Postul nu e post destul

Piept de raţă cu ciuperci şi pantofiori asortaţi

Stephanie

Pe la sfârșitul lui ianuarie, umblând aiurea printr-un mall franțuzesc , m-am înțepenit în fața unei poșete din buticul Guess, de unde, cu privirea motanului din Shreck, i-am zis soţului:

– Dacă nu mi-o cumperi, o să mor de necaz, iar dacă crăp eu, nu știu cine dracu’ îți mai gătește (& spală & face sex cu tine)!

– Biiine, cedează cu un oftat greu bărbatu-meu, dar poșeta e pentru V-Days, să nu te mai aud după aia!

Zilele astea îmi studiam cu atenție gentuța; brusc, îmi trece prin cap că i-ar sta bine lângă o pereche de pantofiori asortați. Îmi pregătesc artileria grea: răscolesc Internetul în căutarea unei rețete cu care să-l dau pe spate pe cumpărătorul pantofiorilor (cunoaşteţi tehnica: îl lăsaţi să se îndoape şi, când i se lăţeşte pe figură rânjetul mulţumit, hop şi nota de plată).

Mă opresc la magret de canard aux girolles, îmi pare rafinat și nu foarte greu de preparat. Aleg o zi când fiu-meu are cursuri până târziu, cumpăr pieptul de rață, ciupercile, o sticlă de vin bun, îmi termin repede treaba la serviciu și o șterg englezește (de fapt, dacă vă amintiţi ce-a zis săptămâna trecută americanul ăla despre muncitorii francezi, corect ar fi “am şters-o franţuzeşte”). Execut rețeta, aranjez masa festiv style, îmi trag pe mine o rochiță vaporoasă, frumos decoltată, îmi desfac părul, lăsându-l sa-mi pice sexos pe umeri, și îmi invit colegul de apartament la masă.

Mănâncă cu înghițituri mici, fața îi este lipsită de orice expresie, nu știu ce să înțeleg. Zic :

– E bun ?

– M…mda, zice cu jumătate de gură, apoi, dându-și seama că mă uit groaznic, se înviorează brusc: da, da, foarte, foarte bun ! Ce carne-i asta?

– Piept de rață !

– Aham ! Da, da, e foarte bun! Auzi, da’ când mai faci şi tu niște sarmale? Sau măcar o fasole frecată cu niște ceapă prăjită cu boia deasupra?

Intenționez să-mi sun agentul de asigurări, am o nelămurire: de exemplu, dacă nu se găsește cadavrul, cât timp trebuie să aştept până încasez poliţa?

Share:

72 comments

  1. dyers_eve 25 February, 2013 at 04:28

    Sau macar un ghiveci de legume 🙂

  2. Nero 25 February, 2013 at 05:42

    Bine ca nu i-ai facut pui de balta. Are dreptate omul. Atatea franzusime dom’le…

  3. RoseN 25 February, 2013 at 07:01

    =))=))=)) siiiii eu vreaaaau posetuta de la Guess, aaaaa :((

    P.S. Psss, psss, baietei si fetite iubitori de pisicute 😀 ia vedeti aici, poate ghiciti ce mimeaza motanul din povestirea mea 😀 ca tot n-am mai avut noi de multiceeel un concurs
    http://www.adelahriscu.ro/2013/02/cum-sa-nu-iubesti-pisicutele-cum.html

  4. Xanax 25 February, 2013 at 07:03

    “de exemplu, dacă nu se găsește cadavrul”

    adica asa:
    http://www.youtube.com/watch?v=CyEBXTL1Y3U
    =))

  5. Mariana 25 February, 2013 at 07:54

    Fata, nu mi-e prea clar, te-ai ales cu pantofii aia ori ba? =))

  6. Xanax 25 February, 2013 at 08:03

    @Mariana: daca-i obtinea, titlul postului ar fi fost “Tutorial de obtinut pantofi” :))

  7. Claudiu 25 February, 2013 at 08:12

    Mmm.. daca a cumparat pantofii pentru un piept de rata, pentru o fasole batuta, ce face?!

