Evenimentul zilei de ieri

Ştirile zilei de-acum 300 de ani

George Damian

Pe 20 iulie 1718 s-au răsculat studenţii braşoveni. Primăria nu le permitea să poarte pălării cu boruri late, iar rebeliunea cauzată de acelaşi motiv în 1715 fusese înăbuşită cu închiderea conducătorilor. Dar, a doua oară, furtuna libertăţii a zguduit străzile Braşovului: toţi studenţii şi-au cumpărat pălării cu boruri late şi au mărşăluit prin centrul oraşului. Capii răscoalei au fost aruncaţi fără milă la închisoare şi de această dată. (Diarium des Thomas Tartler).

Pe 6 octombrie 1728 era decapitată la Braşov tânăra doamnă Andrea Zieglerin, care îşi otrăvise soacra. Cronicarul ne oferă mai multe detalii: „Această muiere pofticioasă îşi suporta greu bărbatul, însă îi ţinea foarte bine pe soldaţi şi studenţi”. (Jahr-Geschichte von J. Teutsch)

Prin 1739, românii braşoveni au avut proasta inspiraţie să se amestece în politica înaltă, o chestiune complicată cu nişte ruşi care voiau să-i ia capul fanariotului de la Bucureşti, Constantin Mavrocordat. Ideea e că fanariotul i-a liniştit repede pe românaşi: le-a pus saşilor la dispoziţie registrul oieritului. Din care rezulta că românii braşoveni ţineau în Valahia vreo sută douăzeci de mii de oi, nu patru mii cât declarau la fiscul Braşovului. Astăzi, la chestia asta îi spune contabilitate dublă, orice evazionist serios ştie cum e treaba. Bine le-a spus cronicarul: „şi uite-aşa au început românii să asude dintr-o dată!” (Diarium des Thomas Tartler).

Share:

33 comments

  1. Cristi 4 December, 2012 at 08:38

    Ce cioban Mavrocordat ala. 😀

  2. Alex 4 December, 2012 at 08:59

    aha !

  3. Fratele Andryusha 4 December, 2012 at 09:15

    Groaznic ce trece timpul!…

  4. dyers_eve 4 December, 2012 at 09:33

    Ce fel de palarii cu boruri late? Asa, ca Margelatu?
    Si Andrea ceia de ce-si otravise soacra? Ca sa elimine concurenta?

  5. Ina_adevărata 4 December, 2012 at 09:47

    La vremea aia nu se numea evaziune fiscală, se numea luptă de rezistență împotriva exploatatorilor sași.

  6. Dan1 4 December, 2012 at 10:08

    Maaare fràiéra Andrea Zieglerin! In loc sa-si otraveasca soacra, mai bine scria despre ea pe TäglichCotcodac, ca alte persoane din Brasov, 300 de ani mai târziu! Si era mai câstigata! :))

  7. RoseN 4 December, 2012 at 10:13

    Neaţa! va simteţi bine toţi sanatosi si voiosi, ha?

  8. Fratele Andryusha 4 December, 2012 at 10:17

    De fapt, doamnei Andrea îi plăceau numai studenţii dar, neputându-i deosebi de alţi tineri din pricina lipsei borurilor late la pălărie, în mulţime se amestecau şi soldaţi, profitând de această portiţă legislativă.

    P.S. Bine c-au decapitat-o, c-o mai întâlneam – 300 de ani mai târziu – şi prin trafic…

  9. Dan1 4 December, 2012 at 10:22

    @Fratele Andryusha: Un gând tare pios în P.S., frate Andryusha! :))

  10. camionagiu 4 December, 2012 at 10:34

    2000 de euro plateste profesorul Damian ca sa-i apara textele in prime time, inaintea fulminantelor texte ale camionagiului!!!

  11. Dan1 4 December, 2012 at 10:40

    @camionagiu: A, bagi un text azi camio?

  12. camionagiu 4 December, 2012 at 10:42

    @Dan1: de unde sa stiu? se liciteaza si care da mai mult are textul bagat!

