Postul nu e post destul

Suntem egale cu bărbaţii, din păcate

Simona Catrina

Câteva generații de entuziasmate-indignate au răcnit public (mă rog, cică se zice ”au militat”) ca să fim egale cu bărbații. Iar acum nu știm ce să facem ca să remediem acest mic inconvenient. Egalitatea vine la pachet cu o trusă de obligații.

Văd destul de des, în ultima vreme, filme a căror acțiune e plasată în anii 60. Femeile stăteau acasă și creșteau copiii rezultați. Vorba vine, fiindcă aveau cel puțin două bone. Care vorbeau cel puțin una dintre limbile internaționale franceză și germană. ”Fraila”, vorba Gaițelor. (Continuarea pe Fashion avec Passion… )

Share:

43 comments

  1. ralucahippie 24 October, 2012 at 17:23

    Noi, femeile, ne-am luptat sa fim egale cu barbatii. Dar barbatii sunt egali cu noi? 😛

    Egalitatea de gen inseamna ca un barbat sa-si poata lua concediu paternal fara sa isi puna in pericol locul de munca. Inseamna sa vedem mai multi barbati in ocupatii considerate pana acum “tipic feminine”- educatori, invatatori, asistenti medicali. Inseamna ca barbatii sa nu fie sistematic discriminati in procesele de acordare a custodiei. Inseamna si sa intelegem ca un barbat imbracat in rochie nu e automat “homo”, “caraghios” sau “pervers”; tot asa cum nici o femeie in pantaloni nu e.

    “Egalitatea” de care zici tu e frustranta pentru ca a fost realizata doar pe jumatate. Solutia nu e sa ne intoarcem la roluri rigide- “barbatii trebuie sa…” si “femeile trebuie sa”, iar “persoanele genderqueer nu trebuie sa nimic, ca n-am auzit de existenta lor”; ci, dimpotriva, sa renuntam complet la ele. Nevoia de echilibru intre familie/viata privata si munca nu e specifica femeilor- e universal umana.

  2. Ana 24 October, 2012 at 17:28

    Tre’ sa rad sau ce?

  3. Savantu' 24 October, 2012 at 17:43

    Simona, pe o chestie minora ma vad nevoit sa te contrazic: cel putin aici in UK, ELE pot sa bea (si beau) mult mai mult ca Ei.

  4. Cristi 24 October, 2012 at 18:09

    Next level: o sa va asteptam cu nerabdare sa ne incalziti cina si sa ne masati pe talpi 😀

  5. Moni Boni 24 October, 2012 at 18:10

    femei lipsite de ambiţie, au vrut să fie egale cu bărbaţii … 😛

  6. sebra 24 October, 2012 at 18:26

    Mie îmi stă bine în pantaloni, da’ lui bărbată’miu nu cred că i-ar sta bine în rochiţă.

  7. Dan1 24 October, 2012 at 20:08

    @Savantu’: Iar în Scotia mi se pare ca barbatii poarta si fuste, nu? Sau Scotia nu mai face parte din UK, acu’, cu independenta asta?… :))

  8. Dan1 24 October, 2012 at 20:10

    Si ontopic: “Ei pot să ridice mai mult, să bea mai mult, să calculeze mai mult.” Daaar, cu toate astea voi puteti sa cheltuiti mai mult, da? 😐

  9. Cms 24 October, 2012 at 20:14

    Măcar o parte dintre femeile care au vrut să fie egale cu bărbaţii au dorit de fapt să aibă statutul social şi puterea pe care o aveau aceştia. Aşa că s-au străduit să devină mai agresive, mai competitive, mai dominatoare. S-a mers până acolo încât s-a practicat şi un tratament cu testosteron, e vorba de atletele de la olimpiadă, de pildă, care avea ca efect tocmai creşterea agresivităţii, forţei fizice etc. Chiar dacă acest tratament a fost o exagerare, rămâne faptul că unele femei împrumută atributele bărbaţilor atunci când e vorba de competiţie în medii majoritar masculine: afaceri, sport, condusul maşinii. Cred că aici e greşeala: în loc să modeleze aceste activităţi încât să le adapteze felului lor de a fi, aceste femei au încercat să devină ele însele nişte bărbaţi.
    Şi cred că asta este şi explicaţia pentru care vedem femei în pantaloni (fetelor, vă stă foarte bine în ei, continuaţi 😉 ), dar nu vom vedea prea curând bărbaţi în fustă.

  10. RoseN 24 October, 2012 at 20:22

    @Cms: mdeah? pe bune n-ai vazut chiar pe NIMENI recent in fusta? =)) baiat zic =))

  11. ralucahippie 24 October, 2012 at 20:29

    @sebra: De gustibus 😉 Pentru unele femei, e foarte sexy ;;)

  12. Dan1 24 October, 2012 at 20:33

    Ma scuzati, pentru un prieten comentez: “Ei pot să ridice mai mult, să bea mai mult, să calculeze mai mult.” Pot sa si parcheze cu spatele! 😐

  13. Cristiana 24 October, 2012 at 20:37

    @RoseN hmmmmm, Cemesica,vrem o poza totala cu cheful de la Revista de Povestiri,aia unde ai cordeluta aia portocalie,ma intereseaza cu ce rochita ai asortat-o,a,da,si posetuta :))):)):))):))

  14. sebra 24 October, 2012 at 20:38

    @RoseN:
    Persoanele cândva de faţă pe acest site se exclud. 😉

  15. Raluca 24 October, 2012 at 20:39

    @RoseN: El e hipster.