  8. sow 25 February, 2013 at 08:14

    Vezi, de aia nu-i bine sa iei aminte de la filme de dragoste, pierzi sensul vietii in bucatarie. In rest, sti cum e, cine sapa groapa altuia, cade el in ea daca nu stie cum s-o sape.

  9. Cristi 25 February, 2013 at 08:16

    @Stephanie: cel mai bine il intrebi pe Cioaca, el stie de-astea cu cadavre lipsa.:D

  10. boemul 25 February, 2013 at 08:40

    în România 4 ani. cum ne-am inspirat în legislaţie de la franţuzi s-ar putea să fie la fel :))

  11. ela 25 February, 2013 at 09:28

    D’aia zic: sa nu-ti lipseasca din portofel cardul sotului, simplu, eficace si fara bataie de cap; ce-i in mina nu-i minciuna sa cum zic francezii: on n’est jamais mieux servi que par soi même:D

  12. Mirelus 25 February, 2013 at 09:39

    A, ce bine! Nu i-am arătat site-ul lui Georgel! Fuarte multe – nvăț din site-ul ăsta!

  13. Bianca Drăgușanu 25 February, 2013 at 09:49

    Mm, rața asta, păcat de ea să se piardă.
    Mâine, când savurează fasolea, îi povestești haios cât te-ai străduit pentru pieptul de rață. (Dar neapărat mâine, că bărbații uită!) Și la final îl convingi că aveți nevoie de o mașină nouă!

  14. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 10:26

    @Cristi & @boemul: :)) :))

  15. Belle d”Iimagination 25 February, 2013 at 10:37

    Tot e bine că nu s-a plâns că Zorro nu-i găteşte.
    Şi e vina ta, Stephanie cherie, trebuia să îi faci raţă pe varză. Atunci era sclavul tău.

  16. Dan1 25 February, 2013 at 10:37

    Doar Cioaca poate sa-ti dea raspunsul corect, dar nu comenteaza pe acest site de Internet! :))
    P.S. Deoarece termenul “magret” mi-e necunoscut (ma duce cu gândul la Hercule Poirot Arsene Lupin), zic “ia sa dau un search pe net”, ca-n reclama aia; si ce credeti ca mi-a tradus? “magret de canard aux girolles” = “rață cu chanterelles”. Ei, întelegi acum Steph, de ce domnul a poftit la sarmale? =))

  17. camionagiu 25 February, 2013 at 10:37

    yamiiiii, fasole cu ceapă şi boia 🙂

  18. Dan1 25 February, 2013 at 10:38

    @RoseN: Mimeaza “Pisica care se hraneste cu porcusori zmeura”, clar! =))

  19. Dan1 25 February, 2013 at 10:39

    @camionagiu: Se zice “ciolan” sefu’! :))

  20. Razvan Gavrila 25 February, 2013 at 10:43

    Am ras de m-am prapadit….vrea sarmale =))

  21. RoseN 25 February, 2013 at 10:43

    @Dan1: Claaar clar, bravo… sincere felicitari de la mine =))

  22. camionagiu 25 February, 2013 at 10:49

    O fasole cu sarma
    Decât secs cu nevasta,
    şhai diri diri diri diri diri dira, măăăi

  23. Stephanie 25 February, 2013 at 11:03

    @Xanax: Asa, asa, rasuceste si tu cutitul in rana…

  24. Xanax 25 February, 2013 at 11:12

    @Stephanie: io “decat” am subliniat esentialul 😛

    pe de alta parte il suspectez pe al tau sot de lectura pe acest site.
    maiestria de care a dat dovada in eschiva se asorteaza ( 😀 ) cu spiritul DC :))

  25. Dan1 25 February, 2013 at 11:14

    @Stephanie: Mai nasol era daca-ti zicea “Hmmm, rață cu chanterelles! Tu vrei niste pantofi, clar!” :))

  26. Xanax 25 February, 2013 at 11:21

    @Dan1: evident ca dumnealui e expert in subtilitati. crezi ca-l lua @Stephanie: de sot daca era vreun mototol docil? :))

  27. Stephanie 25 February, 2013 at 11:21

    @Dan1: Presupun ca n-ai liniste din cauza cuvantului “girolles”- in romaneste le zice “gălbiori” 😉
    PS: Cu placere! 😀

  28. sebra 25 February, 2013 at 11:30

    Dacă faci sarmale, e musai să vrei și-o rochițică la pantofii aia. Domnu` știe treaba asta?

