Aventurile bravului soldat Julică

Tristeţea unui Peugeot verde

Julius

– Ce-i asta, mă? Cum adică 7,4 la sută?!

– Păi, atâta scot în oraş. Că în oraş i-am făcut…

– Normal că în oraş! Doar nu crezi că am curaj să mai plec undeva cu tine.

– Ce să-ţi spun! Atunci du-te cu trenul.

– Nu fi obraznic.

– …

– Băă, 7,4 la sută? Diesel??

– Plm, nu mai sunt nou…

– Ai merita să te dau cu nasul prin pompă, să vezi cât mai costă motorina!

– Ee, las’ că nu-i aşa scumpă, m-am uitat şi eu la pompă când bagi motorină. Cu şapte, opt sute de mii ai făcut plinul.

– Plinul?

– Aşa mi-ai spus.

– Am minţit, idiotule! De 700.000 bag un căcat. Îţi pun perfuzii, asta fac!

Îmi aprind o ţigară şi mă aşez cu fundul pe capotă. Oftează.

– Stai toată seara pe calculator, pe mine nu m-ai mai scos în oraş de nu ştiu când. De plecat undeva nici nu mai zic…

Share:

45 comments

  1. Cristina Ș. 18 September, 2012 at 11:59

    “- Stai toată seara pe calculator, pe mine nu mai m-ai scos în oraş de nu ştiu când. De plecat undeva nici nu mai zic…”

    parca numai pe tine, peugeot verde ..

  2. Rushenne 18 September, 2012 at 12:26

    ‘De plecat undeva nici nu mai zic…’ – Ingratul! Nici n-a trecut prea mult de când l-ai dus în Vama. Să înveţe să mai aibă şi răbdare că doar nu o să îl duci dintr-o vacanţă într-alta. 😛

  3. Savantu' 18 September, 2012 at 12:27

    Julius, cum se numeste peugeot-ul??

    Mai citisem demult ceva de unul Stephen King, cu o masinutza numita Christine, si nu te vad prea bine.

  4. geo 18 September, 2012 at 12:34

    io spui ca metodă mai bună decât amenințarea cu GPL-ul nu se ezistă … asta după ce schimbi mai întâi injectoarele =))

  5. Cristi 18 September, 2012 at 12:39

    @geo: Motor Diesel pe GPL?

  6. Helga 18 September, 2012 at 12:40

    Dragute comentarii… Barbatii se leaga de masina in sine, iar fetele tot pe turta lor trag (miorlaind) spuza: ba ca nu le-ai mai scos in oras, ba se lauda ca au fost cu tine in Vama (sa se stie!).

  7. Ina_adevarata 18 September, 2012 at 12:42

    Nu mai zic de niște anvelope noi, niște huse drăguuuțe, că mi-e și rușine să mai ies din parcare cu vechiturile astea pe mine…

  8. Rada 18 September, 2012 at 12:42

    Alergatul cu masina dupa caini dauneaza grav consumului!

  9. geo 18 September, 2012 at 12:42

    @Cristi: lasă bre ca motoru’ nu știe carte =))

  10. Alina 18 September, 2012 at 12:42

    @Rushenne: A fost în Vamă? La Chefala? 🙂

  11. oreste 18 September, 2012 at 13:51

    totusi interlocutorul pare de gen masculin, du-l la o bere ca intre baieti :D: dar vezi sa nu te opreasca politia la intoarcere

  12. Cms 18 September, 2012 at 13:57

    Julius, că ţi se pare că înţelegi ce spun câinii, hai, treacă-meargă. Dar acum ai început să vorbeşti şi cu maşina? 😕
    Încă suferi după plecarea lui Minculescu de la Iris, aşa-i?

  13. ErRon 18 September, 2012 at 14:01

    @Cms: Ai facut specializare secundara psihologia?:D

  14. Cms 18 September, 2012 at 14:04

    @ErRon: Mai rău. Am făcut un stagiu întreg de psihiatrie. 😛

  15. Belle d”Imagination 18 September, 2012 at 14:11

    Vinde-l

  16. Daniela Taranu 18 September, 2012 at 14:20

    Julius!!! Greseala gramaticala, ce-ai facut cu acel nazi pe care-l stim??? “Nu mai m-ai scos”… in loc de nu m-ai mai scos… Se scuza doar daca e intentionat.

  17. Daniela Taranu 18 September, 2012 at 14:21

    Sau daca asa a scris Peugeot-ul 🙂

  18. Dan1 18 September, 2012 at 14:42

    Pare mai degraba “Tristetea unui Peugeot gurmand”.

  19. Cristina Ș. 18 September, 2012 at 15:07

    @Ina_adevarata: =))

  20. N.A. 18 September, 2012 at 15:07

    Eu i-as pune si niste abdibilduri de-alea dragalase, cu floricele, buburuze, fluturasi. Eventual niste gene la faruri. S-ar simti mai bine, pun pariu.

