Evenimentul zilei de ieri

27 iunie 1709 – Bătălia de la Poltava

Julius Constantinescu

Încă din a doua jumătate a secolului XVII, Rusia a făcut eforturi repetate de a obține o ieșire la Marea Baltică. Vă puteți imagina presupun imensa bucurie ce i-a cuprins pe suedezi atunci când s-au trezit pe însoritul lor litoral cu niște vecini atât de cumsecade precum rușii, o putere în plină expansiune. Atât de mare a fost bucuria suedezilor încât, în anul 1700, regele Carol al XII-lea al Suediei se repede cu o plăcințică de mere și 8.000 de soldați până la Narva, să le ureze rușilor bun-venit în cartier. Aflat într-o inferioritate numerică de doar 1:4, Carol al XII-lea obține o victorie zdrobitoare – problema rușilor era aceea că, în ciuda unor victorii sporadice, nu reușeau nicicum să țină de rezultat.

Chiar dacă Suedia dominase câmpurile de luptă din nordul Europei în ultimii 80 de ani, rușii nu erau foarte tari la istorie, așa că insistă în ideea lor de pune piciorul la Marea Baltică. În aceste condiții, Carol al XII-lea e nevoit să le reîmprospăteze periodic memoria, bătându-i pe unde-i prinde. În anul 1708, lui Carol îi sare definitiv muștarul (probabil în ziua aia încercase să-și asambleze un tron de la IKEA și era prost-dispus) și decide să mute teatrul de război de pe țărmurile Mării Baltice, unde rușii reveneau cu o încăpățânare de catâr, plecând în urmărirea armatei lui Petru cel Mare.

În februarie 1709, Carol învinge 7.000 de ruși lângă Harkov cu doar 400 de soldați, iar puțin mai târziu pune pe fugă alții 5.000 de ruși, de data asta în fruntea a doar 300 de oameni. Carol devine atât de temut de ruși încât simpla sa prezență pe câmpul de luptă toarnă plumb în picioarele adversarilor; coroborat cu faptul că, în acest timp, soldații săi turnau plumb în piepturile și căpățânile inamicului, efectul e devastator. Aproape nimeni nu se mai îndoia că e doar o chestiune de timp până ce soldații suedezi vor pune mâna pe ceasurile și paltoanele locuitorilor Moscovei.

Singurul om care nu și-a pierdut cumpătul în tabăra rușilor a fost țarul Petru cel Mare. Asemeni lui nea Piți înaintea victoriei istorice împotriva Olandei de pe tăpșanul de la Constanța, Petru pregătește minuțios bătălia decisivă. Îl lasă pe Carol să înainteze pentru a-și întinde la maximum liniile de aprovizionare, apoi interceptează coloana de provizii a suedezilor – ucide jumătate din armata de rezervă a suedezilor și pune mâna pe toate proviziile. Între timp, aliatul tradițional al rușilor, iarna, ucide și el 3.000 de suedezi și schilodește alte câteva mii. În iunie 1709, Carol al XII-lea mai avea doar 20.000 de soldați din cei 40.000 cu care plecase de-acasă; praful de pușcă era pe terminate, iar mulți dintre oștenii săi nu mai puteau ține ca lumea o pușcă în mână pentru că-și pierduseră câteva degețele peste iarnă din pricina degerăturilor. Trebuie totuși apreciat cum se cuvine optimismul regelui suedez, care în iunie 1709 asediază Poltava și speră să atragă armata rusă în despresurarea orașului, forțând bătălia decisivă.

Petru cel Mare decide și el că s-au tatonat destul, e timpul ca războiul să ofere și nițel spectacol înainte ca Europa să nu adoarmă de tot. El își așează armata, de două ori mai numeroasă decât cea suedeză, pe două linii și ridică șase redute pentru a-și apăra flancul stâng, unde suedezii erau mai periculoși. Ee, acum realizați câtă dreptate am avut evocând meciul cu Olanda de pe tăpșanul de la Constanța?

N-o să vă plictisesc prea mult cu desfășurarea propriu-zis a luptei, mai ales că a fost destul de încâlcită, ca mai toate bătăliile din acea vreme, când trebuia să aștepți ore bune să se risipească fumul de praf de pușcă pentru a te dumiri dacă faci parte din tabara învingătorilor sau o să fii împușcat ca un câine imediat ce vei fi reperat.