  29. Mariana 25 February, 2013 at 11:32

    @Stephanie: Lasa, faci o sarma cinstita si primesti pantofii, ca altfel nu mai pupa sex domnul sot. :))

    Din categoria fraier e ala de gateste fancy: face tatal la copil o mancare buna, pui cu sos de smantana si tarhon, cartofi trasi la tigaie cu rozmarin, ceva salata… chiar buna toata treaba, la care odrasla comenteaza sec “ah, avem tocana azi?” :))

  30. Mariana 25 February, 2013 at 11:33

    @Stephanie: Lasa, faci o sarma cinstita si primesti pantofii, ca altfel nu mai pupa se.x domnul sot.

    Din categoria fraier e ala de gateste fancy: face tatal la copil o mancare buna, pui cu sos de smantana si tarhon, cartofi trasi la tigaie cu rozmarin, ceva salata… chiar buna toata treaba, la care odrasla comenteaza sec “ah, avem tocana azi?”

    PS: se.x-ul se modereaza pe minunatul nostru site cultura?!

  31. Mariana 25 February, 2013 at 11:35

    Na, ca am ajuns la moderare… ce oameni! 😛

  32. Stephanie 25 February, 2013 at 11:36

    @sebra: Ca de obicei, ai dreptate, sarmalele merita si o rochita! =))

  33. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 11:46

    @Mariana: ce comentatori! ;))

  34. Mariana 25 February, 2013 at 11:58

    @Cristina Ș.: Nu nu, ca n-am zis chestii grele, ca doar nu sunt la moderare pentru tarhon sau rozmarin?! Ma rog, se poate sa fi scris si secs, dar sigur nu e de la asta! :))

  35. RoseN 25 February, 2013 at 12:17

    @Mariana: sexul nu se modereaza, ca doar de astea neeee plaaaace 😀 da’ f.r.a.i.e.r da 😀

  36. Ema 25 February, 2013 at 12:22

    @sebra: Bineînțeles că știe. Unde s-a mai văzut o doamnă plimbându-se doar cu poșetă și pantofi asortați. O rochița veche strică tot efectul.

  37. camionagiu 25 February, 2013 at 12:22

    @RoseN: cred că sunt în asentimentul tuturor domnilor autori când spun asta: Ne faceţi să roşim, stimate cititoare!

  38. ela 25 February, 2013 at 12:43

    @camionagiu:
    Ce n_as da sa vaz un camionagiu imbujorat feciorelnic …….

    😀

  39. Crina 25 February, 2013 at 13:11

    “ce stie taranul ce-i ala sofranul” :))

  40. AGI 25 February, 2013 at 13:20

    Am mai spus-o, drama romanului instrainat e lipsa sarmalelor, pregatite de mamica.
    Da’ acum, ca i-ai pregatit ceva, din care singura chestie buna e ciupercuta rosie, il inteleg, oricat as uri sarmalele traditionale. 😀

  41. M3bis 25 February, 2013 at 13:21

    @Crina: Pe cine faci tu ţăran, fă?

  42. Stephanie 25 February, 2013 at 13:23

    @Crina: mare atentie la exprimare! Ca pe DC radem, glumim da’ nu suntem neam-prost! 😉

  43. M3bis 25 February, 2013 at 13:28

    @Stephanie: Lăsaţi, eu nu-s chiar atât de delicat!

  44. Camelia 25 February, 2013 at 13:30

    @Xanax: deci inchidem comunitatea, sa nu mai invete si altii :))

  45. ManuC 25 February, 2013 at 13:38

    Oh, la, la… Sunt total impotriva gatitului din interes. Din interese de-astea, meschine, evident. Ia sa fi fost vorba de a asigura fericirea si satietatea consortului, a-i indulci viata austera… Ehe, nu se mai fac sarmalele ca pe vremea mea, sarmale fara consecinte. Ceea ce pare sa stie si domnul :))

  46. Ana 25 February, 2013 at 13:54

    @M3 Bis: iar eşti unfuc.. Cum era cuvântu’ ala? =)

  47. Dan1 25 February, 2013 at 14:00

    @Ana: ciufu’? :))

  48. M3bis 25 February, 2013 at 14:03

    @Ana, @Dan1: nefutut.

