Câtă cultură!

RIP, TVR Cultural!

Milioane de români care habar n-aveau pe unde erai în grila de programe vor plânge după tine ca și cum ar fi pierdut pe cineva apropiat. Fragmente din emisiunile tale vor fi share-uite pe facebook, vei bate suta de mii de like-uri, vor apărea cauze cu „Salvați TVR Cultural!”

Desigur, elitele intelectuale nu se vor lega cu papioanele de gardul televiziunii publice, nu vor geme de durere și se nu se vor bate până la ultima picătură de sânge pentru cultura română (e și vina ta, n-ai stipendiat pe cine trebuie), dar poporul însetat de cultură va fi alături de tine și vei trăi veșnic în inima lui până săptămâna viitoare, când o să apară altceva.

Să-ți fie țărâna ușoară! Ai fost un program bun, nu dădeai muzica tare, nu veneai noaptea cu filme cu femei acasă, erai linștit, nici nu știam că exiști!

Share:

51 comments

  1. RoseN 10 August, 2012 at 19:26

    Aăăăă, deci bine!

  2. Dan1 10 August, 2012 at 19:26

    “Milioane români” sa devina “Milioane de români” si mai era una care mi-a scapat pâna sa fie corectata! 🙁

  3. Rada 10 August, 2012 at 19:34

    Ma doare putin limba in partea stanga, mai in spate. Cred ca e de la mancarea prea condimentata.

  4. Lecteriţa 10 August, 2012 at 19:59

    Rozico, unde e vremurile alea cand strangeai tu nouajtrei de likeuri? Ca la postarea “Apocalipsa dupa relatii” =))
    Vezi, tre’ sa militezi si pentru produsele culturale!

  5. RoseN 10 August, 2012 at 20:03

    @Lecteriţa: acuuuuu sa mai zica si altii bancuri…tot unii cu munca, eeee? =))

  6. sebra 10 August, 2012 at 20:23

    vei trăi veșnic în inima lui până săptămâna viitoare – aici te-ai cam aruncat, extratereştrii se joacă cu Dinamo, mai apare vreo interceptare..

  7. Dan1 10 August, 2012 at 21:01

    @Lecteriţa: Ce-ala bre? Ca io stransei mai mute cu gluma aia cu “da, stiu e o greseala, desi scrie pe ea 5 lei, ea e de 10 lei”!

  8. costin 10 August, 2012 at 21:13

    Orice, dar numai de domnu’ Dan sa nu se ia! Bine ca au inchis culturalu’, era o anomalie sa fie singura televiziune fara horoscop de dimineata.

  9. Ana 10 August, 2012 at 21:50

    Si noi tre’ sa tinem cu tine? Eu chiar sufar mult. Aproape ca-l sesizam.
    Da ‘ ce spun eu “sesizam”?!, imi era ghid pentru a merge mai departe!
    Acu’, dracu mai stie pe ce cale s-o apuc spre canalele de difuzeaza sporturi de-alea! :((

  10. dyers_eve 10 August, 2012 at 23:42

    Daca-i dadeau o rubrica permanenta lu’ Becali, sa ne initieze in filosofie, Coelho si muzica, alta era treaba…

  11. Petreanu 10 August, 2012 at 23:53

    Julius, mi-e teamă că ai dezvoltat un soi de cinism care nu prea te prinde, în primul rând pentru că-ţi acreşte umorul.

  12. Ciprian 11 August, 2012 at 00:57

    TvR Cultural avea un serial frantuzesc fain, lunea, de la 23.10 si din cand in cand filme artistice draguute.

  13. Cristi 11 August, 2012 at 09:36

    @sebra: “extratereştrii se joacă cu Dinamo” :))

  14. Belle d”Imagination 11 August, 2012 at 11:08

    Sincer, nu cred că m-am uitat mai mult de 10 ori în 15 ani la TVR Cultural.
    Cu toate astea era un post bun, chiar dacă programul era făcut aiurea. RIP

  15. Ina_adevarata 11 August, 2012 at 12:07

    Bre, emisiunile TVR Cultural se întorc la TVR 2, de unde au plecat. Se restrînge grămada de direcții, canale, posturi și postulețe, direcțiuni etc. din TVR. Asta e tot ce se întimplă- și e foarte bine. Ba chiar am așa, o presimțire că nu se reduc atît de mult cît s-ar putea reduce.
    E-te, unde scrie cuvîntul “Cultură”, se aduna omenetul intelectual să plîngă. Dacă maneliștii ar organiza o serie de concerte sub numele “Rezistența prin cultură”, maneaua ar începe să fie gustată de hipsteri.
    Și eu m-aș lega cu lanțuri de gardul TVR, dacă i-aș convinge în felul ăsta să nu mă mai fure cu taxa.

