Postul nu e post destul

Versuri idioate în muzica modernă românească

Simona Catrina

Topul e modificabil de la zi la zi, așteptăm sugestii. Mă leg de o pătură de înfumurați din muzica noastră, care cred că valoarea unui cântăreț se măsoară la cursul valutar la BNR. Azi, trei mostre de versuri care imbecilizează un popor și așa multîncercat.

Adulatul Alex Velea, pentru care unele-și aruncă sutienele pe scenă, ca la concertele lui Mick Jagger, a scos, printre alte prostii, un cântec cu versuri adânci ca un furuncul: “Când noaptea vine” (căci nu puteam spune “când vine noaptea”, să vorbim și noi normal). Mostre de versuri: “Când noaptea vine/ Te vreau lângă mine/ Mă gândesc doar la tine/ Mă gândesc doar la tine/ Și-mi vine/ Să alerg o mie de mile/ Să ajung până la tine/ Să ajung la tine/ M-ai fermecat cu o privire/ Căci în privirea ta/ Am văzut dragostea/ A-a-a-a-a-a-a-a/ Inima-mi bate mult mai tare/ Viața mea prinde culoare/ Și ce e mai bun în ea/ E numai din cauza ta-a-a-a-a”.

Behăiala lui Velea este egalată doar de geniul Innei, diva planetară, cu al său hit “Tu și eu”: “Chiar dacă ştiu că mesajele nu le citeşti/ În visul tău mereu tu mă regăseşti/ Ai tăi îţi spun tot mereu „nu te gândi doar la ea”/ Dar tu ai vrea./ Aş vrea să zbor pân’ la stele fără să mă opresc/ În drumul meu prin viaţă să te găsesc/ Nu-s vorbe goale când îţi spun te iubesc/ Hai strigă tareeee”.

Și așa ne întoarcem în genunchi la deja clasica Andreea Bălan, la melodia ei sfâșietoare, intitulată “De ce nu pleci”: Uneori mă prefac/ Alteori chiar te plac/ Nu mai știu ce să fac/ Orice spui, nu te-ascult/ Orice faci e prea mult/ Vreau să taci și atât/ E așa de simplu să fii al meu/ Mă plictisesc de noi mereu, mereu/ De ce nu pleci când te alung/ De ce m-aștepti și nu ajung/ Fără mine nu poți să respiri/ Eu cu tine, nu știu cât mai ține/ Când decad uneori/ Mă ridici iar spre nori/ Și cu ei mă-nconjori/ Ochii mei te orbesc/ Și când nu te privesc/ Te ascunzi, te găsesc/ E așa de simplu să fii al meu/ Mă plictisesc de noi mereu, mereu”.

Și noi ne plictisim de voi mereu, mereu, dar nu facem caz de asta. Mă rog, fac eu caz aici, recunosc. Mie cel mai mult mi-a plăcut faza cu “Eu cu tine nu știu cât mai ține”. Aud că Florin Salam a declarat într-un cerc restrâns că i-ar crăpa obrazul de rușine să cânte așa ceva.

Share:

30 comments

  1. Raluca 27 June, 2012 at 19:53

    Eu nu pricep deloc ce legatura are refrenul cu versurile din melodia lui CRBL numita Kboom. Si o aud de minimum 10 ori pe zi la radio.

    Refrenul e de mare angajament, oricum:
    “Si-mi vine cateodata s-arunc cu grijile, problemele
    Cu mainile sus in aer
    K-boom
    Sus in aer.”

  2. Cristiana 27 June, 2012 at 19:54

    Tocmai ascult o domsoara ce behaie .nu stiu cum se face/tu stii ce-mi place/ah haa haaa…mai departe n-are rost sa citez…..

  3. Lecteriţa 27 June, 2012 at 19:55

    credeam ca va luati de ConnectR, caci tocmai ce invatasem si eu versurile la Vara nu dorm

  4. Raluca 27 June, 2012 at 19:57

    @Lecteriţa: Ah. Deja nu mai pot, aia si cu Smiley sunt peste tot, dar peeeesteeee tooooot.

