Postul nu e post destul

Și iartă nouă greșalele noastre

Julius Constantinescu

A rămas și acum un mister pentru mine ce se învață în cei cinci ani de facultate la Jurnalism. Mai tinerilor mei colegi de prin diverse redacții, absolvenți ai acestei școli, trebuia să li se reamintească periodic – fără ca editorul să-și facă totuși mari speranțe că vor băga vreodată la tărtăcuță – că o știre începe cu subiectul, că ea trebuie să răspundă la câteva întrebări bine definite, că nu începe niciodată cu o propoziție subordonată, că titlul trebuie să exprime știrea sau că două propoziții scurte alternează cu una lungă, să nu rămână bietul cititor fără suflu încercând să parcurgă textul (desigur, fraza de sus nu e cel mai bun exemplu pentru studenții de la Jurnalism, dar să nu uităm că Daily Cotcodac are cititori antrenați cu lecturi din Faulkner).

Și tot un mister rămâne pentru mine și ce se învață la facultatea de Comunicare și Relații Publice. Dacă ați citit vreodată un comunicat de PR redactat de un absolvent al acestei facultăți, nu se poate să nu vă fi întrebat dacă facultatea de Comunicare și Relații Publice nu e cumva fosta Academie „Ștefan Gheorghiu” – singura diferență stilistică dintre rezoluțiile de atunci și comunicatele de PR de acum e că între timp s-au preluat niște termeni din limba engleză, if you see what I mean.

Ca absolvent de Politehnică, aș minți să vă spun că n-am văzut limba română suferind ca un câine. Dar trei greșeli în șapte cuvinte (dacă adaug ghilimelele și diacriticele, sunt deja cinci), ba s-o și faci pe deșteptul în timpul ăsta, nici măcar șantieriștii bătrâni nu-și aminteau să fi pomenit.

Zi bună vă doresc! Mulțu pentru atenție!

Share:

31 comments

  1. mifty 23 July, 2012 at 14:13

    ” să nu uităm că Daily Cotcodac are cititori antrenați cu lecturi din Faulkner”

    nu zău??? numai atât???
    de parantezele lui Pircă ai uitat???

    sau de comentariile lui Tzică??? ;))

  2. Ina_adevarata 23 July, 2012 at 14:13

    Poooop, Jul!

  3. JULIUS 23 July, 2012 at 14:15

    @Ina_adevarata: miss u! kiss!

  4. dc 23 July, 2012 at 14:16

    Eu chiar nu inteleg ce si de ce nu intelegi ?!?! 😀
    Presa (cu PR-ul ei cu tot) migreaza spre mediul online, deci e de asteptat ca si limbajul sa se adapteze la “onlain”. Si unde gasesti cel mai usor limbaj de asta de online: pe mIRC (mes / messenger / etc. pentru cititorii foarte proaspeti)
    E clar ca buna ziua!

  5. Lecteriţa 23 July, 2012 at 14:18

    Cuvantul “greseala”, scris gresit, e negarea negatiei sau opozitia opozitiei; Hegel cu Vadim, ceva… =))

  6. Borish 23 July, 2012 at 14:23

    Daca esti in the mood sa citesti articolele..like chiar nu ai ce face.. se merita.
    Anyway..mai vb.. nu am vibe-ul necesar sa mai scriu ceva..gen..

  7. Cristiana 23 July, 2012 at 14:26

    wtf ziceti ma voi,here =)) si Julius nu se zice kiss se zice kissuletz =))=)) nimic nu stiti 😀

  8. SchizoChicken 23 July, 2012 at 14:29

    Ma doare șalele de greșalele lor. Şi cele doo cocoşi ale cămilei are multă apă în ele. Că aşa e unii, are arme şi trage cu ele.

  9. sebra 23 July, 2012 at 14:29

    Nice!

  10. sebra 23 July, 2012 at 14:29

    Nice!

  11. Liana 23 July, 2012 at 14:31

    Toate astea erau în programa de studiu, Julius, cel puțin în 94-98, când am fost eu studentă la FJSC. Scriitura de presă, teoria comunicării, ceva semiotică, gramatică și stilistică – să fim sinceri, nu e vorba de astrofizică, doar de puțin interes față de a scrie corect un material de presă, dacă tot te-ai hotărât să fii jurnalist. Și de ceva respect. Realitatea e că puțini din colegii mei din generația aia încă mai sunt în presă, majoritatea au migrat, destul de dezamăgiți, spre altceva, povestind aceleași istorii cu mai proaspete tărtăcuțe jurnalistice impermeabile la regulile de bază de genul acord între subiect și predicat. Nu știu ce se învață acum, dar îmi amintesc că se putea învăța lejer, dacă ai fi vrut.