  16. Ina_adevarata 11 August, 2012 at 12:09

    Să luăm ca exemplu site-ul de pe internet “Daily Cotcodac”: dacă folosești în comentarii cuvîntul “c.ultură”, intri la moderare. Trebuie să ne controlăm vocab.ularul, da?

  17. Ana 11 August, 2012 at 13:07

    După o noapte de agonie, cu întrebări fără răspunsuri, cu gândul că dacă el nu mai e, eu de ce-aş mai fi, mă tarai jos din pat în căutarea telecomenzii. Îmi spun în gand “dacă eu n-am crăpat de dorul lui, poate nici el de-al meu”. Mă ciup preventiv, sunt vie. Butonez telecomanda, e acolo, e viu, e bine mersi, ca şi je, acu’.
    A fost doar o moarte clinică..

    PS: Donez bomboana de pe colivă. Labele jos!, de colivă nu se atinge nimeni!

  18. Ana 11 August, 2012 at 13:21

    App, dacă simţiţi aceeaşi sete de cultură, că şi mine, acu-i momentul’. O “Poveste imorală” tocmai se desfăşoară acu’ pe preadoritul post.

  19. N.A. 11 August, 2012 at 17:28

    Uof, ramanem fara cultura! 🙁

  20. N.A. 11 August, 2012 at 17:30

    Julius, mie mi se pare ca iti sade foarte bine cinismul. 😀

  21. RoseN 11 August, 2012 at 17:54

    HELLOOOOOUUUUUU? Anybody here? cica
    “Îndrăgitul analist în de toate va fi prezent, începând cu ora 23, la Realitatea. Asta, bineînțeles, dacă va reuși până atunci să convingă vreo femeie să-i calce o cămașă.”
    mno..ca sa stiti!

  22. RoseN 11 August, 2012 at 17:59

    asa asa Julica…dupa ce ca-ti fac publicitate, mai stau si la moderare…nț.. ce oameni 8-|

  23. Ina_adevarata 11 August, 2012 at 20:25

    @N.A.:
    si mie imi place cinismul lui Jul, pentru ca se suprapune in mod fericit peste cinismul meu.

  24. RoseN 11 August, 2012 at 20:31

    mah deci voi știț ca la Realitatea, dupa nush ce extraterestrii (poate vedem Dosarele X Sculi, Mulder ceva) urmeaza Julica? știț, știț?

  25. Dan1 11 August, 2012 at 20:32

    Bre, e 1-0 pentru Barcelona! Andryusha, V3nt0R, aveti legatura!

  26. RoseN 11 August, 2012 at 20:40

    @Dan1: Las c-o sa aiba legatura Juls dupa meci, de la 23…tuuuuaomne ce-o sa ne mai distram iar, dat din manute, batait pe scaun, pomenit scriitori ciudati, duuuuuuh, yeeeey!

  27. Cms 11 August, 2012 at 20:52

    @RoseN: Eu vreau să văd cum e îmbrăcat. 😀

  28. RoseN 11 August, 2012 at 20:56

    @Cms: mah, tu nu aveai program de seara? :))
    mdaaaa…pai cum sa fie imbracat? ca un doooomn, adica fara camasa calcata :))

  29. Rushenne 11 August, 2012 at 21:00

    @RoseN, Cms: Comentati si voi emisiunea ca io sunt cam izolată si nu am cum s-o vad. 🙁

  30. Cms 11 August, 2012 at 21:05

    @RoseN: N-am program, afacerile serioase se fac duminică seara. 😉

    Aşaaaa! Mă gândeam că, de vreme ce e atât de pustiu prin redacţie, am putea să tragem plasma mai aproape de canapelele din piele de struţ şi să ne pregătim pentru emisiunea lui Julius.
    Cine ce aduce? Eu pun la bătaie un rachiu bulgăresc minunat (întrebaţi-l pe Cougar), 68 de grade, dar poate fi combinat cu Coca Cola, iese o Bulgaria Libre excelentă! Mai am salată de vinete, acum se coc pe aragaz, salată de roşii cu castraveţi şi ceapă, alune de pădure. Care mai vine şi ce aduce?

