Postul nu e post destul

Drama autorului de pe Daily Cotcodac

Ozzy

De câteva săptămâni mă chinuia teribil un gând: „Băi Ozzy, oare când o să pui și tu mâna să scrii textul ăla genial, plin de glume, care să apară pe Daily Cotcodac și să aibă un succes atât de nebun, încât să duduie butonul de donații?” Nu că ar fi conectat la vreun cont de-al meu butonul ăla, căci, așa cum scrie și pe site, la descrierea echipei, eu sunt dintre ăia care nu scriu pe DC ca să câștige bani, ci câștigă bani ca să scrie pe DC. Cu alte cuvinte, nu trăiesc din scris – apropo de asta, fac aici o paranteză pentru a plasa o glumă foarte bună, chiar cu riscul de a fi cenzurat de Admin: știți care e prima asemănare dintre Simona Catrina și Julius? Ambii vor să trăiască din scris. Dar a doua? Ambii vor să trăiască din scrisul Simonei Catrina.

Oricum, chiar și fără avantaje materiale, nu poți să negi că te simți bine când iei și tu acolo 2-300 de like-uri. Ok, le scazi pe-alea pe care le dau Rushenne, N/A și restul fetelor înainte să citească articolul, scazi ce-ai dat tu și nevastă-ta, mă, da` tot rămân 15-20 pe bune. Plus că ai o soluție de avarie pentru când te-or lua părinții la bani mărunți referitor la ce-ai făcut în viață. „Uite, mamă, am publicat la ziar alături de Julius Constantinescu și Simona Catrina”. „Bravo, puiul mamei, mi-era teamă că o să tragi mâța de coadă tot restul vieții”.

În fine, ca să n-o mai lungesc, iată-mă singur, față în față cu laptop-ul, hotărât să-i trimit lui Julius un text de succes. În prima zi, am renunțat rapid. Julius a băgat pe facebook un status în care ne bătea apropouri să-i trimitem texte. Zic: „Dacă îi trimit azi, o să creadă că scriu la comandă și nu mai scap de el”.

Peste câteva zile am hotărât că a trecut suficient timp cât să pară că trimit din proprie inițiativă. Aveam vreo două glumițe din sport, dar n-am vrut să le dezvolt, publicul DC e majoritar feminin și nu apreciază cum se cuvine o glumă de stadion. Aveam ceva și pe politic, dar riscam nu numai să nu fiu publicat, dar să mă și scoată mogulul din lista de facebook (pauză de glumă: pentru cine nu știe, eu și Julius avem aceleași simpatii fotbalistice, dar simpatii politice diametral opuse. Nu e ciudat că, deși se spune că la fotbal și la politică se pricepe toată lumea, Julică nu se pricepe la niciuna dintre ele?)

(Notă Julius: mă bucur că îţi declari deschis simpatia pentru Băsescu, chiar mă plictisisem să-i aud pe toţi iubitorii de democraţie că votează cu el doar ca să nu iasă Iliescu; în ce mă priveşte, nu am simpatii, ci antipatii politice)

În a șaptea zi am meditat la nedreptățile vieții. „Uite, frate, Alina C., de exemplu, e suficient să meargă acasă o juma de oră, că îi dă soacră-sa material pentru trei săptămăni. CMS, la fel, e doctor, mai vede o operație, mai moare un pacient, subiecte căcălău de făcut mișto. Eu n-am decât avantajul că stau în Drumul Taberei, dar deja a cam făcut Julius toate glumele pe tema asta”.

După încă o zi, m-am așezat decis la birou. Aveam ceva subțirel cu domnu` Dan – cine mai râde azi la glume cu domnu` Dan? – dar, na, decât deloc. Deschid DC să văd care-i atmosfera….Dezastru!!! Apăruse articolul lui Stephanie, acel articol, ăla cu peste 1k de like-uri. Ce să mai scrii, frate? E ca şi cum te-ai duce la femei după Titus Steel.

Nota redacţiei: După atâtea glume, suntem nevoiţi să facem o scurtă pauză, să vă mai trageţi sufletul, că probabil aţi râs până v-au dat lacrimile. Rămâneţi pe Daily Cotcodac, vom reveni în scurt timp cu partea a doua. Totuşi, ca să fim siguri că rămâneţi pe Daily Cotcodac, vom publica şi numele cititorului care a câştigat imprimanta multifuncţională HP.

