Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

Julius Constantinescu

24 iulie
1783 Se naște Simon Bolivar, cel mai cunoscut revoluționar sud-american după Che Guevara. Strălucit general, a fost liderul mișcării de eliberare a Americii Latine de sub ocupația spaniolă și, pe rând, președintele al Venezuelei, federației Gran Colombia, Perului și Boliviei (țară care îi poartă numele). Pe de altă parte, așa, de curiozitate, ia mergeți voi până în Vamă și întrebați la întâmplare un domn student cine este supranumit „Liberatorul”.

25 iulie
1788 Mozart termină Simfonia nr. 40 în Sol minor KV550. Deși găsește în ușă mai multe bilete cu mesajul „Dacă mai compui una, îți crăpăm capul”, Mozart avea să compună și cea de-a 41-a simfonie. La scurtă vreme este găsit mort, dar nu se poate dovedi nimic, vecinii declarând la unison: „Domnu’ Wolfgang? Un bărbat așa liniștit și cumsecade! Trebuie că a fost contabil, sărăcuțul…”

26 iulie
1953 Începutul revoluției cubaneze: o mână de rebeli în frunte cu Fidel Castro lansează un atac asupra cazărmii Moncada. Când colo, ce să vezi? Cazarma era apărată de soldați…

27 iulie
1794 Liderii Terorii iacobine, Robespierre, Couthon și Saint-Just, sunt arestați printr-un decret de acuzare votat în unanimitate de Convenție. „Republica e pierdută. Bandiții triumfă!”, a strigat Robespierre, înainte de a fi înhățat. Deci, nimic nou, Traiane.

28 iulie
1794 Maximilien Robespierre este ghilotinat în Piața Revoluției, în uralele mulțimii. Deci, nimic nou, Traiane.

29 iulie
1014 Împăratul Vasile al II-lea al Bizanțului obține, la Kleidion, victoria decisivă împotriva bulgarilor. Deși supranumit „Omorâtorul de bulgari”, Vasile dă dovadă de mărinimie și se mărginește doar la a le scoate ochii prizonierilor.

30 iulie
1619 În Virginia sosesc primii sclavi negri din Africa. Mai târziu, potrivit legilor anti-discriminare, ei nu vor putea fi numiți decât „sclavi americani de origine afro”.

Share:

39 comments

  1. Ozzy 24 July, 2012 at 15:06

    Am inceput deja sa strang stocul de bere si seminte pentru duminica seara. Nu e de ratat disperarea usl-ista, cand vor constata ca desi au avut cu 7 milioane de voturi mai mult decat Basescu, totusi Marinarul se va intoarce la Cotroceni. Sper sa nu te afecteze si pe tine, Julius 🙂

  2. mifty 24 July, 2012 at 15:08

    … B-47???

  3. anatotparca 24 July, 2012 at 15:09

    Auzi Dan1! Du-te de-ntreaba un student de serveste ceva la Chefala, cine-i nenea ala de care zice domnu’ Julius! =))

  4. N.A. 24 July, 2012 at 15:10

    Daca asculta sau compunea si Mozart ala niste metale, sa fi vazut ce-l iubeau vecinii. :))

  5. geo 24 July, 2012 at 15:10

    @Julius Constantinescu ai ramas fara cerneala la pix ? pe Bolivar ala de spui tu de el îl cheamă: Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios de Aguirre, Ponte-Andrade y Blanco

  6. mifty 24 July, 2012 at 15:12

    … d-aia l-au botezat rapid Simon Bolivar…
    nu de alta, dar dacă ar fi vrut să-l spânzure, până-i spuneau numele întreg, murea omul de bătrânețe… ;))

    later: și mai facem mișto de alde Termopan sau Justiția…
    cum ar fi fost un nume d-ăsta luuuung… de-ți trebuie 3 buletine să încapă tot??? 😀

  7. Cristi 24 July, 2012 at 15:17

    Foarte tare

  8. sow 24 July, 2012 at 15:24

    30 februarie f.n. – se naste “Liberatorul Romaniei”. Putin mai tarziu dandu-si seama ca data nu exista se intoarce de unde a venit.

  9. Ina_adevarata 24 July, 2012 at 15:52

    Aia cu Mozart e preferata mea. E o relatare foarte realistă, aproape jurnalistică.

  10. Lecteriţa 24 July, 2012 at 16:16

    Bai, deci asa nu se mai poate! Au inceput sa apara texte formidabile pe DC !!

  11. Ina_adevarata 24 July, 2012 at 16:29

    @Lecteriţa:
    Eu cred că la asta se referea Julius cînd anunța “schimbarea temei” blogului.