  31. RoseN 11 August, 2012 at 21:08

    @Cms: pe mine sa nu va bazati…ca va aduc ceva adica, inafara de fiinta mea mirifica :))
    @Rushenne: oh 🙁 las ca sigur o sa fie inregistrare

  32. Dan1 11 August, 2012 at 21:08

    @Rushenne: Ce emisiune?
    Si beee. Lasa=ma sa ghicesc: esti la Gura Portitei! Ca doar acolo poti fi izolata! :))

  33. Cms 11 August, 2012 at 21:08

    @Rushenne: Te-ai blocat în beci? Vai de mine, iar îl înveţi prostii pe Toader, ultima oară se apucase să asculte Amon Amarth până s-a spart bibeloul de pe plasma din sufragerie…

    @RoseN: Dacă tot nu aduci nimic, măcar pune mâna şi îmbracă-te elegant, să avem şi noi la ce ne uita în pauzele de publicitate.

  34. RoseN 11 August, 2012 at 21:09

    @Dan1: bah tu esti turc? io ce naiba imi racesc aici gura de pomana…nu vezi ce promo i-am facut la mogul, ca e pe Realitatea de la 23

  35. Dan1 11 August, 2012 at 21:09

    @Cms: Io, ca de obicei, parizeru’, franzela si ziaru’! =))

  36. Dan1 11 August, 2012 at 21:11

    @RoseN: A, era mai sus! N-am dat scroll pâna acolo! :))

  37. RoseN 11 August, 2012 at 21:12

    @Cms: mdeaaaah bineeee, ma imbraaaac, pfuai ce pretentii acu, in tricou nu mai e bine :))

  38. Dan1 11 August, 2012 at 21:12

    @RoseN: Io, la 23 cre’ c-o sa fiu manga obosit! :))

  39. Dan1 11 August, 2012 at 21:13

    @RoseN: Ba da, doar sa fie ud! :))

  40. RoseN 11 August, 2012 at 21:14

    @Dan1: amu noh, e bine si obosit :)) ce, crezi ca noi o sa fim hai hodiniț?

    @Dan1: hrrrrrrrrrrr

  41. Dan1 11 August, 2012 at 21:16

    @RoseN: Fiindca ploua bre, de-aia zisei! :))

  42. RoseN 11 August, 2012 at 21:19

    @Dan1: poate la tine plooo, ca la mine fu soare, si un pic de norisori, eu ma teleportez direct la voi in sufragerie 😀

  43. Cms 11 August, 2012 at 21:24

    @Dan1: Coniac nu ai? Că rachiul bulgăresc nu prea mai e mult… iar fetele poate vor un sirop, o limonadă, un vin alb cu sifon, ceva…

    @RoseN: Când Mogulul apare la televizor în sacou, noi de ce să nu fim îmbrăcaţi frumos?

  44. RoseN 11 August, 2012 at 21:28

    @Cms: bine, eu stiu doar sa fiu dezbracat frumos, uof, cate sacrificii…asta e, pentru mogul, ne si imbracam!

  45. Dan1 11 August, 2012 at 21:39

    @Cms: Bre, cu regret, decât niste “gust puternic si amarui” pe fundu’ la o sticla un pet!

  46. Cms 11 August, 2012 at 21:50

    @RoseN: Nu trebuie să ne spui cine te dezbracă aşa de frumos, dar îţi mulţumim pentru sacrificiul din seara asta. 🙂

    @Dan1: Lasă că am mai adus eu nişte chestie din aia puternică şi amăruie, de asta am ieşit acum din casă la magazin. Cine vrea primul pahar de bere?

  47. Ana 11 August, 2012 at 21:53

    Ce emisiune ziceti voi acilea, bre?!
    O sa fie O’ Julius pe Tvr Cultural, sau ce?! Ha?

  48. RoseN 11 August, 2012 at 21:54

    @Cms: adica ce vrei sa spui, ca eu sunt neputincioasa? eu mah, eu :)) atata reusesc si singura, zau!

    mno, daca beuturica vreti, cred ca mai am eu ceva prin casa, o chestie incolora cu miros de prune

  49. Cms 11 August, 2012 at 22:06

    @Ana: Ai văzut deja în cealaltă postare, nu? 🙂

    @RoseN: Hai, hai, scoate Johnnie Walker-ul ăla din bufet şi lasă neputinţele!

    Uite că Julius a postat pe DC despre emisiune, zice că e şi pe FB. Unde stăm?

  50. Ana 11 August, 2012 at 22:29

    @Cms: imediat dupa ce-am intrebat, nu “deja”. 🙂