  16. Cms 24 October, 2012 at 20:43

    @RoseN: Cum să nu. Şi are şi succes la băieţi… 😉

    @Cristiana: Aveam scuza că îmi cădea părul pe ochi şi n-am avut cu ce să-l prind… 😛

  17. Savantu' 24 October, 2012 at 20:46

    Inafara de alte diferente de fizic, femeile au o foarte interesanta proprietate a vederii (ochilor):

    pot sa vada de la 10 metri un fir de par blond (ea fiind bruneta) pe sacoul sotului, dar nu pot vedea bine, de la un metru, usa de la garaj.

    P.S. Si eu am comentat pentru un prieten.

  18. lulu 24 October, 2012 at 20:52

    @RoseN: @Cristiana: @Cms: Spuneti-mi ca glumiti totusi 🙂

  19. RoseN 24 October, 2012 at 20:53

    @lulu: Noi sa glumim??? sfiiiinte, ce blasfemie, unde s-au mai vazut glume pe acest site cul.tural? =))
    nu, deci nu glumim 😀

  20. geo 24 October, 2012 at 20:55

    Dan1, Cms Bre, bateți câmpii ? păi de vreo douăj d’ani femeile sunt muuult mai egale decât bărbații … mai exact, au preluat conducerea pe șestache și fac ce vor din noi =))

    @Dan1: Da, așa este, soția mea poate sa cheltuie PIB-ul României în vro’ doua zile(ea susține că în două ceasuri, da’ eu am orișice dubii =)) ) pe când guvernul (format din bărbați) aceleiași țări trage de el un cam un an =))

  21. Cms 24 October, 2012 at 20:55

    @lulu: RoseN nu se referea la mine. Cristiana se referea la mine. :))

  22. lulu 24 October, 2012 at 20:56

    @RoseN: Pai ar fi mai bine sa glumiti decat sa existe o poza a lui CMS in fusta si sa o tineti numai pentru voi

  23. lulu 24 October, 2012 at 20:57

    @Cms: Crunta dezamagire :)) :)) :))
    PS O sa ne multumim cu poza de care vorbeste Cristina :d

  24. Cristiana 24 October, 2012 at 21:03

    @Cms Bine zana :)):)):)):))
    @Lulu Ti-a raspuns Cemesica 😀
    @Savantu’ Spune-i pretenului sa-si caute una bruneta :)):)):))

  25. Cms 24 October, 2012 at 21:04

    @lulu: Cordeluţele de care vorbeşte Cristiana arată aşa, deci îţi poţi face o idee cam cum arătam eu… ;))

  26. lulu 24 October, 2012 at 21:14

    @Cms: Nu chiar ce ma asteptam :d

  27. Dan1 24 October, 2012 at 21:32

    @lulu: A, înteleg! Voiai una la bustul gol si cu fustita! (si cu bentita! ) =))

  28. ady 24 October, 2012 at 22:18

    @Cms: femeile au inceput sa poarte pantaloni pentru ca le era frig. (dupa aia s-au gandit la putere si alte dracii) oricat de lunga si/sau groasa ar fi o fusta, un vant (crivat, viscol in anumite cazuri) tot patrunde pe unde nu l-am vrea. 🙂

  29. Belle d”Imagination 24 October, 2012 at 22:20

    Atunci hai să ne întoarcem la tradiţiile care au făcut Europa ”mare”, ca să îl parafrazez pe un prieten de-al meu.

    Acu nu mai mult de 250 de ani, (George Damian poate să confirme), femeile din Ţările Române nu aveau voie să iasă neînsoţite de un membru masculin al familiei sau de către o femeie suficient de bătrână pentru a nu mai fi eligibilă. Nu aveau voie să deţină pământ sau afaceri. A li se permite accesul la educaţie era o chestie bizară. De ce să iroseşti banii ca să înveţi o fată inutilă şi proastă să înveţe să scrie şi să citească?

    Acum nu mai mult de 250 de ani, în Europa cu care noi avem o relaţie de ”te odio e te amo, excrucitur”, femeile nu puteau moşteni proprietăţi, puteau fi cu uşurinţă înlăturate de la cam orice moştenire. Femeile nu puteau depune mărturie în sala de judecată şi pot să o ţin de acum până răspoimâine cu interdicţiile. În ţările suficient de luminate ca să permită şi fetelor să înveţe, să ştie să îşi iscălească anevoie numele şi să poată citi din Biblie şi cartea de bucate era arhi-suficient.

