Promo

PROMO/ Haruki Murakami în dialog cu Daily Cotcodac

Daily Cotcodac va publica mâine un interviu cu unul dintre scriitorii care tocmai nu au luat premiul Nobel – celebrul scriitor japonez Haruki Murakami (“un interviu-document”, cum am spune dacă am fi la fel de cretini ca Grigore Cartianu). Chiar dacă nu aţi citit nimic scris de el (în acest caz e bine totuşi să pretindeţi că aţi făcut-o, altminteri riscaţi să fiţi daţi afară de la multinaţionala la care lucraţi), aşteptăm opiniile voastre pertinente.

Iată şi un scurt fragment din acest interesant interviu.

Daily Cotcodac: Am citit câteva cărți de-ale dumneavoastră, și-mi amintesc că mi s-au părut plăcute în timp ce le citeam, dar imediat ce le-am terminat, le-am uitat. Voiam să știu dacă aveți vreo explicație. Că, știți, cu alte cărți nu prea mi se întâmplă.

Haruki Murakami: Ah, asta? Nu e nimic grav. Romanele mele sunt programate să se autodistrugă în memorie la 2,5 secunde după încheierea lecturii, lăsând în urmă o aromă plăcută și o dorință subconștientă de a cumpăra și următorul roman.

Share:

31 comments

  1. RoseN 22 October, 2012 at 12:06

    Pai da’ tu cu cine crezi ca vorbesti dom’le? normaaaaaal ca am citit, ihiii, ihiiii 😀 tot asa am patit si noi, s-au distrus instant paginile in capsorul nostru 😀 da’ bune, bune carti!

  2. Alina C. 22 October, 2012 at 12:16

    Dar de nevasta lui Dumnezeu ce se mai aude?

    P.S.: Si afganul nostru? Ce s-a intamplat cu el? Am ramas ne…
    P.P.S.: Aventuri in Aparatori, acolo, nu se mai intampla?

  3. Ana 22 October, 2012 at 12:28

    Da’ chiar!
    Si Doru?! Ce-ati facut cu Doru?!

  4. LP 22 October, 2012 at 12:53

    Serios? Eu am citit o singură carte de-a lui și, deși nu-mi mai amintesc ce scria în ea, nu a lăsat o aromă plăcută. Și nici dorința sub sau supra conștientă de a mai citi vreuna.

  5. Dan1 22 October, 2012 at 13:20

    Haru… cum?
    Si beee. Mai bine le programa sa aiba un efect subliminal asupra juriului, asa lua si el un premiu Nobel sa aiba ce sa scrie-n CV. :))

  6. Lepka 22 October, 2012 at 13:31

    Da` Pirca de ce nu mai scrie? Ce-ati facut cu el?

  7. lulu 22 October, 2012 at 13:31

    Inainte de asta trebuia sa ii publici pe aici macar un roman. Pentru o prietena care n-a cititi nimic de el spun…

  8. lulu 22 October, 2012 at 13:32

    @Lepka: Buna dimineata =)) =))

  9. Dan1 22 October, 2012 at 13:35

    @Lepka: Scrie, dar scrie la fel ca Haruki! Noi citim si – dupa 2 secunde si 5 zecimi – uitam complet! =))

  10. boemul 22 October, 2012 at 13:47

    ce site e ăsta de fapt? deili numaştiucum?

  11. costin 22 October, 2012 at 13:50

    Asta si-a pus glutamat in text!

  12. N.A. 22 October, 2012 at 14:10

    Si, deci, pe cand si-un interviu cu Cartarescu? Ca si el, la fel, tocmai ce nu a luat Nobelu’…

  13. N.A. 22 October, 2012 at 14:11

    Ca n-aveti pic de respect pentru patrimoniul national, va repeziti repede sa luati tot din Occident/Orient, ignorati valorile noastre… Nepatriotilor!

  14. N.A. 22 October, 2012 at 14:13

    N-am citit nimic inca, da’ era cat pe ce sa ma apuc, acum juma’ de an, de 1Q84 (am preferat in ultimul moment Viata lui Pi, dupa care altceva, dupa care… ) Se pune?

  15. Lepka 22 October, 2012 at 14:45

    Ce scriitori japonezi visati, ma? Voi ati vazut ce fotografii misto a pus RoseN pe blogul dumneaei ?

    http://www.adelahriscu.ro/2012/10/sailing-and-driving.html#.UIUqZnpyshc.facebook

    P.S. Frate Camionagiu, matale sa nu te uiti la fotografiile 73-75, ca stiu ca esti o fire sensibila si mi-e teama ca te-ar tulbura prea tare :))

  16. RoseN 22 October, 2012 at 14:48

    @Lepka: ce va mai plac pronosagurile…aaa…literatura :))

  17. Lepka 22 October, 2012 at 14:53

    @RoseN: nuu…mie imi place Grecia. Si fotografiile chiar sunt foarte frumoase. Felicitari!