  5. Lecteriţa 27 June, 2012 at 19:59

    @Raluca:
    N-o stiu p-aia cu Smiley, ca nici Conecteru’ nu era pe genul meu, dar m-a agatat. pot s-o cant la karaoke

  6. Cristiana 27 June, 2012 at 19:59

    Io vara nu dorm,ranjesc coltii pe DC cu entelectualii :))

  7. Raluca 27 June, 2012 at 20:01

    @Lecteriţa: Crede-ma ca o stii, asta daca vietuiesti in Romania. Doar ca e in engleza si probabil nu ai asociat-o.

  8. lx 27 June, 2012 at 20:21

    @Raluca: E misto, ca poti sa inlocuiesti cuvintele cu orice se termina in “le”, de ex. “furculitele, sosetele, muraturile, bujiile, termopanele” etc.

  9. miki 27 June, 2012 at 20:23

    @Raluca: Ia, fredoneaz-o oleaca sa ne-o amintim 😀

  10. Stephanie 27 June, 2012 at 20:50

    Intr-o zi ma bagam in vorba cu niste corporatisti frantuzesti. Si ma intreaba ei de una, de alta, despre Romania, despre Dracula (evident!) cum au citit ei pe net ca exista castelul lui Dracula si incep eu sa ma dau grozava cu romanii extraordinari. Zic : “Brancusi”, aia nimic. Zic: “Mircea Eliade”, aia incepusera sa ma priveasca ciudat.”Ionesco”, incerc eu timid, nedumerire maxima in tabara adversa. “Inna”, scuip eu disperata, mai mult in bascalie. Toti, intr-un glas: “AAAAAAA, Inna, e super Inna! E romanca? Nu stiam! E minunata!”

  11. in the mood 27 June, 2012 at 20:50

    Sus, Tot mai sus – ridicați de Guess Who și Moga, deoarece Vara (unii) nu dorm – nici măcar cu Connect-R, ci preferă o Lemonade făcută de Alexandra Stan și băută-n Minim doi, probabil cu… Alex Velea. Și, tot așa, rămânem Sus pe bar 😀

  12. Dan1 27 June, 2012 at 20:52

    Simona, nu pune la inima! “Da vina pe Voltaj“! :))

  13. Stephanie 27 June, 2012 at 21:11

    🙁 Pe mine cine ma scoate de la moderare?

  14. ioana 27 June, 2012 at 21:23

    DA! Dar…daca traducem in romaneste multe dintre melodiile noastre preferate in engleza/americana…, vom avea aceeasi deziluzie 🙂

  15. Adi Mateescu 27 June, 2012 at 21:48

    “versuri adanci ca un furuncul” ! :)) Tareee!

  16. Dan1 27 June, 2012 at 21:53

    @Stephanie: Pa’ daca te-apuci sa scrii despre Inna! Normal ca te-au bagat la moderare! =))
    Ete, io cu Voltaj n-avui probleme! =))

  17. Tzica 28 June, 2012 at 03:26

    Fara indoiala, arta versurilor din ziua de azi, este una a negativitatii, l-as numi curent iconoclast si subversiv ce paraziteaza,submineaza si transforma organismul clasic al rimelor.

  18. val 28 June, 2012 at 06:49

    Las ca muzica usoara romaneasca are indelungate traditii in materie de stupizenie a versurilor.
    Luati d-acilea un paregzamplu celebru ca slagar in epocala copilarie a unora dintre noi:
    Lalele, lalele,/Frumoasele mele lalele/Cat indragesc aceste flori/Cu chipul de multe culori/Lalele, lalele/Frumoasele mele lalele/Ei ii vorbiti in locul meu/Si-i spuneti ce-as vrea sa spun eu/Sperante au trezit/In orice-ndragostit/Si-n lume cate graiuri/Petalele-au vorbit/Iar rosu-nflacarat//Ce gura mi l-au dat(??)/In clipa cand au sarutat/Lalele, lalele,/Frumoase ca visele mele…
    Si un final apoteotic:
    Suntem uniti si fericiti/Lalele, lalele infloriti!

