Postul nu e post destul

Din lac în bac, din bac în puț

Simona Catrina

Pentru toți cei care au plâns cu sughițuri de mila celor care n-au luat bacul, emit această strigătură: în sesiunea de toamnă, s-au înscris doar câțiva dintre cei care-n vară n-au știut cine-i Mateiu Caragiale sau cât înseamnă derivat de ics pătrat. Până și eu știu că e 2x, iar eu sunt tufă la matematică, vă rog să mă credeți.

Ministerul a organizat meditații pe perioada de vară. În traducere liberă și enervantă, profesorii n-au avut destul concediu fiindcă au fost nevoiți să vină la școală, ca să mediteze loazele. (Continuarea în Blitz Magazine… )

Share:

8 comments

  1. geo 20 August, 2012 at 21:47

    La urma urmei, de ce le-ar trebui bacalaureat … cineva trebuie să râdă sau să plângă la glumele de pe D.C. … eventual, ăia de le pricepe =))

  2. N.A. 20 August, 2012 at 22:33

    Lasa, ca mai intai fac ei scoala vietii, devin niste vedete de talie mondiala, ca Marcel Pavel, Nico si Busuioc, dupa care, pe la 40 de ani, se intorc si iau un 5 glorios.

  3. ErRon 20 August, 2012 at 22:42

    @N.A.: Care 5, fata, ca Marcel si-a luat bac-ul cu peste 7, am vazut io la televizor!:D

  4. Ana 20 August, 2012 at 22:43

    Camio’ cand mai scrie? =))

  5. N.A. 21 August, 2012 at 00:21

    @ErRon: Aoleo! Sper ca i-au dat coronita!

  6. dio 21 August, 2012 at 10:02

    pai si cum a facut scoala de conserve daca n-avea bacu’ luat? sau n-a facut-o? 😕

  7. N.A. 21 August, 2012 at 13:40

    @dio: S-a inscris ulterior, invins de sistemul asta pacatos care te obliga sa faci mai intai liceul.

  8. mifty 21 August, 2012 at 17:11

    … lasă, că și Chiru a umplut constanța de afișe (3 ani la rând!) cu ”meditații gratuite pemtru bac”, și dădea inclusiv profil de facebook, nu doar mail, messenger, adresă ”normală”, și… ce-o mai fi dat!
    și în ciuda cuvântului magic ”gratuit” (o fi trebuit să zică ”moca, bă, moca”) a venit fix Polea Spătaru la meditațiile alea.
    iar la școala din cartier… au organizat și profesorii meditații gratuite (asta înainte de sesiunea din vară), să scape dreq de bolovani din prima, dar… de venit la meditații au venit fix 4 inși, și ăia olimpici!!!
    și nu e vorba de olimpiada de barbut!