Postul nu e post destul

La erdeesu’ italian

Laura Dinca

Mă duc să-mi încarc nişte internet pe stick.

– Avem o altă ofertă, foarte bună, zice tipul din TIM negozzio, vreţi să o auziţi?

Aşa sunt ei, nu mai pot de dragul tău şi vor cel mai mult din lumea asta să-ţi fie ţie bine.

– Nu ştiu dacă vreau acum să schimb ceva, grazie, zic eu

– Dar vă rog, dacă-mi daţi două minute, veţi vedea cât este de avantajoasă, zâmbeşte el încântat

Eu timp liber nu prea am de pierdut, dar pe chelneri şi pe provider e bine să nu îi superi.

– Deci avem o ofertă de trei luni la 39 de euro, zâmbeşte el fericit

– O cunosc, zic, dar sunt numai 5 giga pe luna şi mie nu-mi ajung. Prefer să plătesc 25 de euro pe lună pentru 10 giga.

În acest moment nevralgic negustorul italian începe inevitabil să vorbească foarte repede. E bine să fii foarte atent ce faci în continuare.

– Non è cosi, în prima lună aveţi 5 giga bonus şi apoi veniţi şi activaţi din nou dacă aveţi nevoie.

– E cam complicat, încerc eu să scap

– Ba nu e, toată lumea face aşa – dar dacă dumneavoastră spuneţi că e complicat să lăsăm.

– Bine, zic – că văd că s-a întunecat la faţă – n-am prea înţeles…

Din nou începe să vorbească repede. Eu, vă zic, am păţit-o şi când m-au luat pe româneşte. dar în italiană, unde din doi în doi se transformă în bruiaj, e şi mai rău. Aşa că-mi pun neuronul să tureze la maxim.

– Doamnă, toată lumea a înţeles, numai dumneavoastră nu. (Acum urma să izbucnesc în plâns şi să cer iertare si activare pe restul vieţii mele; dar românii sunt cam nesimţiţi, aşea… ) Deci aveţi 10 giga prima lună şi 5 în următoarele două luni. Când terminaţi veniţi şi încărcaţi 5 giga pe cartela pe care o aveţi acum. Vedeţi, ce mare filozofie e să schimbi o cartelă cu alta. (Eu mă simt o femeie mică şi idioată, şi româncă pe deasupra. Că nu ştiu să schimb o cartelă, de-aia nu vreau oferta lui)

– Şi cât mă costă când încarc cei 5 giga?, întreb, cu răbdarea câştigată de-a lungul multor ani de pedagogie.

– 20 de euro, zâmbeşte el din nou, glorios.
Acum, la un calcul simplu, 3 luni “de-ale mele” 25×3=75 euro, iar 3 luni “de-ale lui” vin 39 euro oferta + 20(luna a doua) + 20(luna a treia) = 79. Şi e şi complicat, că trebuie să schimbi cartela…

– Mulţumesc, dar e prea complicat pentru mine, zâmbesc jenată că trebuie chiar să refuz.

– Cum doriţi dumneavoastră, spune el cu răceală. Allora, 25 de euro?

Share:

43 comments

  1. Dan1 13 December, 2012 at 09:56

    “Escrocco!”, i-as fi spus eu la plecare! :))

  2. sow 13 December, 2012 at 09:56

    Si cap de cal pe perna n-ai gasit a doua zi?

  3. sebra 13 December, 2012 at 09:58

    Şi toate astea pentru a putea publica pe Daily Cotcodac. Aşa bine plăteşte Julius!

  4. Nero 13 December, 2012 at 10:03

    N-a scapat niciun cazzo vanzatorul? 😀

  5. Ozzy 13 December, 2012 at 10:05

    @sebra: Julius nici nu trebuie să plătească. E suficient să treci în cv că ai publicat pe DC și curg ofertele.

  6. Belle d”Imagination 13 December, 2012 at 10:07

    Deci nu sunt singura care pune mâna şi face calcule când aude de oferte de neegalat

  7. Cristina Ș . 13 December, 2012 at 10:09

    aham .. la erdeesu’ italian sa nu te duci cu stickul gol, deci.