  13. Cristina Ș. 4 December, 2012 at 10:44

    @RoseN: >:D:D:D<

  14. Cristina Ș. 4 December, 2012 at 10:45

    @Dan1: TäglichCotcodac =)) =)) =))

  15. Fratele Andryusha 4 December, 2012 at 10:47

    @Dan1:
    Se vede că-mi pasă şi de ceilalţi participanţi la trafic, nu?…

  16. Dan1 4 December, 2012 at 10:51

    @Cristina Ș.: TäglichGlucken era mai corect? :-/

  17. Cristina Ș. 4 December, 2012 at 10:59

    @Dan1: nu, nu!! e bine-asa, TäglichCotcodac :))

  18. sow 4 December, 2012 at 10:59

    Asta Mavrocordat de unde stia de oile puse la fereala? Era si el omu’ serviciilor, huh?

  19. Fratele Andryusha 4 December, 2012 at 11:10

    @sow:
    Era insomniac şi avea obiceiul să iasă în balcon, să numere oi. După vreo două nopţi nedormite, s-a prins ca ceva e-n neregulă.

  20. Fratele Andryusha 4 December, 2012 at 11:38

    Mie nu-mi plac poveştile astea triste, cu români care se pârăsc unii pe alţii la fisc…

  21. Alina C. 4 December, 2012 at 12:08

    @Dan1: Mi-e teama, Dan1, ca oricum Andrea Zieglerin ar fi fost arsa pe rug de un stramos al lui Andryusha daca s-ar fi apucat sa scrie in vremurile acelea tulburi. Femeile sa-si vada de cratita si de soldatii lor.

  22. Dan1 4 December, 2012 at 12:19

    @Alina C.: Dupa câte prostii a facut, cre’ ca si conducea vreo trasura prin Brasov! :))

  23. n.A. 4 December, 2012 at 12:29

    Eh, daca si soacra doamnei Zieglerin isi facuse cont pe facebook, e oarecum de inteles…

  24. BRRC 4 December, 2012 at 13:07

    De-asta am murit noi la revolutie!

  25. Stephanie 4 December, 2012 at 13:53

    @n.A.: Fata, vezi ca anul asta nu se poarta Furadanul (in caz ca iti vine vreo idee sa…);)

  26. N.A. 4 December, 2012 at 19:05

    @Stephanie: Doamne fereste, n-as putea! 😀 Da’ o sa fiu mai zgarcita cu like-urile…

  27. Stephanie 4 December, 2012 at 19:34

    @N.A.: De ce? Se oftica daca nu-i dai like? =))

  28. N.A. 4 December, 2012 at 20:15

    @Stephanie: Tu-ti dai seama ce ar insemna pentru libertatea mea de exprimare sa ajunga aici? :((

  29. Alt Marian 6 December, 2012 at 15:38

    Dar chiar toti studentii ceia sa fi fost tigani? Ca numai ei au palarii cu boruri late ….

  30. Arbait 11 December, 2012 at 00:58

    De unde/cum se poate citi lucrarea bravului paroh din Prejmer? (Thomas Tartler)
    Sau e secrete (sic) pentru a face rubrici?
    Doar intreb, absolut aiurea de altfel caci cunosc raspunsul/mentalitatea…

  31. George Damian 11 December, 2012 at 08:11

    @Arbait: Cronicile braşovene au fost publicate în seria “Quellen zur Geschichte der Stadt Kronstadt” (8 vol.) care pot fi descărcate gratuit în format pdf de pe http://www.dacoromanica.ro sau pot fi găsite la orice bibliotecă mai răsărită. Lectură plăcută!

  32. Arbait 11 December, 2012 at 11:07

    Scuze si multumesc frumos, sint convins ca multora vor folosi!

  33. Alt Marian 11 December, 2012 at 12:09

    @Cristina Ș.: “TäglichCotcodac”, pai ce-i straineza asta? Tägliches kikirikiiiii ….

    Ca si DailyCotcodac ar fi trebuit sa fie DailyCluckCluck, dar numai filologii s-ar fi prins ce-nseamna, si în plus, ar fi fost si greu de mimat de catre pisici.