Aventurile bravului soldat Julică

Cum se îmbracă un bărbat. Ghid practic pentru femei

Julius Constantinescu

Din cabina de alături răzbat zgomote înfundate, coate şi genunchi se lovesc de pereţii din lemn. Într-un târziu, o voce autoritară de femeie pune capăt foşgăielii:

– Hai, pune-i odată pe tine!

– Nu-mi plac, se apără el, cam fără vigoare.

– Tu pune-i, să vezi cum vin!

Coatele şi genunchii se lovesc din nou de pereţi, făcând lemnul să sune sec.

– Uite, îţi vin perfect!

– Mda…

– Ce mda? Păi ce, se compară cu reiaţii ăştia ai tăi? Uită-te la ei, nu mai stau deloc pe tine.

Pentru câteva clipe se lasă liniştea, apoi se aude vocea lui.

– Da, chiar vin foarte bine!

Şi, din ce în ce mai entuziasmat:

– Ce ochi ai avut!

Buzele lui de dezlipesc greu de pe obrazul ei, producând acelaşi zgomot ca ventuza pe care o smulgi de pe geam – tipul ori a trecut înainte pe la spălătoria pe creier, ori e suficient de versat încât să lase impresia că e idiot.

– Ai văzut că am avut dreptate? Să arunci reiaţii ăia, că nu-ţi vin bine deloc. Trebuie să-ţi luăm nişte haine ca lumea, că aia te-a îmbrăcat ca vai de capu’ tău…

*

 

Citeşte şi Penitenciar Marks & Spencer, o incredibilă întâmplare din aceeaşi cabină de probă!

Doamnele vor înţelege cel mai bine mica mea problemă la cumpărături: cât de cumplit e să ţi se ofere opţiuni. Ar trebui să existe un singur articol, disponibil într-o singură culoare, de o singură mărime, ca să izbutesc să ies în mai puţin de o oră dintr-un magazin; altfel, chiar şi Claudia Schiffer dă disperată cu pungile de pământ: “Să mor io, Julius, prefer să ne uităm cum pierde Craiova decât să mai merg cu tine la shopping!”.

Share:

26 comments

  1. gigi 4 February, 2013 at 06:13

    buna dimineata!

  2. sebra 4 February, 2013 at 07:26

    Tu nu-i arunca, pitește-i bine, că nu se știe când asta ajunge aia și cu ce gusturi vine alta.

  3. stalker 4 February, 2013 at 08:00

    bãnuiesc cã “versat” vine de la Versailles, locul unde s-a luat hotãrîrea de a declara Parisul drept oraş liber? acolo îşi gãseşte rãdãcinile şi strategia tipului: “probabil cã mã aude cineva şi rîde de mine, poate le va povesti nepoţilor sau va scrie despre asta pe un site de pe internet şi se vor face remarci necuviincioase la adresa bärbãţiei mele, dar eu ştiu cã, în final, reconstrucţia mea va costa mai puţin decît orice aş putea cîştiga acum, prin luptã.”

  4. Dan1 4 February, 2013 at 08:15

    “- Ce mda? Păi ce, se compară cu reiaţii ăştia ai tăi? Uită-te la ei, nu mai stau deloc pe tine.”
    “- Pai mda, ca ma jeneaza nitel la ceafa si la umeri!”

  5. Sorin 4 February, 2013 at 08:16

    Nu degeaba afirmi atunci cand nu esti casatorit sau intr-o relatie ca “esti liber”. Rar se spune ca “sunt necasatorit” sau “fara prietena” etc.

  6. stalker 4 February, 2013 at 08:33

    pe de altã parte, povestea cu hainele e floare la ureche. mai tragic e momentul cînd ea descoperã ce bookmark-uri au rãmas de la aia 😛

  7. Ciprian 4 February, 2013 at 08:48

    Dacă eşti mai atent la detalii e greu să rămâi sincer când mergi cu prietena să-şi cumpere articole vestimentare, dar totuşi te străduieşti, faci rapid o analiză swot şi o minţi frumos, nu prea ai încotro dacă vrei să nu auzi “dar ţie ţi-a plăcut ceva vreodată la mine?’
    Ea din contră, îşi ia o mină de maica Teresa, începi să crezi că te-a cules de pe străzi şi sufletul ei generos nu poate să te lase îmbrăcat ca toţi neisprăviţii. “Uite pantalonii ăştia bej merg fain cu cămaşa aia în carouri pe care o ai, nu chiar aia, dar o să luam una asemănătoare, zic doar aşa ca idee cum ai putea să o asortezi.” , “Şi cu tricoul ăla albastru”, zic aşa să o necăjesc şi în secunda a doua strâmbă din nas ca Samantha şi-şi dă ochii peste cap de parcă aş fi un neghiob irecuperabil.

  8. Mortyse 4 February, 2013 at 08:49

    Cata luciditate, atata drama!