  19. val 28 June, 2012 at 06:52

    Nu va pot strica ziua fara sa postez unu si mai elocvent, superbul MACARALE:
    Zeci de blocuri
    Rad in soare argintii
    Zeci de blocuri
    In zori de zi
    Suie agale
    Pe albastrele carari
    Macarale suie in zari
    Neincetat pana-nserat
    Uite bratul lor de fier
    Cum ridica pana la cer
    Zeci de blocuri
    Un cartier

    Auzi, canta voios
    O mandra fata
    Cantul ei cel nou
    A curpins zarea toata
    Vrajit ma uit la ea
    La mana-i mica
    Ce ridica in cer
    Cea mai grea macara

    Macarale
    Ras in soare argintii
    Macarale in zori de zi
    Suie agale
    Pe albastrele carari
    Macarale suie in zari
    O macara incetinel
    Mi-a adus un biletel
    Il prind iute si-l citesc
    „Spor la lucru
    Si te iubesc”

    Macarale
    Ras in soare argintii
    Macarale in zori de zi
    Suie agale
    Pe albastrele carari
    Macarale suie in zari
    O macara incetinel
    Mi-a adus un biletel
    Il prind iute si-l citesc
    „Spor la lucru
    Si te iubesc
    Si te iubesc
    Si te ïubesc”

  20. N.A. 28 June, 2012 at 09:24

    … ca nu i-a trecut nimanui prin cap sa-i puna poeziile lui Ion Barbu pe note… ;))

  21. Suminona 28 June, 2012 at 10:23

    Bai , deci Macarale e un clasic , poti sa i spui chiar “epic” , nu se compara cu vocalizele din ziua de azi … si apoi i ce mai buna binecuvantare de la vecinul manelist … ca mai schimba genul , odata la 2 ore si baga Macarale (ori o facut misto ala care i-o facut cd-ul cu manele si ultima piesa e Macarale ori chiar i place) , oricum trebe sa vedeti cat de frumos i sare chitul de pe masina cand asculta Macarale , nu ca pe guta sau salam …

  22. Nero 28 June, 2012 at 11:03

    Nu ma mai joc, de ce Tzica are ultimul cuvant la batalia de la Poltava? Manarie! Nu e deloc nice.

  23. Dan1 28 June, 2012 at 11:57

    @Nero: Pentru ca are un limbaj elevat de intelectual 91%! :))

  24. Ferdinand Ș. 28 June, 2012 at 12:26

    @Dan1: :))
    de unde si-ntrebarea: tu cit la suta esti intelectual?

  25. Ferdinand Ș. 28 June, 2012 at 12:29

    @Nero: da, chiar, de ce are Tzica ultimul cuvint, voiam sa revin cu intrebarea: o.st.e.nii aceia faceau si ei sch.imb de pla.tose cum f.a.c si fot.ba.listii sch.imb de tric.ouri ?

  26. Ultima fitza 28 June, 2012 at 13:06

    Da de melodia “minim doi de la Alex Velea nu ati auzit?
    “Uhh mami like ya, woman your tease,
    Imi pui inima pe foc, si-o arunci ca pe frisbee
    Pui sare pe rana, ca sa ma doara
    Ca eu sunt vagabontul, si tu esti o doamna
    Sexy ghial inna the place, Ma supui la test
    Ca pe un copil de scoala vrei sa-mi fac temele de seara
    Ai un fizic mirific, nu e fizica se stie
    Omogen ca hidrogenul si-oxigenul in chimie.

    Oooooooooooo
    Oooooooooooo
    Dragostea se face-n minim doi,
    E secret, ramane intre noi! “

  27. Ultima fitza 28 June, 2012 at 13:09

    @Ultima fitza: Melodia e mult mai lunga si mai interesanta dar sunt sigur ca v-am starnit entuziasmul si o cautati.

  28. Camelia 28 June, 2012 at 13:21

    n-am avut nici macar rabdare sa citesc versurile pana la capat :)))

  29. Taxi driver 28 June, 2012 at 14:45

    @Camelia: Dupa primele stihuri ai dechis fereastra noua cu google?

  30. dudi 28 June, 2012 at 16:31

    1 lasa mah, ca nici aia de cinta in engleza nu s niste Cioran si 2 cind doarme omu ala sau acuma se hiberneaza?