  18. RoseN 22 October, 2012 at 14:55

    @Lepka: merci merci 😀
    ma bucur ca sunt apreciate =))
    P.S. chiar si de tine domnu Tetris 😀

  19. M3bis 22 October, 2012 at 15:05

    @RoseN: Să ştii că dacă văd sfârcuri fac urât! Nu-s înţărcat!

  20. LP 22 October, 2012 at 15:06

    Mă gândesc să povestesc în beneficiul celor care n-au citit nimic de HM cartea pe care am citit-o eu. Adică ce-mi mai amintesc (aproape nimic) și ce-am înțeles (chiar nimic). Titlul, de exemplu, nu mi-l mai amintesc foarte sigur – cred că e ceva de genul La capătul lumii in țara aspră a minunilor, dar mi-e lene să gugălesc.

    Erau două planuri ale povestirii – unu și doi.

    Planul unu (sau, în orice caz, ăla cu care începea cartea – cred) era cu un unicorn. Dar nu era un unicorn pe bază de cal, ci pe bază de capră sau oaie sau ceva de genul. În planul ăsta nu cred că se întâmpla ceva.

    Planul doi era cu un detectiv particular sau un corporatist (nu mai țin minte) care umbla prin niște tuneluri de metrou ca să ajungă la un castel (sau nu) unde era prizonieră (sau nu) fiica CEO-ului.

    Și nu-mi amintesc sfârșitul, dar cred că nici nu avea un deznodământ, deci e ok.

  21. RoseN 22 October, 2012 at 15:06

    @M3bis: auch, n-ai intrat la moderare c-ai folosit cuvinte d’alea nerusinate? 😀

  22. M3bis 22 October, 2012 at 15:30

    @RoseN: Ba da.

  23. Rada 22 October, 2012 at 15:59

    @LP: Mda, nici eu n-am mai citit demult ceva de H&M. Imi placea sa citesc etichetele, insa nu intelegeam nimic din triunghiurile si cercurile alea.

  24. Sorin 22 October, 2012 at 16:03

    ” la fel de cretini ca Grigore Cartianu” ; cred ca in cazul lui Gregoar se potrivea mai bine “cretini ca Cartianu” 😀

  25. LP 22 October, 2012 at 16:07

    @Rada: Păi sunt și câteva cuvinte. Citește cuvintele, nu desenele. 😀 Sau du-le la curățătorie, doamnele de acolo sunt mai literate decât noi. 😛

  26. dyers_eve 22 October, 2012 at 16:19

    Mie-mi suna foarte cunoscut numele asta, Haruchi Muracami, da’ nu’s de un’ sa-l iau. Cred ca l-am gasit in topul ala cu 100 de nume (da dom’ne, da, ala pe care l-a scris Julius si l-a citit Morar, ca are dictia mai buna :))
    Sau cred ca l-am vazut pe niste tablite bilingve, la intrarea in Harghita parca =))

  27. dyers_eve 22 October, 2012 at 16:27

    Facura si aia in Argentina niste carti care se sterg singure in doua luni, daca nu le citesti. Cred ca Murakami a fost prima optiune 🙂
    http://www.dollo.ro/2012/09/cartea-care-se-sterge-singura-dupa-doua-luni/

  28. Cristiana 22 October, 2012 at 18:46

    ”Romanele mele sunt programate să se autodistrugă în memorie la 2,5 secunde după încheierea lecturii, lăsând în urmă o aromă plăcută și o dorință subconștientă de a cumpăra și următorul roman.” Japonezi astia si tehnologia lor,nt,nt,nt,nt
    @M3bis poti sa te uiti linistit la poze, e doar o juma’ de sfarc,bine, una mai mare 😀

  29. Belle d”Imagination 22 October, 2012 at 18:54

    Noul val, crescut la ţ a ţ a generoasă a măreţului Cohelio.

    PS: @ CMS: Când?

  30. Cristina Ş. 22 October, 2012 at 23:49

    @N.A. a spus: “Si, deci, pe cand si-un interviu cu Cartarescu? Ca si el, la fel, tocmai ce nu a luat Nobelu’… Ca n-aveti pic de respect pentru patrimoniul national, va repeziti repede sa luati tot din Occident/Orient, ignorati valorile noastre… Nepatriotilor!

    =)) =))

  31. N.A. 23 October, 2012 at 09:28

    @Cristina Ş.: Pai, zi si tu! Ca avem si noi neluatorii nostri de Nobel, ca sa-l parafrazez pe Caragiale.. =))