Evenimentul zilei de ieri

Cum a rămas Szegedul la unguri

George Damian

Când a fost trasată linia de graniţă dintre Ungaria şi România în 1919, francezii, americanii, englezii şi italienii s-au gândit să împartă oraşele mari din câmpie în mod cinstit: jumate-jumate. Szegedul şi Debreţinul la unguri, Aradul şi Oradea la români. Doar că premierului Ionel Brătianu nu i-a surâs această idee – el voia să dea spre distrugere pe mâna valahilor toate oraşele din câmpia Panoniei. Cum îl ştiau de pungaş bizantin pe Ionel Brătianu, şmecherii cei mari s-au gândit să îl pună în faţa faptului împlinit şi l-au chemat la o şedinţă în care i-au prezentat harta cu graniţa gata trasată. A urmat un dialog vesel.

Brătianu a cerut să vadă procesele verbale ale discuţiilor în care a fost stabilită graniţa. Ministrul de Externe francez a mirosit imediat mânăreala şi a întrebat dacă nu cumva domnul Brătianu doreşte să amâne pe termen nedefinit discuţia – bănuială care a fost imediat respinsă de onorabilul premier român.

Britanicul Balfour a notat cu plăcere dorinţa lui Brătianu de a încheia cât mai rapid chestiunea, iar americanul Lansing a vrut să facă pe bizantinul şi a insinuat că românul ar fi cunoscut neoficial linia de graniţă. Bietul yankeu greşea când încerca să vândă castraveţi grădinarului: Brătianu a răspuns că neoficial aflase că linia discutată depăşea cu mult cererile românilor, şi de aceea a fost aşa de surprins când a văzut că în realitate erau mult reduse pretenţiile româneşti. Replica asta l-a amuţit o perioadă pe american.

Până la urmă tot Brătianu a venit cu soluţia: va trimite un mesager la Bucureşti pentru a consulta guvernul Majestăţii Sale Regele Ferdinand, el nefiind în poziţie să ia vreo decizie – o amânare scurtă, de două, trei zile. Afirmaţia i-a surprins puţin pe participanţii la discuţii – Brătianu era cunoscut drept „Vizirul” şi nimeni nu prea îndrăznea la Bucureşti să îi conteste deciziile.

În acest moment de cumpănă a intervenit britanicul Balfour, care şi-a cerut scuze şi şi-a asumat vina de a nu fi citit cu atenţie ordinea de zi: acolo nu scria nimic de vreo discuţie cu privire la graniţa României cu Ungaria, ci doar că trebuia comunicată această graniţă, nimic mai mult. Brătianu a fandat scurt spunând că el este pregătit să facă o declaraţie asupra frontierei, însă în această declaraţie va refuza fie să accepte definitiv, fie să respingă definitiv linia de frontieră propusă. Spiritul lui Caragiale îi domina pe occidentali: să se schimbe – primesc! dar să nu se modifice nimica…

Până la urmă s-a ajuns la concluzia că cel mai bine ar fi să i se permită domnului Brătianu să îşi consulte guvernul de la Bucureşti. Brătianu a ţinut să mai marcheze un punct: cele două, trei zile de la începutul discuţiei s-au transformat în zece până la douăsprezece zile.

Americanul Lansing şi-a permis o ironie şi a întrebat dacă nu cumva domnul Brătianu însuşi are de gând să plece la Bucureşti. Şi aşa a fost, premierul român s-a întors la Bucureşti, iar pe urmele lui a venit o scrisoare de la cei patru mari care îl rugau pe regele Ferdinand să îi scutească de plăcerea de a mai avea discuţii cu nepreţuitul domn Brătianu.

Share:

42 comments

  1. lulu 10 July, 2012 at 07:59

    Asa a invatat leul romanesc sa faca bungee jumping….

  2. BRRC 10 July, 2012 at 08:09

    Asa este, dom’ profesor, chapeau, cu sublinierea ca orice se poate spune despre Vizir, numai ca era fraier nu. Dupa cum ati si sugerat, de altfel, cu eleganta ce va defineste…
    La fel de interesant ar fi si subiectul “Cum a ramas Timisoara la romani”.
    Acesta, insa, se termina cu happy end.

