Postul nu e post destul

Soarele şi erotismul întăreşte organismul

Cms

Eram elev într-a noua de liceu, când am decis că trebuie să intru în rândul lumii şi să-mi cumpăr o revistă pentru bărbaţi. Mă cam săturasem de comentariile ironice ale colegilor, care observaseră că nu mă înghesuiam să particip la discuţiile despre prietenele lor imaginare, ţinute în cea mai mare parte în vestiarul sălii de sport. Ştiam foarte bine că, dintre toţi, unul singur avea cu adevărat prietenă, o urâtă de la a 9-a F, clasa de informatică, pe care mă îndoiam sincer că îndrăznise să o dezbrace vreodată. Ceilalţi se vedeau cu alde Alicia Silverstone sau Laura Pausini, pe care le cunoşteau în cele mai mici detalii anatomice, la nivel de hărţi astrale ale constelaţiilor de aluniţe de pe spate.

Cum pe vremea aceea, adică prin 1993, reviste de felul ăsta nu găseai la orice colţ de stradă, opinia publică era ceva mai intolerantă cu practicile sexuale, iar în zona din Bucureşti pe unde îmi făceam veacul mă cunoşteau toate babele şi vânzătoarele de ziare, trebuia să caut un loc cât mai depărtat de casă pentru a mă deda la asemenea perversiuni, în liniştea anonimatului. Astfel încât, atunci când am fost trimis într-o frumoasă dimineaţă de vară de către sora mamei să cumpăr o pâine şi un ziar, am ştiut că sosise momentul. Chioşcurile din zonă abundau în materiale documentare dintre cele mai bine puse în evidenţă, poate şi din cauza afluxului mare de turişti, normal la acea perioadă în oraş. Evident, mă refer la oraşul Constanţa, era suficient de departe de capitală ca să nu mă recunoască nimeni.

Am cumpărat o revistă care afişa pe copertă o fată brunetă, drăguţă şi sărmană posesoare a doar unei perechi de bikini minusculi. Titlul onorabilei publicaţii era ceva cu „interzis”, asta ca să-i convingă probabil până şi pe cei mai idioţi asexuaţi că sunt pe calea cea bună, în cazul în care poza de pe copertă nu le spunea nimic.

Etapa a doua a iscusitului meu plan de emancipare masculină presupunea strecurarea revistei interzise sub tricou, pentru a o putea feri de privirile indiscrete ale mătuşii. Dar cum să fac lucrul ăsta în public? Dădeam de bănuit, desigur, aşa că m-am refugiat în spatele blocului de lângă chioşcul de ziare. N-aveam noroc! Şase lucrători de la salubritate tocmai descărcau pubelele de gunoi în bena maşinii.

În disperare de cauză, am intrat în scara blocului, prin uşa din dos. Ideea era să folosesc liftul – urcam până la ultimul etaj şi, între timp, aveam să-mi strecor nenorocita de revistă în pantaloni. Am apăsat butonul cu cifra 8, am făcut revista sul, apoi m-am chinuit cu mâini tremurânde să-mi ridic tricoul. Revista îmi alunecă pe jos şi se desface la un pictorial cu nişte fete răsfirate în toate direcţiile. O înşfac disperat şi o rulez din nou, apoi ridic tricoul. În acel moment liftul se opreşte la ultimul etaj şi uşa se deschide. O bătrânică se holbează la mine.

„Pe cine cauţi, băiatu’?”, mă întreabă ea, suspicioasă. „Pe Cozmin, doamnă”, inventez eu la repezeală, cu un glas piţigăiat de emoţie. „Stă la şase, mamaie, la apartamentul 24”, se îmbunează bătrâna, uitându-se fix la revista pe care încerc să o ţin cât mai rulat cu putinţă. „Ai venit să faceţi probleme? Săracii copii, toată ziua numai matematică! Mai ieşiţi şi voi pe afară, mămică, mai distraţi-vă, că vă trece vremea.”

Share:

49 comments

  1. mifty 25 May, 2012 at 03:29

    … și n-ai trecut să mă vezi???
    pffff!!! 🙁

  2. Cms 25 May, 2012 at 03:47

    @mifty: Măi Cozmine, tu erai? :))

  3. ionut 25 May, 2012 at 07:58

    adevarul e ca daca n-ai rezolvat ecuatii diferentiale cand le’a fost vremea, nici c-o mai faci dupa..:(

  4. Darius 25 May, 2012 at 08:02

    “Mai ieşiţi şi voi pe afară, mămică, mai distraţi-vă, că vă trece vremea.”

    Suna a apropo. Subtila batranica.

