Postul nu e post destul

D-na Jeni de la Asociație

Ina_adevărata

Între toate formele de organizare cetățenească există una mai solidă decît Primăria, Tribunalul sau Poliția la un loc. Aceasta este Asociația de Proprietari. Dacă Asociația de Proprietari nu ar exista, civilizația umană ar fi serios afectată. Secretul acestei uluitoare rezistențe în lupta cu haosul urban constă în apropierea față de cetățean, în cunoașterea și înțelegerea deplină a problemelor sale.

Plină de respect față de această protectoare a urbanității, mă duc să îmi fac datoria de a declara consumul de apă pe august și a-mi plăti obligațiile pe iulie. D-na administrator e la datorie – o scorpie la vreo 65 de ani a cărei voce hîrîită trădează fumatul îndelungat: d-na Jeni.

Înaintea mea, cîțiva pensionari; o băbuță ciripește cu seninătate în timp ce d-na îi completează chitanța.

– Abia a plecat fata mea cu nepoțelul. Să vedeți ce mare s-a făcut Bogdănel! Nici nu l-ați mai recunoaște, d-na Jeni!

– Daa? hîrîie d-na administrator. Ce bunică fericită e d-na Ani a noastră! Și cît au stat?

-Trei săptămîni! Nu i-aș mai fi lăsat să plece…

-Daa…Trei săptămîni, adică mai mult de 15 zile. Deci, îi trecem la taxe. Două persoane plus două- așa, deci patru persoane pe august.

– De fapt, două săptămîni, d-na Jeni! Nici măcar două întregi nu au fost…se necăjește băbuța, cînd pricepe că a căzut în capcană.

– Lăsați, d-na Ani, că trei săptămîni au stat. Mai știm și noi ce se petrece în cartierul ăsta!

Următoarea victimă este un bătrîn înalt, cu pălărie, suflînd greu.

– Citirea apometrului! gîjîie sever d-na Jeni.

– 4 metri cubi.

– E prea puțin 4 mc, sigur aveți mai mult.

– Dacă vă zic…

– Aaaaa, nu ne-nțelegem. Aveți de fiecare dată 6-7 mc și acum declarați 4. Faceți economii pe spinarea Asociației, domnu’ Petrică?

– Am fost toată luna asta la băiat, la Cluj…

– Pe naiba, toată luna. Ați fost plecați EXACT o săptămînă, da? Ia sa îl trecem noi pe domnu’ Petrică la paușal pe august, 8 mc.

– Dar…
– Nici un dar! Data viitoare să nu mai mințiți Asociația!

Bătrînica următoare nici nu apucă să deschidă gura.

– Ce e cu restanțele astea, doamnă? Cînd aveți de gînd să achitați?

– Nu-mi ajunge pensia… Mi-a promis copilu’ că-mi trimite bani din Italia, oi plăti atunci!

– Daa, bani din Italia… Puteați plăti săptămîna trecută, cînd ați vîndut congelatorul! Credeați că nu aflăm?!

Îmi vine rîndul. Îi întind înfricoșată banii, repetînd în minte citirea apometrului să nu greșesc cumva.

– Am fost plecați…, încep.

– Știm, doamnă, mi-o retează scurt. Ați fost plecați între 4 și 18 august. Noi știm tot. Poftiți chitanța.

Notă Julius: Ino, dacă citește dna Jeni textul ăsta, paușalul te mănâncă!

Share:

34 comments

  1. Dan1 3 September, 2012 at 08:24

    Banuiesc ca avea si un teanc cu note informative pe birou! :))

  2. Cristi 3 September, 2012 at 08:41

    Ghici ghicitoarea mea. Cine are dreptate? Proprietarul sau administratorul? :))
    Nu ştiu dacă-i bine d-na Ina. 😀

  3. geo 3 September, 2012 at 08:59

    ce mai lucrează informatorii pe 2 mc de paușal … Doamna Jeni are ochii albaștrii ?

  4. boemul 3 September, 2012 at 09:08

    eu n-am nimic inteligent sau amuzant de comentat, am venit din obişnuinţă :))

  5. Ina_adevarata 3 September, 2012 at 09:23

    Orice serviciu de informații serios se bazează pe informatorul onest, pătruns de spirit cetățenesc. La fel și Asociația de Proprietari.

