Postul nu e post destul

Fericire prin armonie – de la Mahatma Gandhi la mine, în Drumul Taberei

Camio

Îi iubesc pe cei care pun pe facebook citate din mari personalităţi ale lumii. Cred că pe primul loc este Mahatma Gandhi, urmat de Einstein (care nu ştiu când a mai avut timp de o brumă de studiu, dacă tot timpul era ocupat să găsească vorbe de spirit). Vin tare din urmă Dan Puric şi Oana Pellea, însă astăzi ne vom opri asupra unui citat din Mahatma Gandhi, pe care l-am văzut ieri pe facebook:

“Fericirea este armonia dintre ceea ce gândeşti, ceea ce spui şi ceea ce faci.”

Iar acum, să trecem de la filozofie teoretică (pentru amatori) la filozofia practică.

Deunăzi, am avut de furcă cu un vecin care pune maşina de jumătate de an pe locul plătit de proprietăreasa la care m-am mutat şi care e plecată. Omul se consideră deja stăpân pe locul plătit de femeie şi nu concepe să-şi caute alt loc, iar eu ar trebui să-mi pun maşina în altă parte, deşi stau în casa femeii.

Am gândit că am de-a face cu un imbecil care merită o mamă de bătaie, am spus-o şi poate aş fi şi făcut-o, dacă aveam mai mulţi muşchi şi mai puţină minte. Deci, am fost la un pas de fericire prin armonie!

Altă învăţătură mai aveţi pentru mine?

Notă Julius:
“Întotdeaună fă ceea ce îţi e frică să faci” – Ralph Waldo Emerson.
“A man’s got to do what a man’s got to do” – John Steinbeck.

Dar, dacă întreabă domnii poliţişti, eu te-am sfătuit să întorci şi obrazul celălalt!

Share:

38 comments

  1. dolby 24 January, 2013 at 04:58

    Eu zic sa incepi cu studiul clasicilor in viata: “Vara nu-i ca iarna” 🙂

  2. Cms 24 January, 2013 at 05:34

    Ai încercat să scrii acest frumos citat din Gandhi cu cheia şi pe maşina vecinului? Dă-i şansa să-şi caute propria fericire. 😀

  3. Ana 24 January, 2013 at 07:07

    Iar omul, după ce va citi şi se va umple de spiriţu’ fericirii, va întoarce şi celălalt obra…asta…cealaltă portieră! Nu, Doc?

  4. Xanax 24 January, 2013 at 07:14

    intreaba-te mai intai “what would Jesus do?”, el unde si-ar parca masina? :))

  5. Fratele Andryusha 24 January, 2013 at 08:46

    Păi, pândeşte-l când pleacă şi mută locul de parcare. Ce-i aşa complicat?…

  6. Belle d”Iimagination 24 January, 2013 at 08:47

    Uite d-asta vă pune guvernul încă o taxă auto! Ca să renunţaţi să mai conduceţi maşini şi să deveniţi biciclişti. Iar devenind biciclişti:
    – stimulaţi industria de biciclete şi creaţi noi locuri de muncă;
    – or să fie mai puţine probleme de poluare;
    – va fi mai puţină aglomeraţie pe şoselele oraşelor;
    – fiind mai puţină poluare şi făcându-se semnificativ mai multă mişcare vom deveni mai sănătoşi;
    – făcându-se mai multă mişcare o să fie mai eficiente curele de slăbire , va trebui să ne înnoim garderobele – alte locuri de muncă;
    – ne vom putea permite şi câte o nebunie culinară temporară, fără regrete că s-a depăşit baremul de calorii zilnice – menţinerea locurilor de muncă în domeniul catering/ fast food
    – fiind mai sănătoşi, bugetul de la sănătate va creşte şi ne vom permite şi aparate mai eficiente şi medici mai bine plătiţi

    Prin renunţarea la autovehicule nu veţi mai avea nici probleme cu vecinii care parchează aiurea, îmbunătăţindu-vă şi relaţia personală cu Divinitatea şi cu oamenii din jur.

    În consecinţă, fericire prin armonie. Azi în Drumul Taberei, mâine şi dincolo de răzoare

  7. Ozzy 24 January, 2013 at 09:29

    Îmi pare rău, domnule Camionagiu, dar, la capitolul citate, pe primul loc se află detașat Octavian Paler. Sau poate de-aia nu l-ai menționat, că el e din altă ligă.

