Postul nu e post destul

Locul unei femei

Belle d”Imagination

Pe când tocam ultimele cepe din casă pentru a încropi o preacinstită salată de cină, printre lacrimile oferite cu generozitate de dioxidul de sulf care se combina cu umezeala de pe globii mei oculari spre a crea efectul de pioasă înlăcrimare, am avut o cascadă de revelaţii teologice.

Prima a fost că, deşi primul reflex mental pentru o cină uşoară a fost să mă duc până la supermarketul de jos şi să-mi iau nişte delicioase cornuleţe cu mere, gata făcute de nişte cofetari pricepuţi, reflexul nazal a fost o strâmbătură intensă. Nţţ! Urmată de săpături arheologice prin frigider pentru a identifica ceva comestibil. Chestie care m-a nemulţumit profund. Şi uite aşa mi-am dat eu seama, în acord cu Biblia, că femeia trebuie să fi fost ultima pe lista creaţiei, că altminteri nu mai reuşea Dumnezeu să termine Creaţia nici în ziua de azi. Căci Eva s-ar fi băgat permanent peste treburile Creatorului, încercând să îmbunătăţească planurile universului. Întrucât femeie se tălmăceşte prin veşnic nemulţumită.

Notă Julius: Rezum eu, pentru cititorii noştri mai puţin deprinşi cu ghicitul în logica femeiască: dra Belle tăia ceapă pentru a-şi face o salată uşoară şi sănătoasă. Deşi îi era foame, îşi dă seama că de fapt nu-i place nimic, iar asta o duce la o revelaţie pseudo-teologică. Apoi probabil s-a descărcat pe amărâtul ăla.

Tocând pios în continuare, am ajuns la concluzia că nu degeaba ne-a făcut Dumnezeu veşnic nemulţumite, fiindcă uite aşa s-a ajuns să nu mai locuim în peşteri unde să ne tragă la şale, să ne luăm haine elegante de la mall şi să salvăm cu like-uri pisicuţele drăguuuuuuuuuţe de pe facebook, fiindcă doar nemulţumirile permanente ale femeilor cauzează avansul profund al rasei umane.

Notă Julius: Ar mai fi şi varianta că Dumnezeu era puţin ofticat pe Adam în momentul ăla.

Iar pe când îmi ştergeam pentru ultima dată lacrimile, mulţumită de propria mea înţelepciune, mi s-a relevat că bărbaţii au dreptate când spun că locul femeii e în bucătărie. Căci, fără să fi petrecut aceste minute folositoare sufletului, cum aş ajuns la Iluminare în propria casă?

PS: Aceiaşi bărbaţi, când trimit femeia în bucătărie şi îi spun că destinul ei e să gătească, uită că majoritatea sculelor tăioase dintr-o casă modernă se află chiar în bucătărie.

Share:

28 comments

  1. Alina C. 31 October, 2012 at 15:38

    Fată, câtă ceapă ai pus la salată, că ai tăiat cam multă. Aveai măcar o fasole prin preajmă?

  2. Ana 31 October, 2012 at 15:49

    In casele modeste, cam pe unde se afla sculili alea?

  3. Stephanie 31 October, 2012 at 15:55

    Eu cred ca pentru fiecare femeie nemultumita din Univers Dumnezeu a creat un barbat care s-o multumeasca . Problema e ca acest barbat se afla in celalalt capat al Universului femeii respective, astfel incat ea, practica asa cum ii sta bine unei doamne, pune mana pe ce gaseste, pe principiul “n-ai frumos, pupi si mucos”!

  4. Dan1 31 October, 2012 at 16:12

    Nota Dan1: Barbatii trimit femeia în bucatarie iar ea hop! la volan! In trafic! =))

  5. dio 31 October, 2012 at 16:13

    cum pot fi cornuletele cu mere cina? maxim desert, zic…

  6. Cristina Ș. 31 October, 2012 at 16:20

    @Dan1: :)) :))

  7. Dan1 31 October, 2012 at 16:29

    @Cristina Ș.: Ce sa fac daca Andryusha nu mai comenteaza?! :))

  8. geo 31 October, 2012 at 16:36

    @Dan1: bre nenea da misogin mai ești, femeile pot conduce și chiar parca mai bine decât bărbații

  9. Eugen 31 October, 2012 at 16:41

    @Ana: pai nu se prea afla, neavand locuitorii lor ce sa taie.
    Ca-n bancul ala cu familia lipita pamantului de saraca ce era, de se duceau aia mici la tata si-i ziceau “Tata, ne e foame!” “Pai beti apa!” “Da’ n-avem dupa ce…” “Ei, cum nu? Dupa usa!”