  6. geo 3 September, 2012 at 10:12

    cu siguranță d-na Jeni nu a fost la nunta la EBA unde “Mireasa a fost dezgătită de nașă” … care sunt criteriile de angajare pentru jurnaliști, simt că fac față la un eventual interviu =))

  7. Ina_adevarata 3 September, 2012 at 10:27

    Răspuns Ina la nota Julius: Jul, sînt convinsă că d-na Jeni are deja textul printat în fața ochilor și așteaptă cu interes data de 25, cînd se face următoarea citire.

  8. dio 3 September, 2012 at 10:45

    Blocul nostru are un contract cu o firma de administrare, deci nu cunosc aceste experiente. Ba chiar se pare ca au depasit obstacolul “si eu cum va tai chitanta?!?” pe care-l invocau de fiecare data cand le propuneam sa-mi dea un iban unde sa fac transfer bancar lunar, in loc sa stau la coada ca pensionarii. Totusi, presedintele mereu are doua intrebari:”chiriasi sau properietari?” si “cati locuiti in acel apt?”.Si isi justifica ambele intrebari cu “sunteti tineri…” Pesemne n-avem fata de proprietari si parem dornici de inmultire 😀

  9. N.A. 3 September, 2012 at 10:55

    Trebuie sa ma laud ca, pe cand stateam la bloc, sotul meu a fost propus presedinte de asociatie. Nu stiu de ce, era foarte respectat de pensionarii blocului, se stia ca era don’ director (pe atunci), se purta doar la costum, dadea “buna ziua” incruntat si grav. Si acum ii mai scot ochii ca nu a acceptat, puteam fi prima doamna a blocului!

  10. Alina 3 September, 2012 at 10:56

    Jos la noi la scară, un bilețel tipărit, nu scris de mână, anunță frumos:

    Rugăm toți RESTANȚIERII să vină să plătească!

    (Restanțierii cu litere mari și îngroșate.)

    Aoleu, Ina, avem și noi așa ceva, rămân datoare să-ți povestesc despre draga noastră administratoră. Nu știi cumva cine îi controlează pe ăștia la contabilitate? Că ar deveni mult mai interesantă povestea. :)))

  11. Dan1 3 September, 2012 at 11:09

    @Alina: Comisia de cenzori, dooh!

  12. Ina_adevarata 3 September, 2012 at 11:40

    @Alina:
    Noi stăm în cartier numai din decembrie. Ne-am început locuirea cu o inundație (întîmplări de șantier). Ne-am luptat să scoatem apa din apartament, ne-am lăsat cu stoicism înjurați de toți, i-am despăgubit (las’ că au continuat să ne înjure și după aia, o vreme). Am fost chemați de către d-na Jeni să dăm explicații. Cunoștea desfășurarea intervenției minut cu minut. M-a certat: “am aflat că soțul dumitale nu s-a implicat prea tare în rezolvarea situației!” (al meu nu ar fi trebuit să se implice deloc, avînd în perioada aia un picior defect pe care nu ar fi trebuit să calce). În inconștiența mea, m-am umflat atît de tare la ea, v.aca d.racului, încît de atunci mă ține minte. Știu că mă așteaptă la cotitură. Știu că va veni o zi în care voi plăti pentru obrăznicia mea.

  13. alioja 3 September, 2012 at 11:55

    ha, foarte tare. ceva gen CIA tanti Jeni asta

  14. chocolate 3 September, 2012 at 12:09

    @Ina_adevarata: Lasa, ca aici nu te ia nimeni la rost. Nici macar Julius :))

  15. chocolate 3 September, 2012 at 12:16

    Il vad pe Julius, in ziua de salariu, la DC:
    -Ina, doar 5 texte luna asta?
    -Pai, stiti, am fost plecati.
    -Lasa, ca va stiu io pe voi, aveti si serviciu in viata reala, mai vreti si banii mei. Io din ce-mi mai iau cremsnit-uri daca tu vrei bani? Cand va dadeam sincere felicitari, se batea lumea sa scrie, lasa ca stiu eu.