  21. N.A. 18 September, 2012 at 15:15

    @Cms: Ahaaa. Deci de-aia esti atat de amabil si dragut cu toata lumea, da? Ne privesti, de fapt, ca pe niste subiecti, ca printr-o lupa maaaare, ne studiezi. Si iti notezi acolo, intr-un carnetel, problemele fiecaruia, nu? :))

  22. Cms 18 September, 2012 at 15:18

    @N.A.: Ar fi cea mai interesantă apariţie pe străzile capitalei, după statuia lui Traian cu căţeaua în braţe: Julius şi Peugeot-ul lui travestit. 😛

    @N.A.: Apropo de asta era un banc: cei care sunt nemulţumiţi de ei înşişi devin psihologi; cei care sunt nemulţumiţi de societate devin sociologi; cei care sunt nemulţumiţi şi de ei înşişi, şi de societate se fac antropologi. 😛

  23. Cristina Ș. 18 September, 2012 at 15:22

    @Cms: raule! dintr-o buburuza si-o floricica gata, l-am travestit?! :))

  24. Cristina Ș. 18 September, 2012 at 15:23

    @Cristina Ș.: oricum, bancul e bun >:)

    pentru celelalte meserii ce ai 🙂 ?

  25. Cristi 18 September, 2012 at 15:24

    @Cms: Biciclistule, masinile vorbesc. Alea germane mai putin, dar astea frantuzesti au un limbaj foarte evoluat chitaie din toti grierasii din bord, huruie din toti rulmentii, torc precum pisicile cand sunt multumite(in primele zile de viata) si se vaita precum babele cand nu le convine ceva(adica mai tot timpul). 😀

  26. Rada 18 September, 2012 at 15:33

    Si sa nu uitam, pentru fiecare like dat acestui text, un brotacel va fi salvat de la inec.

  27. Cms 18 September, 2012 at 15:42

    @Cristina Ș.: Era ceva cu specialităţi medicale: interniştii sunt ăia care ştiu dar nu acţionează, chirurgii sunt cei care nu ştiu dar acţionează, psihiatrii sunt cei care nici nu ştiu, nici nu acţionează. 😛
    P.S. Da’ RoseN pe unde a dispărut, că ea era cu bancurile?

    @Cristi: :))

    @Rada: Sau un hamster va fi scos încă în viaţă din ţeava de eşapament. 😀

  28. camionagiu 18 September, 2012 at 16:38

    diseara cand o sa vrei relaxare neurovegetativa o s-o doara toba!

  29. alioja 18 September, 2012 at 17:56

    cand o sa te trezesti cu doua oglinzi peste uochi sa nu zici ca nu ai stiut ce te asteapta

  30. sor'sa 18 September, 2012 at 18:28

    Biata Fifi! 🙁

  31. Dan1 18 September, 2012 at 19:08

    @sor’sa: Fifi? Fifi? =))

  32. Cms 18 September, 2012 at 19:16

    Ei, dacă o cheamă Fifi, atunci merge o redecorare externă. Ai auzit, N.A.? Nu vrei să facem un cotcomando şi să-i punem lui Fifi nişte abţibilduri pe când Julius doarme (pe la amiază e cel mai sigur)?

  33. Rushenne 18 September, 2012 at 19:18

    @Cms: Sa fie fluturaaaaasi … :))

  34. Fratele Andryusha 18 September, 2012 at 19:34

    Exista instalatie GPL si pentru Diesel. Amestecul aer-motorina-GPL arde mai bine si ofera un randament sporit fata de cel clasic.
    Bine, nu se gaseste la Lidl. (Cred).

  35. Liviu 18 September, 2012 at 19:54

    Stie el ce stie cu iesitul in afara..dieselul in oras se ofileste si moare..se colmateaza turbo, egr, galeria de admisie..si te miri de ce creste consumul..sau ca ai lag cand vrei sa pleci din intersectie…Julica…scoate-l la autobanda 1 data pe luna macar..si poate faci rost si de material pentru revista :))

  36. Cristi 18 September, 2012 at 21:09

    @Fratele Andryusha: Stiu ca exista dar nu inlocuieste motorina 100% ca in cazul benzinei. Si nu, nu se gaseste pe toate drumurile.

  37. Sorin 18 September, 2012 at 22:35

    Un neamt mi-a zis ca orice masina frantuzeasca este un lucru trist.

  38. N.A. 19 September, 2012 at 00:14

    @Cms: Si au copiii mei niste markere mistoooo! Nu le mai scoti cu nimic si putem improviza cat dorim. Si e foarte evident ca daca o cheama Fifi are nevoie de inimioare, floricele, fluturasi, gene.

  39. Cms 19 September, 2012 at 00:24

    @N.A.: S-a făcut! Să stabilim când ne întâlnim. Eu ştiu să fac omuleţi cu săbii şi coifuri, floricele… inimioarele mi-au ieşit mereu strâmbe. 😛

  40. N.A. 19 September, 2012 at 00:51

    @Cms: Eu in pestisori, iepurasi, masinute, barcute, etc. Da’ aduc si niste tutoriale excelente despre cum putem sa invatam sa desenam frumos. Basca doua ajutoare entuziaste. :))

  41. N.A. 19 September, 2012 at 00:53

    @Cms: Comentariul in care iti raspundeam e la moderare. Trebuie sa ne vorbim pe la spatele stapanului lui Fifi. :))

  42. Cms 19 September, 2012 at 01:37

    @N.A.: Ok, vorbim prin e-mail. :-$

  43. Cici 19 September, 2012 at 08:10

    Dragă Jules, Peugeot-ul matale consider că este … gentil. A mea face 8.6 a-fa-ră! Nu-ţi mai povestesc de consumul în oras. Ca s-o fac de râs, o spăl doar de două ori pe an.

  44. Cristi 19 September, 2012 at 08:32

    @Cms: Steagul piratilor nu e bun?
    @Cici: Ai gipan? :))

  45. Cici 19 September, 2012 at 16:24

    @Cristi: nu, n-am! de aici provine si nenorocirea :))