Postul nu e post destul

În inima comercială a Dristorului

Julius Constantinescu

Mica inimă comercială a cartierului Dristor este chiar strada Dristorului. La capătul dinspre gura de metrou cu același nume, strada Dristorului concentrează tot ce are cartierul mai de preț în materie de spații comerciale, servicii, bodegi și locuri de petrecere a timpului liber.

În centrul acestui mini-mall de cartier se află celebrul restaurant „La Romică Italianu’”, care îi aparține lui Romică Țociu (numele se potrivește perfect, întrucât Romică are, într-adevăr, un ten mediteraneean). N-am reușit niciodată să servesc ceva, pentru că singura dată când am intrat m-a chelnerul afară, pe motiv că nu vreau să mănânc (dat fiind că restaurantul era gol-goluț, cred că, de fapt, că m-a dat afară fiindcă nu servesc albi).

De altfel, și celelalte magazine de aici arată de parcă ar fi ale lui Romică. În capătul din stânga, e un aprozar unde puteți găsi cele mai ofilite legume și fructe din lume, de la cartofi creponați la stafide comercializate sub numele de mere. Urmează un magazin de pâine (coaja se poate mânca, iar miezul îl puteți folosi în loc de gumă de mestecat) și un centru de vânzare de cd-uri, pe gemulețul căruia se revarsă asupra străzii valuri de Guță, Adi de la Vâlcea și Carmen Șerban. Mai există un magazin de accesorii pentru telefoanele mobile unde nu prea au accesorii, dar, în schimb, băiatul vă poate servi oricând cu un telefon second-hand, despre care ar trebui să fii complet nebun să crezi că e furat (mai ales că în zonă obiceiul furatului este complet necunoscut). În dreapta ei e o mică șaormerie – nu adevărata șaormerie din Dristor, aia e mai încolo, dar are și asta rolul ei, ar fi păcat să iasă călătorii de la metrou și să nu simtă în aer o mireasmă proaspătă de șaormă, ca să știe că au ajuns în Dristor.

Într-o zi, am intrat la alimentara de lângă Romică. În fața mea, o tipă își cumpărase un suc de cireșe. Până să iasă, punga cedase, cutia se rupsese și sucul se împrăștiase prin toată alimentara, inclusiv pe hainele ei. Femeia s-a oprit în mijlocul magazinul, și-a șters hainele cu un șervețel și a pus o întrebare de bun-simț: „Ce pungă mi-ați dat?”. Vânzătoarea i-a dat un răspuns haios: „Pungă de pungă!”. Cred că împrumutase de la vecinul Romică niște glume, până la salariu.

De altfel, ca să scriu textul ăsta, și eu am făcut la fel.

Share:

41 comments

  1. yogibeer 20 August, 2012 at 15:06

    Traiul in Dristor… ce vremuri.

  2. chocolate 20 August, 2012 at 15:06

    text de text =))
    Si? Cand iei salariul, ca sa scrii un text ca lumea, cu glume d’alea bune, la care sa si radem?

  3. Dan 20 August, 2012 at 15:09

    Din peisajul pictat mai sus nu ar trebui sa lipseasca baietii cu ceafa lata si lanturi cat bratul care misuna in fata alimentarei, care supervizeaza intrarea la “Nevada”, sau la exchange, sau la casa de amanet, sau la toate deodata.
    Si, oricum, trouarul ala se intuneca cel mai tare odata cu caderea serii.

  4. geo 20 August, 2012 at 15:14

    Pisi stă la Dristor … întreb pentru un prieten

  5. RoseN 20 August, 2012 at 15:19

    Meeeeeh, care va luati de mogul aveti de-a face cu mine 😀 care eu e berbec, da? 😀