  8. Tot RoseN 24 January, 2013 at 10:12

    Vai maestre, va multumesc pentru aceasta lectie matinala, deja mai simt mult mai…buna :)) si uite, va aplaud si pe mnevoastra cu ambele maini ;))

  9. Andreea M. 24 January, 2013 at 10:51

    In primul rand, am o problema administrativa: Ce trebuie sa fac sa primesc si eu un avatar. Putem folosi la poza decolteul meu natural, ca merge destul de bine, zice lumea care ma cunoaste :D.

    Apoi, nu pot comenta decat prin urmatoarea chestie: “Ţine minte, fericirea nu depinde de ceea ce eşti sau de ceea ce deţii, ci doar de ceea ce gândeşti.” Dale Carnegie .

    Si va si explic: Fericirea consta in faptul ca gandesti ca ai loc de parcare, si nu in faptul ca il si ai. Atat.

  10. dan ionut 24 January, 2013 at 10:54

    Cred ca e ceva bipolar la avataruri, RoseN; unul se face semn sa tacem, altul aplauda cu ambele maini; continuand pe ideea de mai sus, sa inteleg ca unul gandeste, altul spune, nu? Si atunci ce face proprietara lor ca sa gaseasca cheia fericirii?

  11. RoseN 24 January, 2013 at 10:57

    @dan ionut: mananca zmeura de obicei =))

  12. RoseN 24 January, 2013 at 10:58

    @Andreea M.: iaaai, cred ca s-a mai zis de cateva zeci de mii de ori, de aia am si scris chestia asta, sa primeasca toata lumea avataruri dom’le :)) urmeaza pasii si gata:
    http://www.adelahriscu.ro/2012/12/cum-sa-ti-schimbi-poza-de-la-avatar.html

  13. Fratele Andryusha 24 January, 2013 at 11:08

    Într-un fel, are şi omul dreptate. Cum să plătească femeia locul de parcare dacă, după toate regulile Codului Rutier Afgan, de-abia are voie să stea pe locul din dreptul volanului şi să facă “vruum, vruum!” din gură şi atunci numai sub supravegherea unui bărbat?!…

  14. Cms 24 January, 2013 at 11:15

    @Ana: Dacă domnul Camionagiu are un scris caligrafic, de ce nu? 😛

  15. Andreea M. 24 January, 2013 at 11:29

    @RoseN: Merci, am retinut 🙂 dar acum am alta dilema, care din poze sa o pun la avatar. Hmmm.

  16. Ana 24 January, 2013 at 11:44

    @Cms: Sunt sigura ca are, doar nu-i doctor! 😛

  17. deaddy 24 January, 2013 at 11:59

    @Andreea M.: cum care? aia promisa, cu decolteul, ca altfel nu primeai instructiuni!

  18. Van den Aar 24 January, 2013 at 12:11

    “Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. – Antoine de Saint-Exupery”

    Rasplata fiind cheia pe masina dupa cum a sugerat domnul Cms mai sus.

    La mine in sat, chem firma de ridicat masini, fac dovada ca locul de parcare e platit de mine (tre’ sa coincida si numarul de inmatriculare de pe chitanta cu cel de pe masina) si baietii au luat masina parcata pe locul meu. Deci, slabe sanse sa ocupi locul de parcare inapoi.

  19. Savantu' 24 January, 2013 at 12:16

    Io n-am retinut decat faptul ca mult stimatul si extrem de talentatul Camio sta cu chirie. Julius, ar trebui sa-i maresti semnificativ salariul!!!!

  20. Cici 24 January, 2013 at 12:22

    Nu ca as vrea sa pun eu paie pe foc, dar nu inteleg de ce Camio nu se muta de acolo intr-o proprietate personala. Astfel ar putea sa isi cumpere singur un loc de parcare nu mai al lui. Vezi ce simplu e? 😀

  21. camionagiu 24 January, 2013 at 12:29

    @Andreea M.: Draga cititoare, sa incepem cu lucrurile serioase: GRAVATARUL.

    Procedura sa ai propria imagine este urmatoarea: te prezinti la redactie in culmea bucuriei, mustind de endorfine si estrogen, cu pielea stralucind LUXEN, noi te invitam (noi adica eu, dar n-am vrut sa mi-i pun in cap pe chitrosii mei de colegi…) in atelierul fotografic al daily cotcodac, sari din hainute si bucurie, bucurie, bucurie, tac-pac iti facem un book, cum spunem noi, profesionistii si apoi iti alegi ce vrei la gravatar. Apoi la munte cateva zile.

