Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

21 noiembrie
1877 Thomas Edison anunţă că a inventat fonograful, o maşină care poate înregistra sunetul. Se pare că primele sunete înregistrate de fonograf au fost: “Pe mine nu m-ai mai scos în oraş de nu ştiu când, da’ să stai toată ziua cu nasu-n drăcia aia ai timp!”.

Share:

25 comments

  1. Dan1 21 November, 2012 at 14:21

    “Lasa draga ca o sa inventez si becul peste 2 ani, ca sa ai motiv sa-mi zici ca nici macar un bec nu sunt în stare sa schimb” :))

  2. geo 21 November, 2012 at 14:24

    @Dan1: H7 sau H5 ?

  3. sidryane 21 November, 2012 at 14:37

    On December 25, 1871, Edison married 16-year-old Mary Stilwell (1855–1884), whom he had met two months earlier; she was an employee at one of his shops.Mary Edison died at age 29 on August 9, 1884, of unknown causes: possibly from a brain tumor or a morphine overdose.

    On February 24, 1886, at the age of thirty-nine, Edison married the 20-year-old Mina Miller (1866–1947) in Akron, Ohio. She was the daughter of the inventor Lewis Miller, co-founder of the Chautauqua Institution and a benefactor of Methodist charities.Mina outlived Thomas Edison, dying on August 24, 1947.

    Facem o mica deductie si aflam ca vocea inregistrata era a primei sotii, Maria (22 ani pe atunci). Avand in vedere ca a doua sotie a trait mai mult decat el, putem deduce faptul ca Mina, printre atatea defecte specifice sexului, avea si o mare calitate: era muta!:)

  4. Cristina Ș. 21 November, 2012 at 14:41

    @Dan1: :))

  5. stalker 21 November, 2012 at 14:48

    cu riscul de-a strica reuşita glumã, edison n-a inventat fonograful, doar a fost printre acei puţini care s-au prins cum funcţioneazã oficiul de patente. oricum, cred cã a folosit fonograful doar pentru a fura mai eficient ideile colegilor, prea obosiţi ca sã mai treacã prin plictisitorul proces de înregistrare a unei invenţii.

  6. RoseN 21 November, 2012 at 14:52

    Lasati voi becurile, azi s-au pus pozele de la petrecerea Motanovica:D
    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.549911088356168.139683.352299168117362
    si daca va uitati bine, o sa-l vedeti acolo pe CeMeSica 😀 😀 😀 eeeeeee e, asta da eveniment 😀

  7. Cms 21 November, 2012 at 15:20

    @RoseN: Nu, să nu vă uitaţi bine, vă rog. 😛

  8. geo 21 November, 2012 at 15:49

    @RoseN: un indiciu … două

  9. Cms 21 November, 2012 at 16:23

    @geo: Eu sunt rockerul ăla brunet şi cu plete. 😀

  10. chocolate 21 November, 2012 at 16:46

    @sidryane: sau a doua soţie i-a găsit cutiuţa cu otrăvuri, şi a folosit-o ca să-şi asigure supravieţuirea. Înainte să se sature el de gura ei.

  11. sebra 21 November, 2012 at 17:03

    Lasa ca dupa o suta si ceva de ani s-a inventat facebook-ul si ne-a linistit pe toate. :))

  12. Alt Marian 21 November, 2012 at 17:27

    @sebra: Ca singurul român (si probabil singurul de pe planeta) care nu are cont de facebook, ma întreb daca FB e de vorbit sau de scris? Chiar daca stati toata ziua pe el, tot nu vorbiti deloc, mama si sa tu vezi apoi turuiala dupa o zi de mutenie ….

  13. chocolate 21 November, 2012 at 17:35

    @Alt Marian: eu cred c-o să vina o zi când va apărea televiziunea FbTV. Ş-atunci să vezi turuială şi poze cu pisici, şi statusuri

  14. Ferdinand 21 November, 2012 at 17:44

    de pe wiki:

    “Thomas Alva Edison a anunțat lumii inventarea fonografului pe 21 noiembrie 1877. Primele sunete înregistrate au fost versurile poeziei „Mary had a little lamb”, recitate de către inventator. “

  15. Ferdinand 21 November, 2012 at 17:46

    @stalker:
    Subcriu! Edison a fost, înainte de toate, un afacerist.

    Fapt divers: Nikola Tesla, când a ajuns în America, a lucrat pentru compania lui Edison, la instalarea stâlpilor de curent…continuu, sic! 🙂

  16. Belle d”Imagination 21 November, 2012 at 18:20

    @CMS: roackerii pletoşi sunt naşpa. Preferabili tipii inteligenţi şi cu (început de) chelie.

  17. ady 21 November, 2012 at 19:10

    @Alt Marian: las’ ca nu esti singurul roman fara cont de facebook. (vorbesc de romani sub 40 de ani, locuitori in mediu urban; n-o pun la socoteala pe bunica-mea 🙂 )

  18. Ana 21 November, 2012 at 20:51

    Dau la schimb una bucată virgulă, pentru una bucată bec.
    Rog seriozitate.

  19. Ciprian 21 November, 2012 at 21:01

    Credeam ca primul sunet inregistrat a fost huruitul unei bormasini.

  20. chocolate 21 November, 2012 at 21:18

    @Ciprian: Sunetul de bormasina l-a inregistrat spre dimineata, live, cand vecinii lui aveau somnul mai dulce.

  21. Sorin 21 November, 2012 at 23:13

    Edison a fost un mare hot. Pe onoarea mea de electrician. Daca nu ma credeti il aduc ca martor pe Tesla.

  22. N.A. 21 November, 2012 at 23:20

    Mare scofala! Ia sa mai fi dat si el cu aspiratorul, sa mai puna mana sa spele o cratita, sa faca o mancare… Unii ar face orice, dom’le, numai sa se fofileze!

  23. stalker 21 November, 2012 at 23:25

    @Sorin: delicat spus: “hoţ”. să nu povestim şi despre antisemitul Edison, că stricăm seara mogulului (sic!) şi cine ştie ce cîntecel alege pentru mult aşteptata întîlnire de la miezul nopţii. Pestilence, asta e o trupă neascultată de ceva vreme 🙂

  24. Cristina Ș. 22 November, 2012 at 15:51

    @Ferdinand a zis Nikola Tesla, când a ajuns în America, a lucrat pentru compania lui Edison, la instalarea stâlpilor de curent…continuu, sic! … da, da, stiam si eu, se face in anul 1 la Litere

  25. Alt Marian 26 November, 2012 at 17:07

    @Cristina Ș.: Serios, si ce faceati la practica? Citeati literele de pe stâlpii de curent, alde AC sau DC :)?