Postul nu e post destul

Barza din viaţa ta, varza din viaţa mea

Simona Catrina

Deosebirea dintre femeile cu copii și cele fără copii e cam aceeași ca-ntre femei și bărbați. Simpatia e reciprocă: femeile fără copii știu întotdeauna mai bine cum ar trebui să-și crească celelalte odraslele, iar mamele admiră cu fiecare ocazie lașitatea, egoismul și comoditatea celor care n-au copii. Toată lumea mulțumită, așadar.

Dacă n-ai copii, e un sport extrem să-ți petreci timpul printre femei care au. Singura replică permisă, dacă nu vrei o geantă-n plex, e să dai din cap ca o găină și, mai ales, să dai de înțeles că abia aștepți să ai și tu un bebe, să vă dați împreună mlădițele în călușei. (Continuarea pe Fashion avec Passion… )

Share:

35 comments

  1. RoseN 6 December, 2012 at 12:40

    m… eu n-am, deci n-am voie sa comentez nimic :))
    am inteles bine?

  2. geo 6 December, 2012 at 12:50

    ala născut prin cezariană e Mroar sau Bzudugan ?

  3. dyers_eve 6 December, 2012 at 13:06

    Manzul din curtea ta, viezurele din curtea mea 🙂

  4. Camelia 6 December, 2012 at 13:11

    cand n-ai nici barbat, nici copil/copii, esti outcast. in afara de “dar tu cand te mariti” mai primesti in plex si cate un “tu n-ai de unde sa stii, pentru ca n-ai”…

  5. Dan1 6 December, 2012 at 13:22

    @dyers_eve: …si-ar mai trebui si-o mare brânza! =))

  6. dyers_eve 6 December, 2012 at 13:23

    @Dan1: Branza si parizerul le-a dat Julius mai devreme =))

  7. dyers_eve 6 December, 2012 at 13:30

    Cat sunt odraslele mici, toate sunt mamici de einsteini. Cand mai cresc “puiutii”, incep si ele sa se diferentieze: mamici de becali, mamici de fuego, mamici de piedone, mamici de biancalu’bote samd. Einsteinitele devin o minoritate din ce in ce mai nesemnificativa.

  8. Alina C. 6 December, 2012 at 14:00

    Da, da, exact asa e. Si eu stiam mai bine cum se cresc copiii inainte sa am unul.
    Acum ca am, coeficientul de inteligenta mi s-a impartit in doua si m-am cam tampit, nu mai stiu ce si cum.

  9. Ana 6 December, 2012 at 14:20

    :))

  10. chocolate 6 December, 2012 at 15:02

    Imediat după naştere, toate cunoştinţele sar cu concluzia:
    -Seamănă cu ta-so!
    sau:
    -Seamănă cu mă-sa!
    Da’ n-ar sări nimeni să zică:
    -Băi, nu seamănă cu niciunul din părinţi, cred că vi l-a schimbat la maternitate. Sau chiar seamănă cu ta-so, da’ nu ăla din certificat, pe care îl ştiam noi. : D

  11. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 15:11

    Oarecum off-topic: să nu uităm că diseară STEAUA rulz! 😀

  12. lulu 6 December, 2012 at 15:17

    @Fratele Andryusha: Sigur diseara? Eu stiam ca in ziua de Craciun… :d

  13. Camelia 6 December, 2012 at 15:24

    @lulu: Luluta draga, tu vrei sa-l superi pe Fratele bag eu de seama:P

  14. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 15:25

    @lulu: Mai întâi diseară, apoi şi de Crăciun, ofc.

  15. Ina_adevărata 6 December, 2012 at 15:29

    Dacă nu ai- de ce nu ai? Varianta 1, recunoaștere jenată- pentru că nu putem. Aici ți se cer detalii medicale- de unde știi? ce analize ai făcut? la ce medic? Aaaa, nu, analizele nu sînt suficiente/ medicul nu e bun. Varianta 2, nervoasă (după ce ai răspuns varianta 1 de te-ai plictisit): de-ai d.racu’ ce sîntem noi, că nu vrem. Aici primești ori priviri urîte că ești puturos și egoist și nu participi la propășirea speciei, ori sfaturi de viață despre cît de greu îți va fi la bătrînețe că nu va avea cine să te adape, așa că pune-te pe făcut copii.
    Dacă ai unul- de ce doar unul? Sînteți tineri, mai puteți face!
    Dacă ai doi- ei, e bine și doi, o să fie cam greu cînd vor fi amîndoi la facultate, dar vă descurcați.
    Dacă ai trei: ce v-a apucat? cine mai face în ziua de azi trei copii? poate doar ț.iganii…Aaaa, am înțeles, al treilea a venit din greșeală (apoi bîrfa cu vecina: dragă, ăștia nu au auzit de anticoncepționale- și se dau intelectuali…)

  16. Belle d”Imagination 6 December, 2012 at 16:37

    Asta înseamnă că Steaua e o varză?