  12. sebra 23 July, 2012 at 14:32

    şi iartă mie repetiţia şi fă ceva că nu mai suport să mă bâlbâi!

  13. N.A. 23 July, 2012 at 14:36

    @sebra: Ce zici? :))

  14. N.A. 23 July, 2012 at 14:37

    “Proastelor, nu se zice marinel. Se zice mariner!”. Gen.

  15. Ferdinand Ș. 23 July, 2012 at 14:42

    hai, un kissuletz si de la mine pentru nenea Jul :-*

  16. N.A. 23 July, 2012 at 14:53

    @Ina_adevarata: Bine ca pusasi mai multe o-uri. Daca-i trimiteai un “poop” era interpretabil… =))

  17. Old John Wheel 23 July, 2012 at 14:58

    @mifty: Amice, ești cusurgiu! În loc să fii fericit că Julius nu ne-a insultat, că a scris Faulkner în loc de Coehlo, matale mai ai și pretenții! Vii cu mari clasici d-ăștia, gen Pircă, Tzică… Mă și mir că nu ai băgat vreun anonim indian creator de Mahabharata, ori de cine știe ce scârța-scârța pe coji de copaci, autor de poeme d-ale lui Ghilgameș…
    Ori poate te gândeai la Divina comedie? 😀

  18. l@ura 23 July, 2012 at 15:18

    eheheheh….credeti in coincidente divine? uite ce-mi aparu pe perete in timp ce ma chinuiam cu stilistica trollajului pe DC

  19. l@ura 23 July, 2012 at 15:21

    btw zicea cineva ceva de o tema noua? un butoi cu varza, o atentie, o maslina……

  20. l@ura 23 July, 2012 at 15:22

    btw zicea cineva ceva de o tema noua? un butoi cu choucroute, o atentie, o maslina……
    sal, Toader, racoare si bine aici la voi 😉

  21. dush 23 July, 2012 at 15:27

    http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/559128_452497271438121_1461581550_n.jpg ia d’aici…sa intelegi :))

  22. Ioana K-Man 23 July, 2012 at 16:26

    @dush: nu fa ce face popa, fa ce zice popa :))

  23. mifty 23 July, 2012 at 16:41

    @sebra: luv that. poop! 😀

  24. Dana 23 July, 2012 at 17:43

    Comentariul acela a fost pus de mine. Mi-am cerut scuze apoi, pentru ca m-a luat gura pe dinainte. Cred ca daca omul recunoaste ca este prost, nu trebuie batut cu pietre. In loc sa persist in prostie am recunoscut ca am gresit si poate asta ar trebui sa conteze la fel de mult

  25. Camelia 23 July, 2012 at 18:19

    care cinci ani de studii? e medicina? si sa nu spun ca ditamai directoarea de comunicare dintr-un anume minister da niste raspunsuri la emailuri oficiale de te doare mintea…

  26. anya 23 July, 2012 at 18:42

    Julica esti old boy! Acum si politehnica are 4 ani. Astea Jurnalistice au 3. Plus 1 an master daca te simti competent.

  27. Belle d”Imagination 23 July, 2012 at 18:51

    Care sunt celelalte două greşeli?
    Că eu le căutai cu lupa.

  28. RoseN 23 July, 2012 at 19:38

    Bai da’ ce treaba-i asta, toata ziulica la job n-am putut ceti aceste mirobolante articole, ntz [-(!

  29. Claudiu 23 July, 2012 at 21:37

    Probabil sunt si jurnalisti de calitate in Romania, dar din pacate sunt umbriti de ineptii care ne bombardeaza cu ineptii.

  30. JULIUS 24 July, 2012 at 03:34

    @Dana: stai liniștită, nu te bate nimeni cu pietre. mai râdem, mai glumim, mai uităm de propria prostie 🙂

  31. lulu 24 July, 2012 at 08:12

    @JULIUS: Atat de nice… :))