Citeşte şi:
Week-end cultural: O notă de plată, un moşulică şi câţiva ţigani autentici

Share:

63 comments

  1. ErRon 18 October, 2012 at 06:26

    Ozzy, mi-ai inseninat ziua, de buna-dimineata! Am crezut ca numai pe mine m-a complexat acel articol al Stephaniei!:D
    Si, pe deasupra, eu nici nu stiu sa pun link!:D

  2. sebra 18 October, 2012 at 07:25

    Sa scrie numai Ozzy de umplutura, ca el stie.

  3. geo 18 October, 2012 at 07:46

    cine draq e Titus Steel ala de se duce la fumei toocmai în Drumul Taberei ?

  4. Cristina Ş. 18 October, 2012 at 08:29

    @geo: :)) :))

  5. boemul 18 October, 2012 at 08:40

    @geo:
    pentru că în Rahova n-are loc de mine :))
    evident, glumesc, io ştiu proverbul ăla cu “să nu faci pe lângă casă, că miroase”…

  6. Ozzy 18 October, 2012 at 08:45

    Julius, nu era vorba de Băsescu. Era vorba de faptul că tu ești cam comunist 😀

  7. Dan1 18 October, 2012 at 08:50

    @Ozzy: Daaa, asteapta de la toti autorii “dupa posibilitati” si le da tuturor “dupa necesitati”, nu? =))

  8. costin 18 October, 2012 at 09:16

    @geo: Titus Steel e numele noii magistrale de Metrou care se construieşte în Drumul Taberei.

  9. chocolate 18 October, 2012 at 09:43

    Simona Catrina chiar reuseste sa traiasca din scris, Julius doar supravietuieste din scris.

  10. camionagiu 18 October, 2012 at 09:43

    rămâneam pe Daily Cotcodac dacă publicaţi numele AUTORULUI (sper ca n-am fost din nou prea subtil), care a câştigat imprimanta.

    Incredibil cât de tare semăn cu Profesorul Ozzy, când am citit-o pe aia că voia să scrie, dar s-a oprit fiindcă cerea admin texte şi nu voia să se creadă că scrie la comandă, am zis că mă urmăreşte prin priză!

    PS
    Ozzy, după ce ca un maestru ai pus-o pe asta cu cerutul care ne blochează, e clar că n-o să mai aibă booolan să mai ceară şi atunci avem motiv:

    – Păi n-am ştiut că ai nevoie, frate! Dacă nu zici…

  11. M3bis 18 October, 2012 at 09:47

    @camionagiu: Ştii mai multe decât mine? Al dracu’, nu vă mai satură de căpătuială! Robinetul ăla l-ai schimbat?

  12. M3bis 18 October, 2012 at 09:48

    @chocolate: Ce ne mai plac avatarurile!

  13. geo 18 October, 2012 at 09:55

    @chocolate: e normal sa traiască din scris Simona, e savurează o șarlotă pe săptămână … Julica 3 savarine și 7 cremșnituri pe zi =))
    @camionagiu: dumneavoastra mereu sunteti subtil
    @boemul: sa nu uiti de mincioc ca nu am, dimineață la 5,30 plecarea

  14. Cms 18 October, 2012 at 10:00

    Du-te, măi Ozzy, că eu mă chinui de cinci zile să găsesc încheierea la un text cu o babă care se închide în casă. Deşi ai dreptate, Stephanie e de vină pentru tot! :))

  15. M3bis 18 October, 2012 at 10:04

    @Cms: Eu mă chinui de 2 luni să găsesc introducerea la un text. Beat that!

  16. camionagiu 18 October, 2012 at 10:12

    @Cms: @M3bis: Părerea mea e că vă stresaţi prea mult. Probabil nu ştiţi că domnul admin are cutii metalice întregi în beci cu tomuri de poante păstrate încă de când era la grădiniţă. Toţi se distrau, el nota fiecare chestie amuzantă.

    Trimiteţi textul brut, ideea în mare, căci el presară poantele. Are o plăcere nebună să facă asta, chiar detestă să primească texte perfecte, cizelate, numai să le ia cu copy şi paste în site.

    Cică îl devalorizează dacă nu se implică masiv.

  17. Cristina Ș. 18 October, 2012 at 10:48

    nah, pai atunci comentati trollati numai voi, ca e cu dedicatie articolul.

    noi o sa trollam comentam cind o sa se scrie si despre drama comentatorului de pe DC

  18. M3bis 18 October, 2012 at 10:54

    @Cristina Ș.: Drama comentatorului de pe DC este doar atunci când, dracu’ s-o ia de eroare, apare "Error Establishing a Database Connection".

  19. gobblin 18 October, 2012 at 10:54

    Ozzy, eu iti dau like ca mai dus o data cu masina la meci :)))

  20. M3bis 18 October, 2012 at 10:58

    @gobblin: În mai?

