Postul nu e post destul

Mamaie și marea

Vivi Floricica

Mamaia:

– Auzi, ghia, te duci la mare?

– Mă duc, mamaie, de ce mă întrebi?

– Eh, zâceam şi io aşa…

După 10 minute:

– Auzi, aş merge şi io la mare. Oi găsî io p-aci o costumaţie. Mă iei şi pă mine?

Rămân blocată.

– …

– Văd io că nu prea vrei, d-aia taci…

– Ba te iau, mamaie, te iau!

– Mă iei… Până mă iei tu pă mine la mare… Cre’ că o să mă ia tac-tu-mare. Mă duce la mare adâncime, în cimitir. Că şi-aşa nu m-a plimbat toată viaţa, poate mă plimbă mort.

Share:

19 comments

  1. Grey Cat 28 July, 2012 at 08:10

    Simpatice mamaicile astea. A mea vrea sa zboare cu avionul. La 99 de ani.

  2. Cms 28 July, 2012 at 11:39

    Lasă că a mea stă la Constanţa de vreo 15 ani, şi a ieşit la plajă de vreo trei ori. Şi mai ştiu cititori constănţeni de Daily Cotcodac, care fac la fel.

  3. RoseN 28 July, 2012 at 11:47

    @Grey Cat: tu esti… prietenul lui Motanila Mov al nostru??? =))

  4. Cms 28 July, 2012 at 12:32

    @RoseN: Care Motănilă al nostru? Al tău, că numai cu el eşti în cap, toată ziua, bună ziua! Cum deschid facebook-ul, văd numai mov în faţa ochilor!

  5. RoseN 28 July, 2012 at 12:55

    @Cms: =)) E al nostru al tuturor meeeey =)) e o valoare universala inestimabila, daaaaaa?

  6. Ciprian 28 July, 2012 at 13:23

    Alooo, aloo.. Motanov ar trebui sa vina cu un aport la bugetul lui Julius pentru bere, cremsnit si un nou nr de print la cata reclama ii faceti pe aici.

    Si ai luat-o pe mamaia ta la mare? Sper ca da. Cred ca tare mult s-ar bucura.

  7. Alina 28 July, 2012 at 13:53

    @Ciprian: Nu vrei sa o duci tu? Ti-o dau si pe a mea.

  8. Ciprian 28 July, 2012 at 14:09

    @Alina: nu ar fi o idee rea, nici eu nu am ajuns pana acum la mare. O sa te coste cateva zeci de borcane de dulceata.

  9. Ina_adevarata 28 July, 2012 at 14:55

    Deci, dacă Cipri se apucă să plimbe mămăi la mare distanță, i-o dau și pe soacră-mea.

  10. Ciprian 28 July, 2012 at 16:02

    @Ina_adevarata: suporti cheltuielile de cazare? presupun ca nu o sa am cu mancarea, nicio batrana nu pleaca de acasa fara ceva de ale gurii si dropsuri cu arome de fructe. =))

  11. Ina_adevarata 28 July, 2012 at 16:08

    @Ciprian:
    Da’ ce, pe plajă nu poate dormi? Ce atîtea pretenții?

  12. Ciprian 28 July, 2012 at 16:16

    @Ina_adevarata: la varsta ei nu stiu daca e de joaca cu reumatismul. :)) pe plaja doar seara, un 5 minute, in rest la jacuzzi cu hidromasaj, piscina. Merita si ea, o viata a muncit sa-ti creasca sotul. :))

  13. Ana 28 July, 2012 at 19:05

    CMS, nepoate! >:D< :*

  14. Cms 28 July, 2012 at 19:08

    @Ana: Şi tu, tot de trei ori în 15 ani? 😛

  15. Ana 28 July, 2012 at 19:09

    Ciprian, încă o mamaie de la mine! =)) O mătuşa, un unchi sub acoperire..

  16. Ana 28 July, 2012 at 19:21

    @Cms: despre ce vorbeam? 😕
    @Ciprian: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=206395486080243&set=a.206394976080294.57040.100001293803620&type=3&theater spor! =))

  17. Grey Cat 28 July, 2012 at 22:00

    @RoseN: inca nu. insa putem incerca. numai ca eu reprezint un colectiv de trei pisici. asa ca ar fi o prietenie in (cel putin) patru

  18. Alina 28 July, 2012 at 23:06

    @Ciprian: De ce sa ma coste? ca eu stau la mare :)) Mamaia sta departe insa.

  19. N.A. 29 July, 2012 at 17:18

    Mamaia mea sta la mare! 😀