  10. sebra 31 October, 2012 at 17:05

    @Stephanie:
    Eu cred că pentru orice femeie nemulţumită din Univers, Dumnezeu a creat un bărbat pe care să-şi descarce nervii. 😀

  11. mifty 31 October, 2012 at 17:18

    @sebra: … nu-i musai: de pildă, Julius e neînsurat… încă!!! ;))

  12. Rada 31 October, 2012 at 17:21

    Voi ati observat ca de cand s-a dat liber femeilor in armata, e pace aproape peste tot in lume? Nu mai are nici un farmec sa pleci cu baietii la o batuta..

  13. Cristi 31 October, 2012 at 17:33

    @geo: Si barbatii pot gati, in unele cazuri chiar mai bine decat femeile. =))

  14. geo 31 October, 2012 at 17:35

    @Cristi: taci mă că mă dai de gol și nu mai scap acasă =))

  15. lulu 31 October, 2012 at 17:38

    Daaa, si numai noi si Dumnezeu stim cat de greu ne e sa fim vesnic nemultumite… =)) =))

  16. sebra 31 October, 2012 at 17:44

    Evident că bărbaţilor nu le convine comentariul meu de mai sus, altfel nu-mi explic de ce atât de puţine like-uri.

  17. Cristi 31 October, 2012 at 18:10

    Daca nu ai vazut si chipul lui Iisus in ceapa tot deageaba. Este o revelatie teologica neacceptat de PreaZambaretul Teofil sau cum l-o fi chemant pe sefu popilor

  18. Alina C. 31 October, 2012 at 18:25

    De când mi-am pus avatar, mi-au crescut like-uri în grădină. 😀

  19. Ina_adevarata 31 October, 2012 at 18:44

    Singurul obiect pe care îl identifică bărbații în bucătărie este cratița, de aici și expresia “femeile să meargă la cratiță”. Mai văd ei acolo niște obiecte tăietoare, dar de cînd și-au văzut nevestele tăind morcovi, le e teamă să întrebe ce-s alea.

  20. Dan1 31 October, 2012 at 19:32

    @Ina_adevarata: Au auzit si de Lorena Bobitt! De-aia nu întreaba! :))

  21. Locul unei femei » lacul.ro 31 October, 2012 at 19:36

    […]  Restul, pe http://www.dailycotcodac.ro/2012/10/locul-unei-femei/ […]

  22. Belle d”Imagination 31 October, 2012 at 19:41

    @Alina C: era o salată de roşii şi una de vinete, trebuia să toc ceva ceapă.

    PS: Ceapa se pune întâi în apă, pentru a ieşi fix nenorocitul ăla de dioxid de sulf care în contact cu ochii creează acid sulfuric şi d-aia plângi de zici că n-ai primit un like în viaţa ta. Dar trebuie să recunoşti că lăcrămile pioase au dat bine-n text, ca mise-en-scene.

  23. Dan1 31 October, 2012 at 20:24

    @Alina C.: E avatarul soacra-tii? :))

  24. ela 31 October, 2012 at 20:34

    Belle d’Imagination , pune usturoi si ulei de masline in ambele salate si ai scapat si de lacrimi si de consideratii crestino- sexisto-filozofice ….. Si e buuuuuuun de mori 😀

  25. N.A. 31 October, 2012 at 20:52

    Deci primele 2 paragrafe sunt foarte clare, in al treilea n-am inteles ce vroia sa ne explice Julius… 😛

  26. ela 31 October, 2012 at 21:45

    @N.A.:

    Incearca, in limita posibilitatilor sale sa ne explice cum se face o salata !
    😀

  27. Belle d”Imagination 31 October, 2012 at 22:42

    @Ela, câte bordeie, atâtea obiceie.

    Mie-mi plac salatele de roşii şi alea de vinete cu ceapă.
    Şi tocmai am recunoscut că nu am plâns.
    Când chiar am multă ceapă de tocat, am robot, sau port ochelari.

  28. N.A. 1 November, 2012 at 16:39

    @ela: =))