    “Escrocco” :)) :))

  8. Dan 13 December, 2012 at 10:10

    Asta imi amintește de oferta pe care mi-a facut-o o țigancă în piață la zambile : 3 lei bucata sau 3 la 10 lei 🙂

  9. Grey Cat 13 December, 2012 at 10:24

    Noi am patit asa in RO la o mareata firma de telefonie mobila, unde vanzatorul incerca sa ne convinga ca ofertele pe abonamente erau mai bune decat cartela pre-pay, desi aveau mai putine minute incluse, costau mai mult si te mai si legai la cap cu ele doi ani de zile. Parca nimerisem in garsoniera la OTV, discursul vanzatorului era de genul ”senzational, nu stiti ce oferta pierdeti, bla bla”. Cand ii aratam ca e mai avantajoasa cartela pre-pay, incepea cu aceeasi poezie de la capat. Ciudata experienta, oricum…

  10. Fratele Andryusha 13 December, 2012 at 11:05

    La sârmă n-au?…

  11. dc 13 December, 2012 at 11:08

    Uitasem cat de scump e accesul la internet prin Europa cea civilizata 🙁

  12. Dan1 13 December, 2012 at 11:09

    @Fratele Andryusha: Voooi moldovenii! “Decât” la sârma va e gândul! :))

  13. Fratele Andryusha 13 December, 2012 at 11:10

    @Dan1: Lipsă, ca să zic aşa, de civilizaţie, dom’le. =))

  14. Fratele Andryusha 13 December, 2012 at 11:13

    Acu’ nişte ani în urmă, voia Toshiba să scoată pe piaţă un laptop care avea nu ştiu câţi giga de internet gata instalaţi pe hard. Lucrai offline, ca să zic aşa, şi se updata când avea acces la internet. Nu ştiu ce s-a întâmplat cu proiectul, cred că l-a omorât în faşă un sicilian din ăsta cu gura mare. =)) =))

  15. Belle d”Imagination 13 December, 2012 at 11:14

    Las că se extinde erdeeşu” şi-n Ioropa, face internetul accesibil şi taie accesul la canalele de cult.ură

  16. Tetelu 13 December, 2012 at 11:18

    La 25 euro/luna oare ai si Discovery?

  17. Fratele Andryusha 13 December, 2012 at 11:21

    @Tetelu: Numai ăla cu Rommel, Vulpea deşertului. 24 din 24. =))

  18. Tetelu 13 December, 2012 at 11:41

    @Fratele Andryusha: In Drumul Taberei se sapa acum un sant mare in care ne baga internet offline, nu mai platim abonament, luam cu galeata din fata blocului.

  19. Fratele Andryusha 13 December, 2012 at 11:54

    @Tetelu: Rugaţi-i să sape alături şi unul în care să toarne Discovery, pentru abonaţii RDS. =))

  20. Tetelu 13 December, 2012 at 12:06

    @Fratele Andryusha: In Drumul Taberei nu trebuie Discovery, scoti capul pe fereastra si e in 3D

  21. N.A. 13 December, 2012 at 12:13

    Deci toata lumea prefera mai putin internet, da’ mai scump, numai tu te trezisi impotriva trendului! Ca de-aia ne e rusine sa mai scoatem capul in lume, uite cum ne fac de ras romanii nostri neintelegatori!

  22. N.A. 13 December, 2012 at 12:14

    Adica ce-o sa zica omul ala, ca noi nu avem escrocii nostri?! Ca noi nu avem manariile noastre?!