  3. dyers_eve 10 July, 2012 at 08:20

    Mai bine luam noi toata Ungaria si le dadeam lor Moldova :))

  4. Cristi 10 July, 2012 at 08:22

    Sa negocieze numai Bratianu ca el stie mai bine. :))

  5. sebra 10 July, 2012 at 08:50

    @dyers_eve:
    Ceea ce ne-am fi dorit şi noi.

  6. M3bis 10 July, 2012 at 08:56

    @dyers_eve, @sebra:
    Moldova nem a miénk, vagy az őseink, de az ősei a mi őseink.*

    * Google Translate 2012

  7. Dan1 10 July, 2012 at 09:12

    @dyers_eve & @sebra: Termenati bre cu prostiile! Mai bine luam noi Cadrilaterul (ca sa mergem si noi la mare acum) si nu le dadeam lor nimic!
    Chiar, cu concursul cu “Chefala” ce se mai aude?

  8. Dan1 10 July, 2012 at 09:14

    @M3bis: Ău M3bisz, de-ăştia-mi eşti?

  9. M3bis 10 July, 2012 at 09:19

    @Dan1: Igen.

  10. sebra 10 July, 2012 at 09:30

    Terminaţi cu prostiile. Mai bine ne luau pe noi, moldovenii, nemţii şi voi să vă spălaţi pe cap cu Debreţinul.

  11. Dan1 10 July, 2012 at 09:33

    Revin cu obsesia: se pare ca cineva a ghicit numele de cârciuma din Vama. Si nu pare mânarie de data asta…

  12. M3bis 10 July, 2012 at 09:39

    @Dan1: Opsedatu-le!

  13. costin 10 July, 2012 at 09:43

    @dyers_eve: Degeaba, nu ar fi rezolvat nimic. Problema nu e Moldova ci moldovenii. Mai bine nu se inventau trenurile, ca să nu mai umble ei brambura prin ţară.

  14. Dan1 10 July, 2012 at 09:52

    @M3bis: Se zice “oxeda-tu-le”, cred! :))

  15. RoseN 10 July, 2012 at 09:58

    Mai, eu vreau sa fiu anexata Parisului :)) cumva o sa ma descurc eu si cu armata franceza :))

  16. sebra 10 July, 2012 at 10:05

    @costin:
    Vă put moldovenii, sau de ce?

  17. M3bis 10 July, 2012 at 10:21

    Întărâtă-i drace! =))

  18. costin 10 July, 2012 at 10:25

    @sebra: Sunt oameni faini, numai ca uită să plece acasă când se duc pe undeva în vizită.

  19. enzo 10 July, 2012 at 10:30

    De la Debrecen va scriu,
    Mai bine ca a ramas plictiseala asta de oras la ei. Al 2 lea ca marime din Hu.
    Seara pe la 6-7 poti sa faci plaja pe bulevard linistit. Grosul traficului il constituie autobuzele, singura agitatie e la mall.
    Sa mori de plictiseala nu alta…

  20. dyers_eve 10 July, 2012 at 10:30

    La Szeged nu e festivalul ala misto ? Pai daca-l luam noi, acuma cantau alde Minune si Vijelie acolo…

  21. dyers_eve 10 July, 2012 at 10:34

    @costin: Costine, aia care uita sa plece-acasa is rusnacii, bre ! Noi moldovenii nu avem de ce sa plecam “acasa”, pentru ca unde-ajungem, acolo e “acasa”. Si decat sa ne-ntoarcem la locurile natale, sa-i revedem pe cei ramasi acolo, mai bine ii chemam si pe ei la noi.
    A, si daca n-ar fi fost moldovenii, Brasovul ar fi ramas un satuc sasesc, iar Bucurestiul ar fi avut decat 3 sectoare =))

  22. RoseN 10 July, 2012 at 10:43

    Se mai propaga mult trebusoarele alea? ca-s taaaare curioasa cum arata noul facelift al celebrului site de pe internet 😀

  23. M3bis 10 July, 2012 at 10:45

    @RoseN: După ce se-ntâlneşte mogulul cu băieţii de la Pixio. Dar ştii cum e Julius, nu se abate de la program. Acum e la somnic.

  24. Dan1 10 July, 2012 at 10:47

    @RoseN: Pai nu ti-e clar? “Sa se modifice prin partile esentiale, dar sa nu se schimbe nimic”, ca sa-l citez pe un clasic! :))

  25. RoseN 10 July, 2012 at 10:49

    @M3bis: :-O vai de mine si de mine, adica mogulul trebuie sa faca ceva personal??? nuuuuu are slugi pentru asta?! sunt socata!