Ghinionul făcuse ca regele Carol al XII-lea să fie împușcat cu câteva zile înainte într-o ciocnire fără importanță, așa că n-a putut vedea în condiții optime bătălia de pe targa pe care zăcea, deși probabil urla din toți rărunchii: „Alo, soldatul înalt cu pană la pălărie, dă-te te rog mai în dreapta nițel, că nu văd scrisul!”

Altfel, bătălia a avut de toate: răsturnări spectaculoase de situație, contraatacuri la baionetă împotriva tunurilor dușmane, ordine contradictorii date de generalii lui Carol, 2.500 de suedezi atacând cu succes pozițiile apărate de 20.000 de ruși și nelipsitul moment eroic în care, bătălia fiind pierdută, o mână de idioți atacă cu săbiile scoase răcnind „Înainteee!”, pentru ca, doar câteva clipe mai târziu, să cadă secerați de gloanțe.

La sfârșitul bătăliei, Suedia nu mai era o superputere a Europei, iar Rusia tocmai devenea una, spre mare bucurie a cazacilor ucrainieni, a polonezilor, a lituanienilor, a tătarilor din Crimeea, a moldovenilor, a turcilor, a austriecilor și, în general, a tuturor vecinilor ei, a vecinilor vecinilor ei și a vecinilor vecinilor vecinilor ei.

PS: Țarul Petru cel Mare a supraviețuit celor trei lovituri încasate în timpul bătăliei: un glonț i-a șters pălăria, un altul i-a străpuns șaua calului, iar al treilea a ricoșat dintr-o icoană de argint atârnată de gât cu un lănțuc gros. Deși cei trei țintași s-au scuzat spunând că Dumnezeu a fost rus în ziua de 27 iunie, Carol al XII-lea i-a pus să frece veceurile cu periuța de dinți, urlând toată noaptea la ei: „Imbecililor, are 2,10 m! Dacă ne băteam cu Irinel, nu-l nimereați nici de la doi pași!”

Share:

52 comments

  1. RoseN 27 June, 2012 at 16:26

    Tulai, chiar trebuie sa citim atat? :(( si eu care am pus un articol cu poze asa frumoooos, nu tu munca grea de Sisif ca aici!

    P.S. hai noh ca l-am citit totusi: naaaaaaaaais =))

  2. Dan1 27 June, 2012 at 16:36

    Eu n-am prea-nteles-o p-asta cu “aliatul tradițional al rușilor, iarna”. Suedia e destul de la nord ca sa aiba ierni la fel de blânde ca si Rusia. Plus ca, de betzivi, sunt la fel de betzivi.

  3. NNA 27 June, 2012 at 16:39

    Inteleg ca-i dormit prost si te razbuni pe cititorii tai, intelectuali. :))

    PS nu mai este nici Alexandra sa zica nice, incearca ceva RoseN dar nu se ridica la acel “nice” profund rostit de Alexandra. =))

  4. Lecteriţa 27 June, 2012 at 16:42

    Nuuuuu, nu asa!
    Se face ca la Felix la antene, intai zici de glont si de impuscatura si abia dupa aia ne descrii personajele =))

  5. NNA 27 June, 2012 at 16:43

    Inca doua articole si-mi dau doctoratul in istorie. 😀

  6. sebra 27 June, 2012 at 16:44

    Aa, asta căutai tu aseară de-ai ajuns pe Historia.

  7. NNA 27 June, 2012 at 16:47

    @sebra: cauta niste intelectuale dar s-a multumit cu batalia de la Poltava. :))

  8. RoseN 27 June, 2012 at 16:57

    mda, si voi care va plangeti ca acest site de pe internet nu e destul de e.d.u.c.a.t.i.v, nerecunoscatorilor!!!

  9. Airy 27 June, 2012 at 17:09

    N-ai ce zice rău de ruşi,ucraineni şi polonezi,este?Adevăru-i că după ce au dat de gustul sângelui sunt şi foarte greu de oprit. A, era să uit.How cool is that??!!

  10. MonicaS 27 June, 2012 at 17:24

    As zice eu ca e foarte bun textul, dar eu stiu ce comentarii imi atrag…
    😀

  11. Dan1 27 June, 2012 at 17:29

    @MonicaS: Asta daca ai avea si un avatar tzâtz mai decoltat, asea! Cu asta bleu, cred ca n-ai avea probleme! =))

  12. MonicaS 27 June, 2012 at 17:32

    Bine ca n-am zis :))

  13. Ozzy 27 June, 2012 at 17:36

    Bravo, domnu’ Julius, m-ai pus pe mine sa bag prostiile alea cu fotbal ca sa pari tu intelectual fin prin comparatie.

