Postul nu e post destul

Vezi lista melodiilor de postat pe facebook în luna septembrie. Prietenii tăi vor înnebuni de plăcere să le asculte!

Julius Constantinescu

 

Update: “Septembrie, luni” – în sfârşit, am aflat ce cântă Horia Brenciu. Îmi mai rămâne de aflat doar ce cântă Alex Velea.

 

1. „Emoție de toamnă” – Nicu Alifantis
Experiența anilor anteriori ne arată că „Emoție de toamnă” este piesa cea mai share-uită în ziua de 1 septembrie. Atenție însă, trebuie postată la primele ore ale dimineții, după aceea n-o să mai fiți originali.

 

2. „September Morn” – Neil Diamond
Piesa asta e ca liliacul Griffin sau șobolanul negru – e imposibil să placă cuiva. Singura explicație plauzibilă pentru care e postată pe facebook este faptul că are în titlu cuvântul „september”. Practic, e ca și cum ai ieși în oraș cu Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus pentru că îl cheamă și Caesar.

 

3. „Forever Autumn” – Lake of Tears
O piesă foarte frumoasă, ideală pentru fetele care îmbrățișează stilul gothic, ușor depresive, pasionate de fotografia în cimitire și câmpuri pustii bătute de vânt.Dați-le un like de încurajare fiindcă mai au așteptat încă o lună până în noiembrie, când vremea va deveni cu adevărat minunată: cer plumburiu, vânt tăios, ploaia aia exasperantă și un frig pătrunzător, care îți intră în oase.

 

4. „Toamna” – Tudor Gheorghe
Ai împlinit anul ăsta 30 de ani, ești singură, ai o pisică și lucrezi într-o clădire de birouri din Pipera. În week-end e cel mai greu.

 

5 „Lasă-mi, toamnă, pomii verzi” – Margareta Pâslaru
Este sugestia noastră pentru femei singure care se apropie cu pași repezi de 40 de ani – transmite faptul că sunteți o ființă sensibilă, educată și iubitoare de frumos. Următoarea noastră sugestie e să stați mai mult pe chat și să evitați să pomeniți tot la două rânduri de principiile voastre, altfel o să vă prindă 50 de ani tot nemăritate și postând piesa de mai jos.

 

6. „Septembrie” – Aura Urziceanu & Aurelian Andreescu
Versurile „Vântul e o vioară, tristețea doare” și „Azi fără tine septembrie vine” îmi sugerează faptul că știi să faci o ciorba de perișoare senzațională. Păcat că lui îi plăcea să mănânce mai mult în oraș.

 

7. „Frunza galbenă” – Pasărea Colibri
Să găsești cea mai lălăită și mai urâtă piesă din toată muzica folk românească nu e deloc puțin lucru, fiindcă tot a doua piesă care se încadrează în acest îndrăgit stil muzical ar merita titlul de cea mai oribilă melodie compusă vreodată. Probabil like-urile pe care le primește sunt de fapt un mod de a-l felicita pe cel care a postat-o fiindcă a reușit să găsească cea mai urâtă piesă românească.

 

8. Wake Me Up When September EndsGreen Day
Ce mișto, vine toamna și vei putea purta și mai multe pălăriuțe!

Share:

53 comments

  1. V3nt0R(Lt.Insomnie) 29 August, 2012 at 06:08

    Las si eu asta aici … http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0

  2. Rada 29 August, 2012 at 07:55

    Multumesc de sugestii! Am sa le postez pe toate. Cred ca le postez si pe wall-urile prietenilor. Ma interesez sa vad cum. 😀

  3. Ina_adevarata 29 August, 2012 at 08:05

    Pe Jul l-a mîncat undeva să arunce pe FB un status cu “cine pune primul piesa lui Alifantis, îl omor/ jupoi de viu/dau afară din listă instantaneu”. Evident, răspunsul prietenilor lui- căci, nu-i așa, nu te f.te nimeni cum te f.t prietenii- a fost un frumos potpourri de piese de sezon.
    Ce te făceai tu, Jul, dacă nu dădeam eu tonul la bombardamentul cu piese drăguuuuțe de septembrie?

  4. Mortyse 29 August, 2012 at 08:08

    Ai uitat de Copaci fara padure – Tatiana Stepa
    http://www.youtube.com/watch?v=RdopMqrftXs&feature=related

  5. Mortyse 29 August, 2012 at 08:10

    Si daca tot ai pus Copaci fara padure, poti continua cu Galbena gutuie.
    http://www.youtube.com/watch?v=bDseJGMPoJw&feature=related

  6. Cristina Ş. 29 August, 2012 at 08:11

    eu trec direct la pozitia 6, cu Aura & Aurelian 😉

    p.s. …. insensibilule!