  26. Belle d”Imagination 10 July, 2012 at 10:54

    @Sebra: Problema masculină e următoarea: folclorul spune că moldovencele-s extrem de fierbinţi. Prezenţa în zonă a moldovenilor (care fiind urmaşii unor moldovence, poate sugera un libido ridicat şi pentru ei înşişi) scade şansele masculilor aparţinători de alte zone etnografice de a ajunge la o moldoveancă, aşa că de aia sunt răutăcioşi cu urmaşii răzeşilor măriei sale Ştefan.

  27. M3bis 10 July, 2012 at 10:59

    Sergiu Braşoveanu, marş la SPAM, moldovene!

    Semnat,
    Un moldovean.

  28. Dan1 10 July, 2012 at 10:59

    @Belle d”Imagination: Se poate extrapola si la unguroaice. Ca sa ramânem ontopic. :))

  29. Dan1 10 July, 2012 at 11:01

    @M3bis: Uăi, da’ şe-o facut flacăul şeala? Şe-ai cu dânsul?
    Semnat
    Un oltean.

  30. M3bis 10 July, 2012 at 11:03

    @Dan1: O vorghit porcos.

  31. Airy 10 July, 2012 at 11:04

    @dyers_eve: Sudul ne strica pe noi,nu Moldova.

  32. Ciprian 10 July, 2012 at 11:07

    Poate ca era moldovean de peste Prut.. dintre cei pe care-i stiu cu numele Sergiu, cei mai multi sunt basarabeni. La ei acasa sunt alintati Serioja.

    Ce ciudat e ca de la unguri s-a ajuns la moldoveni. :))

  33. ionel gigel 10 July, 2012 at 11:16

    Bine ca a iesit as ca altfel cine stie capitala judetului Dolj era Vaslui. Si toata lumea tinea cu FC Barlad in loc de Universitatea.

  34. unmihai 10 July, 2012 at 11:53

    Cum mă-ntorc, cum mă-nvârt numa’ de moldoveni dau.
    Dacă mă uit acu’ pe geam deja văd doi.
    … Și mai e și căldura asta!

  35. M3bis 10 July, 2012 at 11:58

    @unmihai: Bre! Uită-te pe geam, nu în oglindă. Şi mai lasă naibii băuturica!

  36. Dan1 10 July, 2012 at 12:01

    @unmihai: M-am prins! Esti în delegatie la Brasov! :))

  37. unmihai 10 July, 2012 at 12:10

    @M3bis:
    numa’ un moldovean e în stare să înțeleagă un moldovean! =))
    pe căldura asta m-am îmbătat de la bere. abia după a doua mi-am dat seama că-s fără alcool

  38. cristi 10 July, 2012 at 23:01

    Tara arde si moldovenii “se piaptana” cu muntenii si ungurenii…

  39. Klaus 10 July, 2012 at 23:16

    @dyers_eve:
    zau geniule?
    esti o j.i.g.o.d.i.e.
    de destepti ce sunteti se si explica rezultatele la bac

  40. Klaus 10 July, 2012 at 23:16

    @dyers_eve:
    zau geniule?
    esti o j.i.g.o.d.i.e.
    de destepti ce sunteti se si explica rezultatele la bac

  41. dyers_eve 11 July, 2012 at 00:03

    @Klaus: Bre Klause, in primu’ rand iarta-ma ca abia acu iti vazui comentariul.
    Sincer, nu stiu de ce te-aprinsesi asa tare, ca:
    1. eu is muoldoviean;
    2. BAC-ul l-am luat acu 17 ani, undeva in Bucovina;
    3. j.i.g.o.d.i.e.(orice ar insemna asta) am invatat sa fiu in Bucuresti;
    Io de-aici deduc ca esti ori oltean, ori ungur, ca al’fel nu-mi iesplic :))

  42. dyers_eve 11 July, 2012 at 00:22

    @Klaus: Iti dau un sfat amical: pune mana si fa-ti un ceai de sunatoare cu bifidus essensis, ca-i pacat de tine, om tanar, sa te balbai asa de coerent.
    Eu de genialitate m-am lasat de mult. Ultima oara am practicat-o printr-a doua, cand am invatat pe de rost “Undeva intr-o padure”. Tu inca mai ai complexe ?