  49. Ana 25 February, 2013 at 14:10

    @Dan1: În zilele alea, adică!

  50. M3bis 25 February, 2013 at 14:29

    @Ana: Eram la moderare, îţi dai seama? M3bis la moderare! Vine sfârşitul lumii!

  51. Dan1 25 February, 2013 at 14:31

    @M3bis: Lasa-ma sa ghicesc! Te-a scos Toader de la moderare! =)) =)) =))

  52. Mariana 25 February, 2013 at 14:33

    @M3bis: =)) Taman ce era sa zic ca ai pile!

  53. M3bis 25 February, 2013 at 14:35

    Mă! Nu-i de râs!

  54. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 14:50

    @Mariana, exact, cum zice si RoseN: la sex e voie pe acest site de cult.ura de pe internet ;))

  55. geo 25 February, 2013 at 14:54

    @M3bis: blestemele tataie … blestemele =))

  56. Mariana 25 February, 2013 at 14:55

    @M3bis: Nu rade nimeni, sefu, Doamne Fereste, cum sa ne permitem?

    PS: e cald acolo jos, mancarea buna, paturile comode?

    @Cristina Ș.: <:-P

  57. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 15:03

    @Mariana: dar e sex in.tele.ctu.al, nu ashea .. oricum ;))

  58. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 15:03

    @Cristina Ș.: ia stai, la intelectuali e voie pe acest site?

  59. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 15:04

    @Cristina Ș.: da, mai, e voie, la din aia sexy 🙂

  60. Mariana 25 February, 2013 at 15:08

    @Cristina Ș.: Personalitati multiple? :-O Nu ca ar conta cand vorbim de sex. :))

  61. Ana 25 February, 2013 at 15:13

    @M3 Bis: Văleu!

  62. Cristina Ș. 25 February, 2013 at 15:14

    @Mariana: voiam sa verific daca se poate scrie intelectual dintr-o bucata fara sa intri la mititica, aici te poti astepta orice ;))

  63. Mariana 25 February, 2013 at 15:40

    @Cristina Ș.: Corect, daca pana si M3bis e moderat, noi, biete comentatoare, ce pretentii sa mai avem? :))

  64. N.A. 25 February, 2013 at 16:06

    Pai, stai asa, ieri a fost Dragobetele, ce cadou ti-a luat? Sper ca i-ai explicat ca este o sarbatoare nationala foarte importanta, la care cadoul traditional obligatoriu este o pereche de pantofiori.

  65. Stephanie 25 February, 2013 at 16:13

    @N.A.: La naiba, eu am uitat de Dragobete! Da’nici el nu mi-a amintit! :))

  66. Ema 25 February, 2013 at 16:31

    Cine stie? In Angola, ce modele de posete se poarta? Si de pantofiori? Taare suntem curioase. Nu stie NIMENI?
    ps: Daca din intamplare, vreun dom` doctor stie, sa ne spuna si noua!

  67. gena 25 February, 2013 at 17:04

    la cat a costat pieptul de rata isi cumpara singura pantofiorii… parerea mea!

  68. N.A. 25 February, 2013 at 19:04

    @Stephanie: Cum sa uiti, fata, de o ocazie de primit cadouri?! :))

  69. ErRon 25 February, 2013 at 21:21

    @Stephanie: Lasa, fata, ca nu-i tarziu!
    Comasate: rata, 1 Martie si 8 Martie, iese clar de-o pereche de pantofiori, ba chiar si de una de sandale, ca azi-maine vine vara!:D

  70. Dan1 25 February, 2013 at 21:39

    @ErRon: N-auzi ca are de rasucit sarmale? Si fasole batuta! =))

  71. teribil 26 February, 2013 at 15:17

    Crima pasionala ca la Vaslui: Omorat pentru niste fasole! Si nici macar nu erau de alea de rasare vrejul fermecat…