Postul nu e post destul

Cine n-are soacră să-şi cumpere

Alina C.

De vreo câteva zile, am început să-l duc pe fiu-meu la creșă. Treptat, câteva ore, să se obișnuiască, cu momeli și distragerea atenției.

Primele două zile au decurs binișor, abia aștepta să meargă „la copii” să se joace cu ei. Când însă s-a prins că era doar un pretext mersul la copii pentru a fi abandonat de maică-sa, a început să nu mai colaboreze. Imediat ce ajungem la creșă, începe să dea înapoi, să plângă cu trei rânduri de lacrimi și să se vaite: “Nu! Nu! Nuuuuu!!

Drept urmare, îi povestesc câte pisici drăguțe, trenuri și mașinuțe „ghi”, gri fiind a treia lui culoare preferată după ”gabaca” și ”veada” (galben și verde). Nici un cuvânt despre creșă sau copii, că mergem pe jos și mi-e greu să târăsc 14 kg până acolo.

Tot de câteva zile, soacră-mea și-a stricat bunul obicei de a se odihni până la ora 10 în pat (deși toată lumea știe, se trezește la 5 dimineața, doar că nu vrea să ne deranjeze) și a început să ne observe discret plecarea la creșă. Aflând că nu-i mai place și smiorcăie până mă duc să-l iau, a găsit de cuviință ca în fiecare dimineață să-l încurajeze:

– Să fii cuminte la creșă și să nu plângi. Nu-i așa că n-ai să plângi? Ești băiat mare, nu trebuie să plângi, că maică-ta vine după tine, nu te lasă acolo! Hai, nu plânge! Voi sunteți siguri că nu-l bruschează educatoarele alea? Uite ce speriat este, mititelul!!

Soacră-mea îmi este de mare ajutor. O să vă rog doar să nu mă întrebaţi de ce nu îl las acasă cu ea.

Notă Julius: S-a terminat ca episoadele din Dallas, abia aşteptăm să aflăm de ce nu îl laşi acasă cu soacră-ta.

Share:

47 comments

  1. Cms 19 January, 2013 at 05:11

    Un titlu mai potrivit mi s-ar fi părut “Până şi soacrele au fost la creşă”, eventual cu poze B&W şi sepia cu mama soacră la vârsta creşei. 😉

  2. Sara 19 January, 2013 at 07:53

    Inteleg perfect. Eu am 2 copii si platesc bona, desi ajutorul nepretuit e la cateva strazi distanta 🙂

  3. Mariana 19 January, 2013 at 08:06

    Alina, cam in doua saptamani se va acomoda si va fi mai bine, ai sa vezi. Iar la soacra… n-ai putea sa ii pui un scaun in usa, sa nu poata sa iasa pana te intorci? Zic si eu. 😀

  4. dyers_eve 19 January, 2013 at 08:47

    @Cms: Nu’s ce vrei sa spui cu B&W (esti sigur ca nu ai vrut sa scrii “poze cu BMW” ??? :)) ), dar sunt total de acord ca soacrele sunt niste sepii =))

  5. dyers_eve 19 January, 2013 at 08:52

    Draga Alina C.,
    un grup de cititori ai DC ar vrea sa stie ce parere are soacra ta despre faptul ca Julius nu a afisat, nici dupa o saptamana, rezultatele concursului de mima cu pisici ? Pe vremea ei se putea intampla asa ceva, sa stea bietii oameni nefelicitati zile-n sir ?

  6. Dan1 19 January, 2013 at 09:00

    Sau ai putea s-o trimiti sa-l duca ea la cresa. Asa, bietul copil, stiind ca scapa de ea si nu numai ca n-ar mai plânge, ba chiar s-ar bucura! :))

  7. N.A. 19 January, 2013 at 09:25

    Da, in cateva saptamani ii trece. Maxim o luna-doua. ( Pana isi gaseste o gagica pe acolo, fiu-meu al mic asa a facut, acum e ocupat sa o imbranceasca prin colturi si sa-i puna paturica in cap. Deh, subtil, ca orice barbat… )
    Lu’ soacra-ta, in schimb, nu cred ca o sa-i treaca vreodata… =))

  8. lulu 19 January, 2013 at 09:30

    @dyers_eve: Pai sa organizam noi un concurs spontan cu tema “Ghici de ce nu-si lasa AlinaC copilul cu soacra” si sa ne felicitam intre noi. Sa se convinga domnul J. ca felicitarile lui s-au demodat…