    In legatura cu DALE CARNEGIE, nu te supara ca te dezamagesc: omul a fost un amator, un pafarist. Deci a spus:
    “Ţine minte, fericirea nu depinde de ceea ce eşti sau de ceea ce deţii, ci doar de ceea ce gândeşti”?

    O eroare comuna. Vorbea din postura omului identificat cu trupul, mintea si egoul. Corect este FERICIREA ESTE CEEA CE ESTI CU ADEVARAT. Adicatelea constiinta divina, iubire divina condensata, dupa ce dai propriul EU marginit la o parte.

    pooop

  22. camionagiu 24 January, 2013 at 12:30

    @Van den Aar: da, prietene, dar probabil tine nu ti-e frica de iad, ca mie. Felicitari pt curaj…

  23. cozzin 24 January, 2013 at 12:32

    “Sometimes a man wants to be stupid if it lets him do a thing his cleverness forbids.” John Steinbeck

  24. Cristi 24 January, 2013 at 12:40

    “If you love something, and you set it free, and it doesn’t come back… you’re a dumbass” 😀 Ghici cine a spus. 😀 >>>>

  25. Ioana K-Man 24 January, 2013 at 12:46

    Daca aveati si mai multa minte, gaseati o solutie sa va recupereze dreptul la locul de parcare. Poate articolul din Daily Cotcodac lipit pe geamul masinii, de exemplu…
    Si abia atunci armonia se va instala in viata Dvs.
    Succes!

  26. Andreea M. 24 January, 2013 at 12:51

    @deaddy: Nu am gasit asa repede, am pus altceva. Sper ca va face rating pt Daily Cotcodac.

  27. RoseN 24 January, 2013 at 12:53

    @Andreea M.: foarte frumos =D> mie-mi place!

  28. camionagiu 24 January, 2013 at 12:59

    @Andreea M.: m-ai umplut de ruj pe mouse!!! te asteptam la redactie pt book profi!

  29. M3bis 24 January, 2013 at 13:03

    @camionagiu: Vezi c-am lăsat cheia sub preş. Şi nu-i arăta bucătăria, s-a luat apa de ieri.

  30. Andreea M. 24 January, 2013 at 13:10

    Orice pentru Daily Cotcodac !!!

  31. Danbaban 24 January, 2013 at 13:12

    @Ioana K-Man: Articolul din Daily Cotcodac lipit pe geamul masinii… cu smoala.

  32. Stephanie 24 January, 2013 at 14:32

    In ce sens ai avut de furca cu vecinul? Si cam cat vine asta in zile de spitalizare?

  33. dyers_eve 24 January, 2013 at 16:30

    Dac-ai fi fost un “camionagiu abrutizat”, cum ti-a sugerat un coleg de blog, rezolvai rapid problema. Daca insa alegi calea spinoasa a citatelor, iti recomand un Pinalty de prin anii 90 si-olecuta, cu parafraza:
    “Vecini, vecini, ti fac io pi tini” =))

  34. dyers_eve 24 January, 2013 at 16:32

    Nici lui Pictor Vonta nu-i plac citatele. De fapt, lui nu-i plac ghilimelele =))

  35. N.A. 24 January, 2013 at 16:58

    “Fericirea consta in faptul de a poseda ceva. Inseamna a avea parte de tot ceea ce te inconjoara, si a te simti contopit in el. In marea valtoare a vietii, fericirea inseamna a te agata de tot ceea ce te poate tine permanent pe linia de plutire.” Corrado Alvaro

    Deci pune mana si poseda locul ala de parcare, nu precupeti nici un efort, fa orice sa-l recuperezi. Si dup-aia vei fi fericit!

  36. Pamfletarul Orb 25 January, 2013 at 13:59

    Stiti, desigur, ca “Iisus te iubeste” si-a facut cont pe Facebook… Acum vreo trei seri a postat o poza, un autoportret 🙂 cu mesajul “Iisus iti doreste o noapte fericita si vorbe de iubire” Cred ca se gandea la Bianca Dragusanu… 🙂

  37. vimer 26 January, 2013 at 07:02

    Mai bine tinar si sanatos decit batrin si bolnav (proverb bulgaresc).

  38. Alin 3 April, 2013 at 10:52

    Cea mai simpla si legala solutie – cheama hingherii de masini cu politia locala, arata-le autorizatia de parcare pt locul respectiv si ii vor ridica nefericitului masina plus ca ii vor da si o amenda.