    Berbec
    Semn de foc: scanteie
    Trasatura principala: impetuozitatea.
    Fraza favorita: primul!
    Berbecul nu stie niciodata ce va face. De asta, atunci cand merge, merge cu capul inainte. Astfel, daca ajunge la linia de finis in acelasi timp cu altcineva, va putea spune: “Primul!”.
    Atunci cand trebuie sa treaca la actiune, nu sta prea mult pe ganduri. Se arunca de la trambulina si, pe la jumatate, descopera ca in piscina nu mai e apa. Cuvantul esec nu exista insa in vocabularul sau si va incerca sa-si “dreaga” imaginea prin cinism. Va spune: “Poate acum schimbati apa! Ca e mizerie in piscina!”.
    Taur
    Semn de pamant: Casa
    Trasatura fundamentala: rabdare inepuizabila.
    Fraza favorita: gandesc, deci insist.
    Taurul, atunci cand merge, nu ridica un picior daca celelalt este asezat ferm pe pamant. Din aceasta cauza, mai mult decat sa mearga, el face istorie. Daca Berbecul sare de la trambulina inainte sa se uite, Taurul va sti numele constructorului, materialele folosite, volumul apei si temperatura. Berbecul actioneaza cu hotarare, Taurul cu obstinatie. Berbecul vrea ca toata lumea sa-l asculte, Taurul are o rabdare fara limite incercand sa-i faca pe ceilalti sa-si schimbe parerea.
    In concluzie, relatia lor s-ar putea desfasura asa:
    Berbecul ii spune Taurului, aflat la 10 metri distanta: – Vino aici! (asta e hotarare).
    Taurul: – Nu! (asta e obstinatie).
    Berbec: – Vino aici!
    Taurul (fara sa se miste): – Nu!
    Berbecul (facand doi pasi): – Vino aici!
    Taurul (fara sa se miste): – Nu!
    Berbecul (avansand doi pasi): – Vino aici!
    Taurul (fara sa se miste): – Nu!
    Berbecul (facand doi pasi, se trezeste fata in fata cu Taurul): – Vezi? Asa imi place! Sa vii unde-ti spun EU!

  6. Dan1 20 August, 2012 at 15:32

    @RoseN: … si vine Leul si-i manânca pe-amândoi! :))
    Ontopic: vazui si eu pe Google Street Images (ca n-am mai trecut pe-acolo de vreo zece ani, cred) Taverna lu’ Romica/Restaurant cu specific romicesc. :))

  7. Rushenne 20 August, 2012 at 15:55

    @RoseN: Păi, fată, trebuia să strigi: ‘Prima!’, chiar dacă ai fost a patra la comentat! Așa se face … 😛

  8. RoseN 20 August, 2012 at 15:56

    Hmmm l@ura n-am link, ca l-am primit pe email…da’ ia ce zice pentru voi 😀

    Rac
    Semn de apa: marea.
    Trasatura caracteristica: nesiguranta pe plan sentimental.
    Fraza favorita: Simt, deci exist.
    La inceput, nu-ti acorda cine stie ce incredere. Trebuie sa ti-o castigi singur, fiind afectuos si tandru. Si sa le spui de o mie de ori ca-i iubesti, pentru ca Racii sunt adevarati vampiri sentimentali si tot timpul se plang ca nu primesc suficienta dragoste. Tu-i spui:
    – Te iubesc.
    Racul intreaba: Cat?

    Sagetator
    Semn de foc: jaratec.
    Trasatura caracteristica: adevarul verde-n fata.
    Fraza favorita: iti spun sincer…
    Vitalitatea sa e epuizanta si intampina orice cu un suras. Sunt posesorii unui spirit delicat si a unor gafe imense. Ii recunosti cu usurinta in metrou sau in autobuz: cineva te calca de vreo 10 minute si inca nu-si da seama pentru ca te priveste si zambeste:
    – Salut, salut!
    Si, bineinteles, cand cineva iti surade asa, ce-i mai poti spune? Ce te calca pe picior? Nici sa nu-ti treaca prin cap! Daca o vei face, Sagetatorul iti va purta pica, va ridica piciorul si iti va da o lovitura in fluierul piciorului.
    Sagetatorul este sincer, dar nu este subtil. Se incapataneaza sa spuna mereu adevarul verde-n fata; mai devreme sau mai tarziu, spune mereu ceea ce gandeste. De asta, iti sugeram ca daca vreun nativ al acestei zodii se apropie de tine si-ti spune:
    – Iti voi spune adevarul…
    Tu sa-i raspunzi:
    – Dar ce ti-am facut eu?!

