Aventurile bravului soldat Julică

Jurnal din Apărătorii Patriei (3)

Julius

Am avut un vis tare ciudat. Însă nu asta m-a pus pe gânduri – toată lumea are vise ciudate -, ci ceea ce s-a întâmplat imediat după aceea. Dar să încep cu visul.

Eram cu o tipă mişto, o cunosc, e chiar mişto-mişto femeia. Am intrat cu ea în dormitor şi am răsturnat-o pe pat (ee, hai, nu mai daţi ochii peste cap, cu toţii ştim că nu mă combin decât cu femei foarte mişto; trebuie să găsiţi în voi puterea să recunoaşteţi asta). Ee, şi imediat ce-am răsturnat-o pe pat, s-a transformat în bărbat. Fiind în vis, unde orice e posibil, ea rămânea de fapt femeie, doar privită de-afară era bărbat.

Pare uşor tâmpit, dar în vis orice poate părea normal.

Pentru mine fiind femeie, logic, am continuat s-o dezbrac, că doar nu-s idiot (adică, mă rog, sunt, dar nu chiar aşa). Şi atunci s-a întâmplat ceva oribil: fereastra dormitorului s-a deschis, împinsă uşurel dinafară, şi în rama goală s-a iţit chica ciufulită a Danei Grecu. A pufnit ironic, aşa cum face când vreunul dintre invitaţii ei deschide gura şi zice o prostie, şi m-a informat, cu voce agresivă şi piţigăiată, că e oripilată, că nu-i vine să-şi creadă ochilor şi că se duce glonţ la redacţie, iar mâine toată lumea o să afle că mă culc cu bărbaţi. În vis, Dana Grecu lucra la revista Kamikaze.

O lumină nefiltrată, gălbuie, intra acum în cameră prin rama goală de unde plecase Dana Grecu, iar eu stam şi fumam şi întoarceam problema pe toate feţele. ”Îl sun pe Borţea”, îi spun fetei, ”aranjez eu cu el să n-apară. Problema e ce naiba îi spun, că nu pot să-i spun chestia asta, o să creadă că-s nebun”. Fumează şi ea şi ne gândim. ”Auzi”, zic, ”da’ dacă-l chemăm în oraş, la o cafea, să vadă că eşti femeie, şi apoi îl luăm pur şi simplu cu noi? Trebuie să vadă cu ochii lui, altfel să mor dacă ştiu ce mama naibii să-i spun”. Se jenează, dar nici ea nu vede altă soluţie.

Aici m-am trezit fiindcă suna insistent telefonul.

– Ce faci, băă?, urlă Borţea în telefon.

– Bă, n-o să-ţi vină să crezi, chiar despre tine vorbeam acu’ cinci minute!

– Despre mine? Cu cine?

– Cu o gagică!!!

Share:

54 comments

  1. Belle d”Imagination 28 September, 2012 at 06:50

    Hehe! Cineva a dormit cu A3 deschisă sperând să adoarmă la fel de bine ca pe fundalul sonor al şenilelor tancurilor naziste de pe Discovery?

    Sau eşti pregătit de către spiritul tău protector că vor urma încercări grele?

  2. sebra 28 September, 2012 at 07:12

    Şi Borţea ţi-a spus că Dana Grecu e bărbat?

  3. camionagiu 28 September, 2012 at 07:50

    Nu merge aşa uşor cu noi. Cine-i tipul? Sau cu cine seamănă dintre cunoscuţii tăi?

    ah ce-mi place să-i dau de lucru

  4. unmihai 28 September, 2012 at 08:17

    @camionagiu:
    dacă zice că semăna cu Camionagiu te-ar satisface cu ceva?

  5. Dan1 28 September, 2012 at 08:23

    Dana Grecu înca mai merge, putea sa fie Monica Tatoiu! :))

  6. N.A. 28 September, 2012 at 08:50

    Nici in vise n-ai viata usoara…

  7. N.A. 28 September, 2012 at 08:52

    @camionagiu: Tu mai bine pune mana si psihanalizeaza-i visul. Coroboreaza visul si cu incapatanarea lui de a nu se insura si a nu rezista prea mult intr-o relatie serioasa si teama de angajamente vis-a-vis de femei si vezi ce iese.. ;))

  8. camionagiu 28 September, 2012 at 08:59

    @unmihai: da! aş fi extrem de atent cum mă mişc. sau aş pune bani deoparte pentru nişte desuuri acătării

  9. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 09:22

    E simplu: o bagi într-un sens giratoriu și-ți dai seama în 3 secunde dacă e bărbat sau femeie.
    Pe vremuri ar fi mers și s-o împingi în bucătărie, dar s-a stricat lumea în ultimul hal.

