Postul nu e post destul

Perle monumentale, de la bacul de toamnă

Simona Catrina

La bacul de toamnă, loazele noastre au fost încă și mai creative ca-n vară. Același prieten din Buzău, care e profesor de română – și îmi furnizează perle în exclusivitate – mi-a trimis ceva și din producția de toamnă. Luați și savurați:

”Lucian Blaga a fost ministru de interne al României și era poreclit Buldogul”.

”Mihai Eminescu a stat cu aceeași femeie toată viața lui, ceea ce arată că a avut o viață scurtă, ceea ce reiese și din informațiile de pe Internet”.
(Continuarea în Blitz Magazine… )

Share:

21 comments

  1. geo 4 September, 2012 at 18:16

    eu așteptam Femeia, agentul lui Satan. Partea II: fundamentele filozofice … ceva cu Kant

  2. M3bis 4 September, 2012 at 18:18

    @geo: Şi n-a venit? Neserioase, dom’le, femeile astea!

  3. geo 4 September, 2012 at 18:22

    @M3bis: nu răspund la provocări … am o foame de nu vad nici cratima și nu vreau sa servesc iar balcon la felu unu =))

  4. Dan1 4 September, 2012 at 18:25

    Numele Hyperion vine de la o universitate de-aia, ajutatoare, care o sa-l faca pe acest bacalaureat cu o diploma de… ceva acolo… :))

  5. geo 4 September, 2012 at 18:32

    @Dan1: Abramburica spera deja ca Senatul sa adopte în regim de urgenta legea “bacalaureat profesional” … probabil dorește sa aibe toată lumea câte o cratima

  6. ErRon 4 September, 2012 at 18:47

    Am fost la supravegheat si am venit acasa lamurita cu sitemul nervos: e format din celule numite cromozomi; iar candidoza este o boala provocata de consumul de ciuperci!:D
    M-am tot gandit, dam noi vina pe copii ca-i doare-n cot, pe parinti ca nu-i supravegheaza si nu-i motiveaza, dar noi, cadrele, facem tot ce putem?
    M-am asteptat sa vad, in sesiunea de toamna, tot felul de ta.rfulite, vagabonzi si emo-isti, dar erau copii normali, frumosi, imbracati decent!
    Chiar nu suntem instare noi, profesorii, sa-i invatam lucruri elementare?
    Chiar nu exista metode, motivatie si nici un resort care sa-i faca sa invete macar in clasa, sa ramana cu lucruri esentiale?
    Sigur ca mi-ar sari in cap colegii mei, sa ma auda!:D

  7. miki 4 September, 2012 at 19:14

    Mie ala cu Balada si cu Ciprian Porumbescu nu mi se pare chiar p.rostut. Adica oleaca de cultura are cat sa faca legatura intre Ciprian Porumbescu si balada lui. Ca n-a inventat compozitorul specia, e alta chestiune

  8. ionel gigel 4 September, 2012 at 20:10

    Si mie mi-a iesit cu Catalina …

  9. Belle d”Imagination 4 September, 2012 at 20:40

    Nu e taman rea ideea bacalaureatului profesional.
    Măcar ar ieşi o serie de muncitori de pe piaţa ”diplomelor”

  10. Cristi 4 September, 2012 at 20:43

    Si ce-i in neregula cu “Ilie Moromete era un țăran care nu știa prea bine ce e politica, dar îi plăcea la nebunie să-și dea cu părerea”? 😀
    @ErRon: Tu ce ai face daca ai afla ca o colega de a ta, in pragul pensionarii , de la alta scoala ce-i drept, nu-si tine orele cum trebuie si o doare in papuci de elevii ei? Nu intreb la misto, e chiar dilema unei cunostinte.

  11. Peter Pan 4 September, 2012 at 20:49

    Ultimul…
    Beat this!

  12. cristina 4 September, 2012 at 20:55

    Io nu cred ca astia mici au scris asa corect gramatical. Simona? Cine e prietenul din Buzau, ca ma duc cu o consateasca care face trafic p’acilea peste el…

  13. Dan1 4 September, 2012 at 20:57

    @Belle d”Imagination: Care sa munceasca unde? Ca nu mai avem nici Electroaparataj, nici Electronica (nici Pipera, nici Baicului), nici Mecanica Fina, nici Turbomecanica, nici Masini Grele, nici Timpuri Noi, Grivita, nici… nimic, nimic!

  14. Dan1 4 September, 2012 at 20:59

    @Belle d”Imagination: Nimic nu mai avem! Crocodilul ala din avatarul meu zâmbeste, dar eu nu zâmbesc când scriu astea!

  15. ErRon 4 September, 2012 at 22:35

    @Cristi: Teoretic as face multe, practic doar directorul poate sa incerce s-o oblige sa-si faca datoria, stresand-o, fiindca parghiile legale lipsesc!
    Sigur, parintii ar putea incerca, scrie memorii, reclama, dar e un proces de durata si cu rezultat incert!

  16. dragos 4 September, 2012 at 23:53

    “Cratima uneori apropie, alteori depărtează” – asta nu e perla, e poezie…

  17. Cristina Ş. 5 September, 2012 at 08:55

    @dragos: 🙂

  18. alioja 5 September, 2012 at 09:36

    @Dan1>> avem APACA! 🙂

  19. coradob 5 September, 2012 at 13:17

    @alioja: Neah, acolo erau niste probleme cu gatul si alte parti anatomice, nu mai stiu exact, ceva periculos in orice caz :))

  20. mifty 5 September, 2012 at 19:50

    ”Mihai Eminescu a scris o operă mare, atât de mare, încât învățământul românesc n-o poate înghiți”.

    chiar nu văd nimic în neregulă… doar frustrarea ”învățământului românesc că n-o poate înghiți” :)))

    a, și apropo, cum de nu se publică perlele de la titularizări… sau din textele jurnalistice originale, alea necorectate de corector… dacă mai există??? 😀

  21. Silviu 8 September, 2012 at 19:01

    Perla cu Eminescu si inghititul, daca nu ar fi de ras, ar fi de plans! … fiindca e adevarat ce spune candidatul, fara intentie!
    Bac-ul profesional, corelat cu o retea de scoli profesionale cu profil agricol (dupa cum s-a exprimat ministresa, la Galati), rezulta ca e o stiinta sa dai cu sapa.