  16. Ferdinand Ș. 3 September, 2012 at 12:25

    @chocolate: a-ha-ha :)) :))

  17. MonicaS 3 September, 2012 at 13:10

    @NA: prima doamna a blocului… :))

    Dar de trecut v-ati trecut/sunteti trecuti in cartea de imobil, oameni buni?

  18. Alina 3 September, 2012 at 13:12

    @chocolate: Da, măi, nu știați? Ne plătește Julius în ROL, adică „romanian likes”. În ultima vreme a cam scăzut cota pe piață la valuta asta. 🙁

  19. ErRon 3 September, 2012 at 13:23

    Eu, mama si o vecina l-am schimbat pe administrator pe tema asta, ca prea stia el unde sa puna in plus si unde nu!
    Dupa vreao luna fostul administrator a facut un infarct, ca ne-am facut probleme ca din cauza noastra, ca-l lasasem fara fonctie!:D

  20. Dan1 3 September, 2012 at 13:35

    @ErRon: Ma scuzati, puteti încerca asta si cu presedintele? :))

  21. ErRon 3 September, 2012 at 13:53

    @Dan1: Sincer, am incercat!
    Asteptam infarctul!:D

  22. Ina_adevarata 3 September, 2012 at 13:55

    @ErRon: @ErRon:
    Sigur că a fost din cauza voastră! Vă așteaptă pe lumea cealaltă, să vă încaseze fondul de rulment.

  23. Ferdinand Ș. 3 September, 2012 at 14:01

    @ErRon: :)) .. =D>

    @Alina: ROL .. mishto 🙂 nu-l stiam pe asta ..

  24. ErRon 3 September, 2012 at 14:02

    @Ina_adevarata: N-a murit, a ramas doar cu sechele! De atunci nu mai conduce masina si are, zilnic, program de plimbare in jurul cartierului!:D

  25. Stephanie 3 September, 2012 at 14:41

    @Alina: Ma , nu stiu ce ati negociat voi ca plata pentru articolele scrise, ca mie imi trimite cate o poza cu el nud, intr-o pozitie lasciva, in maxim 24 de ore de la publicarea textului. Dar pentru ca eu ii trimit de fiecare data textul fara diacritice ( ati vazut , cred, in ce hal imi corecteaza Julius “operele” ) el isi rezerva dreptul de a-si ascunde bijuteriile in spatele unei pernite de plush,a unei palarii sau chiar in spatele dictionarului irlandezo-roman, varianta “de buzunar”. :))

  26. Alina 3 September, 2012 at 15:00

    Ina, mi-e frică să întreb, dar îmi fac curaj: tu ce ai negociat?

    @Stephanie: Fericito! Vei fi bombardată cu cereri de la fanele însetate de cultură, istorie, metale și Julius. Mi-a plăcut chestia cu dicționarul. :))

  27. Ferdinand Ș. 3 September, 2012 at 15:09

    @Stephanie: varianta “de buzunar” ?!? .. :)) :)) ouch … de buzunar :))

  28. finch 3 September, 2012 at 15:16

    Daca n-ar fi tragic si adevarat, ar fi chiar haios. Ne mai trebuie vreo 20-30 de ani sa dispara aceste relicve ale comunismului, virusate din frageda pruncie de microbul securistic-informativ. Stim si noi cum sta treaba, nu?

  29. Ina_adevarata 3 September, 2012 at 15:27

    @Stephanie: @Alina:
    Pentru că e nevoit să muncească pe textele mele- de ex. să pună “â”-uri în loc de “î”-uri, să pună poante etc. – eu am scăpat ieftin: o să îi plătesc cînd o să pot salariul de corector din urmă. Eu zic că am negociat excelent, mă așteaptă cu plata.

  30. Costi 3 September, 2012 at 15:29

    Am o intrebare: responsabilul cu like-uri la comentarii cum este platit?

  31. chocolate 3 September, 2012 at 15:43

    @Costi: Este platit cu “circumstante de felicitari” :))

  32. Alina 3 September, 2012 at 15:48

    @Costi: În natură!
    Adică este invitat în natură, la o gură de aer proaspăt, să se răcorească după atâta muncă.

  33. bogho 3 September, 2012 at 18:21

    Am uitat sa fac cerere sa ma scoata de la intretinere ca-s plecat > 30 de zile…