  21. Cristina Ș. 18 October, 2012 at 11:06

    @M3bis: si cind nu merge butonul de edit :), si … da’ nu, nu va spun ca dup-aia nu mai cititi

  22. chocolate 18 October, 2012 at 11:10

    Eu am niste texte, dar astept invitatie sa le trimit. Na, credeati ca noi nu putem?

  23. lulu 18 October, 2012 at 11:11

    @M3bis: Eu cand apare eroare, verific si la SLVC. Daca e eroare si la ea, nu intru in panica, ma gandesc ca iar a picat curentul/netul in balcon. 🙂

  24. M3bis 18 October, 2012 at 11:12

    @Cristina Ș.: Mda! Adevărate tragedii!

  25. M3bis 18 October, 2012 at 11:13

    @lulu: Fată isteaţă. Să ştii că nevastă-mea mai închide din când în când geamurile de la balcon şi atunci nu mai e curent deloc!

  26. Dan1 18 October, 2012 at 11:15

    @chocolate: Te invitam! Trimite-le!

  27. lulu 18 October, 2012 at 11:17

    @M3bis: Ha ha. Am crezut ca spui ca nevasta-ta mai scoate din cand in cand stecherul din priza, ca sa vedem si noi ce inseamna o gluma buna :))

  28. M3bis 18 October, 2012 at 11:22

    @lulu: Dacă aş fi un pic mai misogin…

  29. Ionuț Alexandru 18 October, 2012 at 11:22

    Băi, ce dracu’ se întâmplă pe DC? Reveniți-vă! Chiar așa de monotonă a devenit lumea voastră? Hai, la scris cu voi! Băiatul ăsta măcar a scris ceva, restul ce fac?

    🙂

  30. Cristina Ș. 18 October, 2012 at 11:23

    da, da, bine zici, Dan1 !!
    chocolate, trimite-le tu, ca te invitam noi :))

  31. Cristina Ș. 18 October, 2012 at 11:24

    @Ionuț Alexandru: restul sint la birou

  32. M3bis 18 October, 2012 at 11:25

    @Ionuț Alexandru: Unii se ocupă cu spam-ul! Vrei să faci o vizită de lucru?

  33. JULIUS 18 October, 2012 at 11:28

    @M3bis: nu se poate. el ne citeste textele la Radio Vacanta 😀

  34. Cristina Ș. 18 October, 2012 at 11:28

    @M3bis: noh, da’ ce-ai cu el, ce facu?!

  35. RoseN 18 October, 2012 at 11:33

    Baaaai, eu m-am suparat, cum adica noi dam like INAINTE sa citim articolul??? cumva se insinueaza ca noi chiar citim articolul DUPA? :)) noi suntem aici cu treaba dom’le, noi muncim, nu citim :))

  36. Dan1 18 October, 2012 at 11:35

    @Ionuț Alexandru: Bre, nu întelege gresit! E unii care nu scrie si da vina pe altii (exact ca în acest text), si e altii care scrie si nu le publica Julius ca sa nu faca Doamne-fereste trafic sau sa primeasca like-uri sau donatii în bani. :))

  37. Ozzy 18 October, 2012 at 11:36

    @gobblin:
    Asta nu-mi spune nimic despre identitatea ta, nu s-ar putea să-mi dai mai multe detalii? Eu l-am dus cu mașina la meci și pe Dorel Stoica, atunci când nu mai avea mititelu bani de benzină la autocar =))

    Pentru ceilalți: nu vă mai aia pe voi, că adevărata dramă e în partea a doua

  38. Dan1 18 October, 2012 at 11:37

    @RoseN: Nu bre, se insinueaza ca voi, ca si mine, nu cititi deloc! Doar ca eu nu prea dau like fiindca nu prea intru pe FB. :))

  39. M3bis 18 October, 2012 at 11:37

    @JULIUS: Le-aş citi eu în locul lui, bre, dar ce facem cu accentul?
    @Ionuț Alexandru: Iartă-mă, bre!

  40. Dan1 18 October, 2012 at 11:38

    @Ozzy: E chiar Dorel Stoica, nu te-ai prins? =))

  41. Cms 18 October, 2012 at 11:38

    @JULIUS: Aici, dacă aş fi în locul lui M3bis, aş spune că sonorizare mai bună ca în spam nu se găseşte niciunde. 😛

  42. Belle d”Imagination 18 October, 2012 at 11:40

    Deci eu am trimis. Doo texte chiar.
    La primul care era un tutorial de scăpat de obsedaţii la telefon mi s-a spus sec ”ai un obsedat, e cazul să te lauzi cu asta?”