  7. Mortyse 29 August, 2012 at 08:19

    Iar cel mai important, sa nu uitam de marii clasici, ca daca zici vreun anotimp,musai tre’ sa treci pe la nenea Vivaldi
    http://www.youtube.com/watch?v=fZ5NMZaNT0E

  8. boemul 29 August, 2012 at 08:31

    băi, da’ mie îmi place Forever Autumn!

  9. l@ura 29 August, 2012 at 08:41

    @Mortyse: I-am spus si eu de Vivaldi da’ cica nu e destul de abstrus……:)

  10. Cristina Ş. 29 August, 2012 at 08:52

    auzi, Julius?
    dar ai putea tu sa postezi melodile astea, incepind cu 1 septembrie, cite una pe zi …

    ai avea mai mult succes decit sa-l lasi pe ala sa te ia unu si apoi sa speri ca semeni cu Vin Diesel

  11. lulu 29 August, 2012 at 09:04

    Este incredibil ca ati uita chiar piesa lui brenciu. Aia cu septembrie luni.

  12. Ina_adevarata 29 August, 2012 at 09:06

    @lulu:
    Ai cont de Facebook? Că Jul ar aprecia dacă i-ai înfige piesa respectivă pe wall.

  13. Cristina Ş. 29 August, 2012 at 09:09

    @Ina_adevarata: si daca n-are, sintem noi in preajma 😉

  14. Dan1 29 August, 2012 at 09:09

    Avea si Cornel Fugaru o melodie de toamna, intitulata foarte original “A venit toamna”, parca.

  15. lulu 29 August, 2012 at 09:11

    @Ina_adevarata: @Cristina Ş.: N-am, asa ca va rog pe voi sa rezolvati problema :))

  16. costin 29 August, 2012 at 09:44

    Am ramas interzis cand am vazut aceasta lista!
    Incredibil! Asa ceva nu am mai vazut niciodata!
    Inimaginabil! Aceste melodii m-au lasat cu gura cascata!

    Hmm… cred ca am nevoie de o pauza de la citit presa quality. Se pare ca acest tip de lectura se lasa cu efecte secundare nedorite.

  17. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 09:55

    @costin: asa-i ca sint mishto? si noua ne plac 🙂

  18. Rada 29 August, 2012 at 10:08

    Nu inteleg de ce luna septembrie a fost aleasa ca luna a durerii, sau, mai exact “Pain awareness month” (http://www.painawarenessmonth.org/).

  19. Lecteriţa 29 August, 2012 at 10:26

    Da’ “de-as mai duce-o pan’ la toamna”, ce are?

  20. Claudelu 29 August, 2012 at 10:32

    Dar pe 3, 10, 17 si 24 septembrie vedeta va fi indubitabil domnul Horiaaaaa Brenciuuuu. Doar e septembrie, luni.

  21. Mortyse 29 August, 2012 at 10:38

    Da “Bun ii vinu’ ghiurghiuliu” ce are? Chiar asa!

  22. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 10:39

    Lecteriţa&Mortyse: :))

  23. Lecteriţa 29 August, 2012 at 10:45

    Eu zic s-o asteptam si pe Rozica, sa vedem ce propuneri are si ea.

  24. Rada 29 August, 2012 at 10:46

    @Lecteriţa: Melodia de care zisesi se canta de obicei iarna. Asta daca nu esti emo.
    @Mortyse: Zi mai bine roze, ca sa intelegem si noi 😛

  25. Mortyse 29 August, 2012 at 10:48

    Nio, ce simandicosenie pe voi, intelectuali abstrusi…da’ grebla stiti ce-i aia?!?

  26. Rada 29 August, 2012 at 11:01

    @Mortyse: Bineinteles: este o unealta arhaica folosita primavara si vara de vajnicii locuitori de pe teritoriul judetului Vaslui – u-iu-iu si u-iu-i. Toamna, unealta in discutie este abandonata in favoarea unor instrumente care se asezoneaza mai bine cu vinul ghiurghiuliu: furca, toporul si coasa.

  27. Cristi 29 August, 2012 at 11:01

    @Lecteriţa: Nu-i trista/melancolica/lacrimogena cu alte cuvinte nu-i “true”.:)
    @Mortyse: aaa un politician, sef pe la Senat sau Camera Derutatilor.

  28. admin 29 August, 2012 at 11:06

    vă simpteți bine, da?

  29. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 11:08

    @admin: ne simtem bine, da. tu?

    nu stiu de ce mi-adusei aminte si de balada greierasului ..