  23. l@ura 13 December, 2012 at 12:41

    @sebra: si mai ales pentru canapelele din piele de strut!!
    @Nero: cred ca amandoi am zis asta dupa ce ne-am despartit:)
    @Belle d”Imagination: suntem multi…
    @dc: @Fratele Andryusha: eu nu pot sa-mi trag cablu acum, cablul e foarte bun de ce sa nu recunosc; stickurile insa te cam ustura la buzunar
    @Dan: poate trandafirii erau mai ieftini;)
    @N.A.: Doamne feri’ sa le treaca prin cap de vreun schimb de experienta ca o sa primim dupa aia doar de alegeri cate o sacosa de Discovery + un stick portocaliu cu acces la gugalu lui Base… nu mai da idei:))

  24. l@ura 13 December, 2012 at 12:42

    Ciao, Toader!! Vorbeam si eu cu oamenii aia, raspundeam cica…si m-am trezit aici 🙁

  25. l@ura 13 December, 2012 at 12:45

    nu stiu ce-am zis rau: piele de stru-tz sau B.a.s.e?
    Hai Admine, nu fi …, da-mi drumul de la zdup

  26. Cristi 13 December, 2012 at 12:57

    @l@ura: Prea multe link-uri, asta-i explicatia.

  27. Dan1 13 December, 2012 at 13:27

    @Tetelu: Bre, aveti grija sa nu-nghete la noapte si sa se faca alunecus de la Internet. Ca Internetu’ asta îngheata ceva de speriat.

  28. Dan1 13 December, 2012 at 13:37

    Ian luati de cititi aci, voi astia cu Disco: http://www.realitatea.net/discovery-a-vrut-sa-livreze-la-rcs-cutii-cu-30-000-semnaturi-vrem-discovery_1073201.html :))

  29. Andreea 13 December, 2012 at 14:46

    O, da! Eu am falitii mei, insirati in vreo 3 ghisee pe coridorul centrului comercial. Abia ce urci scarile din parcare ca si sar pe tine precum leii, cu “oferte de nerefuzat, signora!” Da’ mie nu mi-e frica de ei, urc pe scara rulanta cu ochii fix in ochii primului “agatator” apoi, cand deschide ala gura, eu tusti!, fac dreapta si iau al doilea rand de scari rulante, dandu-i scarbita, cu tifla! Sigur, ar fi mult mai scurt sa o iau pe langa ei, zicandu-le cu calm “no, grazie” decat sa strabat tot coridorul de la et2, sa traversez uriasul magazin MediaWorld si apoi sa cobor iar, pe partea cealalta, iesind in fata supermarketului unde de fapt am treaba, dar mi se pare mult mai demn asa 😀

  30. Tetelu 13 December, 2012 at 14:59

    @Dan1: Faci o copca si infigi USB-ul, se vede ca n-ai urmarit Survivor Man

  31. Stephanie 13 December, 2012 at 15:20

    Acum doua saptamani, ma duc la buticul Vodafone-ului frantuzesc din centrul comercial Carrefour, ca sa-i iau boracului cadoul de Craciun, un Galaxy Note 2. Baietii scosesera si un abonament misto, oferta speciala, apeluri+mesaje fara numar in Franta pe mobil si fix, apeluri fara numar spre fix international catre UE (plus alte tari de care mi se rupe), plus trei giga de net. A, si fara contract. Si zic catre baiatul de acolo: “dom’le, vreau o scula de-aia( si arat ca o doamna cu degetul spre vitrina cu Galaxy-uri) si un abonament de-asta de 19.99 euro”. “Pai, raspunde micutul, nu puteti sa luati telefonul la pret subventionat la abonamentul asta, tre’ sa-l platiti intreg”. “Hau măci?” “689 euroi…si 13.5 euro pe luna asigurare, daca doriti, acopera furtul, oxidarea si datul de pamant”.”Du-te , mah, ejti nebun? Pai acolo scrie ca cu abonament e 579, nu 689 euroi.” “Da, da’ cu abonamentul de 24.99 la care aveti 2 (doua, f**e-m-as!) ore de convorbiri in Franta plus 500 mega de net”. Am inceput sa rad, zic: “eu vreau cu cel putin 3 giga de net si cu apeluri gratos spre Europa!” “Aaaaa, pai avem cu 4 giga,si apeluri de-alea, telefonul va costa *** (nu mai stiu cat, da’ putin), abonamentul e 69.99, contract pe 24 de luni!” “Mda, bine, au revoir!”. Zice barbatu-meu: “nu ai nimic de luat din hipermarseu?”.”Ba da, hai sa intram”. Si intram la Carrefour. O reclama cat China “intre 1 si 15 septembrie oferta la Galaxy Note 2, compatibil in orice retea, 549 euroi, neamule”. No, am cumparat aparatul, apoi ii cer cucoanei o oferta de asigurare contra furt-oxidare-dat de pamant si zice: “Avem. 16.5 euroi pe trimestru”. Am cumparat si o asigurare, ies de la Carrefour, trec peste drum la buticul Vodafone-ului, baiatul ma vede si se indreapta ranjind spre mine: “Ei, v-ati hotarat?” “A, nu, zic, scotand cutia din poseta, am venit sa-ti zic ca la Carrefour e 549, nu 689, poate vrei sa-ti iei si tu unul”. Dupa care m-am rasucit pe calcaie si am parasit triumfatoare buticul, lasandu-l perplex pe bietul om. 😀

