Evenimentul zilei de ieri

Ce fura soldatul român din Rusia

George Damian

Înainte de cel de-al Doilea Război Mondial, România putea chema la război vreo două milioane de bărbaţi. Soldatul român era apreciat încă din Primul Război Mondial, când dovedise că poate traversa un conflict global fără mâncare, fără ghete şi fără muniţie. Au existat chiar situaţii din care a reieşit că soldaţii s-au descurcat mai bine fără ofiţeri. Însă, ca de obicei, al Doilea Război Mondial i-a luat pe români prin surprindere şi a ieşit destul de repede la iveală o chestiune îngrijorătoare: cele două milioane de bravi bărbaţi nu prea puteau fi trimişi pe front pentru simplul motiv că nu existau două milioane de puşti, ci doar vreo trei sute de mii. Sau mă rog, puteau fi trimişi pe front, dar fără vreun mare efect asupra inamicului. Unii dintre oşteni ar fi putut fi păcăliţi cu nişte puşcoace din Primul Război Mondial, iar ghinioniştii adevăraţi aveau şansa să primească din depozitele militare nişte flinte de la 1877.

Doar că românul se descurcă în orice situaţie. Citeam în jurnalul unui locotenent de vânători de munte că în Caucaz s-a găsit soluţia pentru lipsa armelor automate. Noaptea pe fulgerătură, băieţii se strecurau în tranşeele sovietice şi le furau ruşilor pistoalele mitralieră şi puştile automate. La fel procedau şi pentru procurarea muniţiei, doar nu era să aibă pretenţia s-o primească de la Bucureşti.

Share:

28 comments

  1. dyers_eve 5 February, 2013 at 01:53

    Primul?

  2. dyers_eve 5 February, 2013 at 01:55

    Nu-i bai, ca la-nceput si templierii erau atat de saraci ca mergeau la lupta cate doi pe-un cal. Da s-au descurcat dupa aia, nimic de zis 🙂
    Si nu cred ca ai nostri, cinstiti cum ii stim, furau armament. Mai degraba era o negociere: “Pajalusta, cias ! Davai Kalasnikov !”

  3. Ciprian 5 February, 2013 at 02:43

    Si apoi rusii vazand ca romanii fura au facut o campanie sa ii convinga sa nu se mai duca romanii in Rusia, alor nostri le-a trecut prin gand sa faca si ei una sa-i invite la noi, sa vada ca nu suntem atat de naspa, si i-am convins, au venit si s-au facut comozi cativa ani.

  4. Ana 5 February, 2013 at 06:54

    Şto ieta?!

  5. Dan1 5 February, 2013 at 08:09

    @Ciprian: =)) =))
    Si 70 de ani mai târziu, englejii, aliatii lor de-atunci au facut la fel. :))

  6. Cristi 5 February, 2013 at 08:31

    Bunicu’ avea Orita primit de la statul roman cu munitia aferenta, nu Kalasnikov furat de la rusi.:|

  7. sow 5 February, 2013 at 08:43

    Mai bine luau tezaurul inapoi.

  8. Dan1 5 February, 2013 at 08:43

    @Cristi: Nici n-avea cum! Kalasnikov-ul a aparut prin 1947, parca. :))

  9. Xanax 5 February, 2013 at 08:47

    copil fiind am inregistrat zisa populara “Aliosa, davai pistoleta, prrr-prrr neamtu “… acum vad si originea ei istorica 🙂

  10. Xanax 5 February, 2013 at 08:49

    @sow
    #7

    cred ca abia ce-l dadusem, am fi parut neseriosi daca-l ceream imediat inapoi :))

    bine, stand stramb si judecand drept, probabil era mai bine sa fim vazuti ca neseriosi decat luati de fraieri ca acum 😐

  11. Xanax 5 February, 2013 at 08:51

    “Comentariul dumneavoastră aşteaptă moderarea”

    pai cu 2 comentarii in 2 minute… cred si eu ca meritam moderat =))

  12. Fratele Andryusha 5 February, 2013 at 08:54

    Bun, pentru lipsa armelor automate am înţeles, da’ mâncarea, hainele, utilităţile?…

  13. Cristi 5 February, 2013 at 08:55

    @Dan1: PPSh atunci. Sau ce se mai foloseste prin Call of Duty. =))

  14. George Damian 5 February, 2013 at 09:02

    @Fratele Andryusha: Păi n-am spus că soldatul român se descurcă fără mâncare, ghete şi marmită?

  15. Fratele Andryusha 5 February, 2013 at 09:02

    @George Damian: Ah, corect. Scuzaţi, pardon! :))

  16. RoseN 5 February, 2013 at 09:41

    Hmm… ntz, nu vreau in Rusia! care vine in Madagascar :D?

  17. Xanax 5 February, 2013 at 09:52

    @Rosen

    ce-ti mai place caldurica :))

  18. Belle d”Iimagination 5 February, 2013 at 09:54

    Eroi au fost, eroi sunt încă.
    Şi-or fi în neamul românesc!
    Căci rupţi sunt ca din tare stâncă.
    Românii orişiunde cresc

  19. Fratele Andryusha 5 February, 2013 at 10:13

    @Belle d”Iimagination: Spre disperarea celorlalte popoare… =)) =))

  20. sebra 5 February, 2013 at 10:27

    @Fratele Andryusha:
    =))=))

  21. sebra 5 February, 2013 at 10:50

    Like-urile alea le-am primit pentru că râd frumos?
    Nice! Nu mai trebuie să comentez! :))

  22. Xanax 5 February, 2013 at 11:12

    @sebra

    ti-as spune ca ai dreptate da’ in contextul asta suna naspa :))

  23. Cms 5 February, 2013 at 11:21

    @Xanax: Ai intrat la moderare pentru cuvântul “fra_ier”. 😛

    @RoseN: În Madagascar? La o azvârlitură de băţ de Kilimanjaro, nu? ;;)

  24. RoseN 5 February, 2013 at 11:35

    @Cms: iară eşti tu dăştept =))

  25. Xanax 5 February, 2013 at 11:49

    @Cms
    lasati ca nici “pop_ular” nu pare a fi termen favorit 🙂

  26. Alex 5 February, 2013 at 13:22

    da’ unde erau stocurile de arcuri? alea de la Rovine din campii !

  27. Cristi 5 February, 2013 at 13:26

    Cred ca luam mai degraba votca decat pusca. cu ce il incalzea pusca noaptea?

  28. Puiu 5 February, 2013 at 13:49

    Asta explica intr-un fel de ce incearca astia sa ne distruga psihologic.