    Hai să ne întoarcem în poziţia inferioară animalelor de povară, bune doar de slugărit. Hai să ne mărităm iar la 13-15 ani şi să ne apucăm de plodit imediat. Hai să stăm sluj la picioarele bărbatului, mai ales când vine muci de la crâşmă şi cu chef de se x.

  30. Cms 24 October, 2012 at 22:31

    @ady: Chiar nu ştiu pe unde a început fenomenul purtării pantalonilor de către femei (mă gândesc la timpuri dinainte de Coco Chanel), ca vestimentaţie practică. Ar fi interesant dacă ar avea o legătură cu climatul din zona respectivă. Oricum, pantalonaşi pe sub rochie sau fustă se purtau demult.

  31. N.A. 24 October, 2012 at 22:32

    Am niste rochite mai largi, de acu’ 10 kile, ma duc sa-l probez pe barbati-miu..

  32. Belle d”Imagination 24 October, 2012 at 22:35

    Acu ce-am mai zis?
    Misoginismul mă loveşte din nou la tibie şi peroneu. Sau perineu.

  33. Cms 24 October, 2012 at 22:43

    Ce folos că faci peste 10 ani de karate şi ai centură neagră? De o nevastă ca N.A. nu te apără nimeni şi nimic. 😛

  34. ralucahippie 24 October, 2012 at 22:47

    @Cms:
    Povestea e un pic mai veche. De exemplu, in Grecia antica barbatii purtau un fel de tunici care, sincer, dupa standarde moderne cam arata a rochite. Mai mult decat atat, la contactul cu persii, care purtau pantaloni, grecii au facut un misto crunt de ei, pe motiv ca aratau super-efeminat.
    (sa nu mai zic de volanasele, funditele si colantii purtati de barbati in secolul al saptispelea, ca divaghez….)

  35. dyers_eve 24 October, 2012 at 22:53

    Femeile nu-s egale cu barbatii, femeile sunt mai multe decat barbatii. Asadar, pentru ca traim epoca dictaturii minoritatilor de tot felul, propun ca noi barbatii sa incepem sa ne cerem drepturile. In special cele care nu ni se cuvin.
    Vrem invatamant propriu, mitinguri si parade in fiecare luna si, mai ales, tablite bilingve pentru fiecare camera a locuintei.
    De ex: “dormitor/ camera de interogatorii”, “bucatarie/ camera de tortura” samd.

  36. dyers_eve 24 October, 2012 at 22:57

    “Suntem egale cu barbatii, din pacate” -ahaaa!!! deci recunoasteti ca sunteti niste pacatoase !!!

  37. Cristi 24 October, 2012 at 23:17

    Eu va anunt de acum: NU ma imbrac in rochie/fusta …, nu sunt epilat. 😀

  38. Cristina Ş. 25 October, 2012 at 08:49

    @Cristi: nu te epilasi, zici? nu-i bai, ia si tu niste ciorapi 50den si nu se vede uite aici:

    http://www.comfort4men.de/shop-european/pantyhose-tights/ohne-stuetzkraft/luxus-strumpfhosen/c418m-comfort4men-luxury-tights-50den-low.html

    dyers_eve: fata, >:D<

  39. Ioana K-Man 25 October, 2012 at 10:36

    Se stie ca secretarele misca tot in firma/ companie, da?

  40. infinitiv 25 October, 2012 at 10:58

    Egalitatea dintre sexe a incetat cand Adam a mancat marul….putea sai dea si Evei jumate…asa acu toata lumea da vina pe el ca a muscat din mar desi urzeala din spatele actiunii apartine altcuiva ….muhhahha!!

  41. N.A. 25 October, 2012 at 12:05

    @Cms: =)) =)) =))

  42. Cristina Ș. 25 October, 2012 at 12:06

    @Cms: normal, daca au fost considerate niste “barbati nereusiti” – ca sa ma exprim frumos – si tratate ca atare.
    dupa 2000 de ani de misoginism – cititi ce zice Belle d”Imagination mai sus – ce se putea intimpla decit ce se intimpla acum?!

    nici “barbatii” din zona (sud-europa+zona mediteraneana) nu ajuta la imbunatatirea situatiei pentru ca in capul lor exista o Spaltung (cre’ ca-i zice dihotomie in romana?): ori curva ori fecioara maria.
    dai peste o curva si o vezi fecioara maria (ce va mirati, misoginilor le plac curvele!), dai peste o fecioara maria si incerci din toate puterile sa o faci curva.

    zic pentru cei care circotesc ca aia de se cred psihologi pe-aci sigur stiu ce-i cu modelul asta, da’ tac.

    emanciparea femeii e oricum cea mai rafinata forma de misoginism de pina acum.

    imi place foarte mult cind vad cite o scena in care un “barbat” (a se citi mina trista) inlatura din fata lui o femeie cu cotul (sa zicem, dar am vazut si altfel) numai ca sa ajunga el primul sa-si ia apa/farfuria cu mincare/etc si apoi iti explica ca e egalitate intre barbati si femei si ce te uiti asa oripilata la el?!

  43. Cms 25 October, 2012 at 12:18

    @Belle d”Imagination: Ţi-ai schimbat email-ul. ;))