  12. Ferdinand Ș. 24 July, 2012 at 16:29

    @Lecteriţa: of-of … dispare lumea pe care o stiam noi, nu? 🙂

  13. geo 24 July, 2012 at 16:30

    @Lecteriţa: e speriat de ghilotina, cred ca nu vrea soarta lu’ Robespierre ala de vinde roșii la taraba în piața Sudului =))

  14. Ferdinand Ș. 24 July, 2012 at 16:30

    @Ina_adevarata: :))

  15. Lecteriţa 24 July, 2012 at 16:52

    Fetele, eu totusi sunt oleac autoflagelanta, imi lipseste concursul de mima ,la care n-am castigat niciodata! =))

  16. serban 24 July, 2012 at 17:02

    Robespierre ăsta nu era un pisoi?

  17. Cristina Ş. 24 July, 2012 at 18:57

    @Lecteriţa: da, mai ales ca site-ul asta nu mai mimeaza ca e pt intelectuali, de azi, de cind cu articolul asta destept, chiar e 🙂

  18. Cristi 24 July, 2012 at 19:06

    Ahhh. Am ajuns acasa, pot trolla si eu in rand cu lumea. RoseN pe unde esti? :))

  19. M3bis 24 July, 2012 at 19:17

    @Cristi: Abia acum, bre? RoseN e şi ea pe vine…

  20. RoseN 24 July, 2012 at 19:26

    @Cristi: aici sunt bre =)) m-ati recuperat si pe mine, da’ greu frate, greu =))

  21. JULIUS 24 July, 2012 at 19:55

    dacă-l pisați pe M3bis să termine tema aia și să repare ce-i de reparat, pe 28 vă scriu despre execuția lui Robespierre, miam-miam!

  22. RoseN 24 July, 2012 at 20:02

    @M3bis: 😀 ai auzit ce-a zis mogulul? acuma ce sa zic… Robespierre nu ma incanta prea mult… poate daca e cu inghetata, cu zmeura, cirese, cevaaaa… dar zaaaaaaau ca vreau articolele si la serviciu, ca de acasa n-am vreme bre =))

  23. Ina_adevarata 24 July, 2012 at 20:21

    @JULIUS:
    Nu i-au dus și fete în celulă înainte de a-l executa? Ca să fie articolul mai interesant…

  24. M3bis 24 July, 2012 at 21:31

    @JULIUS: Bre!

  25. lulu 24 July, 2012 at 21:37

    @M3bis: Eu sunt dispusa, pentru noua tema, sa te platesc in natura. Ca mi s-au copt rosiile.. :))

  26. M3bis 24 July, 2012 at 21:56

    @lulu: Şi nu-i păcat să le storcim?

  27. Stephanie 24 July, 2012 at 22:18

    @JULIUS: @M3bis: Daca ne place tema poate suntem de acord sa participam la un concurs de tricouri ude ;;) Ce zici Juliuse, a sunat convingator? :))
    @N.A.: Am citit, in viteza, “manele” in loc de “metale”! :))

  28. M3bis 24 July, 2012 at 22:33

    @Stephanie: Poate…

  29. anatotparca 24 July, 2012 at 23:49

    Aiiici Radio Vaacantaaaaaaaa/ bun gasiit dragi aaascultaaatori/ Haide(cu doi de “e)ti impreuna sa reascultam/ Radiooooooo Vacaaaaaaaaaaaaaaaaaanta! =))

  30. Ciprian 25 July, 2012 at 00:02

    @anatotparca: A ajuns circul pe litoral?

  31. Alina 25 July, 2012 at 00:24

    @Ciprian: Raportez ca circul a ajuns pe litoral de prin luna mai si nu mai pleaca pana in septembrie. Fara legatura cu anatotparca. 😛

  32. Ciprian 25 July, 2012 at 00:31

    @Alina: au numere cu foci?

  33. Alina 25 July, 2012 at 00:37

    @Ciprian: Mai mult maimute si clovni, dar cand intra in apa seamana cu focile, aplauda, topaie si stropesc privitorii pasnici.

  34. Ciprian 25 July, 2012 at 00:39

    @Alina: un fel de circ acvatic ;)), probabil si Dan1 de aia a plecat la mare, sa-si duca crocodilul la circ.
    (Tu esti celebra autoare Alina de pe DC?)

  35. anatotparca 25 July, 2012 at 00:40

    @Ciprian: De ce, iar ai ratat imbarcarea? =))

  36. Ciprian 25 July, 2012 at 00:45

    @anatotparca: daca nu m-ai anuntat din timp..

  37. anatotparca 25 July, 2012 at 00:49

    @Ciprian: 🙂

  38. anatotparca 25 July, 2012 at 00:53

    @Alina: predau legatura, desi nu-i la mine: noapte buna. Maine dresuri cu maimute!

    PS: sau ale maimutelor! (ca “dressuri” ramane valabil)

  39. fsana 26 July, 2012 at 15:27

    @mifty: Cu B in fata e bine, numai ca e 24 si nu 47. Dovada: http://en.wikipedia.org/wiki/Consolidated_B-24_Liberator. Fapt divers: au fost doborate destul de multe in ’43 pe langa Ploiesti.