Postul nu e post destul

Exclusiv Daily Cotcodac: calendarul mayaş 2013

Află acum când cade zeul Gucumatz, în ce zi pică Tăierea capului lui Hun-Hanahpu şi în ce zile se cuvine ca fiecare credincios să-şi sacrifice un vecin şi să-i smulgă inima din piept! Vezi care sunt zilele însemnate cu roşu în calendarul mayaş, zile în care dacă bagi maşina de spălat sau dai cu aspiratorul o să fii târât de chică în vârful piramidei, unde nişte demenţi cu pene pe cap îţi vor tăia gâtul şi te vor lăsa să sângerezi până crăpi!

Share:

39 comments

  1. costin 22 November, 2012 at 11:44

    si la final de vor ingropa incaltat in UGG-uri

  2. Fratele Andryusha 22 November, 2012 at 11:44

    Las’, că-i mai bine decât să pupi moaşte, nu te mai alinta.

  3. valyum 22 November, 2012 at 11:46

    eu sunt nascut pe 3 august: am vazut ca e ziua in care Tihuatlacan al doilea a adus raza de soare pe zeul Katclo al berii ce era impetrit pe piramida din centrul satului.

    De asemenea, tot in acea zi s-a jucat un meci de fotbal intre mayasi si incasi. In prima repriza, incasii au marcat trei goluri.
    May-ya-si ****

  4. chocolate 22 November, 2012 at 12:03

    O sa avem 52 de zile de vineriiiiiiiiiii!!!!!!!!!

  5. Alina C. 22 November, 2012 at 12:05

    Am impresia ca Top 5 articole nu mai e valabil. Am vazut in calendarul mayas.

  6. chocolate 22 November, 2012 at 12:11

    Uff, nici in 2013 n-o sa avem mai multe zile de weekend, puteau si ei sa spuna. Acum, eu chiar astept sfarsitul lumii.

  7. Cristi 22 November, 2012 at 12:27

    Hahahaha… s-a marit anul sau s-au micsorat zilele sa incapa mai multe???
    Partea proasta e ca tot va trebui sa muncim 8 ore pe zi sa platim taxele si impozitele sa aiba si tiganii ce manca din ajutoarele sociale….

  8. Cristi 22 November, 2012 at 12:48

    E bun de jucat avioane. 🙂

  9. RoseN 22 November, 2012 at 13:49

    Deeeeeeci ziua mea pica joi, pffffff 😐 deloc, dar deloc nu-mi place!!! Te rog frumos sa schimbi calendarul, sa se nimereasca sambata! daaaa, pai cum sa pice asa sarbatoare mare la mijlocul saptamanii, cine-a mai pomenit :))

  10. RoseN 22 November, 2012 at 13:50

    pfff, ce erori dragute cand apesi diverse butonase pe aici 😀 ne clonam 😀

  11. M3bis 22 November, 2012 at 13:58

    RoseN, dă-mi voie să :P.

  12. RoseN 22 November, 2012 at 14:10

    @M3bis: Meeeeeh, n-am zis ca voi sunteti de vina, nu te stramba la mine, ci broooowserul si cu mine am apasat pe butonase :))

  13. N.A. 22 November, 2012 at 15:09

    Razi, tu, razi, da’ sa te auda mamaia ca speli in zi de sarbatoare! :))

  14. V3nt0R(Lt.Insomnie) 22 November, 2012 at 15:45

    Pai si daca in ziua in care trebuie sa smulgi inima unui vecin faci prea multa mizerie pe covor, dar n-ai voie sa faci curat ca e sarbatoare, ramai cu mizeria acolo ? Probabil de la miros, s-ar putea ca tu sa fii urmatorul vecin sacrificat. La comun acord al tuturor celorlalti vecini :o3 .

  15. Cristi 22 November, 2012 at 15:50

    Hun-Hanahpu este egiptean. Sa nu amestecam apocalipsele ca suntem mahmuri a doua zi. 😀

  16. l@ura 22 November, 2012 at 16:14

    Sunt notate si zilele cand e liber la sincere felicitari? Daca venim zilnic pe DC si radem – ni se iarta ce avem mare nevoie sa ne fie iertat? si in final: va dau cu draga inima adresa unor vecini ce au obtinut mentiunea onorifica de a fi sacrificati inaintea altora. In ritm de manele 8->

  17. Tetelu 22 November, 2012 at 16:35

    Da mayasii astia nu aveau si ei niste fete sa puna in calendar, chiar daca nu se inventase fotografia, mergeau niste basoreliefuri cu forme mai rotunde.

  18. Cristina Ș. 22 November, 2012 at 16:38

    @l@ura: ar mai fi unii in ritm de bormasina, imediat dupa ai tai 😉

    @Tetelu: :))

    p.s. adevarul e ca, pe linga atitea informatii pretioase din calendarul de mai sus, nu m-ar fi deranjat sa vad niste patratele .. ;))

  19. dongabone 22 November, 2012 at 17:10

    @ RoseN: ce sa mai zic de mine, ca ziua mea pica exact lunea viitoare 🙁 . Dupa aia de la anu` nici nu ma mai uit, ca mi-e frica 🙂

  20. dyers_eve 22 November, 2012 at 17:11

    Julius, da’ de ce pusei barele alea diagonale pe 23 septembrie si pe 29-30 decembrie ?