    Al doilea era despre o ţărăncuţă cu basma şi ochii în pământ care mi-a vândut a mai prima-ntâi struguri stricaţi, că deh erau bio şi eco şi să nu îmi iau lumea-n cap. La ăla nici măcar n-am avut feed back.

    Nu ca pe http://www.catchy.ro unde mi se publică toate reţetele.

    PS: N.A.: fată, stai pe aproape, că am învăţat nişte reţete super de legume umplute.

  43. RoseN 18 October, 2012 at 11:40

    @Dan1: Ah, m-am linistit :)) n-as vrea sa fiu acuzata de ceva ce n-am facut :))

  44. gobblin 18 October, 2012 at 11:41

    @ozzy: Va mai tin putin …

  45. Dan1 18 October, 2012 at 11:42

    @Belle d”Imagination: O salata de purcel la gratar m-ar interesa si pe mine daca ai vreo reteta! :))

  46. Alina C. 18 October, 2012 at 11:51

    Ozzy, egoistule, n-ai înțeles drama mea. Trăiesc cu soacra de doar doi anișori, am material pentru o carte, doar că n-ai râde citind-o. :p

  47. M3bis 18 October, 2012 at 11:51

    @Dan1: Aşa ceva…. Să-ntrebe un om, un bărbat, un reprezentant al sexului tare (mă rog, până la o anumită vârstă), cum se face salata de porc la grătar pe o femeie (are şi femeia părţile ei bune, am verificat avatarul), n-am mai văzut!

  48. geo 18 October, 2012 at 12:13

    @M3bis: ce îți mai place la Din Dragoste =))

  49. Ozzy 18 October, 2012 at 12:43

    Ah, și aș mai vrea să fac o precizare, ca să nu-mi iasă vorbe. Admin-ul a băgat de la el gluma aia cu Titus Steel, în textul original eu aveam alta. Eu chiar n-am nicio problemă să mă iau la întrecere cu Titus.

  50. boemul 18 October, 2012 at 12:49

    @Ozzy:
    Ozzy, întrece-te cu el cât vrei, vezi numa’ să nu te prindă că o să te cam usture când stai pe scaun :))

  51. Ozzy 18 October, 2012 at 13:00

    Hai că mă apropii de suta de like-uri. În curând o să-mi permit să-i zic ”Saru`mâna” lui Stephanie.

  52. Dan1 18 October, 2012 at 13:04

    @M3bis: De fapt ma gândeam la o salata asortata: purcel, vita, pastrama… :))

  53. Cristina Ș. 18 October, 2012 at 13:10

    @Alina C.: chiar pentru un roman fluviu :))

  54. Stephanie 18 October, 2012 at 16:04

    @Cms: @Ozzy: Degeaba dati vina pe mine! Textul ALA e singurul pe care Julius nu mi l-a corectat! Adica deloc, nici nu s-a atins de el! Asa se explica numarul de like-uri! :))

  55. JULIUS 18 October, 2012 at 16:29

    @Stephanie: păi nici nu m-am obosit, eram convins că nu e publicabil. norocul tău a fost replica de final 😀

  56. Stephanie 18 October, 2012 at 16:33

    @JULIUS: Dumnezeu a lucrat pentru mine! 😉

  57. dc 18 October, 2012 at 17:09

    Mai bagati textele alea sau plec acasa? >:)

  58. N.A. 18 October, 2012 at 21:14

    Bre, eu nu dau like-uri din politete decat la recomandarile muzicale ale lui Julius! :))

  59. N.A. 18 October, 2012 at 21:16

    @Belle d”Imagination: Asa, asa, cu legume, ca se apropie postul si trebuie sa ne mai lepadam de cele carneturi… =))

  60. Dan1 18 October, 2012 at 21:23

    @N.A.: La 53 de kile? Puuune mâna si manânca o salata de purcel la gratar! Sau o salata asortata (detei io reteta mai sus)! =))

  61. N.A. 18 October, 2012 at 21:34

    @Dan1: Pai ma indop destul cu de-astea, e cazul sa mai facem o schimbare, sa mai slabim si noi putin pentru Doru, da-o-ncolo de treaba! =))

  62. geo 18 October, 2012 at 21:44

    N.A.: o știucă umplută sau un somotei la grătar … Boemule, dacă prindem, să dea al’ de sus, 10 știuci sâmbătă donăm una pentru concursul de săptămâna aviatoare ?

  63. N.A. 18 October, 2012 at 21:56

    @geo: Pfuuu, ce-ar mai merge! Si cu niste mujdei! Asa, ca pentru dame fine! 😀