  5. sebra 25 May, 2012 at 08:08

    Păi şi nu i-ai spus că vrei să te faci doctor şi la anatomie vrei să studiezi cu Cosmin (sau cum l-o fi chemând pe prietenul tău cel mai bun)? 😀

  6. N.A. 25 May, 2012 at 08:13

    @sebra: Deci asa a inceput Cms sa fie interesat de anatomie… :))

  7. Fratele Andryusha 25 May, 2012 at 08:18

    Da, dar sufletul – postul, rugăciunea, pocăinţa.

  8. Cristi 25 May, 2012 at 08:20

    Ai uitat sa-i dai doua palme batranicii. Cum isi permite ea sa faca apropouri la adresa tineretului:))

  9. boemul 25 May, 2012 at 09:11

    io mi-amintesc ce chestii ieşiseră prin ’90, pe când aveam 12 ani… Infractoarea, Cocota etc… tipărite alb-negru toate la un moment dat şi pe hârtie de ziar :))

  10. geo 25 May, 2012 at 09:26

    @Fratele Andryusha: vorbea inocenta :))

  11. Cristina Ş. 25 May, 2012 at 09:28

    Cms …. =)) … =))… =))

    p.s. dar soarele unde e in schema asta? ca erotismul cred ca m-am prins .. era in dulap

  12. Fratele Andryusha 25 May, 2012 at 09:42

    @geo: Nu, bre, vocea raţiunii.

  13. Camionagiu 25 May, 2012 at 09:56

    Pifan… În pantaloni…
    Revista se ascunde la spate. Scoţi burta înainte, spunând prin limajul trupului că eşti sigur pe tine şi nu ai nimic de ascuns. Revista se lipeşte minunat de spatele transpirat de emoţie, întocmai ca o iubită cabrată, care-şi plimbă unghiile pe şira spinării.

    Intri în casă spunând baliverne, aruncând o perdea de fum din vorbe. Toţi nu vor vrea decât să taci odată şi să te duci la tine în cameră. Te opreşti la baie, bodogănind ceva cu “oare ce am mâncat?”. Mama sau bunica o să sară, grijulie: “te doare burta?”, “niţel” şi intri trântind uşa mânios.

    Aşa ai timp suficient de scremere. Nu stai pe tron ca pifanul, căci nu ai unde pune revista să stea bine deschisă. Nenorociţii nu s-au gândit la asta, puteu să o vândă cu trepied.
    Te aşezi jos în faţa tronului şi pui revista pe colac. Aşa îţi imaginezi convingător că acolo e chiar EA!
    Faci ce ştii tu mai bine, te agiţi, bâigui rugăminţi, mulţumeşti iubitei pentru ce-ţi arată. Te poţi trage şi de păr.

    Dar revista cade în wc. Exact atunci îl auzi pe taică-tu la uşă:

    HAI MAI REPEDE CĂ MĂ SCAP PE MINE!

    Scoţi revista fleaşcă şi moale, o îndeşi iarăşi la locul ei. Ieşi răvăşit, ud, neterminat, cu spatele rece ca gheaţa. Dar orice excitare îţi trece brusc când bunica îţi pune mâna pe spate, grijulie: TE MAI DOAR BURTA MĂMICĂ? DAR CE-AI AICEA UD?

    _________________________

  14. ionut 25 May, 2012 at 09:57

    @Fratele Andryusha: vocea ratiunii – vocea succesului 🙂

  15. Belle d”Imagination 25 May, 2012 at 09:59

    @boemul:
    Mă ce memorie ai… Ai uitat de Prostituţia, Infractoarea mov. Ce timpuri domle! Ce vremuri… Memoriile lui Emanuelle…

  16. Sanda 25 May, 2012 at 10:01

    @Camionagiu: ce greu trebuie sa va fie:))

  17. 4mall 25 May, 2012 at 10:05

    @Cms: A avut dreptate baba…a trecut vremea ta :)))

  18. M3bis 25 May, 2012 at 10:07

    @4mall: Bre! Mai trăieşti? Te-omoară patronul ăla cu munca, aşa-i?

  19. RoseN 25 May, 2012 at 10:09

    La ce ora ati postat minunea asta meeey? =)) numai voi sa fiti, asa-i?

  20. Cristi 25 May, 2012 at 10:19

    Bre dar numai reviste, poze, etc un Edgar Michelson nu ati fi citit. :))

    Si totusi ce-i cu soarele din titlu? Nu cumva trebuia sa fie vodca in loc de soare?

  21. Camionagiu 25 May, 2012 at 11:06

    După părerea mea (formată în urma a numeroase studii de specialitate în biblioteci de prestigiu), masturbarea cu părinţii acasă este Conjectura lui Poincare a sexualităţii adolescentine – până în 35 de ani. Acribie şi dezmăţ, spionaj şi visare, totul într-un ghem de senzaţii.

