mah, eu spun cu mana pe inima ca n-am vazut pe la noi prin autobuze exemplare chiar asa de dotate financiar… dar frumos imbracate sunt destule… in frunte cu mine of course =))=))=))

  4. karmapolice 1 March, 2013 at 13:16

    in metrou da, in aurobuze nu-simlu pt k metroul ajunge rapid la destinatie-am si eu o prietena ce face parte din aceasta categorie-nu ar ekef sa se tirasca in trafic 2 ore cind paote ajunge la job cu metroul in juma de ora

  5. Dan1 1 March, 2013 at 13:17

    Dar Simona, e foarte simplu. Cu limuzina sau SUV-ul traverseaza orasul în doua ore – la ora de vârf – iar cu metroul în 5-10 minute! Dooh!

  6. sebra 1 March, 2013 at 13:27

    Și următoarea întrebare pertinentă este ”de ce merg fetele sărace cu taxiul?”. Adică asta întreb eu, dar parcă nu mergea două semne de întrebare unul după altul, păream isterică și eu nu`s din alea.

  7. Stephanie 1 March, 2013 at 13:29

    De lene.

  8. Stephanie 1 March, 2013 at 13:30

    @sebra: Pentru ca sunt niste doamne, ce *ç)=à lor!

  9. Fratele Andryusha 1 March, 2013 at 13:54

    Pentru că citesc Daily Cotcodac şi nu vor să iasă din cuvântul Fratelui Andryusha, dooh!

  10. Mary Jane 1 March, 2013 at 14:10

    Pe mine actualul boyfriend ma trimite cu taxiul si eu merg tot pe jos, ca asa-s invatata. Si cand aveam gagic cu muuult (ohooo, si inca cati) mai multi bani tot pe jos mergeam. Si cand am facut bani multi de capul meu ca lucram tot pe jos mergeam…

  11. Dan1 1 March, 2013 at 14:23

    @Mary Jane: Pentru ca esti topograf? :))

  12. Serban 1 March, 2013 at 14:28

    Da’ treaba lor de ce merg! Mie-mi place chestia asta.
    Mă deranjează şi aş vrea să ştiu de ce merg babele cu tramvaiul.

  13. Cristina Ş, 1 March, 2013 at 14:31

    @Dan1: pentru picioare frumoase, mey 🙂

  14. Cristina Ş, 1 March, 2013 at 14:34

    chiar imi venise zilele trecute ideea ca, de fapt, a te deplasa cu mijloacele in comun a devenit un lux, nu mai e o necesitate. cel putin aici, in München.

    deocamdata nu-mi amintesc cum am ajuns la ideea asta, poate imi revine memoria in drum spre U-bahn, va zic atunci. cum are veni, va transmit din garaj tunel

  15. Mary Jane 1 March, 2013 at 14:36

    @Dan1: Pe aproape, planific teritorii :)) ca asa scrie pe diploma

  16. sebra 1 March, 2013 at 14:38

    Eu pot să fiu îngrozitor de bogată și tot n-aș putea merge cu metroul sau tramvaiul. În Tulcea.

  17. chocolate 1 March, 2013 at 14:43

    Ca bicicleta nu mai e buna, ntz, ntz
    @sebra: =)) =))

  18. N.A. 1 March, 2013 at 14:49

    Da’ de unde stii ca-s imbracate cu haine de firma? Poate-s fake-uri foarte bine facute.

  19. sebra 1 March, 2013 at 14:54

    @N.A.:
    Fată, nimic nu știi! Scrie mare firma pe ele, se vede și din avion!

  20. geo 1 March, 2013 at 14:55

    știe cineva cum se activează accelerarea hardware în Opera ?

  21. Dan1 1 March, 2013 at 15:03

    @geo: Doar Andryusha! Dar ca sa-ti spuna, presupun ca trebuie sa comanzi planurile unui zgârie-nori întâi! =))

  22. NNA 1 March, 2013 at 15:05

    Barfa noastra e mai buna ca a lor. =))

  23. Fratele Andryusha 1 March, 2013 at 15:07

    @Dan1: =)) =)) Cel puţin!
    @geo: Ce accelerare hardware doreşte domnu’? La sfert, jumate, la litru?… :)) Acu’ pe bune: ce accelerare hardware, dom’le, doreşti să joci shootere prin Opera sau cum? =)) =))

  24. Dan1 1 March, 2013 at 15:22

    @Fratele Andryusha: …si ce zgârie-nori ar dori domnul? De 500, de 800 sau de 1000m, ca Burj… Kalif… ala… cum îi zice!… =))

  25. N.A. 1 March, 2013 at 15:24

    @sebra: Si pe-alea din Obor la fel.