  14. Ferdinand Ș. 27 June, 2012 at 17:38

    @MonicaS: e dragut textul, nu bun 🙂

    @Ozzy: :)) :)) vezi, invata si el ceva tactica/strategie din cite batalii citeste

  15. Dan1 27 June, 2012 at 17:47

    @Ozzy: Stai linistit Ozzy, entelectoalii (aia 91%) e mai interesati de fotbal decât de istorie. :))

  16. RoseN 27 June, 2012 at 17:49

    @Dan1: zau, adica cititorul standard, aka EU aci subsemnata femeie intre xxx asa si asa, sunt interesata de fotbal, zi tu drept juri pe rosu :))

  17. Dan1 27 June, 2012 at 17:50

    @RoseN: Entelectoalo care esti tu entelectoala! Oi fi pasionata de istorie! :))

  18. RoseN 27 June, 2012 at 17:53

    @Dan1: ihi ihi, doara e plin de printi p’acolo, cum sa nu :))

  19. idinu 27 June, 2012 at 17:53

    @RoseN: se potriveste de minune cu chocolatierul prezentat de mine pe blog si .. se leaga si de o parte din mica aventura suedeza ce sta cuminte la dospit pentru a fi publicata :p :))

  20. Ferdinand Ș. 27 June, 2012 at 17:54

    @Dan1: pai stati sa vedem: ostasii aia faceau si ei schimb de zale, cum fac fotbalistii schimb de tricouri?

  21. Ferdinand Ș. 27 June, 2012 at 17:55

    @Dan1: pai stati sa vedem: ostasii aia faceau si ei schimb de platose asa cum fac fotbalistii schimb de tricouri?

  22. Ferdinand Ș. 27 June, 2012 at 17:56

    ce tot faceti aci?!

    m-ati banat?

    de cite ori sa intreb daca ostasii aia faceau si ei schimb de platose asa cum fac fotbalistii schimb de tricouri?

  23. Cristiana 27 June, 2012 at 17:56

    ”N-o să vă plictisesc prea mult cu desfășurarea propriu-zis a luptei” :(( de ceeeeeeeeeeeeeeeee,vrem detalii siropoase.:D

  24. RoseN 27 June, 2012 at 17:56

    @idinu: Stiuuuuu, cred ca i-am dat si like :)) atatea papa bun de erau acolo, yuuummy!!!

  25. Dan1 27 June, 2012 at 17:59

    @idinu: Parca zisesi ca e patiser. Ciocolatieri sunt domnii Lindt & Sprungli. A, si doamna Milka! :))

  26. idinu 27 June, 2012 at 18:13

    @Dan1: E si ciocolatier (nu puteam pune fiecare produs in parte): iar din punctul meu de vedere (sau de degustare..:)) ) sunt produse mult mai bune (fine, fanteziste..) decat ce am gasit la Lindt (atat la fabrica din Aachen, cat si in Elvetia) :).
    Despre doamna Milka nu zic nimic..:)) e o vaca draguta

  27. ady 27 June, 2012 at 18:46

    @Cristiana: inteleg ca siropu’ de rosii e folosit cu succes in a “descrie” batalii pe micul si marele ecran, dar cred ca in context nu era vorba de sirop.
    deci cred ca nu m-ar fi deranjat foarte tare niste lectii de tactica militara, descrieri de lovituri cu sabia si alte chichite d-astea. ca pentru sange si matze scoase sunt destule seriale. 🙂

  28. George Sauciuc 27 June, 2012 at 18:51

    Bucuria se simte şi astăzi…

  29. sebra 27 June, 2012 at 18:51

    În final cred că voi citi.

  30. Dan1 27 June, 2012 at 18:56

    @sebra: Citeste doar comentariile ca textul e lung si plictisitor! :))

  31. JULIUS 27 June, 2012 at 19:04

    @Dan1: faci parte din ăia 9%, nu?

  32. Insignifianta 27 June, 2012 at 19:24

    “Încă din a doua jumătate a secolului XVII…”
    A, deci e veche. Mă laşi? Mai bine pune o muzică din preclasici, că măcar aia se citeşte în 3, hai maximum 4 minute. Părerea mea şi oricum mă uitam la un film, momentan.