  22. Cms 25 May, 2012 at 11:07

    Soarele din titlu apare pentru că eram în Constanţa. Şi cum s-a demonstrat ştiinţific că există o legătură între lumină şi dezvoltarea sexuală…

  23. NNA 25 May, 2012 at 11:11

    @Cms: Aia cu puta mica au stat la umbra. =))

  24. Prozac 25 May, 2012 at 11:12

    Asta-i din seria cu “Soarele si tenisul, intareste pelvisul”

  25. RoseN 25 May, 2012 at 11:15

    @Cms: Ei acuma si tu :)) explicatii d’astea stiintifice, zau :))

  26. 4mall 25 May, 2012 at 11:29

    @M3bis: Surprinzator, dar sunt viu! Cred…

  27. Cristina Ş. 25 May, 2012 at 11:41

    @NNA: what ?!?!?! =)) =))

  28. Cms 25 May, 2012 at 11:59

    @4mall: O să te ajut eu să găseşti adevărul, săptămâna viitoare când vin la Constanţa. Auzi, mi-a trecut vremea… 😛

  29. Cristi 25 May, 2012 at 12:04

    @Cms: Vrei sa-l studiezi pe 4mall? Nu mai ai material didactic decedat de ai trecut la vii?:))

  30. Cristina Ş. 25 May, 2012 at 12:05

    @Cms: va rog, pe mine sa ma blocati, ca-mi vin niste replici in minte cu soarele asta .. :”>

  31. RoseN 25 May, 2012 at 12:07

    @Cristina Ş.: vai dar nu e bine sa tii in tine, ca cica te constipi =)) zi-le draga!

  32. sendroiu 25 May, 2012 at 12:09

    asa intuitie, mai rar: nu doar ca ai nimerit numele unui elev din bloc, dar s-a potrivit sa fie chiar numele unui tocilar notoriu pe scara aia! :))

  33. NNA 25 May, 2012 at 12:20

    Cine stie ce tocilara a fost baba la tinerete. :))

  34. Cristina Ş. 25 May, 2012 at 12:32

    @NNA: vaaai … :))

  35. Dan1 25 May, 2012 at 12:40

    @4mall: Mai ai oxigen în butelia aia? :))

  36. Ina_adevarata 25 May, 2012 at 13:11

    La postarea asta, după cum era normal, Camionagiul a fost la subiect. Cînd e vorba de s_ecs, doamnelor și domnilor, să comenteze doar Camionagiul, că el știe! (se pare).

  37. Cristina Ş. 25 May, 2012 at 13:16

    @Ina_adevarata: noroc cu paranteza de final :))

  38. Rushenne 25 May, 2012 at 13:20

    @4mall: Mă, nu-l enerva cu nimic pe Cms! Tu vrei sa ne ‘omoare’ iar???
    PS – Să nu uităm să luam la noi câte un Dicţionar Medical. 😀
    @Cms: Excelent text! 😀

  39. Stephanie 25 May, 2012 at 13:23

    De ce ati cenzurat, mah, titlul? :))

  40. Raluca 25 May, 2012 at 15:56

    cms a citit poezii de-ale lui cărtărescu. el era cu constelatiile de alunite.

  41. 4mall 25 May, 2012 at 18:22

    @Rushenne: @Rushenne: Nu merge! Vorbeste mai repede decat pot eu sa citesc…

  42. Cms 25 May, 2012 at 19:06

    @Stephanie: Eu l-am transformat. Vrei să le spui cititorilor cum suna în original? :))

    @Raluca: Culmea că nu l-am citit. Eh, măcar gândim la fel… 😀

    @Rushenne: Mulţumesc, mulţumesc! Îngerii au fost foarte îngăduitori cu mine astăzi. 😛

  43. ErRon 25 May, 2012 at 19:59

    @Cms: Te autocenzurezi??
    Ma gandesc ca din vremea aceea ti se trage inclinatia spre documentarele NatGeo:D

  44. Cms 25 May, 2012 at 20:02

    @ErRon: Îţi dai seama, la vremea aia eu citeam revista NatGeo. Acum am decăzut, mă uit numai la emisiunile televizate, nu mai lecturez… 😛

  45. ErRon 25 May, 2012 at 20:05

    @Cms: Nu mai lecturezi, nu mai lecturezi, da’ practichezi ce vezi??:D

  46. Cozmin 25 May, 2012 at 20:54

    Se poate spune ca faceam probleme de fizica cuantica si anatomie iar revista aia rulata era un fel de “Abac”

  47. Cms 25 May, 2012 at 21:14

    @ErRon: Am senzaţia că sunt un imitator cam prost… 😛

  48. Stephanie 26 May, 2012 at 10:25

    @Cms: Sa ne spuna Emil Boc, ca el stie! 😉

  49. anatotparca 26 May, 2012 at 11:35

    @Cms: astept cu interes
    “Soarele şi erotismul întăreşte organismul (2)”! =))
    2Mai, adicatelea, ca acolo, pe vremea aia, erau live fetele alea “rasfirate”! =))