  26. geo 1 March, 2013 at 15:36

    @Dan1: am avut nevoie de arhitect și nu am găsit chiar de am dat cu tunul … la construcția coliviei =))

  27. geo 1 March, 2013 at 15:40

    @Fratele Andryusha: un C&C în browser

  28. Dan1 1 March, 2013 at 16:07

    @geo: Cash&Carry?

  29. geo 1 March, 2013 at 16:13

    @Dan1: nu mai am Cash … cu ocazia zilei de 1 – 8 martie am predat la sediul social dupa cum urmeaza:
    cash-ul, cardurile și mărunțișul

  30. geo 1 March, 2013 at 16:15

    Booooemule … păpușică unde ești ?

  31. finch 1 March, 2013 at 16:47

    Hainele alea fantastice si gentile alea mirifice or fi mimand marcile originale cu succes. Zau, cu cateva mii de euro pe tine nu vad nici cel mai mic motiv de mimare a modestiei, nici macar extravaganta sau hipstreala. Sigur hainele alea sunt imitatii, si alea platite cu zile de foame si iaurt cu covrigi pe post de mic dejun, pranz si cina. Da’ vezi ca a atras atentia cuiva, totusi?

  32. Alt Marian 1 March, 2013 at 18:02

    Saracele fete bogate …
    Pai daca mergeau cu taxiul sau cu Bentleyul lui papa’ cine drac le mai vedea cu ce sunt îmbracate …. miloagele naibii 🙂 baie de public le trebuie

  33. Fratele Andryusha 1 March, 2013 at 18:07

    @geo: Şi ţi-ai proiectat singur colivia? Pe foaie matematică? (Neuitând să precizezi, în paranteză, 2 pătrăţele = 1 metru). =)) =)) =))

  34. Emilia 1 March, 2013 at 20:19

    Si de ce merg cu tramvaiul? sau metroul? ardeleanca, mai grea de cap fiind, nu am priceput..:))

  35. Mariana 1 March, 2013 at 21:44

    @Emilia: Cred ca datorita faptului ca nenorocitul ala de-i ia vuitoane nu mai are bani si de un matiz rosu second. Nu stiu… zic si eu, nu merg tramvaiul, sunt din categoria pe care o injura unii p’aci. :))

  36. Nero 1 March, 2013 at 23:17

    Poate ca e metroul lor…Era un banc cu studentul arab si cu tramvaiul aici la Cluj, da nu mi-l mai amintesc. Poate il stie RoseN… Sau Alt RoseN 🙂

  37. ela 1 March, 2013 at 23:44

    @Nero:

    Da’ p-ala cu arabu’ si cu banii falsi il stii?

    Un arab se duce la o prostituata.
    Dupa ce termina, pleaca si din usa ii spune tipei:
    – Ti-am dat bani falsi!
    Zambind, prostituata raspunde:
    – Tu sa fii sanatos!

  38. RoseN 1 March, 2013 at 23:54

    @Nero: asta?

    Un tanar arab vine in Romania sa studieze la Cluj.
    Dupa 2 saptamani il suna tatal sa il intrebe cum e viata prin Romania.
    El raspunde: Tata e bine, dar ma simt putin jenat. Adica eu vin la facultate cu Ferarri, Lamborghini, etc si profesorul vine cu tramvaiul.
    Dupa 1 saptamana tatal ii livreaza in cont 10 milioane de dolari si un plic cu o scrisoare, iar mesajul era “Fiule nu ne fa de ras, cumpara-ti si tu un tramvai”

  39. Mariana 2 March, 2013 at 08:43

    @RoseN: Nu cred ca ai inteles, TotRoseN trebuia sa spuna bancul asta, gesticuland, de preferat. :>

  40. Cristina Ş, 2 March, 2013 at 09:18

    @Mariana: ha-ha-haaa :)) :))

    bre, bancul era cu una cu buzele ca pilnia, care nu vrea sa vorbeste?! cu tine&so si careia i-a cumparat tac’su voturi si-a facut-o europarlamentara si se plingea cum vin toti la serviciu cum tramvaiul … cel putin pe-aci asa mergea vorba ..

  41. Mary Jane 2 March, 2013 at 09:19

    @RoseN: te inseli si iti explic si dc ;)) daca e student la CJ e la medicina si daca e la medicina, apoi sigur au profii aia masini :))