  10. Cristi 28 September, 2012 at 09:32

    Cand s-a trezit Julius, gagica misto vorbea pe feisbuc cu Dana Grecu. :))

  11. sebra 28 September, 2012 at 10:02

    @Cristi:
    Când s-a trezit Julius, se crăpa de amiază. :))

  12. M3bis 28 September, 2012 at 10:04

    @Cristi: @sebra: S-a trezit Julius?

  13. Cristiana 28 September, 2012 at 10:08

    😕 Hmmmm ma,tu ganduri necurate cu Dana Grecu!!!Las’ ca se trezeste Cemesica si-ti da cu diagnosticul imediat :)):)):)):)))

  14. Cristina Ș. 28 September, 2012 at 10:14

    nu stiu cine-s dana grecut si bortea dar e irelevant, oricum.

    stiu pe cine a rasturnat Julius pe pat :))

  15. sebra 28 September, 2012 at 10:14

    @M3bis:
    La ora asta?? Ce-ai?? :-O

    @Cristina,
    Spune-ne şi nouă, nu ne mai fierbe, e femeie sau bărbat??

  16. RoseN 28 September, 2012 at 10:16

    Deci eu sper ca ai inventat minunea asta =)) ca altfeeeel, n-am vrea sa-si dea cu parerea domnu pisiholog, sa ziceam Camio :)) adica mai detaliat nitel decat cele 2 randuri ce le-a scris deja 😀

  17. Cristina Ș. 28 September, 2012 at 10:26

    @sebra: va spun daca ma lasati si pe mine sa cistig o data la concursul de mima cu pisici 😉

    a, si stiu si ce inseamna visul, ha-ha! >:) >:)

  18. Cms 28 September, 2012 at 10:36

    @Cristiana: Eu am dat chiar primul like, pe la 3 noaptea, dar ăsta e un diagnostic greu… precis e vreun sindrom din ăla complicat din “Doctor House”…

  19. Cristiana 28 September, 2012 at 11:06

    @Cristina S. eu iti donez toate filicitarile,in avans,ca n-am castigat pana acum,da am de gand sa mituiesc mogulul cu o prajitura 😀
    @Cms pai vezi?! D-aia nu poti dormi noaptea,incerci sa elucidezi misterele lui Julica :)):)):))

  20. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 11:10

    Tu stai de vorbă cu femei care fumează?!… Ce mai urmează, să mergeţi împreună la votare, nu?…

  21. Cristina Ș. 28 September, 2012 at 11:19

    @Cristiana: merci, merci, dar eu vreau altceva de la tine 😉

    si as vrea sa cistig concursul, sa se scrie si despre mine: “Cistigatoarea concursului de mima .. ” etc ..

  22. Dan1 28 September, 2012 at 11:20

    @Fratele Andryusha: Sau sa se plimbe cu masina, Julius pe locul pasagerului! =))

  23. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 11:21

    @Dan1:
    Dacă din afară pare bărbat, atunci e în regulă. Până la primul sens giratoriu, evident. =)) =))

  24. Dan1 28 September, 2012 at 11:25

    @Fratele Andryusha: Sau parcare! =))

  25. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 11:34

    @Dan1: Sau. =))

  26. andreea m. 28 September, 2012 at 12:05

    pana la urma actul a fost consumat? in vis macar…

  27. Alina C. 28 September, 2012 at 12:05

    „Am avut un vis tare ciudat. Însă nu asta m-a pus pe gânduri – toată lumea are vise ciudate -, ci ceea ce s-a întâmplat imediat după aceea.”

    Te-a pus pe gânduri că ți-a sunat telefonul?

  28. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 12:10

    Ziceam că lumea s-a stricat în ultimul hal în sensul că, în ziua de azi, şi dacă împingi un bărbat în bucătărie există 90% şanse să se apuce de gătit, în loc să se aşeze la masă, cum ar fi normal.

  29. Dan1 28 September, 2012 at 12:41

    @Fratele Andryusha: Dap! Radu Udrescu! =))

  30. Savantu' 28 September, 2012 at 13:02

    Daca n-ar fi fost ultimele 4-5 linii de dialog eram convins ca PM Ponta scrie pe blog sub pseudonimul Julius.