  17. Mary Jane 6 December, 2012 at 16:47

    Un singur amanunt lipseste: nu au alte discutii in afara de copiii lor si desigur ca nimeni in istoria evolutiei omului nu a mai avut copii, deci nu e in instinctul nostru. Bine, astea sunt mai multe amanunte

  18. geo 6 December, 2012 at 16:58

    @Fratele Andryusha: rulz rulz … iar rămâne Julica fără trafic diseară =))

  19. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 17:14

    @geo: :))

  20. geo 6 December, 2012 at 17:19

    @Fratele Andryusha: pana începe meciu, ceva special pentru tine
    http://florin.bentia.info/doua-tufe

  21. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 17:27

    @geo: Superb! =)) =)) =))

  22. Ina_adevărata 6 December, 2012 at 17:39

    deci, comentariul meu e încă la moderare! hmmmm…

  23. lulu 6 December, 2012 at 18:13

    @Camelia: 🙂 Departe de mine gandul acesta 🙂
    @Fratele Andryusha: Fee-rii-cirea-i un lucru mic: un pitic ca danseaza 😀 (eu chiar am crezut ca Ozzy facea glume buune cand povestea de imnul stelei…)

  24. ErRon 6 December, 2012 at 18:17

    @Ina_adevărata: Da’ ce-ai putut scrie acolo, fata?:D Pe cine ai suparat?

  25. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 18:20

    @lulu: Eu nu.

  26. lulu 6 December, 2012 at 18:25

    @Fratele Andryusha: Adica nu te-a surprins/shocat alegerea noului imn???

  27. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 18:33

    @lulu:
    Habar n-am care e noul imn al Stelei. M-a surprins/şocat plăcerea de-a da cu pietre în singura echipă românească care joacă fotbal în momentul ăsta. Bine, ar mai fi CFR Cluj, dacă cei doi-trei jucători români dupe teren pot fi consideraţi suficienţi pentru a-i da numele de echipă românească. Plus domnul Mureşan, desigur, care face cât 4-5…

  28. lulu 6 December, 2012 at 18:44

    @Fratele Andryusha: Nu cred ca in textul ala dadea in echipa sau in felul in care reprezinta ea fotbalul romanesc in europa. Si dincolo de ceea ce a spus/gandit ozzy, mie mi se pare ridicol sa vad o gramada de ultrasi dezbracati, sau pe reghe pe aeroport fredonand cantecul celor de la tapinarii. Si nu e vorba de steaua aici. Pune in locul ei oricare alta echipa din liga.

  29. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 18:50

    @lulu:
    Cum ziceam, nu mă interesează imnul Stelei, cu atât mai puţin comicăriile la adresa ei. Am eu altele cu care să-mi bat capul, crede-mă.

  30. lulu 6 December, 2012 at 19:06

    @Fratele Andryusha: Inteleg ca nu e momentul sa te intreb de prima zapada si lopata pentru zapada…

  31. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 19:09

    @lulu: Nu prea… 😐

  32. Fratele Andryusha 6 December, 2012 at 22:04

    STEEEAAUUUAAAAAA !!!!!!!

  33. Cristi 6 December, 2012 at 22:06

    @Ina_adevărata: Varianta 0 (inaintea variantei 1:) ). Cand faceti si voi un copil? Raspunsul cuminte: “Avem timp”. Raspunsul obraznic: “La noapte”. 😀

  34. N.A. 7 December, 2012 at 10:02

    Ma jur ca eu nu-s asa! Nu povestesc de copiii mei decat intrebata. Nu bat lumea la cap sa procreeze – astia care fac treaba asta sunt mult prea cretini, nu inteleg cum de respira! Cum naiba sa indemni pe cineva sa faca copii?! Nu am facut copii ca sa-mi dea cineva o cana cu apa la batranete, alta tampenie maxima!! I-am facut ca sa ma bucur de ei cat sunt mici, dupa ce ajung batrana si decrepita o sa-i bat eu la cap sa ma duca la azil, nu vreau sa fiu povara pe capul lor.

  35. N.A. 7 December, 2012 at 10:03

    @Alina C.: =)) =)) Subscriu!! =))