  9. dyers_eve 19 January, 2013 at 09:34

    ” Cine n-are soacra sa-si cumpere”. De la cine, va-ntreb? Cumva de la oamenii care au soacre si vor sa scape de ele ? Si mai vor si bani pe deasupra 😛

  10. N.A. 19 January, 2013 at 09:36

    @dyers_eve: Am eu una, o dau ieftin, esti interesat?=))

  11. deaddy 19 January, 2013 at 09:37

    Eu am alta varianta. Cre’ca s-a blocat concursul de Mimi cu Mitici pen’ca a ruginit butonu’ de “donate”. De nefoloseala, adica. 😕

  12. lulu 19 January, 2013 at 09:38

    @N.A.: Poate daca pui tu ceva banuti langa soacra…

  13. stalker 19 January, 2013 at 09:38

    “Dacã nu au felicitãri, sã mãnînce cozonac!” – Julius Superbus Maximus

  14. dyers_eve 19 January, 2013 at 09:41

    @stalker: Parca persoana care a zis faza cu cozonacul n-a sfarsit tocmai bine, nu ? Faci apropouri revolutionare ?

  15. dyers_eve 19 January, 2013 at 09:44

    @N.A.: Te-as ajuta cu placere, da’ nu se pupa cererea cu oferta: mie-mi trebuie soacra de ginere, tu vinzi soacra de nora 🙂 Astea-s mai performante, n-am eu bani de ele 🙂

  16. RoseN 19 January, 2013 at 09:47

    Julica, un om mai ai care-ti scrie aseeea, mai des, no enerveaza-o si pe asta daca se poate =)) ca mai citim noi randuri, randuri de asteriscuri dup’aia =))

  17. Tot RoseN 19 January, 2013 at 09:48

    @dyers_eve: Sunt si eu aici, te sustin din toata…inima, ca sa zic asa =))

  18. dyers_eve 19 January, 2013 at 09:52

    @Tot RoseN: Cu asa sustinere…inimoasa, ce-mi mai trebe felicitari ??? =))

  19. Tot RoseN 19 January, 2013 at 09:58

    @dyers_eve: 😀 pai daca noi intre noi nu ne ajutam, atunci cine? 😀

  20. Alina C. 19 January, 2013 at 10:17

    @RoseN: Julica incepe sa devina un pic soacra-mea. Daca n-are si el o nevasta s-o cicaleasca, o sa ajungem sa-i tinem noi locul. Nevestei.

  21. Xanax 19 January, 2013 at 10:18

    probabil felicitarile se vor acorda in functie de “calitatea” avatarului. in completare, pe langa felicitari se va adauga si traditionalul “la mai mari!” :))

  22. Belle d”Iimagination 19 January, 2013 at 11:19

    Fatăăă, eu am avut doo, o am pe mama la 2 paşi şi pe moment locuiesc cu draga de bunică-mea. Chiar crezi că mai există pe lumea asta vreo ofertă suficient de atractivă pentru a-mi achiziţiona soacra altuia?

    (Deşi pentru cei care au încă pirostriile pe cap, a se vedea măiestria evitării cacofoniei!, recomand un Schimb de soacre. Să vadă doamnele ce pramatii au altele la uşă şi pe urmă să-şi aprecieze nurorile la justa valoare!)

  23. Belle d”Iimagination 19 January, 2013 at 11:31

    Ce am spus de m-aţi trimis la răcoare?

  24. sendroiu 19 January, 2013 at 12:32

    @Alina C.: eu zic sa-i dai lui M3Bis adresa de e-mail a soacrei tale. S-o blocheze de pe acum, preventiv. Cine stie cum va descoperi postarile tale pe DC si va simti nevoia sa comenteze 😉

  25. ManuC 19 January, 2013 at 12:38

    Alina, o cresa pentru soacre e urmatorul business de care ma apuc. Ce zici, te am de client? 😀

  26. RoseN 19 January, 2013 at 14:37

    Mai fratilor, la mine e o vreme de-ti vine sa stai doar sub paturica, pfffai cum nu vine ea primavara!

    – Bula, ai citit “Iarna pe ulita”?
    – Eu nu citesc nici vara in casa, si tu ma intrebi daca citesc iarna p’afara?

  27. Xanax 19 January, 2013 at 14:40

    @Rosen

    nu da cu pietre da’ eu am fost la plaja ieri 😛

  28. RoseN 19 January, 2013 at 14:51

    @Xanax: of course X( nu se putea sa nu se trezeasca macar vreun norocos d’asta 😀

  29. Stephanie 19 January, 2013 at 15:14

    Lasa-ma , fata, ca nici la noi nu-i mai bine! Ploua siroaie, de te uda pan’la… piele! Mi s-au dus naibii planurile de shopping de uichend, mama ei de viata!

