Postul nu e post destul

Recomandări de seară: trollingul

Simpaticul nostru documentarist, George Damian, consemnează, într-un mic serial, impresiile călătorilor străini despre țările române. Iată, de pildă, ce spune un italian care a trăit, prin 1581, la curtea lui Petru Cercel: „Muntenii sunt prin firea lor oameni nestatornici, îndrăgind norocul şi mai degrabă se lasă pe tânjală fără a se îngriji să deprindă un meşteşug sau să practice vreo artă”. Pe blogul lui George Damian găsiți și alte păreri despre urmașii celor mai viteji și mai drepți dintre traci.

Ați auzit despre moda „fresh look”? Cică mai nou e cool să umbli nemachiată, natural, ca atunci când te-ai trezit din somn. Mă rog, poate ar trebui să le spună cineva că bărbații nu se dau în vânt după femei abia trezite din somn – ăia însurați se trezesc lângă nevastă (deci, nici un motiv de bucurie), iar ceilalți se întreabă de ce mama naibii nu le-au expediat acasă cu un taxi.

Pe cititorii vechi nu ne facem iluzii că i-am mai putea învăța ceva în materie de trolling, dar, dacă avem și cititori mai noi, lucrurile astea le-ar putea fi utile. Fără să dați click pe link, haideți să vedem dacă ghiciți cine ne zâmbește de sub niște poze cu titlul „ordinary trolling”, pe un site american. Hai, nu vă mai umflați în pene, nu era greu deloc.

Încheiem cu o mostră de premium trolling:

Share:

23 comments

  1. geo 6 June, 2012 at 20:29

    da’ ce, s-a trolat vreodată pe acest site minunat de cultura ?

  2. dyers_eve 6 June, 2012 at 20:36

    trollingul e folosirea unui mijloc de transport in comun care arata ca un fel de corcitura intre autobuz si tramvai…

  3. lulu 6 June, 2012 at 20:39

    Daca la un text despre trolling esti off topic, comiti pleonasm??

  4. Sorin 6 June, 2012 at 20:59

    …celor mai viteji și mai drepți dintre draci.

  5. sebra 6 June, 2012 at 21:07

    Cred că ar trebui să mă uit şi eu la Dr. House.

  6. Belle d”Imagination 6 June, 2012 at 21:09

    Merci pt site-ul de trolling. M-a condus către ceva de care chiar aveam nevoie.

    Dej Divinule, eu nu mă machiez decât o dată pe an. (Strugurelul de buze nu se pune, că îl iau de la farmacie şi îl utilizez doar pe timp de iarnă) Până acum n-am avut reclamaţii de la bărbaţii care s-au trezit lângă mine.

  7. Dan1 6 June, 2012 at 21:33

    Nooo mai e trollingu’ ce-a fost dom’le! Unde e Cougaru’, Andryusha, Tzica? 😐

  8. Cristina Ş. 6 June, 2012 at 21:34

    @lulu: :))

  9. Mihu 6 June, 2012 at 21:41

    Cine e ăla din stânga, de lângă Vanghelie?

  10. Emilia 6 June, 2012 at 22:02

    Si io care credeam ca trollingu’ e ceva legat de alpinism!!:))

  11. Cristina Ş. 6 June, 2012 at 22:09

    deci barbatii erau mai mishto la 15** 🙂
    ‎”Felul îmbrăcăminţii bărbaţilor este frumos şi impunător, cu haină lungă întocmai ca a polonilor, ungurilor şi turcilor, totuşi mai aleasă. (…) Bărbaţii sunt de statură falnică, mai curând decât altfel şi poartă bărbile lungi#

  12. Cici 6 June, 2012 at 22:18

    Acuma m-am luminat eu de ce ma soarbe lumea din priviri dimineata in metroul plin-ochi. Sunt in sfarsit in tendinte cu fresh lookul meu. Fresh, ca asa l-au denumit altii… Multumesc Mogule, multumesc Adrianei, de fapt. Maine ma machiez, clar! ;;)

  13. Cristi 6 June, 2012 at 22:26

    O sa incep sa repet ca papagalu, imi place cum scrie Adriana Mentalista Metalista.:)

  14. l@ura 6 June, 2012 at 22:36

    Nicusor Dan s-a vindecat de lupus?!?…
    (Ordinary Trolling)

  15. Cms 6 June, 2012 at 22:59

    @l@ura: =))
    Nu, i l-a pasat lui Julius! 😛

  16. Adriana Popescu 6 June, 2012 at 23:40

    @Belle d”Imagination: Nu era vorba despre noi, cele care nu chemam paparazzi atunci cand cumparam ceapa verde din piata! Tu crezi ca eu imi pun gene false inainte de a ma duce sa iau paine? :))

    @Cici: Nimic nu se compara cu un fresh look facut in 3 minute, mai ales cand esti in criza de timp 😀

    @Cristi: Merci! Metalista sunt, Mentalista imi zice =))

  17. sabina 6 June, 2012 at 23:49

    Maestre, cu parere de rau te anunt ca ramai neinsurat! Pai unde sa gasesti fata tanara si zvelta, care sa alerge dimineata la baie sa se spoiasca si sa vie inapoi in pat, tiptil sa nu te trezeasca?! Ma rog…asta tine 2-3 ani! Dupa aia iti ascunde ochelarii!

  18. Cms 7 June, 2012 at 00:06

    @sabina: Dimineaţa?! De când şi până când se trezeşte Julius dimineaţa? Stai liniştită, fata la care te referi are timp să picteze şi un tablou în stil impresionist până face ochi “Maestrul”. 😛

  19. dyers_eve 7 June, 2012 at 01:08

    Julius, acum ca ne-ai cultivat si desteptat, niste muzica “buna” primim la desert ?

  20. JULIUS 7 June, 2012 at 01:19

    @dyers_eve: de mâine. DJ Cotco e în concediu.

  21. Cristina Ş. 7 June, 2012 at 10:07

    @JULIUS: gata, pleaca la mare? ce bine, hai ca ma ocup eu de intilnirea de la miezul noptii .. :))

  22. Cici 7 June, 2012 at 10:34

    Azi m-am machiat. Ca sa stiti. Poate mureati de grija. :))

  23. Premium trolling « creangamea 7 June, 2012 at 12:12

    […] Fotografia a fost furata de pe Daily Cotcodac. […]