  31. N.A. 28 September, 2012 at 13:02

    A mi se reciti comentariul cu nr. 7, ca am zacut in mod nemeritat la moderare.

  32. Alina C. 28 September, 2012 at 13:04

    @N.A.: E citit de mult. 🙂

  33. N.A. 28 September, 2012 at 13:06

    @Fratele Andryusha: Mie mi se pare normal! Pana isi pacaleste partenera, sa ii faca niste copii, nu trebuie sa ii gateasca?

  34. Mortyse 28 September, 2012 at 13:12

    sebra, cand se trezeste Julius se crapa de iesitu’ stelelor: asta-i pasare de noapte!

  35. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 13:29

    @N.A.:
    Eh, dacă ne-am lua după ce ţi se pare ţie normal… :))

  36. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 13:33

    Cred că după ce ai răsturnat-o pe pat s-a dat de 3 ori peste cap, altfel nu se explică transformarea.

  37. Dan1 28 September, 2012 at 13:33

    @Fratele Andryusha: Asa si condusul… =))

  38. Fratele Andryusha 28 September, 2012 at 13:38

    @Dan1: Ei, Radu Udrescu e artist…

  39. N.A. 28 September, 2012 at 13:46

    @Fratele Andryusha: Las’ca vine el matriarhatul, va vedem noi! =))

  40. Cms 28 September, 2012 at 13:47

    @Fratele Andryusha: =)) =)) =))

  41. N.A. 28 September, 2012 at 13:48

    @Alina C.: Da’ domnu’ Camio nu se incumeta, cred ca vrea sa mai scrie texte pe-aci… :))

  42. Radu Udrescu 28 September, 2012 at 14:01

    Deci voi ma barfiti p’acilea si eu o ard cu gratie pe feisbuc… Ntz, ntz, ntz…

  43. Cms 28 September, 2012 at 14:06

    @Radu Udrescu: Las’ c-am văzut ce arzi tu pe FB, şi în ce fel de sos…

  44. N.A. 28 September, 2012 at 14:19

    @Radu Udrescu: Si eu am vazut, credeam ca vrei sa le faci nitel in ciuda… :))

  45. N.A. 28 September, 2012 at 14:21

    @cunoscatorii intr-ale paypal-ului – Trebuia sa am musai cont in euro? Citisem undeva ca nu-i musai… Ca de marti incoa’ inca n-au binevoit sa ia euroiul ala, sa ma verifice…

  46. ErRon 28 September, 2012 at 14:29

    As fi bagat mana in foc ca tu nu te temi de nimeni!
    Cand colo, ti-e frica de Dana Grecu!:D

  47. M3bis 28 September, 2012 at 14:31

    @N.A.: Nope, al meu e în lei.
    Şi de unde ştii tu că nu ţi l-au luat? Dacă e blocat în contul de la bancă înseamnă că ţi l-au luat.

  48. Cristina Ș. 28 September, 2012 at 14:41

    @ErRon: … cald, cald .. :))

  49. Savantu' 28 September, 2012 at 14:54

    @Radu Udrescu: E totusi o mica greseala in reteta. La ingrediente scrii ulei de masline extravirgin, pe care-l folosesti la calit/prajit. Pentru acest lucru eu folosesc olive oil mild; si cel virgin/extravirgin il pun la final, fara sa-l ard.

  50. Stephanie 28 September, 2012 at 15:39

    Mah, parca tocmai ce te-a vizitat Sendroiu (si ti-a pozat biblioteca din buda) deci e posibil sa nu fi visat ca tipa cu care erai e barbat . Sper insa ca nu pe el l-ai rasturnat pe pat si ai incercat sa-l dezbraci…

  51. Cristina Ș. 28 September, 2012 at 16:10

    @Stephanie: a-ha-ha =)) =)) =))

    ne-ai nenorocit pe toate daca-i asa!!!

  52. Doc Rock 28 September, 2012 at 17:01

    Am tras si eu o concluzie total irelevanta si in care logica lipseste cu desavirsire:
    Pisica ai si visul este extrem de interesant. Este foarte posibil sa fii reincarnarea lui Bulgakov.
    Astept partea in care iti vine gagica la geam pe o coada de matura.
    Tosui nutresc speranta ca nu te va bate pisica la sah (sugestia mea e sa eviti sahul si sa optezi pentru table macar asa daca pierzi poti spune ca ai avut ghinion la zaruri).

  53. N.A. 28 September, 2012 at 17:05

    @M3bis: Pai nu apare pe extrasul electronic..