    Lasa, ca am vazut barbati imbracati de ei insisi. Numai ieri era sa-mi scuip plamanii de ras cand am vazut un tanar pitziponc..pardon, hipster de succes, cu pantaloni de costum, drepti si la dunga, varati cu hotarare in niste ghete care veneau pana peste glezna… Pai, ala daca avea un ochi feminin acasa, ii dadea drumul asa pe strada???

  9. Xanax 4 February, 2013 at 09:09

    “Buzele lui de dezlipesc greu de pe obrazul ei, producând acelaşi zgomot ca ventuza pe care o smulgi de pe geam”

    asa se realizeaza trans(plantul)ferul de oua :))

  10. Belle d”Iimagination 4 February, 2013 at 09:25

    În loc să aprecieze faptul că săraca doamnă a făcut efortul de a-l scoate la lumina fashionului din marasmul în care se băgase singur/ cu ajutorul alteia, renunţând să facă shopping pentru sine, sau la o excursie într-un loc frumos, sau la o şedinţă de spa& coafor sau chiar la plăcerea de a citi şi trolla pe DC, domnul s-a comportat ca un nemulţumitor! Ruşine! De trei ori ruşine!

  11. Belle d”Iimagination 4 February, 2013 at 09:28

    PS: se vede că doamna era o jună suavă şi naivă. NU aşa se îmbracă bărbaţii. Bărbaţii se îmbracă cu ceea ce femeile din viaţa lor le cumpără. Punct. Iar cumpărăturile se fac fără ei, fiindcă se ştie, bărbaţii str8 nu au posibilitatea de a aprecia nici gama coloristică nici calitatea ţesăturilor, nici eleganţa croielii şi mai ales consideră nobila artă a cumpărăturilor un moft. Spoil sports.

  12. Sanda 4 February, 2013 at 09:56

    dedicatie pentru Julius:-)
    http://www.youtube.com/watch?v=VO6XEQIsCoM

  13. Fratele Andryusha 4 February, 2013 at 10:00

    Dacă-i propui la un patron din ăsta să facă nişte cabine decente, cu pereţi din beton simplu, de 15-20 centimetri grosime, e în stare să te trimită să probezi o cămaşă din aia albă, cu mâneci puternice…

  14. Alex 4 February, 2013 at 10:25

    Cum suna Marea Teorema a lui Fermat ?

  15. RoseN 4 February, 2013 at 11:00

    Un barbat facea cumparaturi intr-un supermagazin cu un carucior in care era si baietelul sau de doi ani. Copilul plangea isteric. Barbatul impingea alene caruciorul, spunand cu o voce linistita:
    – Aproape am terminat Julica. Incearca sa nu plangi, Julica. Viata o sa fie mai buna, ai sa vezi. Iti promit eu.
    Copilul plangea mai tare, dand din maini si din picioare. Ajunsi la casa, barbatul zice:
    – Incearca sa nu mai fii suparat Julica. O sa ajungem acasa curand. Totul va fi bine. Copilul zbiera din toti rarunchii, aruncand produsele din carucior. Casierita, impresionata ii spune:
    – Domnule, este extraordinar cat de bland si calm ii vorbiti baietelului dumneavoastra Julica!!!
    – Pe baietelul meu il cheama Danut, eu sunt Julica…

  16. Dan1 4 February, 2013 at 11:23

    @RoseN: Lasa-ma sa ghicesc: ai schimbat numele barbatului în “Julica” pentru a-i proteja identitatea! =))

  17. RoseN 4 February, 2013 at 11:36

    @Dan1: normal…oameni suntem =))

  18. Irina 4 February, 2013 at 13:06

    Esti sigur ca nu era cu ma-sa?!

  19. Cms 4 February, 2013 at 13:40

    @Irina: Sau cu o Dominatrix, caz în care proba nişte boxeri din piele… 😛

  20. BRRC 4 February, 2013 at 14:05

    @Fratele Andryusha: A se vedea rafinatele cabine de probă de la Golia ori Cetatea Neamţului.

  21. Irina 4 February, 2013 at 14:19

    @Cms: :D…eventual cu blanita!

  22. Fratele Andryusha 4 February, 2013 at 14:26

    @BRRC: Nu se mai lucrează ca pe vremuri, dom’le, asta e.

  23. N.A. 4 February, 2013 at 15:37

    @Ciprian: Doamne, cata cruzime! Cum sa necajesti, mai, fata in halul asta?! 😀

  24. N.A. 4 February, 2013 at 15:39

    Si tu ti-ai luat singur-singurel tricoul ala? Puteai sa-i ceri o parere si doamnei, daca ai vazut-o asa competenta…

  25. Santuzo 4 February, 2013 at 16:56

    Barbatii se imbraca. Femeile se gatesc. (recomandabil la foc mic)

  26. Lore 4 February, 2013 at 23:10

    Cine a adaugat gluma de la sfarsit?