Postul nu e post destul

La farmacie

Julius

Intru într-o farmacie să-mi iau un stick Old Spice. Rotesc ochii în prăvălie, dar nu văd. Întreb, totuşi:

– Stick Old Spice aveţi?

Farmacista se uită la mine într-o dungă.

– Ce?

Sper că e asistentă, n-a făcut şase ani de facultate pentru atât de puţine cuvinte.

– Stick Old Spice, repet.

– Nu ştiu. Să vedem.

Scormoneşte cu privirea rafturile peste care mă uitasem şi eu. O face încet, metodic, gospodăreşte – are tot timpul. Îmi zic că poate mă place, de-asta mă reţine atât. Apoi îmi întoarce spatele şi vorbeşte cu colega ei.

– Auzi, tu, da’ există stick Old Spice? Ştiu că există spray, da’ stick nu cred că fac.

Se întoarce spre mine.

– Domnu’, da’ sunteţi sigur că există? Aţi mai cumpărat dumneavoastră?

– Nu, zic. Credeam că există.

– Păi vedeţi?

Share:

42 comments

  1. Dan1 7 December, 2012 at 08:40

    “Da’ parizeru’ cu brânza va place?” trebuia sa întrebi. =))

  2. Fratele Andryusha 7 December, 2012 at 08:42

    Dacă avea şase ani de facultate, ar fi întrebat: de care, de 8 sau de 16 giga?…

  3. aliss 7 December, 2012 at 08:48

    Nu stiu daca vorbim despre acelasi lucru , dar eu am cumparat ,,Old Spice ” stick …

  4. Rower 7 December, 2012 at 08:49

    6 ani de facultate pentru farmacie? =))))

  5. coradob 7 December, 2012 at 08:53

    @Rower: Las’ ca io si acum suspin ca mi-am gresit vocatia 😀

  6. LGR 7 December, 2012 at 08:54

    Si care card de reduceri l-ai aratat?Ala de student sau ala de pensionar?

  7. camionagiu 7 December, 2012 at 08:59

    Eu, cu Fratele Andryusha, cu amica de suflet RoseN, cu domnul Dan1, cu Serban si cu inca niste oameni de bine, am imprimat cateva mii de afise cu chipul domnului Julius si cu textul:
    “Acest individ face cumparaturi in zona dumneavoastra si apoi va batjocoreste pe internet – vedeti dailycotcodac.ro”

    Le lipim in tot sectorul unde locuieste, n-o sa-i mai vanda nimeni nimic, o sa trebuiasca sa se duca si pt paine la Razoare, unde-i place lui. Si la Razoare nu e paine, ca nu e niciun magazin, in afara de alea cu piese de masini, asa ca o sa dea o fuga in Rahova la piata.

  8. Simona Palade 7 December, 2012 at 08:59

    Farmaciile, mai nou, exista decat pentru a vinde săpune naturiste!

  9. coradob 7 December, 2012 at 09:01

    @Rower: Las’ ca io si acum suspin ca mi-am gresit vocatia 😀 Acum nu mai am nicio sansa sa-i vand mogulului deodorant 😀

  10. Dan1 7 December, 2012 at 09:10

    @camionagiu: …sau poate chiar în Drumul Taberei! =))

  11. Ina_adevărata 7 December, 2012 at 09:15

    O farmacie atît de bine aprovizionată, încît o marfă pe care nu o au sigur nu există.

  12. N.A. 7 December, 2012 at 09:41

    Deci principalul tau scop in viata e sa deranjezi aceste onorabile doamne vanzatoare! =))

  13. N.A. 7 December, 2012 at 09:46

    @Rower: Pai da! Ca ar trebui sa stie la fel de bine ca un doctor substantele active din toate medicamentele de pe piata, cum trebuie/nu trebuie asociate, indicatiile si MAI ALES contraindicatiile! Adica sa nu recomande toate tampeniile in locul celui de care ai nevoie, doar pentru ca nu-l au pe stoc sau si-ar lua ele comision mai mare de la firma respectiva. Mor cu ele! Am pica pe ele mai mult decat pe toate celelalte. Ca nu s-a intamplat vreodata sa-l trimit pe barbati-miu sa ia ceva si sa nu vina el cu altceva, nepotrivit, da’ recomandat de cate o tuta de-asta.

  14. Cici 7 December, 2012 at 09:48

    Jules, trebuia sa ii mai spui ceva. Acum farmacista aceea e convinsa ca ea are dreptate si a avut ultimul cuvant. Aici este o poveste neterminata. Ar trebui sa te intorci in farmacie (pe tura ei, evident) si sa reiei discutia de unde ai lasat-o. 😐

  15. MonicaS 7 December, 2012 at 10:22

    Discutiile despre ontologie in magazine sunt absolut incantatoare!
    😀

  16. Vikingul Eduard 7 December, 2012 at 10:27

    Făcea bunică-mea pe vremuri niște stick-uri Old Spice… 3 zile întontinuu puțeai a sunătoare.

  17. Belle d”Imagination 7 December, 2012 at 10:28

    @Camio: Dar vă rog, lipiţi, lipiţi! Mai fac şi eu un extra-ban cinstit reciclând cinstit.

