Postul nu e post destul

Cu mască, fără minte

Simona Catrina

Am sunat într-o zi la ușa unei prietene care mă rugase, cu sughițuri retorice, s-o scot dintr-o urgență de tip cosmetico-farmaceutic. O anchetasem sumar la telefon, nădăjduiam să-mi spună despre ce era vorba, dar mi-a poruncit să mă deplasez la domniciliul ei, întrucât nu tratează asemenea subiecte pe celular. I-am spus că, din câte umblă vorba prin oraș, SRI are acum niște treburi cu un terorist din Pakistan (doi mai mici, de fapt) și că probabil nu va găsi loc în agendă pentru interceptarea unor convorbiri conspirative privind acneea la adulți.

Când mi-a deschis ușa, am țipat, apoi am mormăit, nici nu știam că pot lua atâtea octave în mod spontan. (Continuarea pe Fashion avec Passion… )

Share:

19 comments

  1. Stephanie 17 December, 2012 at 16:46

    Daca era vorba de o intalnire amoroasa nu inteleg de ce a vrut sa-si catifeleze fata, tipul oricum numai la țâțe s-ar fi uitat. =))

  2. Dan1 17 December, 2012 at 16:57

    Tigaile le-a primit în cap cred! :))

  3. RoseN 17 December, 2012 at 17:24

    oare este ceva mai plictisitor pe lume decat sa cauti vreo 2-3 ore prin diverse locatii jocuri pentru PC… cand tu nu te joci niciodata! am nevoie de-o prajitura cu zmeura, urgent :))

  4. lulu 17 December, 2012 at 17:24

    @Stephanie: =)) Pe acelasi principiu eu am un tricou pe care l-am numit tricoul anticearcan. Cand ma imbrac cu el, nu se mai uita nici naiba la ochii mei… :))

  5. lulu 17 December, 2012 at 17:27

    @RoseN: Asta este spiritul sarbatorilor: sa speri ca ceilati vor sacrifica mai mult timp, mai multa energie si mai multi bani in cautarea cadoului tau :))

  6. dyers_eve 17 December, 2012 at 19:10

    Nu’s de ce dati voi bani aiurea pe cremurile celea, ca mai sunt si periculoase, cum se vede! Un sip de palinca la amorez si o sa fiti frumoase si imbietoare de numa-numa 🙂

  7. ametist 17 December, 2012 at 19:26

    Subscriu la palinca-arma imbatabila 🙂
    lulu-ce fel de tricou era ala, unul ud? 😛

  8. Cms 17 December, 2012 at 19:52

    @RoseN: Ce drăguuuţ! Cumperi jocuri pe calculator pentru copii? Lasă, aşa te antrenezi de minune pentru când o să trebuiască să-i faci un cadou prietenului-soţului. 😛

  9. borg 17 December, 2012 at 20:17

    @Cms: De fapt voia sa iti faca tie cadou un joc, da mno.

  10. RoseN 17 December, 2012 at 20:47

    @Cms: de fapt le-am luat pentru tata naaaaa, si am capiat de cap cu jocurile voastre cu tot :))
    mai bine ma duc eu sa-mi cumpar niste cizmulite draguuute, ca rochite deja mi-am luat 😀

  11. Cms 17 December, 2012 at 21:43

    @borg: Eu prefer cărţi de filosofie germană clasică, sau un Cabernet Sauvignon de Beaulieu din producţia anului 1954… 😛
    @RoseN: Şi cam ce jocuri obişnuieşte să butoneze domnul doctor? Întreb pentru un prieten. :))

  12. Belle d”Imagination 17 December, 2012 at 21:44

    Femei versus bărbaţi:
    Femeile atunci când au o întâlnire se aranjează, petrec minim 30 min încercând să aleagă combinaţia ideală între nici îmbrăcată nici dezbrăcată, să sugereze suficientă libertate sexuală dar şi o fibră de fier morală, agaţă-mă dar nu pune mâna. Uneori chiar spre o oră-ntreagă. După care se trece la machiaj, când fiecare por trebuie mascat, fiecare defect inventat sau real trebuie ascuns cu străşnicie, strălucirea interioară trebuie amplificată cu nişte straturi de tencuială care ar ajunge pentru decorarea unei case din cultura Gumelniţa. Trec prin 2-3 nori de parfum ca să-şi amplifice puterea de seducţie şi mai adaugă şi câteva picături de ”feromoni” ca să pară mai atractive. După care iese către punctul de întâlnire, cu inima strânsă că s-au pregătit prea puţin.

    Bărbaţii, ajung acasă, se uită la ceas, mănâncă, dacă mai e timp fac un duş, dacă tipa e prietenă cu o rudă apropiată se vor sinchisi să dea şi cu aparatul de ras peste barba care conform sondajelor şi cercetătorilor britanici îl fac macho. (Pont, dacă e aspră, numai sexy nu e). După care trântesc pe ei un tricou sau o cămaşă şi un pantalon. Mai asortează ceva, de sezon (palton, fular, mănuşi etc. sau ochelari de soare). Pun o sticlă la frigider, fie ca să fie în caz de da, fie ca să fie premiu de consolare în caz de nu, verifică prezervativele în portofel, în cel mai bun caz. Şi se declară gata de întâlnire.

  13. Cms 17 December, 2012 at 21:56

    @Belle d”Imagination: Am aflat acum cum e la femei. Dar tu de unde ştii cum e la bărbaţi? Crezi că e mai uşor? Eu, de pildă, pierd de fiecare dată un sfert de oră să găsesc o cămaşă curată. 🙁

  14. RoseN 17 December, 2012 at 22:08

    @Cms: hmmm, eu i-am ales Need for Speed si ceva cu nave spatiale si impuscaturi :))
    @Cms: raspuns final: daaa, e usor la baieti ca-i doare-n cot de cum arata, de obicei :)) bine… cu consecintele de rigoare

  15. Cms 17 December, 2012 at 22:17

    @RoseN: Jocuri de simulare, deci… bine, foarte bine. 😛

    @RoseN: Nu generalizez, dar poate pe unii îi doar în cot de cum arată pentru că au o părere proastă despre propria persoană. 🙂

  16. RoseN 17 December, 2012 at 22:19

    @Cms: hahahaha bineee :))
    mai, eu as fi zis ca poate au o parere prea buna despre ei, si cugeta ca nu conteaza amanuntele astea :)) hahaha… ma rog, ne gandeam la persoane diferite 😀

  17. Cms 17 December, 2012 at 22:20

    @RoseN: Ştiu. De asta am spus că nu generalizez. 😉

  18. Dan1 17 December, 2012 at 22:53

    @RoseN: Ia-i si lui camio un Euro Truck! :))

  19. Dan1 17 December, 2012 at 22:55

    @RoseN: Fara volan nu prea are farmec! Ia-i si un volan Serioux cu pedale si vibratii! :))