  9. ionut 20 August, 2012 at 15:56

    Deci 10 metri in 6 pasi; al dreacu’ dom berbec asta, mare pisicher.

  10. RoseN 20 August, 2012 at 15:57

    aaa, si cum se roaga:
    Rac: Doamne, pentru mine esti ca un tata. Vreau sa ma pot baza pe tine, sa imi dai siguranta, mai ales acum in momente grele cand mama este atat de departe de mine.
    Sagetator: Oh atotputernicule, atotstiutorule, atotiubitorule, omniprezentule, vesnicule Dumnezeu, te rog inca o data: ajuta-ma sa nu mai exagerez.

  11. RoseN 20 August, 2012 at 15:58

    @Rushenne: ah scumpa, dar eu in sufletul meu tot timpu-s prima, ce rost are sa ma mai repet 😀

  12. l@ura 20 August, 2012 at 16:09

    @RoseN: am ghicit, esti Berbec!!!!
    Ca sa parafrazam o chestie celebra: “Daca adevar nu e, nimic nu e”. Mersi mult, superdragutz din partea ta:):)

  13. l@ura 20 August, 2012 at 16:11

    “valuri de Guță” suna absolut avangardist, ca sa nu spun de-a dreptul psihedelic
    @-)

  14. timon 20 August, 2012 at 16:30

    LA Romica am intrat in nenumarate randuri sa beau ceva si nu mi s-a parut nimic anormal.Nu esti din cartier daca “il razi” atat.

  15. RoseN 20 August, 2012 at 16:30

    @ionut: 😀 vai, nici nu vreau sa-ti ghicesc zodia 😀 zi totusi ce esti

  16. N.A. 20 August, 2012 at 16:36

    @RoseN: Nu va suparati, dă gemeni aveti ceva? 😀

  17. ionut 20 August, 2012 at 16:39

    @RoseN sincer iti spun (dar e copy paste asta cu sincer) ca la partea cu zodii ma amuz teribil si ca nu prea le am. Mai bine vino tu aici, unde vreau eu (iar copy/paste) si spune-mi ce zodie crezi ca ar reiesi din alea 13 vorbe ale mele. Am auzit ca ar fi si o a 13-a zodie, aia mi-ar placea mie.

  18. RoseN 20 August, 2012 at 16:40

    @N.A.: Avem si dă gemeni ceva 😀

    Gemeni
    Semn de aer: rafala.
    Trasatura caracteristica: mai multi intr-unul.
    Fraza favorita: Adevarul e ca totul e minciuna.
    Gemenii sunt ca o rafala cu corp uman: nu-i vezi sosind, nu-i vezi nici plecand. Toti avem un eu care ne conduce, dar gemenii au doua, uneori mai multe. Unul dintre ele este dulce si tolerant, celalalt este critic si uracios. De-asta, gemenii nu cunosc drumul de mijloc: ori iti vad defectele, ori calitatile, depinde de geamanul care te priveste.
    Daca acesta este cel dulce, iti va spune: “arati mai bine ca niciodata!”
    Daca dai peste cel uracios: “Cand o sa mai slabesti si tu?”

    si cum se roaga:
    Gemeni: Doamne, am si eu o rugaminte. Am o mica intrebare pentru tine, daca ai timp. Cine esti? Ce exact esti? Unde te afli? Cati sunteti acolo, esti unul singur? Ca nu pot sa imi dau seama.

  19. lulu 20 August, 2012 at 16:44

    @RoseN: Iti spun sincer: nu am stiut ca ala e piciorul tau 🙂

  20. Dan1 20 August, 2012 at 16:44

    @RoseN: “uneori mai multe”? Aia nu mai sunt Gemeni, aia sunt Tripleti, Cvadrupleti, Chintupleti!… =))

  21. Lecteriţa 20 August, 2012 at 16:49

    Io am decat o intrebare: Daca tot scrie Rozica niste comentarii atat de lungi si de profunde, de ce nu scrie si niste texte? Ea e pozitiva, e Yang, e in armonie cu natura, nu e suparata pe norocul, talentul si faima nimanui, mai are o gramada pana la nefericita de men.o.pauza a carei perspectiva face din noi, astelalte, niste aligatori draguuuuuti…
    Rozico, ia pune tu o rochie in carouri pe tine si scrie ! Hai, ca si-asa o cam arzi de colo-colo, fara succes la d-astia cu mercedese!