  30. Lecteriţa 29 August, 2012 at 11:12

    @Ferdinand Ș.:
    =))
    Fiindca nu-mi da niciodata,
    Si-apoi umple lumea toata
    Ca m-am dus si i-am cerut…

    join cause greierasul!

  31. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 11:21

    @Lecteriţa: join cause greierasul :))

  32. Rada 29 August, 2012 at 11:34

    @Ferdinand Ș., @Lecteriţa, @Ferdinand Ș.: =)) Join cause greierasul! =))

  33. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 11:44

    @Rada: tu da join, nu mai ride 🙂

  34. Belle d”Imagination 29 August, 2012 at 11:54

    Io-s al dracului de insensibilă. Unele melodii de mai sus sunt frumoase, dar dacă vrea cineva să le asculte, le caută pe youtbe, redtube, sau alte tube.

    De ce ar trebui să le lipesc pe peretele meu?

  35. oake 29 August, 2012 at 12:04

    exista chiar si forumuri pe aceasta tema
    great songs with September in the title
    http://rateyourmusic.com/board_message/message_id_is_2253706

  36. Ina_adevarata 29 August, 2012 at 12:32

    @Belle d”Imagination:
    Ca să îi faci o plăcere lui Julius, de-aia. Atîta bucurie are și el de la viață- prietenii buni care îi umplu wall-ul cu piese sensibile, de sezon!

  37. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 12:39

    @Ina_adevarata: :))

  38. Rada 29 August, 2012 at 13:00

    @Ferdinand Ș.: unde bre, pe FB? Pai n-am acces acum. Mai tarziu! Las’ ca-i lunga toamna, am timp. 🙂

  39. oake 29 August, 2012 at 13:01

    si pt ca tot vorbim despre toamna:
    inca 3 zile si Connect_R poate sa mearga in sfarsit la culcare !

  40. N.A. 29 August, 2012 at 14:16

    Eu zic sa fim non-comformisti si sa punem si ceva gen “Vine, vine priiimavaraaaaaa”

  41. oake 29 August, 2012 at 14:24

    34. Belle d”Imagination, melodiile de pe redtube au iz de primavara timpurie si hormonala, in niciun caz de toamna 😀

  42. N.A. 29 August, 2012 at 14:32

    @N.A.: *non-coNformisti

  43. Ferdinand Ș. 29 August, 2012 at 15:43

    @N.A.: stim ca stii 🙂

  44. teribil 29 August, 2012 at 21:27

    Se simte miros de orgie cu gruppies, e singura exolicatie pentru un post atat de lingusitor

  45. cristi 29 August, 2012 at 22:39

    Eu as pune melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=_O0m4PdQz8M&feature=related sa se oftice prietenii care nu inteleg rusa 😀 😀

  46. N.A. 29 August, 2012 at 22:42

    @Ferdinand Ș.: :))

  47. Adriana Popescu 30 August, 2012 at 03:40

    Vezi, Julică, dacă nu mi-ai propus o rubrică de muzică de calitate? Deci luaţi de-aici cu toamnă multă şi cu o voce minunată 🙂 http://www.youtube.com/watch?v=XSXYu-3r1S8 Evident, e mai mult decât valabilă şi varianta Yves Montand (ca să nu o bag şi pe Edith Piaf în ecuaţie) la “Les Feuilles Mortes” 😀

  48. dc 30 August, 2012 at 07:18

    Da’ Guns’n’Roses (era sa scriu Rosen 😀 ) nu merge? >:)
    Cu una din singurele 2 piese de care au aflat aia de la Rock FM:
    ttp://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE

  49. Laura Mitrica 2 September, 2012 at 20:13

    As mai adauga si “Este toamna iar” – Gheorghe Gheorghiu
    http://youtu.be/oOx71xryVao

  50. Mariana 20 September, 2013 at 22:31

    Fara Brenciu cu Septembrie, Luni?! Tz, tz, tz!

  51. Conu Alecu 1 September, 2014 at 11:34

    Ai uitat de asta : Joe Dassin L’ete Indien

  52. Mirandolina 1 September, 2014 at 11:36

    :))
    Si frantuzesti: Barbara: Septembre (quel joli temps) https://www.youtube.com/watch?v=el5Mm0oRmi0

    Mult mai pe gustul meu 🙂 Noir Desir – Septembre en Attendant https://www.youtube.com/watch?v=ngQLf1XZffk

  53. Lepka 1 September, 2014 at 11:52

    Sa nu uitam de Autumn leaves (Les feuilles mortes) in diferite interpretari. Eu am sa mai astept vrei doua luni sa pun un November de la Tom Waits, asta e de obicei aspirator de likeuri (uneori iau chiar si doua).