  32. Stephanie 13 December, 2012 at 15:23

    *”intre 1 si 15 DECEMBRIE” ;;))

  33. Dan1 13 December, 2012 at 15:28

    @Stephanie: “Deeea, ca sunteti razbunatori voi, românii!” :))

  34. l@ura 13 December, 2012 at 15:50

    @Andreea: cu ochelari de soare si casti in urechi, volumul la maxim ai incercat? scapi de un drum, zic :))

  35. l@ura 13 December, 2012 at 15:51

    @Stephanie: merde, ces roumains =))

  36. Cms 13 December, 2012 at 16:28

    Bravo, Stephanie! >:D<

  37. LP 13 December, 2012 at 16:31

    @Stephanie: Haha, eu sunt cu noiembrie. Numai vești bune dau despre livrări, nu știu de ce se plâng clienții. 😀

  38. Ina_adevărata 13 December, 2012 at 17:09

    Io știu un singur cuvînt în italiană, dar pare a se potrivi la orice: mascalzone! Nu mi-e clar ce înseamnă, dar pare a fi pentru limba italiană ce e un detergent universal între produsele de curățenie.

  39. Cristina Ș. 13 December, 2012 at 18:50

    @N.A.: “internet mai putin, da’ mai scump” :)) :))
    bravo, Stephanie! :-bd

  40. Alt Marian 13 December, 2012 at 20:12

    Si mai pretindeti ca nu stiti de ce va numeste Europa tigani 🙂

  41. Andreea 13 December, 2012 at 20:46

    @l@ura: ma mai faceam ca vorbesc la mobil, cateodata!:)) Dar cel mai bine m-am gandit ca m-as scoate cu copiii, le dau cate-un ghiont inainte de primul ghiseu, se pun pe urlat si pana-n parcare toti m-ar privi compatimitor, scap. Aiurea, am incercat odata, s-au uitat plozii la mine cu 7 ochi, ba mai si tipau in gura mare: aiaaa mamma, ma che ho fattoooo?!? Asa ca tot ducking-ul rulz!:D

  42. Alt Marian 14 December, 2012 at 11:15

    @Cristina Ș.: “internet mai putin, da’ mai scump”
    Pai si diamantele sunt mici, dar pretioase 🙂

  43. Arbait 14 December, 2012 at 22:03

    Cu geniile de la Carrefour.
    Acum un an vad la super pret un notebook ASUS-Eee PC 1015, cred 180 euro. Pun ghiara pe el, era singurul ramas asa ca il astept pe baiatu’ sa vina sa-l ambaleze etc. In timp ce-si facea treaba scoate pe gura: Atentie, acesta este cu Linux. Tot un model din asta mi-am luat si eu dar cu Windows, la 260 euro, dar acelea s-au terminat.
    Ma scuzi, i-am raspuns, dar eu sint roman: chiar daca cumpar licenta de Windows – ma mai gindesc – si tot economisesc citeva zeci de euro. Baiatu’ a ramas pe ginduri vreun minut si a apoi plecat pusca. Am terminat formalitatile cu o colega a lui…