Postul nu e post destul

Soacră-mea, tehnologia şi tineretul de azi

Alina C.

De câte ori ne răspunde la interfon soacră-mea, se aud niște păcănituri suspecte, apoi ne deschide ușa când Iubi strigă: „Noi sunteeeem!!” Eu nu pricep ce vor să însemne păcăniturile, așa că, dacă sunt singură, nu zic nimic. Când ajung sus, mă întreabă de fiecare dată de ce n-am răspuns când a întrebat cine e.

Într-o zi, când eram mai bine dispusă, mă ofer să-i arăt cum funcționează interfonul, ca să-i pot răspunde pe viitor. Se supără, se uită vulturește spre mine și zice:

– Nu știu ce vrei să spui, noi avem interfon aici de foarte mulți ani și știu foarte bine să-l folosesc, n-am nevoie de ajutor.

Zilele trecute, mi s-a oferit ocazia să asist la o discuție a ei cu un amărât, prin interfon. Omul găsise un plic la el în poștă, adresat soacră-mii, așa că bunul samaritean s-a repezit să i-l aducă, de la vreo două blocuri depărtare.

Sună interfonul. Soacră-mea apasă scurt pe buton și întreabă în gol cine este. Omul nu apucă să audă decât păcănitul metalic, dar își spune păsul.

– Bună ziua, stau la blocul 86, mai încolo, am primit din greșeală în poștă un plic adresat dvs.

Soacră-mea apasă iar scurt pe interfon, neștiind că sunetul răzbate la interlocutor doar atâta timp cât degetul rămâne apăsat pe buton.

– Îl lăsați în poștă sau urcați la noi, la etajul patru?

Omul aude din nou prietenosul păcănit metalic, așteaptă un răspuns. Apoi repetă povestea, cu infinită răbdare:

– V-am adus un plic, a ajuns din greșeală la mine în poștă…

Soacră-mea se ridică pe vârfuri, enervată la culme, prin acest efort reușind să ajungă aproape în dreptul butoanelor interfonului – cu fruntea, nu cu bărbia – și strigă frenetic, de data asta apăsând cu înfrigurare butonul:

– Urcați până la noi, la patru, sau îl lăsați în poștă??

De nervi, rămâne cu degetul pe buton, astfel că o liniște grea persistă, răspunsul omului fiind blocat de degetul ei, albit de efort. Văzând că nici așa nu-i răspunde, ridică degetul de pe buton și se mai stropșește o dată, în gol, la interfon, ridicată pe vârfuri. Într-un final, apasă cu scârbă pe butonul de acces, bolborosind:

– Ai dracului, nu știu cum să își mai bată joc de oamenii bătrâni!

Tineretul de astăzi nu mai are nici răbdare, nici respect, nici educație, lucru care n-o lasă, adesea, să doarmă nopțile mai mult de ora 10 dimineața.

Share:

21 comments

  1. Cms 18 February, 2013 at 04:25

    Parcă spuneai că nu doarme mai mult de ora cinci, dar stă în pat ca să nu vă deranjeze pe voi… :-“

  2. geo 18 February, 2013 at 05:46

    @Cms: ia vezi tu că poate te citește viitoarea soacră =))

  3. portal 18 February, 2013 at 07:38

    la mine e invers, mama tine apasat butonul, astfel ca toti o aud pe ea, dar ea nu aude pe nimeni. Cas sa-i explici cum e cu interfonul spune-i simplu : mama soacra, e interfon duplex simplu, nu full.

  4. Xanax 18 February, 2013 at 08:04

    “- V-am adus un plic, a ajuns din greșeală la mine în poștă…”
    greseala a fost ca s-a trezit sa fie binevoitor :))

  5. Cristina Ş. 18 February, 2013 at 08:07

    @portal: :)) da, da … duplex simplu .. :))

  6. Dan1 18 February, 2013 at 08:25

    @portal & @Cristina Ş.: Duplex-duplex, da’ mai simplex, cum ziceam noi în armata (la transmisiuni)! :))

  7. sow 18 February, 2013 at 08:30

    Ce zici ma? Eu am interfon de atatia ani si vii tu tocmai acu’ sa-mi spui ca nu fac bine?!

  8. Megami 18 February, 2013 at 08:39

    D-na C., Iubi va citeste si el? Daca da, felicitarile mele ca poate face haz de propria mama 😀

  9. Xanax 18 February, 2013 at 08:44

    @Megami: crezi ca el are vreun cuvant de spuns in afacerea asta? :))

  10. Dan1 18 February, 2013 at 09:02

    @Megami & @Xanax: E un biet barbat! Prins între doua femei! Ce sanse credeti c-ar avea? :))

  11. N.A. 18 February, 2013 at 09:03

    Nici interfoane bune nu mai fac astia in ziua de azi!