  22. RoseN 20 August, 2012 at 16:52

    @ionut: bineeeee bre, bine… hai fii tu a 13 zodie, cica aia e omul perfect :)) avand premonitii si abilitatea de a interpreta visele, dar si o intuitie fantastica, sunt intelepti, aducatori de pace si vindecare :))
    cica va imbracati in culori vii, vibrante.
    Noh, dar cica numai un pic mai ai de asteptat, ca punctul cel mai inalt al celebritatii lor este atins dupa moarte, cand numele lor se inconjoara de legenda 😀
    Ptiu bata-va!

  23. RoseN 20 August, 2012 at 16:54

    @Lecteriţa: cica io-s foarte ocupata momentan, ca de aia am iesit nitel de pe FB 😀 si zilele astea-s asa de Yin, pfuuuai ce bine mi-ar fi prins un pic de Yang, daaaa’ nimic dom’le nimic :))

  24. Dan1 20 August, 2012 at 16:56

    @RoseN: Un pic de Yang cu zmeura! =))

  25. Dav 20 August, 2012 at 18:09

    leu-leu-leu-leu
    că tot e ziua mea astăzi 🙂
    mulțumesc și.. scuze daca ai scris pe undeva și eu n-am văzut.. sunt mai chior de felul meu

  26. Lepka 20 August, 2012 at 18:12

    @Julius: eu cred ca n`ai apucat sa servesti nimic la Romica pentru ca nu te-ai angajat chelner acolo..avem pretentii, maestre, ce dracu`.

  27. RoseN 20 August, 2012 at 18:19

    @Dav :)) iti dai seama ca am inceput cu leul… special pentru mogul, asa ca uita-te la postarea anterioara
    http://www.dailycotcodac.ro/2012/08/ispite-biserica/

  28. dragos 20 August, 2012 at 18:48

    Iti voi spune adevarul Julius:
    Textul ca textul..dar nu stiu pe cine calc pe picior..asa ca: Salut, salut!

  29. ionut 20 August, 2012 at 19:18

    @RoseN
    Tulai doamne, no, sa asteptam, zic. Ceva imi spune mie ca suntem cam la fel, Now, WE wait.

  30. RoseN 20 August, 2012 at 19:32

    @ionut: Neeeeah, n-avem cum sa fim cam la fel, ca cica tu te imbraci in culori vii, blabla…eu NU =))

  31. ionut 20 August, 2012 at 19:45

    @RoseN no, hai ca ii stricam omului bucuria cu astrele noastre, care cred ca deja se prapadesc de ras, au terminat cu zambitul de mult, inainte de voiajul ala cosmic 🙂
    Poate e ceva cu polaritate pe aici, nu e momentul sa dam vina pe culori.

  32. RoseN 20 August, 2012 at 20:15

    @ionut: 😀 nu cred ca mai are mogulul de muuuult pretentii de comentarii ontopic =)) s-a lamurit definitiv ce ne poate pielea

  33. N.A. 20 August, 2012 at 20:55

    @RoseN: Fata, unele din mine zic ca-s de acord, altele sunt complet impotriva, inca dezbatem. Te anuntam cand avem un cvorum.

  34. Peter Pan 20 August, 2012 at 21:02

    Cică a 13-a zodie e zodia săracului.

  35. sebra 20 August, 2012 at 21:07

    Ce-i acolo?

  36. Dan1 20 August, 2012 at 21:23

    @sebra: șaorme, cred! =))

  37. Dan1 20 August, 2012 at 21:24

    @ionut: Ce avatar mai e și ala bre?

  38. Lora 20 August, 2012 at 22:21

    Mi-a luat lepka fraza de la gura:))))

  39. ionut 21 August, 2012 at 09:08

    @Dan1: alocat de soarta

  40. Ferdinand Ș. 21 August, 2012 at 12:28

    @RoseN: Nu!

  41. Rada 21 August, 2012 at 22:31

    Inima Dristorului e plina de colesterol!