  33. Ciprian 27 June, 2012 at 19:26

    Bun,textul,sa,mai,scrii,Julius,din,astea.Frumos,descris,S-ar,putea,face,un,film,dupa,un,asa,articol.Despre,Piti,bineinteles,punct

  34. unmihai 27 June, 2012 at 19:41

    un text bun scris de Julius, pentru care merit macar o bere ca am dat like si share.

  35. Insignifianta 27 June, 2012 at 19:44

    @unmihai: Care, dacă dă bere, dau şi eu share. Dacă nu, nu.

  36. unmihai 27 June, 2012 at 19:53

    @Insignifianta:
    tu ce zici.. sa ma duc pana la non-stop sa-mi iau o bere sau s-o astept pe aia de la Julius?

  37. Insignifianta 27 June, 2012 at 20:07

    @unmihai: Io zic să te duci la non-stop, mai bine, până nu închide. P.S. Bună idee mi-ai dat!

  38. Dan1 27 June, 2012 at 20:46

    @JULIUS: Deci eu, deci sunt inginer, deci nu intelectual! Ca am recunoscut si-o repet! Deci! :))

  39. JULIUS 27 June, 2012 at 21:45

    @sebra: când o să ajung să-mi scriu textele din revista Historia, o să mă însor, o să-l rog pe Camionagiu să-mi stropească cadavrul cu benzină și să-mi dea foc, iar apoi o să-mi zbor creierii.

  40. Cristiana 27 June, 2012 at 21:54

    @JULIUS ai uitat de tarus in inima…asa sa fie…ce-i sigur,sigur e :)) :)) :))

  41. Dan1 27 June, 2012 at 21:58

    @JULIUS: Sau o sa te-mpusti în gât! C-un Smith & Wesson! Ca e trendy! :))

  42. N.A. 27 June, 2012 at 22:04

    La naiba, tineam cu suedezii… 🙁

  43. N.A. 27 June, 2012 at 22:06

    @Dan1: Ala nu-i bun, nu nimereste..

  44. ela 27 June, 2012 at 22:07

    deci , un om care nu-si pierde cumpatul cu una cu doua se numeste “Cel Mare” , ca un fel de porecla, asa !
    ( vazusi Julius , ca citi tot textul ?)

    😀

  45. ela 27 June, 2012 at 22:14

    Bey , am cazut pe spate azi dimineata uitindu-ma la informatii !

    ” fostul prim-ministru al Ro a incercat sa se sinucida “…

  46. ela 27 June, 2012 at 22:24

    @ela:
    am inteles , sint la beci pt ca am venit cu o stire arhi-rasuflata, pardon 😀

  47. Stephanie 27 June, 2012 at 22:27

    @ela: Pe vremuri am intrat intr-o gasca noua in care se afla un baiat, Cosmin, zis “Cel Mare”. Eram vreo patru tipe noi in gasca respectiva si pur si simplu nu ne explicam de unde vine porecla . Intr-un week-end am mers la o cabana, una dintre amice s-a cam pilit si s-a culcat cu Cosmin. Ei bine, a doua zi am aflat si noi de ce era el ” Cel Mare” … 😉

  48. ela 27 June, 2012 at 22:35

    @Stephanie:

    lasa-ma sa ghicesc : degetul cel mare de la piciorul sting era mai mare decit degetul cel mare de la piciorul drept!

    :D:D:D

  49. Dan1 27 June, 2012 at 23:02

    @ela: Daca te-a pus dreaq sa citesti tot textul, stai la moderare acu’! =))
    Incercai sa ne dovedesti ceva? =))

  50. lulu 27 June, 2012 at 23:11

    Nice

  51. lulu 27 June, 2012 at 23:29

    Acum ca l-am citit retrag niceul. A fost chiar bunicel. Ca sa fie bun a lipsit intriga sentimentala si mondena. Amanta lui Piti, de exemplu.

  52. Tzica 28 June, 2012 at 03:14

    In acest topic autorul, da o palitura crancena demitizarii exhaustive si relational caduca a artei razboiului,promovate de organizatii gen Greenpeace.Praxiologia metamorfozei societatii umane, demonstreaza ca razboaiele (bataliile daca vreti) si-au castigat statutul de stiinta in continua apoteoza, rezultand o imagine epistemica a unei realitati in deplina dezvoltare.Amestecul de livresc si istoric, pana la suprapunerea celor doua planuri, confera textului valente onirice….parerea mea…