  12. Megami 18 February, 2013 at 09:22

    Citind articolele din ultimul timp, am senzatia ca barbatii din Romania sunt mai asupriti decat amaratii din Japonia. Barbatii japonezi au liber doar duminica, iar atunci trebuie sa stea cu copilul, sa mai iasa si sotia in oras, ca s-a saturat de stat acasa cu ala micu’, trebuie sa-i dea tot salariul sotiei, din care primesc apoi o mica alocatie, iar de sex nu mai au parte decat daca nevasta mai vrea un copil. Ce mai, berechet fata de regimul tiranic la care sunt supusi in Romania!

  13. Xanax 18 February, 2013 at 09:43

    @Megami: pai mai trebuie dovezi? amaratul din text si-a luat o portie de papara prin interfon. prin i n t e r f o n, doamne iarta-ma!!
    si nici macar nu era soacra lui =))

  14. Stephanie 18 February, 2013 at 10:03

    @Alina: spune-i lui fiu-sau sa-i explice cum vine chestia cu interfonul, ca sa aiba apoi prilejul sa-si spuna “sa nu-i fie de deochi, ce baiat destept am crescut”, tu degeaba incerci, ca esti o vipera ca toate nurorile, nu vrei decat sa-i subminezi ei autoritatea si s-o faci de cacao! :))

  15. Belle d”Iimagination 18 February, 2013 at 10:27

    Aiurea! Tehnologia asta a fost selectată de nurori special pentru a scoate din minţi soacrele!

  16. Elena Marin 18 February, 2013 at 10:32

    De cateva zile, interfonul de pe scara blocului e stricat. Aseară, pe la zece noaptea, doi tigănuși au intrat in scara blocului, și-au aprins căte o tigară și s-au cinstit cu o bere la pet. Am vrut să-i gonesc, dar m-am răzgandit repede. Dacă prind ură pe mine? Așa că m-am lipit de ușă și am ascultat ce vorbesc. Buică și Limbă. Așa am dedus că ii cheamă. Pe Limbă il stiu de mic. Sora lui e plecată in Anglia de vreo cinci ani. Anul trecut, in vară, cand a venit in vacantă in Romania, sora lui Limbă se lăuda că de atata stat in Marea Britanie a inceput să vorbească tigăneste cu accent englezesc. Pe Buică nu-l știu. Dar, din discutia cu Limbă, s-a dovedit a fi tare perspicace.
    -Bă Limbă, ai văzut p’ăia cu meteoritu’?
    -Dea. Di ce?
    -Bă, dacă pica la noi o puneam!
    -Pă’ di ce?
    -Il duceam la fer vechi, prostule! M-am gandit: il băgam in sobă vreo trei zile, băgam căldură la maxim și după aia il duceam la fer. Dacă avea și cupru… o puneam.
    -Nu vezi bă că tot ăia are noroc!
    -Arasel. Bei beiatule, io zic să fim pregătiti. Dacă a căzut la ei, o să cade și la noi. Sau a chezut și l-a luat altii. Pană pe la miezul noptii, cand i-au gonit vecinii, am aflat multe: Neumarkt e mai bună decat Bergenbier, Jenifer Lopez decat Inna, de la Billa se pot ciordi iogenii pe schimbu’ doi și sora lui Limbă, Cica, englezoaica, e băgată adanc in scandalul steagurilor. A furat steaguri cu tinutul britanic ca să le pună pe la noi, dar a fost prinsă.
    Maine e ședintă pe scara blocului. Dacă se propune repararea interfonului o să votez contra.
    http://idei-si-replici.blogspot.ro/2013/02/chestia-cu-meteoritii.html

  17. Alina C. 18 February, 2013 at 11:34

    @Stephanie: Stephanie stie!
    Dar si barbatu-meu stie, ca nu se baga el in gura lupului sa explice sau sa corecteze.

  18. Mariana 18 February, 2013 at 11:46

    @Xanax: Las’ ca asa invata cum e cu facerea de bine! (si dupa aia ne miram de ce raman unii burlaci :)) )

  19. Xanax 18 February, 2013 at 13:20

    @Mariana: daca-s burlaci inseamna ca ca si-au invatat lectia :))

  20. Irina 19 February, 2013 at 14:53

    Alina, petreci prea mult timp cu femeia aceasta!

  21. Cms 19 February, 2013 at 14:57

    @Irina: E obligată prin contract, încheiat cu avocaţii lui Julius în momentul când a fost angajată ca autoare pe Daily Cotcodac. 😛