Postul nu e post destul

Pușcăria și cureaua lată

Simona Catrina

După ce s-a împușcat în cap… pardon, în gât… pardon, în pielița gâtului, Adrian Năstase a ajuns, totuși, la pușcărie. O vreme, țara a stat cu sufletul blocat în omușor, cu gâtul creponat de grijă, crezând că fostul premier va sucomba în detenție.

De la o vreme însă, lumea primește vești. Năstase scrie pe blog despre exotismul vieții de pușcăriaș: (Continuarea în Blitz Magazine… )

Share:

11 comments

  1. Ciprian 21 August, 2012 at 20:40

    Ce rau e la parnaie, trebuie sa mananci cu lingura si sa suporti si tantarii.

  2. Dan1 21 August, 2012 at 20:49

    Asa, din descriere, pare mai misto decât armata pe care-am facut-o io (în anii ’80). Io trebuia sa mai fac si garda (o saptamâna pe luna) si de serviciu la bucatarie (pe “linie”, cum se zicea).

  3. Ciprian 21 August, 2012 at 20:49

    Cred ca dicteaza textele utilizand codul Morse, bate cu coada lingurii in zabrele si niste morse ce stau inca de la ora 5:00 cu urechile lipite de zidul penitenciarului isi noteaza litera cu litera ce spune prim-vanatorul.

  4. ErRon 21 August, 2012 at 22:07

    Eu cred ca mai mult decat sobolanii il deranjeaza, pe citiorul quality, lipsa internetului! Sa nu poata el citi DC, sa-si mai descreteasca fruntea, asa cum obisnuia!:D

  5. RoseN 21 August, 2012 at 22:47

    Bula l-a injurat pe Ceausescu si ajunge la puscarie. Intr-o zi, mama-sa vine cu un pachetel la vorbitor.
    – Cum e, Bula? E rau de tot?
    – Nu, mama, merge.
    – Mancarea cum e?
    – Avem de trei feluri, de doua ori pe saptamana si ceva carne…
    – Dar caldura?
    – Merge… Noi venim de la munca, ne spalam repede si intram in pat.
    – Dar lumina?
    – Noaptea se stinge, insa e avantajul ca ne culcam devreme si dormim mai mult…
    – Bulisor mama, atunci sa fii cuminte, sa nu faci vreo prostie, sa te dea astia afara!

  6. N.A. 21 August, 2012 at 23:21

    Ah, vedea-i-as eu pe cat mai multi – in frunte cu Base – obisnuindu-se cu aceste vitrege conditii!

  7. Belle d”Imagination 22 August, 2012 at 00:52

    Amin NA!

  8. Dan1 22 August, 2012 at 08:01

    A, si uitai: în fiecare dimineata faceam si curatenie pe sectoare; eu aveam scara de la salile radio, dar altii aveau toaletele. :))

  9. bogho 22 August, 2012 at 10:20

    Nastase e condamnat in regim semideschis, adica pleaca din inchisoare pe la 7-8, lucreaza in folosul comunitatii pana la 17 cand se intoarce in inchisoare.

  10. Ferdinand Ș. 22 August, 2012 at 13:41

    @N.A.: asa sa te-auda Dumnezeu :)!

  11. Adrian 22 August, 2012 at 21:48

    Mă întreb dacă și-o fi invitat vreun “coleg” să-i numere ouăle.