  18. gigi22 7 December, 2012 at 10:28

    @Rower: Sunt 5 ani de fapt. Si se presupune ca un farmacist stie, macar in mare, ce-i cu medicamentele alea. Ca sa intelegi tu mai bine, e ca si cum un librar are habar ce scrie prin toate cartile pe care le are in rafturi. De aia trebuie facultate. Dar cand iti formezi conceptia despre viata din reclame si bloguri totul e de un amuzament feroce.

  19. RoseN 7 December, 2012 at 10:40

    @camionagiu: daaaa, numai ca am luat poza cu scufia si lampa de-am pus-o pe afise si am senzatia ca mogulul se duce imbracat in blugi si cu freza-n vant la cumparaturi si ai dreaq vanzatori, ca nu-l recunosc :))

  20. savy 7 December, 2012 at 11:02

    La farmacie se fac doar 5 ani. Aia de la medicina fac 6. Probabil ca in al 6-lea an se invata ce tipuri de stick-uri exista 🙂

  21. Fratele Andryusha 7 December, 2012 at 11:09

    Da’ de ce “Old Spice”, “Posh Spice” nu vă mai place, huh?…

  22. bogho 7 December, 2012 at 11:33

    La cate chestii se gasesc acum in farmacii. ma astept ca in curand sa bage si paine cu parizer si branza

  23. Cristi 7 December, 2012 at 11:35

    @bogho: Parizer nu salam.

  24. bogho 7 December, 2012 at 11:38

    da, am editat

  25. Dan1 7 December, 2012 at 11:50

    @Cristi & @bogho: Merge si-un salam Victoria, ca tot pe-acolo e! =))

  26. camionagiu 7 December, 2012 at 11:59

    Aşa pohtă mi-aţi făcut că imediat ce se termină postul, adică de Crăciun, o să mănânc pe săturate salam de vară sau salam Victoria, cu brânză şi ceapă spartă cu pumnul, apoi omletă cu parizer că nu mai pot 🙁

  27. dyers_eve 7 December, 2012 at 12:04

    Julius fata, te-ai apucat de shopping ??? Bantui prin magazine mai rau ca gripa =))

  28. N.A. 7 December, 2012 at 12:06

    @camionagiu: Sa vezi ce merge si branza tofu cu niste ceapa verde si pate de post!

  29. N.A. 7 December, 2012 at 12:07

    @Fratele Andryusha: Pai a imbatranit si aia, acum i se potriveste “old”! :))

  30. Fratele Andryusha 7 December, 2012 at 12:13

    @N.A.: A, e Old Spice fostă Posh Spice… =)) =))

  31. Dan1 7 December, 2012 at 12:18

    @N.A.: Si chiar parizer, ca am stabilit aici în repetate rânduri ca n-are cum sa fie de dulce! :))

  32. cristis 7 December, 2012 at 16:58

    @dyers_eve: Pai de ce sa nu se apuce Julius de shopping?… banii vin regulat prin intermediul butonului de donatii… mai un like, mai un share la texte si vorba aia: ‘Bob cu bob se face snop’ 😀 😀 😀

  33. dyers_eve 7 December, 2012 at 18:14

    @cristis: Vaaaiii si-amar de capul nost’ cu shoppingul facut de Julius… E ca ala care fugea dupa taxi si zicea ca a economisit 50 de lei. Asa si Jul: nu cumpara nimic, streseaza lumea, iar seara cand ajunge acasa isi face socoteala si zice: “azi am mai economisit 100 de lei” =))

  34. Dan1 7 December, 2012 at 18:45

    @dyers_eve: As formula asa: “azi am mai economisit 100 de lei, îi dau pe toti pe cremsnituri!” :))

  35. chocolate 7 December, 2012 at 21:24

    @băă: se zice: Bob cu bob se face banită, sau: Spic cu spic se face snop. Nu se combină asa, aiurea, că n-ai cum să legi boabili in snop. :))

  36. Dan1 7 December, 2012 at 22:13

    @chocolate: Pe pariu? :))

  37. cristis 7 December, 2012 at 23:55

    @ chocolate: stii tu cum e, in lumea virtuala toti sunt egali, cui nu-i lene se poate ascunde dupa un nick dulce, 😉 oricine poate scrie comentarii destepte sau proaste… si totusi, daca deja bantui regulat pe acest site, asta presupune “sa intelegi” si textele si comentariile… 😀 😀 😀

  38. chocolate 8 December, 2012 at 00:13

    @cristis: nu ma ascund de nimic, doar de unele comentatoare ahtiate dupa ciocolata.
    Si, da, cateodata mai scriu si comentarii proaste, sau rautacioase. Plus ca am fost bolnav cand eram mic :))

  39. cristis 8 December, 2012 at 00:18

    @chocolate: Ma bucur ca acum crezi ca totul e in regula cu tine 😀 Glumesc si eu… 😀

  40. blogger.eu 8 December, 2012 at 08:57

    dincolo era mai ieftin :))

  41. Cici 8 December, 2012 at 19:45

    @chocolate: p-aia cu “bolnav cand eram mic”, n-am mai auzit-o de cand eram eu mica! M-ai facut sa =))

  42. Arbait 12 December, 2012 at 02:29

    Iote că se și mănîncă!
    http://www.youtube.com/watch?v=MaEJ9WXlCuE