Postul nu e post destul

Acuzații de vals și uz de vals

Simona Catrina

Am fost la o nuntă, în weekend. Era s-o zic p-aia cu ”aplauze”, dar am mai spus-o recent și nu doresc neapărat să mă repet, deoarece sunt femeie cât de cât serioasă. Toate nunțile din România încep cu valsuri umflate. Iar țara noastră, deși n-are bani să finanțeze cultivatorii de grâu, are suficienți crăițari cât să organizeze cursuri intensive de vals pentru nuntă.

Mirele nu știa să danseze vals, era disperat, dar mireasa îl instruise să mimeze frumos, să-și salte picioarele romantic, să se prefacă a ști pe ce lume este. (Continuarea în Blitz Magazine… )

Share:

11 comments

  1. Ina_adevarata 13 August, 2012 at 20:38

    Deci, expertul nostru în arme și muniții, dl. Old John Wheel se apucă să învețe vals. Cred că măcar primele două-trei lecții ar trebui să fie filmate și puse pe youtube. Ce, noi nu am rîde un pic?

  2. Laura 13 August, 2012 at 20:43

    Sa nu uiti de turta rupta deasupra capului(de parca mireasa coafata de firmituri in par mai avea nevoie) dansatul gainii si alte “minunate” traditii. BTW…Casa de piatra!

  3. N.A. 13 August, 2012 at 21:56

    Mie-mi place de mor aia cu gaina, in tinereturi ma distram copios la manifestarile de gen. Basca mai faci un ban cinstit, onoratii invitati, dar mai ales nasul, scot bani buni. Am refuzat tigania cu lautari si hore in fata casei. Si n-am tinut-o nici pe-aia cu cearsaful, eram deja dezonorata. =))

  4. Ina_adevarata 13 August, 2012 at 23:54

    Sper că vom avea iutubăreli la greu cu Old John și Simona la Dansul Pinguinului. Colo, pe contul de simfonii.

  5. RoseN 14 August, 2012 at 00:01

    @Ina_adevarata: Mvaaaai si ce de share-uri o sa dam in toate partile =))

  6. Cristi 14 August, 2012 at 08:29

    @N.A.: Si nu putea domnul N.A. sa se taie si el la un deget? 😀

  7. N.A. 14 August, 2012 at 10:40

    @Cristi: Putea, da’ eram deja in 4 luni si lumea s-a facut rea, maica, nu mai crede in minuni…

  8. serban 14 August, 2012 at 13:22

    Dacă faceţi nunta aia sper că o începeţi cu un Breakdance, Hip hop, ceva.

  9. ErRon 14 August, 2012 at 13:43

    @N.A.: Strigaturile faceau deliciul meu si al familiei mele la aceste petreceri!
    Tin minte, copila fiind, la tara, nunta in sura, pentru a se sublinia faptul ca nasii aveau o stare materiala buna, in timpul prezentarii gainii s-a strigat “Casa-n Cluj, casa la tara/ Si masina langa scara!” a ramas, in familia mea, ca maximum la care se poate ajunge ca bogatie!:D

  10. N.A. 14 August, 2012 at 16:38

    @ErRon: O, daaaa! Imi mai place si sa chiui, mai ales cand am cu cine sa ma inhaitez. Si mai ales cand mergem la vreo nunta la care vine si sotul grec al unei prietene. Prima oara cand a auzit chiuiturile de nunta s-a speriat groaznic, la modul cel mai serios, a crezut ca a patit cineva ceva, se pregatea sa intervina, fiind doctor.

  11. ady 14 August, 2012 at 23:24

    @Ina_adevarata: daca am reusit eu, miss “trei picioare stangi”, sa invat vals (nu pt nunta, asa d-amorul artei) absolut orice poate invata sa danseze vals.