  30. Cms 19 January, 2013 at 15:35

    @Stephanie: Te credem! Vedem şi noi ce piele udă ai, să ştii. 😉

  31. Dan1 19 January, 2013 at 17:14

    @Cms: =)) =)) =))
    Pe lânga ca shoppingul asta pare sa te lase-n qrul gol! =))

  32. Cici 19 January, 2013 at 17:39

    @Alina C.: De ce zici tu sa nu te intrebam? Eu as vrea sa te intreb de ce nu lasi copilul cu soacra-ta 😀
    Julius, grhm, grhm! Ia intreab-o tu pe Alina, n-are ea cumva un text despre cum nu vrea si de ce nu-si lasa copilul cu soacra-sa?! Parca vad asa cum biata soacra-sa se zbate sa stea ea cu copilul, si nora, capoasa, se face ca n-aude… ;))

  33. Santuzo 19 January, 2013 at 19:27

    Eu cred ca soacra are amant si face din astea ca sa ramana singura in batatura…

  34. Grey Cat 19 January, 2013 at 20:41

    pai ar trebui un nou banner pe site: ”vrei sa fii scriitor de succes pe DC si simti ca nu ai inspiratie? vrei sa scrii mici eseuri despre intamplari reale din viata ta, dar viata ta e prea banala si nu iti ofera subiecte interesante? vrei sa savurezi prestigiul si celebritatea conferite de statutul de vedeta DC? vrei sa primesti gramezi impresionante de sincere felicitari si laude din partea mogulului? nimic mai simplu! cumpara o soacra si iti va oferi subiecte pentru texte zilnice pe DC! iar daca vrei sa fii adulat si invidiat de toti cititorii pentru talentul prolific, avem acum megaoferta: doua soacre la pret de una! pentru numai ttt lei, primesti soacra Alinei la pachet cu soacra lui NA! satisfactii garantate! nu rata megaoferta lunii pe DC!”

    ei, si in cazul asta, nu o sa mai apara niciun cititor simandicos care sa pretinda ca ia soacra doar cu papion din bancnote (de 500 lei, de exemplu) la gat.

  35. Dan1 19 January, 2013 at 21:20

    @Grey Cat: Scuze, ai scris atât de mult iar eu nu mi-am putut dezlipi ochii de la avatarul tau! Poti sa repeti? :))

  36. dc 19 January, 2013 at 21:21

    Despre ce soacra e vorba, ca eu m-am pierdut pintre avataruri? 😀

  37. Dan1 19 January, 2013 at 22:11

    @dc: Tu ma-ntelegi, este? :))

  38. Grey Cat 19 January, 2013 at 23:03

    @Dan1: adevarul e ca nici eu nu-mi pot dezlipi ochii de pe avatarul meu.;;) nici nu stiu cum am reusit sa scriu postarea aia…:-p

  39. dyers_eve 20 January, 2013 at 00:30

    @Grey Cat: Da’ important e sa-ti poti dezlipi mainile, ca doara cu ele scrii. Ochii lasa-i lipiti acolo pana li s-o stramba paralaxa =))

  40. Stephanie 20 January, 2013 at 15:47

    @Dan1: Iar ti-a luat nevasta-ta cardul, este? 😀

  41. Dan1 20 January, 2013 at 17:24

    @Stephanie: Adineauri s-a-ntors de la shopping, daaa? 😐 Acum ma simt cam ca avatarul tau! :))

  42. Grey Cat 20 January, 2013 at 20:32

    @dyers_eve: pai mainile ca mainile, dar trebuie sa desprind si neuronul singuratic, ca vorba aia, ceea ce scriu ar fi cazul sa aiba si un sens cat de cat…

  43. Mariana 20 January, 2013 at 20:56

    @Dan1: adica te simti perfect si vag uleios? :))

  44. Dan1 20 January, 2013 at 21:02

    @Mariana: Nu-nu, ma simt în qrul gol! Pâna la leafa! Adica luna viitoare! :S

  45. Dan1 20 January, 2013 at 21:04

    @Mariana: N-am nimerit emoticonul, dar laaasa ca-ntelegi tu! :))

  46. Dan1 20 January, 2013 at 21:06

    @Grey Cat: Lasaati neuronul, noi apreciem sfârcuri avatarurile! :))

  47. Camelia 21 January, 2013 at 01:45

    ati cam deviat de la subiect :)) observ ca avatarurile astea duc la discutii aprinse 😀