  21. l@ura 22 November, 2012 at 17:11

    @Cristina Ș.:ar fi interesant un top al vecinilor merituosi!!
    …da’ chiar, calendarul cu pompierii mayasi cand il publicati? Intreb pentru o prietena 😉

  22. dc 22 November, 2012 at 18:15

    Sunte peste poate de dezamagit 🙁 Ma asteptam la calendarul mayas-ortodox, cu sarbatorile, praznicele si posturile de peste an (anul mayas) si, cand colo, ce sa vezi…calendarul corporatist mayas (suspectez ca a fost copiat de prin vreo agenda mayasa ce urmeaza a se distribui la final de an mayas in firmele mayase)…cu loc de notat sedintele corporatiste mayase de peste an…:((
    Ma duc sa ma imbat >:)

  23. Cms 22 November, 2012 at 20:12

    @Cristi: =))

  24. Dan1 22 November, 2012 at 20:21

    @Cristi: =))
    @dc: =))

  25. Cristina Ş. 22 November, 2012 at 20:28

    dc&Cristi: =)) =))

    @l@ura: da, da, si eu am o prietena pe care ar interesa-o un calendar cu pompieri mayashi :”> ;))

  26. Belle d”Imagination 22 November, 2012 at 21:54

    Sunt singura care nu vede nimic din calendar? Să înţeleg că totul e trolare şi nu e niciun luptător de k1 pe acolo?

  27. bogdanic 22 November, 2012 at 22:13

    @Belle d”Imagination: Sigur ca e un luptator. Si trei animatoare. Inteleg ca pe ele nu le vezi…

  28. Belle d”Imagination 22 November, 2012 at 22:17

    Nu văd absolut nimic. Am dat click pe calendar şi nu se face decât o versiune ceva mai mare.
    De ce nu zici că sunt şi suporteriţe dedicate??? Vreau şi eu să văd. Nu mă nedreptăţiţi.

  29. bogdanic 22 November, 2012 at 22:23

    M3bis e de vina. A bagat restrictii. 👿

  30. Belle d”Imagination 22 November, 2012 at 22:29

    MÂNĂRIEEEEE!
    Şi nici măcar nu era cu pisici drăguuuuţe…

  31. Cms 22 November, 2012 at 22:31

    @Belle d”Imagination: Din păcate, nici eu nu văd nimic. Cred că noi o să fim printre cei care nu supravieţuiesc apocalipsei… :((

  32. bogdanic 22 November, 2012 at 22:39

    Cred ca e in legatura cu butonul de Donate. Aici trebuie sa fie diferenta… 🙄

  33. Belle d”Imagination 22 November, 2012 at 22:43

    @CMS: Eu sunt convinsă că o să supravieţuiesc! Mi s-a arătat mie în vis!
    Nu cumva eşti şi tu în calendar?

  34. Belle d”Imagination 22 November, 2012 at 23:37

    Iar mă culc fără DJ Cotcodacio şi fără bancul de noapte bună?
    Fără pompieri mayaşi ca fără pompieri mayaşi, dar şi fără doctori mayaşi – la care sunt eu sensibilă – şi fără poveste de noapte bună?
    Asta nu e viaţă tovarăşi!

  35. lulu 22 November, 2012 at 23:44

    @Belle d”Imagination: Daca-mi spui unde locuiesti sun eu la 112 si-ti trimit o salvare si o masina de pompieri. Povestea va trebui sa o inventezi tu…

  36. dc 22 November, 2012 at 23:56

    @Belle d”Imagination: Pai pisicile aau treaba cu mitologia egipteana, te-a avertizat Cristi ca amestecul de apocalipse si religii e nasol 😀 >:)

  37. Belle d”Imagination 23 November, 2012 at 06:07

    @dc şi @Cristi: Ştiu că amestecul de religii dă dureri de cap: 25 decembrie era ziua lui Mithra, în decembrie nu sunt miei nou născuţi busuiocul era al lui Krishna, iadul şi băncile au fost inventate de babilonieni, Aton a fost al unui egiptean lovit de sindromul Marfan, zvas tica era simbolul soarelui care răsare înainte ca un idiot să-l transforme într-o abominaţie, crucea greacă a fost întâi a celţilor, crucea romană se poate găsi şi pe tăbliţele de la Sibiu şi aşa mai de

  38. Belle d”Imagination 23 November, 2012 at 06:09

    @Lulu, oricât de tentantă oferta, cred că dacă le zic doctorilor pe care mi-i trimiţi tu că mă aşteptam să fie îmbrăcaţi mult mai sumar, cu bustul gol, cred că mă îmbracă pe mine într-o jachetă albă, cu mâneci foooaaarte lungi.

  39. valyum 23 November, 2012 at 12:42

    In vara am fost cu bicicleta sa beau o bere maiasa.
    Nu mi-a luat decat o ora juma sa ajung la un astfel de asezamant ca satul Maia e imediat dupa Fierbinti Targ.